UpdraftPlus - en to it translation catalogue (2057 entries)

en:  Your hosting provider only allows you to take one incremental backup per day.
it: Il tuo provider di hosting ti consente di eseguire solo un backup incrementale al giorno.

en: "%s" has no primary key, manual change needed on row %s.
it: "%s" non ha una chiave primaria, è necessaria una modifica manuale sulla riga %s.

[ctx: "tenant" is a term used with OpenStack storage - Google for "OpenStack tenant" to get more help on its meaning]
en: tenant
it: tenant/project

en: %d errors, %d warnings
it: %d errori, %d avvisi

en: %d hours, %d minutes, %d seconds
it: %d ore, %d minuti, %d secondi

en: %s (%s used)
it: %s (%s usata)

en: %s - could not back this entity up; the corresponding directory does not exist (%s)
it: %s - impossibile eseguire il backup di questo; la cartella corrispondente non esiste (%s)

en: %s Account Name
it: %s Nome dell' account

en: %s Container
it: %s contenitore

en: %s Error
it: Errore %s

en: %s Error: Failed to download %s. Check your permissions and credentials.
it: Errore %s: download di %s non riuscito. Controlla i tuoi permessi e credenziali.

en: %s Error: Failed to initialise
it: Errore %s: Impossibile inizializzare

en: %s Error: Failed to open local file
it: Errore %s: Impossibile aprire il file locale

en: %s Error: Failed to upload
it: Errore %s: Impossibile caricare il file.

en: %s Key
it: %s chiave

en: %s Prefix
it: %s Prefisso

en: %s Service Exception.
it: %s Eccezione di servizio.

en: %s access key
it: Chiave di accesso %s

en: %s add-on not found
it: %s componente aggiuntivo non trovato

en: %s archives remain
it: %s archivi rimasti

en: %s authentication
it: autenticazione %s

en: %s authentication code:
it: codice di autenticazione %s:

en: %s authentication failed
it: Autenticazione %s fallita

en: %s authentication:
it: autenticazione %s:

en: %s available to claim on this site. Follow this link to activate this licence
it: %s disponibile per richiedere su questo sito. Segui questo link per attivare questa licenza

en: %s bits
it: %s bit

en: %s bytes
it: %s byte

en: %s de-authentication
it: %s de-autenticazione

en: %s does not allow authorisation of sites hosted on direct IP addresses. You will need to change your site's address (%s) before you can use %s for storage.
it: %s non consente l'autorizzazione di siti ospitati su indirizzi IP diretti. Dovrai modificare l'indirizzo del tuo sito (%s) prima di poter utilizzare %s per l'archiviazione.

en: %s does not allow authorization of sites hosted on direct IP addresses. You will need to change your site's address (%s) before you can use %s for storage.
it: %s non consente l'autorizzazione di siti ospitati su indirizzi IP diretti. Dovrai modificare l'indirizzo del tuo sito (%s) prima di poter utilizzare %s per l'archiviazione.

en: %s download: failed: file not found
it: %s download: fallito: file non trovato

en: %s end-point
it: Punto finale %s

en: %s error - failed to access the container
it: Errore %s - impossibile accedere al contenitore

en: %s error - failed to re-assemble chunks
it: Errore %s - riassemblaggio delle porzioni di file fallito

en: %s error - failed to upload file
it: Errore %s - caricamento del file fallito

en: %s error - we accessed the container, but failed to create a file within it
it: Errore %s - si accede al contenitore, ma non è possibile creare un file al suo interno

en: %s error: %s
it: %s errore: %s

en: %s from now
it: %s da ora

en: %s has been chosen for remote storage, but you are not currently connected.
it: È stato scelto %s per l'archiviazione remota, ma non sei attualmente connesso.

en: %s hours
it: %s ore

en: %s location
it: Posizione %s

en: %s login failure
it: %s login fallito

en: %s logo
it: logo %s

en: %s minutes, %s seconds
it: %s minuti, %s secondi

en: %s month %s trial
it: %s mese di prova a %s

en: %s per quarter
it: %s per trimestre

en: %s per year
it: %s all'anno

en: %s permits UpdraftPlus to perform only one backup per month. Thus, we recommend you choose a full backup when performing a manual backup and to use that option when creating a scheduled backup.
it: %s consente a UpdraftPlus di eseguire un solo backup al mese. Quindi si consiglia di scegliere un backup completo durante l'esecuzione di un backup manuale e di utilizzare tale opzione durante la creazione di un backup pianificato.

en: %s re-assembly error (%s): (see log file for more)
it: %s re-assembly error (%s): (guarda il file log per più informazioni)

en: %s restoration options:
it: Opzione di ripristino %s:

en: %s returned an unexpected HTTP response: %s
it: %s ha ritornato una risposta HTTP inattesa: %s

en: %s secret key
it: Chiave segreta %s

en: %s settings test result:
it: %s: impostazioni del risultato del test:

en: %s support is available as an add-on
it: Il supporto a %s è disponibile con un componente aggiuntivo

en: %s table(s) found.
it: <strong>%s tabelle trovate.</strong>

en: %s total table(s) found; %s with the indicated prefix.
it: <strong>%s tabelle totali trovate di cui %s con il prefisso indicato.</strong>

en: %s upload: getting uploadID for multipart upload failed - see log file for more details
it: upload di %s: impossibile ottenere l'uploadID per il caricamento multi parte  - vedere il file log per maggiori dettagli

en: %s version:
it: Versione %s:

en: %s version: %s
it: %s versione: %s

en: %s weeks
it: %s settimane

en: %s: unreadable file - could not be backed up
it: %s: file illeggibile - impossibile eseguirne il backup

en: %s: unreadable file - could not be backed up (check the file permissions and ownership)
it: %s: file non leggibile - impossibile eseguire il backup del file (controllare i permessi e la propietà del file)

en: (%d archive(s) in set, total %s).
it: (%d archivio/i compresi gli incrementi nel set di backup, totale %s). NOTA: se il set di backup si trova solo sul server remoto, cliccando qui andrà automaticamente anche sul server del sito.

en: (None configured)
it: (Non configurato)

en: (Not finished)
it: <span style="color: #e00068;">(Backup non terminato)</span>

en: (Nothing has been logged yet)
it: (Non è stato ancora registrato nulla)

en: (Nothing yet logged)
it: (Niente è stato loggato)

en: (Read more)
it: (Leggi tutto)

en: (This applies to all WordPress backup plugins unless they have been explicitly coded for multisite compatibility).
it: (Questo vale per tutti i plugin di backup di WordPress a meno che non siano stati espressamente codificati per la compatibilità multisito).

en: (You appear to be already authenticated).
it: Sembra che tu sia già autenticato -

en: (after %ss)
it:   fra %s sec

en: (already uploaded)
it: (già caricato)

en: (apparently a pre-release or withdrawn release)
it: (apparentemente una versione pre-release o ritirata)

en: (as many as you like)
it: <span style="font-style: normal;">clicca un'icona per selezionare o deselezionare</span> (quante ne vuoi)

en: (at same time as files backup)
it: (assieme al backup dei file),

en: (backup set imported from remote location)
it: (set di backup importato da posizione remota)

en: (current version)
it: (versione attuale)

en: (latest increment: %s)
it: <span style="color: #3a83dd;">(Ultimo incremento: %s)</span>

en: (learn more about this significant option)
it: (ulteriori informazioni su questa opzione significativa)

en: (logs can be found in the UpdraftPlus settings page as normal)...
it: (i registri possono essere trovati nella pagina delle impostazioni di UpdraftPlus come di consueto)...

en: (make sure that you were trying to upload a zip file previously created by UpdraftPlus)
it: Assicurarsi che si stava tentando di caricare un file criptato (db.gz.crypt) creato da UpdraftPlus.

en: (or connect using the form on this page if you have already purchased it)
it: (o collegati utilizzando il form in questa pagina se l'hai già acquistato)

en: (tap on an icon to select or unselect)
it: clicca un'icona per selezionare o deselezionare

en: (the asterisk character matches zero or more characters)
it: (* = zero o più caratteri)

[ctx: (verb)]
en: Download
it: Scarica il backup principale o gli incrementi (2...3...ecc.):

en: (version: %s)
it: (versione: %s)

en: (view log...)
it: (visualizza il log...)

en: ... and many more!
it: ...e molti altri!

en: 1 hour
it: 1 ora

en: 1 week
it: 1 settimana

en: 1. Component selection
it: 1. Selezione dei componenti

en: 2. Verifications
it: 2. Verifiche

en: 3. Restoration
it: 3. Ripristino

en: <b>Do not</b> place it inside your uploads or plugins directory, as that will cause recursion (backups of backups of backups of...).
it: <b>Non</b> inserirla dentro i tuoi upload o nella directory dei plugins, perché causerà la ricorsione (backup di backup di backup di...).

en: <strong>(You appear to be already authenticated,</strong> though you can authenticate again to refresh your access if you've had a problem).
it: <strong>(Sembra che tu sia già autenticato,</strong> se hai un problema puoi comunque autenticarti di nuovo e aggiornare il tuo accesso).

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here once and follow this link to complete authentication with %s.
it: <strong>Dopo</strong> aver salvato le tue impostazioni (facendo click su "Salva le modifiche" di seguito), torna qui e segui una volta il link per completare l'autenticazione con %s.

en: <strong>This is NOT a folder name</strong>.
it: <strong>Questo NON è un nome di cartella</strong>.

en: A "migration" is ultimately the same as a restoration - but using backup archives that you import from another site.
it: Una "migrazione" è in definitiva la stessa cosa di un ripristino, ma utilizza archivi di backup importati da un altro sito.

en: A PHP exception (%s) has occurred: %s
it: Si è verificata un'eccezione PHP (%s): %s

en: A PHP fatal error (%s) has occurred: %s
it: Si è verificato un errore irreversibile in PHP (%s): %s

en: A host name cannot contain a slash.
it: Un nome host non può contenere una barra.

en: A key was created, but the attempt to register it with %s was unsuccessful - please try again later.
it: È stata creata una chiave, ma il tentativo di registrarla con %s non ha avuto buon esito, riprova più tardi.

en: A key with this name already exists; you must use a unique name.
it: esiste già una chiave con questo nome; è necessario utilizzare un nome univoco.

en: A new UpdraftCentral connection has not been made.
it: Non è stata creata una nuova connessione UpdraftCentral.

en: A search/replace cannot be undone - are you sure you want to do this?
it: Una ricerca/sostituzione non può essere annullata: sei sicuro di volerlo fare?

en: A temporary clone is an instant copy of this website, running on our servers. Rather than test things on your live site, you can UpdraftClone it, and then throw away your clone when done.
it: Un clone temporaneo è una copia istantanea di questo sito che si esegue sui nostri server. Invece di testare le modifiche direttamente sul tuo sito puoi usare UpdraftClone e poi buttare via il clone quando hai finito.

en: A version of UpdraftPlus is already installed. WordPress will only allow you to install your new version after first de-installing the existing one. That is safe - all your settings and backups will be retained. So, go to the "Plugins" page, de-activate and de-install UpdraftPlus, and then try again.
it: Una versione di UpdraftPlus è già installata. WordPress permetterà di installare la nuova versione solo dopo aver disinstallato quella esistente. Questo è sicuro: tutte le impostazioni e i backup verranno mantenuti. Quindi, vai alla pagina "Plugin", disattiva e disinstalla UpdraftPlus e poi riprova.

en: A very large file was encountered: %s (size: %s Mb)
it: Il file è di dimensioni molto grandi: %s (dimensione: %s Mb)

en: A website where you have installed %s
it: oppure scarica il plugin %s

en: A zip error occurred
it: E' avvenuto un errore dello zip.

en: ABORT: Could not find the information on which entities to restore.
it: ANNULLATO: Impossibile trovare le informazioni sulle entità da ripristinare.

en: API Key: %s
it: Chiave API: %s

en: API key
it: Chiave API

en: API secret
it: API segreto

en: AWS authentication failed
it: Autenticazione AWS non riuscita

en: Access Key: %s
it: Chiave di accesso: %s

en: Access this site as user:
it: Accedi a questo sito come utente:

en: Account ID
it: ID account

en: Account Key
it: Chiave account

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded has %d bytes remaining (total size: %d bytes)
it: Account pieno: il tuo account %s ha solo %d byte rimasti, ma il file da caricare ha %d byte rimanenti (dimensione totale: %d byte)

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded is %d bytes
it: Account pieno: il tuo account %s ha solamente %d bytes liberi, ma il file da caricare è di %d bytes

en: Account holder's name: %s.
it: Nome dell'account: %s

en: Account is not authorized (%s).
it: L'account non è autorizzato (%s).

en: Account is not authorized.
it: Account non autorizzato.

en: Account type
it: Tipo di account

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK accounts.
it: Gli account creati in rackspacecloud.com sono account degli Stati Uniti; gli account creati in rackspace.co.uk sono account del Regno Unito.

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US-accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK-based
it: Gli account creati in rackspacecloud.com sono account degli Stati Uniti; gli account creati in rackspace.co.uk sono account del Regno Unito.

en: Actions
it: Azioni

en: Actions upon selected backups
it: Azioni sui backup selezionati

en: Activity log
it: Registro delle attività

en: Add SFTP to send your data securely, lock settings and encrypt your database backups for extra security.
it: Aggiunge SFTP per inviare i tuoi dati in modo sicuro, blocca le impostazioni e crittografa i backup del database per una maggiore sicurezza.

en: Add a site
it: Aggiungi un sito ricevente

en: Add an additional database retention rule
it: Aggiungi una regola di conservazione aggiuntiva per il database

en: Add an additional file retention rule
it: Aggiungi un'ulteriore regola di conservazione dei file

en: Add an additional retention rule...
it: Aggiungi un'ulteriore regola di conservazione...

en: Add an exclusion rule
it: Aggiungi una regola di esclusione

en: Add an exclusion rule for %s
it: Aggiungi una regola di esclusione per %s

en: Add an external database to backup...
it: Aggiungi un database esterno per il backup...

en: Add another %s account...
it: Aggiungi un altro account %s...

en: Add another address...
it: Aggiungi un altro indirizzo email...

en: Add directory...
it: Aggiungi directory...

en: Add exclusion rule
it: Aggiungi una regola di esclusione

en: Add site
it: Aggiungi sito

en: Add this website to UpdraftCentral (remote, centralised control) - free for up to 5 sites.
it: Aggiungi questo sito web a UpdraftCentral (controllo remoto e centralizzato) - gratuito fino a 5 siti.

en: Add this website to your UpdraftCentral Cloud dashboard at updraftplus.com.
it: Aggiungi questo sito web nella tua bacheca UpdraftCentral Cloud su UpdraftPlus.com.

en: Adding...
it: Sto aggiungendo...

en: Additional and enhanced remote storage locations
it: Archiviazioni remote aggiuntive e migliorate

en: Additional storage
it: Spazio aggiuntivo

en: Adds enhanced capabilities for Rackspace Cloud Files users
it: Aggiunge funzionalità avanzate per gli utenti di Rackspace Cloud Files

en: Admin API Key
it: Chiave API amministratore

en: Admin Username
it: Username amministratore

en: Admin access key
it: Chiave di accesso amministratore

en: Admin secret key
it: Chiave segreta amministratore

en: Advanced / Debugging Settings
it: Avanzate / Impostazioni di debug

en: Advanced Tools
it: Strumenti avanzati

en: After pressing this button, you can select where to upload your backup from a list of your currently saved remote storage locations
it: Dopo aver premuto questo pulsante, puoi selezionare dove caricare il backup da un elenco delle posizioni di archiviazione remote attualmente salvate:

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to migrate
it: Dopo aver premuto questo pulsante, potrai scegliere quali componenti desideri migrare.

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to restore
it: Dopo aver premuto questo pulsante, potrai scegliere quali componenti desideri ripristinare.

en: After you've backed up your database, we recommend you install our WP-Optimize plugin to streamline it for better website performance.
it: Dopo che avrai fatto il backup del tuo database, ti consigliamo di installare il nostro plugin WP-Optimize per ottimizzarlo e migliorare le prestazioni del sito web.

en: All WordPress tables will be backed up.
it: Verrà eseguito il backup di tutte le tabelle WordPress.

en: All files beginning with given characters
it: Tutti i file che iniziano con determinati caratteri

en: All files beginning with these characters
it: Tutti i file che iniziano con questi caratteri

en: All files with this extension
it: Tutti i file con questa estensione

en: All files/directories containing
it: Tutti i file/directory che contengono

en: All files/directories containing the given characters in their names
it: Tutti i file/directory che contengono specifici caratteri nel nome

en: All references to the site location in the database will be replaced with your current site URL, which is: %s
it: Tutti i riferimenti alla posizione del sito nel database verranno sostituiti con l'URL del sito corrente, che è: %s

en: All sites
it: Tutti i siti

en: Allow deletion
it: Consenti eliminazione

en: Allow download
it: Consenti download

en: Allow only administrators to log in
it: Consenti solo agli amministratori di accedere

en: Allows you to only backup changes to your files (such as a new image) that have been made to your site since the last backup.
it: Permette di eseguire il backup solamente delle modifiche ai tuoi file (es. una nuova immagine) che sono state apportate al tuo sito dall'ultimo backup.

en: Almost all FTP servers will want passive mode; but if you need active mode, then uncheck this.
it: Quasi tutti i server FTP vorranno la modalità passiva, ma se hai bisogno della modalità attiva deseleziona questa opzione.

en: Already got space?
it: Hai lo spazio necessario?

en: Also delete from remote storage
it: Cancella anche dall'archiviazione remota

en: Also send this backup to the active remote storage locations
it: Invia anche questo backup agli archivi remoti attivi

en: Also, you should read this important FAQ.
it: Leggi questa importante FAQ a riguardo.

en: An SQL line that is larger than the maximum packet size and cannot be split was found; this line will not be processed, but will be dropped: %s
it: È stata trovata una linea SQL che è maggiore della dimensione massima del pacchetto e non può essere frazionata; questa linea non verrà elaborata, ma verrà abbandonata: %s

en: An UpdraftCentral connection has been made successfully.
it: Una connessione UpdraftCentral è stata creata correttamente.

en: An admin password has been set.
it: È stata impostata una password di blocco dall'amministratore.

en: An email and password are required to connect to UpdraftPlus.com. Please make sure these two parameters are set.
it: Per connettersi a UpdraftPlus.com sono necessarie un'email e una password. Assicurati che questi due parametri siano impostati.

en: An email is required and needs to be in a valid format.
it: È obbligatoria una email e deve essere in un formato valido.

en: An empty WordPress install
it: Un'installazione WordPress vuota

en: An error has occurred while processing your request. The server might be busy or you have lost your connection to the internet at the time of the request. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione della richiesta. Il server potrebbe essere occupato o hai perso la connessione a Internet al momento della richiesta.  Riprova più tardi.

en: An error occurred on the first %s command - aborting run
it: Si è verificato un errore nel primo comando %s - esecuzione terminata

en: An error occurred when fetching storage module options:
it: Si è verificato un errore durante il recupero delle opzioni del modulo di archiviazione:

en: An error occurred when trying to retrieve your add-ons.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di recuperare i componenti aggiuntivi.

en: An error occurred while attempting to check the support of stored routines creation (%s %s)
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di verificare il supporto della creazione delle routine memorizzate (%s %s)

en: An error occurred while attempting to delete from '%s'.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di eliminazione da '%s'.

en: An error occurred while attempting to retrieve routine status (%s %s)
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di recuperare lo stato della routine (%s %s)

en: An error occurred while attempting to retrieve the MySQL global log_bin_trust_function_creators variable %s
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di recuperare la variabile globale di MySQL log_bin_trust_function_creators %s

en: An error occurred while attempting to retrieve the routine SQL/DDL statement (%s %s)
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di recuperare l'istruzione SQL/DDL di routine (%s %s)

en: An error occurred while attempting to set a new value to the MySQL global log_bin_trust_function_creators variable %s
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di impostare un nuovo valore per la variabile globale log_bin_trust_function_creators di MySQL %s

en: An error occurred while fetching your Vault credentials. Please try again after a few minutes.
it: Si è verificato un errore durante il recupero delle credenziali del Vault. Riprovare fra alcuni minuti.

en: An error occurred whilst closing the final database file
it: Errore durante la chiusura del file di database finale

en: An error response was received; HTTP code:
it: È stata ricevuta una risposta di errore; Codice HTTP:

en: An invalid URL was entered
it: E' stato inserito un URL non valido

en: An unknown error occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com
it: Si è verificato un errore sconosciuto durante il tentativo di connessione a UpdraftPlus.com

en: An unknown response was received. Response was:
it: È stata ricevuta una risposta sconosciuta. La risposta è stata:

en: An update containing your addons is available for UpdraftPlus - please follow this link to get it.
it: Un aggiornamento contenente i tuoi componenti aggiuntivi è disponibile per UpdraftPlus: segui questo link per ottenerlo.

en: An update is available for UpdraftPlus - please connect here to gain access to it.
it: È disponibile un aggiornamento per UpdraftPlus: connettiti qui per accedervi.

en: An update is available for UpdraftPlus - please follow this link to get it.
it: È disponibile un aggiornamento per UpdraftPlus: segui questo link per ottenerlo.

en: And then add an incremental backup
it: Backup incrementale

en: Anonymisation functions
it: Funzioni di anonimizzazione

en: Anonymise personal data in your database backups.
it: Rendi anonimi i dati personali nei backup del database.

en: Anonymize personal data for all users except staff
it: Anonimizza i dati personali per tutti gli utenti tranne quelli degli amministratori.

en: Anonymize personal data for all users except the logged-in user
it: Anonimizza i dati personali per tutti gli utenti tranne quelli dell'utente che ha effettuato il login.

en: Any other directories found inside wp-content
it: Qualsiasi Altre cartelle in <i>wp-content</i> (di default ci sono: Languages, Plugins e Themes)

en: Any other file/directory on your server that you wish to backup
it: Qualsiasi ulteriori file o cartelle nel server del tuo sito di cui desideri eseguire il backup

en: Any settings in your .htaccess or web.config file that affects the maximum upload or post size.
it: Qualsiasi impostazione nel tuo file .htaccess o web.config che influisce sulla dimensione degli upload o degli articoli.

en: Any support requests to do with %s should be raised with your web hosting company.
it: Eventuali richieste di supporto da fare con %s devono essere sollevate con la vostra società di web hosting.

en: Anyone seeing the lock screen will be shown this URL for support - enter a website address or an email address.
it: A chiunque veda la schermata di blocco verrà mostrato questo URL o l'email di supporto

en: Apache modules
it: Moduli Apache

en: Application key
it: Chiave dell'applicazione

en: Archive is expected to be size:
it: Dimensione stimata dell'archivio:

en: Are you sure that you wish to remove %s from UpdraftPlus?
it: Sei sicuro di voler rimuovere %s da UpdraftPlus?

en: Are you sure you want to dismiss all UpdraftPlus news forever?
it: Desideri ignorare tutte le notizie di UpdraftPlus per sempre?

en: Are you sure you want to remove this exclusion rule?
it: Desideri rimuovere questa regola di esclusione?

en: As long as your web hosting allows http (i.e. non-SSL access) or will forward requests to https (which is almost always the case), this is no problem. If that is not yet set up, then you should set it up, or use %s so that the non-https links are automatically replaced.
it: Finché il tuo web hosting consente l'accesso http (cioè l'accesso non SSL) o inoltrerà richieste a https (che è quasi sempre il caso), questo non è un problema. Se non è ancora impostato così, è necessario configurarlo o utilizzare %s in modo che i link non-https vengano sostituiti automaticamente.

en: As long as your web hosting allows http (i.e. non-SSL access) or will forward requests to https (which is almost always the case), this is no problem. If that is not yet set up, then you should set it up, or use below search and replace so that the non-https links are automatically replaced.
it: Finché il tuo web hosting consente http (cioè l'accesso non SSL) o inoltrerà le richieste a https (che è quasi sempre il caso), questo non è un problema. Se non è ancora impostato, è necessario configurarlo o utilizzare la ricerca e la sostituzione di seguito in modo che i collegamenti non https vengano sostituiti automaticamente.

en: Asia Pacific
it: Asia Pacifico

en: Asia Pacific (Hong Kong)
it: Asia Pacifico (Hong Kong)

en: Asia Pacific (Mumbai)
it: Asia Pacifico (Mumbai)

en: Asia Pacific (Osaka-Local) (restricted)
it: Asia Pacifico (Osaka-Locale) (limitato)

en: Asia Pacific (Seoul)
it: Asia Pacifico (Seoul)

en: Asia Pacific (Singapore)
it: Asia Pacifico (Singapore)

en: Asia Pacific (Sydney)
it: Asia Pacifico (Sydney)

en: Asia Pacific (Tokyo)
it: Asia Pacifico (Tokyo)

en: Ask WordPress to automatically update UpdraftPlus when it finds an available update.
it: Chiedi a WordPress di aggiornare automaticamente UpdraftPlus quando trova un aggiornamento disponibile.

en: Ask WordPress to update UpdraftPlus automatically when an update is available
it: Chiedi a WordPress di aggiornare UpdraftPlus automaticamente quando è disponibile un aggiornamento

en: Ask a pre-sales question
it: Fai una domanda di prevendita

en: Assigned to this site
it: Assegnato a questo sito

en: At the same time as the files backup
it: Assieme al backup dei file

en: At your UpdraftCentral dashboard you should press the "Add Site" button then paste the key in the input box.
it: Nella tua bacheca UpdraftCentral devi premere il pulsante "Aggiungi sito" e incollare la chiave nella casella di input.

en: Attempts by the browser to access some pages have returned a "not found (404)" error. This could mean that your .htaccess file has incorrect contents, is missing, or that your webserver is missing an equivalent mechanism.
it: I tentativi del browser di accedere ad alcune pagine hanno restituito un errore "non trovato (404)". Ciò potrebbe significare che il tuo file .htaccess ha contenuti errati, è mancante o che al tuo server web manca un meccanismo equivalente.

en: Attempts by the browser to contact the website failed.
it: I tentativi del browser di contattare il sito web non sono riusciti.

en: Attribute imported content to user
it: Attribuire il contenuto importato all'utente

en: Authenticate with %s
it: Autenticarsi con %s

en: Authenticate with Google
it: Autentica con Google

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Authentication could not go ahead, because something else on your site is breaking it. Try disabling your other plugins and switching to a default theme. (Specifically, you are looking for the component that sends output (most likely PHP warnings/errors) before the page begins. Turning off any debugging settings may also help).
it: L'autenticazione non può continuare perché qualcos'altro sul tuo sito non funziona. Prova a disabilitare gli altri plugin e a passare ad un tema predefinito, in particolare, cerca il componente che invia l'output (molto probabilmente avvisi/errori PHP) prima dell'inizio della pagina. Anche il disattivare le impostazioni di debug può aiutare.

en: Authorisation failed (check your credentials)
it: Autorizzazione non riuscita (verificare le credenziali)

en: Authorization failed
it: Autorizzazione fallita

en: Automatic Backup
it: Backup automatico

en: Automatic backup before update
it: Backup automatico prima dell'aggiornamento

en: Automatic updates
it: Aggiornamenti automatici

en: Automatically backs up your website before any updates to plugins, themes and WordPress core.
it: Permette di seguire automaticamente il backup del tuo sito Web prima di qualsiasi aggiornamento a plugin, tema o core di WordPress.

en: Automatically backup (where relevant) plugins, themes and the WordPress database with UpdraftPlus before updating
it: Esegue automaticamente il backup (ove pertinente) di plugin, temi o del database principale prima che vengano aggiornati. (il settaggio si fa in <i>Impostazioni/Mostra impostazioni avanzate/Backup automatici di UpdraftPlus</i>)

en: Available for this site (via your all-addons purchase)
it: Disponibile per questo sito (tramite l'acquisto di tutti i componenti aggiuntivi)

en: Available temporary clone tokens:
it: Token clone temporanei disponibili:

en: Available to claim on this site
it: Disponibile di diritto su questo sito

en: Azure Account
it: Account Azure

en: Azure China
it: Azure Cina

en: Azure Germany
it: Azure Germania

en: Azure Global
it: Azure Globale

en: Azure Government
it: Azure Governo

en: Back
it: Indietro

en: Back...
it: <- Indietro

en: Backed up: %s
it: Backup: %s

en: Backup (where relevant) plugins, themes and the WordPress database with UpdraftPlus before updating
it: Esegue un backup automatico (ove pertinente) di plugin, temi o del database principale prima che vengano aggiornati.

en: Backup / Restore
it: Backup / Ripristino

en: Backup Contents And Schedule
it: Contenuti di backup e pianificazione

en: Backup Now
it: Esegui il backup adesso

en: Backup Report
it: Rapporto di backup

en: Backup WordPress core and non-WP files and databases.
it: Fa il backup del database e del core di WordPress del sito con i relativi file aggiunti alla directory anche di altri siti.

en: Backup WordPress multisites (i.e, networks), securely.
it: Esegue il backup di WordPress multisito (es. network) in modo sicuro.

en: Backup began:
it: Inizio backup:

en: Backup begun
it: Backup avviato

en: Backup contains:
it: Il backup contiene:

en: Backup created by unknown source (%s) - cannot be restored.
it: Backup creato da fonte sconosciuta (%s) - non può essere ripristinato.

en: Backup created by:
it: Backup creato da:

en: Backup created by: %s.
it: Backup creato da: %s.

en: Backup data (click to download)
it: Backup (clicca per scaricare)

en: Backup data will be sent to:
it:  I dati di backup verranno inviati a:

en: Backup date
it: Data dei set di backup

en: Backup directory
it: Cartella di Backup

en: Backup directory (%s) is not writable, or does not exist.
it: La cartella di backup (%s) non è scrivibile o non esiste.

en: Backup directory could not be created
it: Impossibile creare la cartella di backup

en: Backup directory specified does <b>not</b> exist.
it: La cartella di backup specificata <b>non</b> esiste.

en: Backup directory specified exists, but is <b>not</b> writable.
it: La cartella di backup specificata esiste, ma <b>non</b> è scrivibile.

en: Backup directory specified is writable, which is good.
it: "updraft" è la cartella di default sul server del sito che contiene i backup, ma puoi cambiarla.

en: Backup directory successfully created.
it: Cartella di backup creata con successo.

en: Backup does not exist in the backup history
it: Il backup non esiste nella cronologia dei backup

en: Backup external database
it: Backup di un database esterno

en: Backup file not available.
it: File di backup non disponibile.

en: Backup finished
it: Backup terminato con successo!

en: Backup has been started successfully. You can see the last log message by running the following command: "%s"
it: Il backup è stato avviato correttamente. Puoi vedere l'ultimo messaggio di registro eseguendo il seguente comando: "%s"

en: Backup is of: %s.
it: Backup del sito: %s.

en: Backup label:
it: Etichetta del backup:

en: Backup made by %s
it: Backup effettuato da: %s

en: Backup more databases
it: Backup di più tabelle / database

en: Backup non-WordPress files and databases
it: Backup di file e database non di WordPress

en: Backup non-WordPress tables contained in the same database as WordPress
it: Fai il backup anche delle tabelle con prefisso diverso contenute nel database principale.

en: Backup of:
it: Backup del sito:

en: Backup of: %s
it: Backup al: %s

en: Backup path
it: Percorso di backup

en: Backup sent to remote site - not available for download.
it: Backup inviato al sito ricevente - non disponibile per il download.

en: Backup set not found
it: Set di backup non trovato

en: Backup sets removed:
it: SET di backup rimossi:

en: Backup succeeded
it: Backup riuscito

en: Backup time and scheduling
it: Tempi per il backup e pianificazione

en: Backup to remote storage locations
it: Esegui il backup sull'archivio remoto

en: Backup using %s?
it: Effettua il backup usando %s?

en: Backup won't be sent to any remote storage - none has been saved in the %s
it: Il backup non verrà inviato a nessun archivio remoto (ma rimarrà solo sul server del sito) perché nessun server remoto è stato selezionato in %s

en: Backup, update and manage all your WordPress sites from one dashboard
it: Backup, aggiorna e gestisci tutti i tuoi siti WordPress da una bacheca

en: Backups are saved in %s.
it: I backup vengono salvati in %s.

en: Bad filename format - this does not look like a file created by UpdraftPlus
it: Errore nel formato del nome del file - questo file sembra non sia stato creato da UpdraftPlus

en: Bad filename format - this does not look like an encrypted database file created by UpdraftPlus
it: Errore nel formato del nome del file - questo file non sembra un file di database crittografato e creato da UpdraftPlus

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s MB; backups larger than any limits will likely not arrive as a result UpdraftPlus will only send Database backups to email.
it: Tieni presente che i server di posta tendono ad avere limiti di dimensione, in genere intorno a %s MB; di conseguenza, i backup superiori al limite probabilmente non arriveranno.

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s MB; backups larger than any limits will likely not arrive.
it: Nota che i server di posta tendono ad avere limiti di dimensione di solito intorno a %s MB, i backup più grandi probabilmente non arriveranno.

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s Mb; backups larger than any limits will likely not arrive.
it: Prestare attenzione al fatto che i server di posta tendono ad avere limiti di dimensione; in genere circa %s Mb; I backup di dimensioni superiore potrebbero non arrivare.

en: Be careful what you select - if you select / then it really will try to create a zip containing your entire webserver.
it: Fai attenzione a ciò che selezioni: se selezioni / allora proverà davvero a creare uno zip contenente l'intero server del sito.</span>

en: Be safe
it: Stai tranquillo

en: Be safe with an automatic backup
it: <div style="margin-top: 10px">UpdraftPlus ti mette al sicuro con un backup automatico</div>

en: Begun
it: Iniziato

en: Begun looking for this entity
it: Inizio ricerca di questo termine

en: Belgium
it: Belgio

en: Black Friday - 20% off UpdraftPlus Premium until November 30th
it: Black Friday: sconto 20% off su UpdraftPlus Premium fino al 30 novembre

en: Blog link
it: Collegamento al Blog

en: Blog uploads
it: Caricamenti di blog

en: Both email and password fields are required.
it: Sono obbligatori entrambi i campi email e password.

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
it: Non disponibile per manutenzione programmata. Ricontrolla tra un minuto.

en: Browse contents
it: Sfoglia il contenuto del backup

en: Browsing zip file
it: Sfoglia il file zip

en: Bucket access style
it: Stile di accesso al bucket

en: Bucket application key ID
it: Chiave ID dell'applicazione bucket

en: Bucket location
it: Posizione del bucket

en: Bucket name
it: Nome del bucket

en: But no %s settings were found. Please complete all fields in %s settings and save the settings.
it: Ma nessuna impostazione %s è stata trovata. Completa tutti i campi nelle impostazioni di %s e salva le impostazioni.

en: But no bucket was defined, so backups may not complete. Please enter a bucket name in the %s settings and save settings.
it: Ma non è stato definito alcun bucket, quindi i bucket potrebbero non essere completati. Inserisci il nome del bucket nelle impostazioni di %s e salva le impostazioni.

en: Buy %s
it: Compra %s

en: Buy It
it: Compra questo

en: By default UpdraftPlus uses its own store of SSL certificates to verify the identity of remote sites (i.e. to make sure it is talking to the real Dropbox, Amazon S3, etc., and not an attacker). We keep these up to date. However, if you get an SSL error, then choosing this option (which causes UpdraftPlus to use your web server's collection instead) may help.
it: Per impostazione predefinita UpdraftPlus utilizza il proprio archivio di certificati SSL per verificare l'identità dei siti remoti (vale a dire per assicurarsi che stia parlando con il vero Dropbox, Amazon S3, ecc. e non con un "falso"). Li teniamo aggiornati. Tuttavia, se ricevi un errore SSL, la scelta di questa opzione (che fa sì che UpdraftPlus utilizzi invece la raccolta dei certificati del tuo server) potrebbe essere d'aiuto.

en: Call
it: Richiama

en: Call WordPress action:
it: Chiama un'azione di WordPress:

en: Canada (Central)
it: Canada (Centrale)

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot create new AWS user, since an unknown AWS toolkit is being used.
it: Impossibile creare un nuovo utente AWS, poiché viene utilizzato un toolkit AWS sconosciuto.

en: Central United States
it: Stati Uniti centrali

en: Change Lock Settings
it: Aggiorna le impostazioni di blocco

en: Changes made:
it: Modifiche apportate:

en: Check out UpdraftPlus Vault.
it: Scopri UpdraftPlus Vault.

en: Check this box to have a basic report sent to
it: Spunta questa casella per inviare dopo ogni backup un rapporto all'

en: Check this box to use Amazon's server-side encryption
it: Seleziona questa casella per utilizzare la crittografia lato server di Amazon

en: Check this to delete any superfluous backup files from your server after the backup run finishes (i.e. if you uncheck, then any files despatched remotely will also remain locally, and any files being kept locally will not be subject to the retention limits).
it: Se non hai impostato un server remoto puoi lasciare o no la spunta, è indifferente, i backup andranno  in ogni caso sul server del sito e seguiranno l'autocancellazione dei backup pianificati, i file .tmp si autocancelleranno entro circa 24 ore.
    <br><strong>Se hai impostato un server remoto:</strong><br>
    - Con la spunta: i backup rimarranno <u>solo</u> sul server remoto e non su quello del sito.<br>
    - Senza spunta: i backup inviati al server remoto rimarranno anche sul server del sito, ma quest'ultimi non si autocancelleranno in base ai backup pianificati e andranno rimossi manualmente.

en: Check this to receive more information and emails on the backup process - useful if something is going wrong.
it: Seleziona questa casella per ricevere maggiori informazioni ed email sul processo di backup, utile se qualcosa sta andando storto.

en: Check your file permissions: Could not successfully create and enter directory:
it: Verifica i permessi dei file: Impossibile creare e accedere alla directory:

en: Check your file permissions: Could not successfully create and enter:
it: Controllare le autorizzazioni dei file: impossibile creare e inserire:

en: China (Beijing) (restricted)
it: China (Pechino) (limitato)

en: China (Ningxia) (restricted)
it: Cina (Ningxia) (limitato)

en: Choose a default for each table
it: Scegli un valore predefinito per ogni tabella

en: Choose the components to restore
it: Scegli i componenti da ripristinare

en: Choose the components to restore:
it: Seleziona i componenti da ripristinare.
    <br>Se il backup si trova solo sul server remoto, cliccando "Successivo" andrà automaticamente anche sul server del sito.

en: Choose the schedule that you want your backups to run on.
it: Scegli la pianificazione che vuoi per eseguire i backup.

en: Choose your backup schedule
it: Scegli la tua pianificazione di backup

en: Choose your remote storage
it: Scegli il tuo archivio remoto,

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from using SSL for authentication and encrypted transport at all, where possible. Note that some cloud storage providers do not allow this (e.g. Dropbox), so with those providers this setting will have no effect.
it: Scegliendo questa opzione si riduce la sicurezza, impedendo a UpdraftPlus di utilizzare SSL per l'autenticazione e il trasporto criptato, dove possibile. Si noti che alcuni provider di cloud storage non consentono questo (es. Dropbox), così con quei fornitori questa impostazione non avrà alcun effetto.

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from verifying the identity of encrypted sites that it connects to (e.g. Dropbox, Google Drive). It means that UpdraftPlus will be using SSL only for encryption of traffic, and not for authentication.
it: La scelta di questa opzione riduce la sicurezza impedendo a UpdraftPlus di verificare l'identità dei siti cifrati a cui si collega (es. Dropbox, Google Drive). Ciò significa che UpdraftPlus userà SSL solo per la crittografia del traffico, e non per l'autenticazione.

en: Chunk %s: A %s error occurred
it: Chunk %s: si è verificato un errore %s

en: Claim not granted - perhaps you have already used this purchase somewhere else, or your paid period for downloading from updraftplus.com has expired?
it: Reclamo non concesso - forse hai già utilizzato questo acquisto da qualche altra parte, oppure il periodo pagato per il download da UpdraftPlus.com è scaduto?

en: Claim not granted - your account login details were wrong
it: Reclamo non concesso - i dati di accesso del tuo account erano sbagliati

en: Cleaning
it: Pulizia del sistema

en: Cleaning up rubbish...
it: Pulizia del sistema...

en: Clear list of existing sites
it: Cancella l'elenco dei siti riceventi esistenti

en: Client ID
it: ID Client

en: Client Secret
it: Segreto del Client

en: Clone of %s
it: Clone di %s

en: Clone package
it: Pacchetto Cone

en: Clone ready
it: Clone pronto

en: Clone region:
it: Regione del Clone

en: Clone server being provisioned and booted (can take several minutes)
it: Clone server in fase di predisposizione e avvio (può richiedere diversi minuti)

en: Clone:
it: Clona:

en: Cloning and migration
it: Clonazione e migrazione

en: Close
it: Chiudi

en: Close...
it: Chiudi...

en: Closing 1st October 2018
it: Chiuso il primo ottobre 2018

en: Cloud Files
it: File del cloud

en: Cloud Files API Key
it: Chiave APY Cloud Files

en: Cloud Files Container
it: Contenitore Cloud Files

en: Cloud Files Storage Region
it: Regione di archiviazione di Cloud Files

en: Cloud Files Username
it: Nome utente Cloud Files

en: Cloud Files authentication failed
it: Autenticazione dei file remoti fallita

en: Cloud Files error - we accessed the container, but failed to create a file within it
it: Errore file remoto - abbiamo acceduto al contenitore, ma è impossibile creare un file all'interno di esso

en: Cloud Files operation failed (%s)
it: Operazione Cloud Files non riuscita (%s)

en: Cloud Files username
it: Nome utente per file Cloud

en: Compare with the free version
it: Confronta con la versione gratuita

en: Complete
it: Completato

en: Complete manual authentication
it: Autenticazione manuale completa

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm change
it: Conferma la modifica

en: Conflict: that user already exists
it: Conflitto: quell'utente esiste già

en: Conflict: that user or email address already exists
it: Conflitto: quell'utente o quell'indirizzo email esiste già

en: Congratulations! Your first backup is running.
it: Congratulazioni! Il tuo primo backup è in esecuzione.

en: Congratulations, your settings have successfully been saved.
it: Congratulazioni, le tue impostazioni sono state salvate con successo.

en: Connect
it: Connettiti

en: Connect this site to UpdraftCentral Cloud
it: Connetti questo sito a UpdraftCentral Cloud

en: Connect this site to an UpdraftCentral dashboard found at...
it: Connetti questo sito ad una bacheca UpdraftCentral trovata in ...

en: Connect to UpdraftCentral Cloud
it: Connetti a UpdraftCentral Cloud

en: Connect to updraftplus.com
it: Connetti a UpdraftPlus.com

en: Connect to your %s account
it: Collegati al tuo account %s

en: Connect with your UpdraftPlus.Com account
it: Connettiti al tuo account UpdraftPlus.com

en: Connected. Requesting UpdraftCentral Key.
it: Connesso. Richiesta di chiave UpdraftCentral.

en: Connecting...
it: Connessione...

en: Connection failed.
it: <span style="color: #ff6600">Connessione fallita!</span>

en: Connection failed: check your access details, that the database server is up, and that the network connection is not firewalled.
it: Controlla i tuoi dati di accesso, che il server del database sia attivo e che la connessione di rete non sia bloccata da un firewall.

en: Connection succeeded.
it: <span style="color: #009051;"><strong>Connessione riuscita!</strong></span>

en: Connection to your %1$s account was successful. However, we were not able to register this site with %2$s, as there are no available %2$s licences on the account.
it: La connessione al tuo account %1$s è riuscita. Tuttavia, non siamo stati in grado di registrare questo sito con %2$s perché non ci sono licenze %2$s disponibili sull'account.

en: Constants
it: Costanti

en: Container
it: Contenitore

en: Contains:
it: Contenuti:

en: Content URL:
it: Contenuto URL:

en: Continue restoration
it: Continua il ripristino

en: Control all your WordPress installations from one place using UpdraftCentral remote site management!
it: Controlla tutte le tue installazioni di WordPress da un unica posizione utilizzando la gestione del sito remoto UpdraftCentral!

en: Control all your backups in one place
it: Controlla tutti i tuoi backup da un'unica posizione

en: Copy your site to another domain directly. Includes find-and-replace tool for database references.
it: Copia il tuo sito in un altro dominio direttamente. Include lo strumento trova e sostituisci per i riferimenti del database.

en: Copying this entity failed.
it: Copia di questa entità non è riuscita.

en: Could not access %s container
it: Impossibile accedere al contenitore %s

en: Could not access container
it: Impossibile accedere al contenitore

en: Could not create %s zip. Consult the log file for more information.
it: Impossibile creare il file zip %s. Consulta il file log per ulteriori informazioni.

en: Could not create files in the backup directory. Backup aborted - check your UpdraftPlus settings.
it: Impossibile creare files nella cartella di backup. Il backup è annullato - controlla i settaggi di UpdraftPlus

en: Could not create the container
it: Impossibile creare il contenitore

en: Could not delete old path.
it: Impossibile eliminare il vecchio percorso.

en: Could not find that job - perhaps it has already finished?
it: Impossibile trovare il processo - forse è già stata completata.

en: Could not get list of tables
it: Impossibile ottenere l'elenco delle tabelle

en: Could not move new files into place. Check your wp-content/upgrade folder.
it: Impossibile spostare i nuovi file in posizione. Controlla la cartella wp-content / upgrade.

en: Could not move old files out of the way.
it: Impossibile rimuovere i vecchi files.

en: Could not move the files into place. Check your file permissions.
it: Impossibile spostare il file. Controllare le autorizzazioni.

en: Could not open the backup file for writing
it: Impossibile aprire il file di backup per la scrittura

en: Could not read one of the files for restoration
it: Impossibile leggere uno dei file per il ripristino

en: Could not read the directory
it: Impossibile leggere la directory

en: Could not save backup history because we have no backup array. Backup probably failed.
it: Impossibile salvare la cronologia di backup perché non c'è un backup array. Backup probabilmente fallito.

en: Counting...
it: Conteggio...

en: Create
it: Crea chiave

en: Create Azure credentials in your Azure developer console.
it: Crea le credenziali di Azure nella tua console per sviluppatori di Azure.

en: Create OneDrive credentials in your OneDrive developer console.
it: Crea le credenziali di OneDrive nella tua console per sviluppatori OneDrive.

en: Create a key: give this key a unique name (e.g. indicate the site it is for), then press "Create key":
it: <strong>Creare una chiave:</strong> nella casella qui sotto scrivi un nome-chiave univoco, poi premi "Crea chiave":

en: Create a new API user with access to only this container (rather than your whole account)
it: Crea un nuovo utente API con accesso solo a questo contenitore (anziché all'intero account)

en: Create a temporary clone on our servers (UpdraftClone)
it: Crea un clone temporaneo sui nostri server (UpdraftClone)

en: Create another key
it: Cra un'altra chiave

en: Create clone
it: Crea clone

en: Create key
it: Crea chiave

en: Create new API user and container
it: Crea un nuovo utente API e contenitore

en: Create new IAM user and S3 bucket
it: Crea un nuovo utente IAM e un bucket S3

en: Created database backup
it: Backup del database creato

en: Created file backup zips
it: Creato zip di backup dei file

en: Created:
it: Creata il

en: Creating %s and database backup with UpdraftPlus...
it: Creazione di %s e backup del database con UpdraftPlus...

en: Creating backup with UpdraftPlus...
it: Sto creando il backup con UpdraftPlus...

en: Creating database backup
it: Sto creando il backup del database

en: Creating database backup with UpdraftPlus...
it: Sto creando il backup del database con UpdraftPlus...

en: Creating file backup zips
it: Creazione dei file zip di backup

en: Creating your first backup
it: Creazione del primo backup

en: Creating...
it: Creazione...

en: Current SQL mode:
it: Modalità SQL attuale:

en: Current clones
it: Cloni attuali

en: Current limit is:
it: Il limite corrente è:

en: Current memory usage
it: Utilizzo di memoria attuale

en: Current use:
it: <strong>in uso:</strong>

en: Currently disabled
it: Attualmente disabilitato

en: Currently enabled
it: Attualmente abilitato

en: Daily
it: Giornaliero

en: Dallas (DFW) (default)
it: Dallas (DFW) (predefinito)

en: Dashboard:
it: Bacheca:

en: Database (created by %s)
it: Database (creato da %s)

en: Database (files backup has not completed)
it: Database (backup dei file non  completato)

en: Database Options
it: Opzioni Database

en: Database backup interval
it: Intervallo di tempo fra un backup e l'altro del database

en: Database backup schedule
it: <span style="color: #005493;">Pianifica backup del database</span>

en: Database decryption phrase
it: Frase di decrittografia del database

en: Database encryption phrase
it: Chiave di crittografia del database

en: Database only (files were not part of this particular schedule)
it: Solo il database (i file non facevano parte di questo backup)

en: Database restoration options:
it: Opzioni di ripristino del database:

en: Database successfully decrypted.
it: Database decriptato con successo.

en: Database: search and replace site URL
it: Database: cerca e sostituisci l'URL del sito

en: Day of the month
it: Il giorno del mese

en: Day of the week
it: Il giorno della settimana

en: Day to run backups
it: Giorno che esegue i backup

en: Debugging information
it: Informazioni di debug

en: Decrypting database (can take a while)...
it: Decriptaggio database (potrebbe richiedere un po' di tempo)...

en: Decryption failed. The database file is encrypted, but you have no encryption key entered.
it: Decriptatura fallita. Il file del database è criptato, ma non è stata immessa alcuna chiave di crittografia.

en: Decryption failed. The database file is encrypted.
it: Dectrittazione fallita. Il file del database è crittato.

en: Decryption failed. The most likely cause is that you used the wrong key.
it: Decrittaggio fallito: La causa più probabile è che sia stata utilizzata una chiave errata.

en: Default template
it: Template predefinito

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Old Directories
it: Elimina vecchie directory

en: Delete backup set
it: Cancellazione del set di backup

en: Delete failed:
it: Cancellazione fallita:

en: Delete from your web server
it: Elimina dal server del sito

en: Delete local backup
it: Elimina backup dal server del sito

en: Delete selected backups
it: Elimina i set di backup selezionati

en: Delete these settings
it: Resetta queste impostazioni

en: Delete this backup set
it: Elimina questo set di backup

en: Delete...
it: Cancella...

en: Deleting...
it: <span style="color: #ff0000;">Cancellazione...</span>

en: Deploying site data
it: Pubblicazione dei dati del sito

en: Description
it: Descrizione

en: Deselect
it: Deseleziona

en: Deselect all
it: Deseleziona tutto

en: Deselect all backups
it: Deseleziona tutti i set di backup

en: Detailed instructions for this can be found at %s
it: Istruzioni dettagliate su questo possono essere trovate a %s

en: Details
it: Dettagli

en: Directory path
it: Percorso della directory

en: Disable SSL entirely where possible
it: Disattivare SSL del tutto, se possibile

en: Disabled this plugin: %s: re-activate it manually when you are ready.
it: Questo plugin è disabilitato: %s: riattivalo manualmente quando sei pronto.

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Disconnecting...
it: Disconnessione...

en: Dismiss
it: Ignora

en: Dismiss (for %s months)
it: Ignora (per %s mesi)

en: Dismiss all UpdraftPlus news
it: Ignora tutte le notizie di UpdraftPlus

en: Dismiss from main dashboard (for %s weeks)
it: Ignora dalla bacheca principale (per %s settimane)

en: Dismiss notice
it: Ignora l'avviso

en: Do not abort after pressing Proceed below - wait for the backup to complete.
it: Non interrompere dopo aver premuto Procedi sotto: attendi il completamento del backup.

en: Do not confuse %s with %s - they are separate things.
it: Non confondere %s con %s: sono cose separate.

[ctx: Do not translate BEGIN RSA PRIVATE KEY. PCKS1, XML, PEM and PuTTY are also technical acronyms which should not be translated.]
en: PKCS1 (PEM header: BEGIN RSA PRIVATE KEY), XML and PuTTY format keys are accepted.
it: PKCS1 (intestazione PEM: BEGIN RSA PRIVATE KEY), sono accettate le chiavi in formato XML e PuTTY.

en: Do not verify SSL certificates
it: Non verificare i certificati SSL

en: Do read this helpful article of useful things to know before restoring.
it: Leggere questo articolo esplicativo di cose utili da sapere prima di ripristinare.

en: Do remember to save your settings.
it: Ricordati di salvare le tue impostazioni.

en: Do you have a few more WordPress sites you want to backup? If yes you can save hours by controlling all your backups in one place from UpdraftCentral.
it: Hai qualche altro sito WordPress di cui vuoi fare il backup? In caso affermativo è possibile risparmiare ore controllando tutti i backup in un'unica posizione da UpdraftCentral.

en: Do you need WordPress Multisite support?
it: Hai bisogno di supporto per WordPress multi-sito?

en: Do you use UpdraftPlus on multiple sites?
it: Usi UpdraftPlus con più siti?

en: Do you want to carry out the import?
it: Vuoi effettuare l'importazione?

en: Do you want to migrate or clone/duplicate a site?
it: Vuoi migrare o clonare/duplicare un sito?

en: Don't know your email address, or forgotten your password?
it: Non conosci il tuo indirizzo email o hai dimenticato la password?

en: Don't want to be spied on? UpdraftPlus Premium can encrypt your database backup.
it: Vuoi proteggere i tuoi dati? UpdraftPlus Premium può crittare il backup del tuo database

en: Download chunk size failed to change to %d
it: Impossibile modificare la dimensione del blocco di download in %d

en: Download chunk size successfully changed to %d
it: Dimensione del blocco di download modificata correttamente in %d

en: Download error: the server sent us a response which we did not understand.
it: Errore di Download: il server ha inviato una risposta non conosciuta.

en: Download failed
it: Download fallito

en: Download in progress
it: Download in corso

en: Download log file
it: Scarica il file log

en: Download most recently modified log file
it: Scarica il file log più recente

en: Download to your computer
it: Scarica sul tuo computer

en: Downloading backup files if needed
it: Download dei file di backup, se necessario

en: Drop backup files here
it: Trascina qui i file di backup

en: Drop encrypted database files (db.gz.crypt files) here to upload them for decryption
it: <div style="font-size: 1.4em; margin-top: -10px;">Trascina qui il file crittato (db.gz.crypt)</div>

en: Due to the restriction, some settings can be automatically adjusted, disabled or not available.
it: A causa della restrizione, alcune impostazioni possono essere regolate, disabilitate o non disponibili automaticamente.

en: Due to the shutdown of the %1$s endpoint, support for %1$s will be ending soon. You will need to migrate to the Global endpoint in your UpdraftPlus settings. For more information, please see: %2$s
it: A causa della chiusura dell'endpoint %1$s, il supporto per %1$s terminerà a breve. Dovrai migrare all'endpoint globale nelle impostazioni di UpdraftPlus. Per ulteriori informazioni, vedere: %2$s

en: Durable reduced availability
it: Disponibilità ridotta durevole

en: Each time your clone renews (weekly) it costs %s. You can shut this clone down at the following link:
it: Ogni volta che il tuo clone si rinnova (settimanalmente) costa %s. Puoi spegnere questo clone al seguente link:

en: Eastern Asia-Pacific
it: Asia orientale-Pacifico

en: Eastern United States
it: Stati Uniti orientali

en: Easy
it: Facile

en: Edit
it: Modifica

en: Email reports created by UpdraftPlus (free edition) bring you the latest UpdraftPlus.com news
it: I report e-mail creati da UpdraftPlus (edizione gratuita) contengono le ultime notizie di UpdraftPlus.com

en: Encrypt your sensitive databases (e.g. customer information or passwords); Backup external databases too.
it: Crittografa i dati sensibili nei tuoi database (es. informazioni sui clienti o password); esegue il backup anche di database esterni.

en: Encrypted FTP is available, and will be automatically tried first (before falling back to non-encrypted if it is not successful), unless you disable it using the expert options. The 'Test FTP Login' button will tell you what type of connection is in use.
it: L'FTP crittografato è disponibile e verrà provato automaticamente per primo (prima di ritornare a non crittografato se non riesce), a meno che non lo si disabiliti utilizzando le "Impostazioni avanzate". Il pulsante "Test FTP Login" ti dirà quale tipo di connessione è in uso.

en: Encrypted database
it: Database crittografato

en: Encrypted login failed; trying non-encrypted
it: Accesso crittografato non riuscito; tentativo non crittografato

en: Encrypting database
it: Crittografia del database

en: Encryption error occurred when encrypting database. Encryption aborted.
it: Si è verificato un errore di crittografia durante la crittografia del database. Crittografia interrotta.

en: Encryption key size:
it: Dimensione della chiave crittografica:

en: End tour
it: Fine panoramica

en: Enhanced storage options for Dropbox, Google Drive and S3. Plus many more options.
it: Opzioni di archiviazione avanzate per Dropbox, Google Drive e S3. Oltre a molte altre opzioni.

en: Enjoy professional, fast, and friendly help whenever you need it with Premium.
it: Con Premium ottieni un aiuto professionale, veloce e amichevole ogni volta che ne hai bisogno.

en: Enjoyed %s? Please leave us a %s rating. We really appreciate your support!
it: Ti è piaciuto %s? Lasciaci una valutazione di %s. Apprezziamo davvero il tuo supporto!

en: Ensure you are logged into the correct account before continuing.
it: Prima di continuare verifica di essere loggato nell’account corretto.

en: Enter a comma-separated list; otherwise, leave blank for all tables.
it: Inserire un elenco separato da virgole; in caso contrario lascia vuoto se vuoi sostituire tutte le tabelle.

en: Enter addresses here to have a report sent to them when a backup job finishes.
it: Inserisci qui gli indirizzi email per ricevere un rapporto e il file log al termine di un processo di backup (se sono più indirizzi, separali da una virgola).

en: Enter any description
it: Inserisci qualsiasi sescrizione

en: Enter any path in the field below.
it: Inserisci qualsiasi percorso nel campo sottostante.

en: Enter database
it: Inserire il database

en: Enter database.
it: Inserire il database.

en: Enter details for where this new site is to live within your multisite install:
it: Inserire i dettagli su dove risiederà questo nuovo sito all'interno dell'installazione multisito:

en: Enter host
it: Inserire l'host

en: Enter host.
it: Inserire l'host.

en: Enter in format HH:MM (e.g. 14:22).
it: inserire il formato HH:MM (es. 09:22).

en: Enter only a bucket name or a bucket and path. Examples: mybucket, mybucket/mypath
it: Inserire solo il nome del bucket oppure il bucket ed il percorso. Esempi: mybucket, mybucket/mypath

en: Enter password
it: Inserire la password

en: Enter password.
it: Inserire la password.

en: Enter table prefix
it: Inserire il prefisso della tabella

en: Enter the ID of the %s project you wish to use here.
it: Inserisci l'ID del progetto %s che desideri utilizzare qui.

en: Enter the URL where your self-hosted install of UpdraftCentral is located:
it: Inserisci l'URL in cui si trova l'installazione autogestita di UpdraftCentral:

en: Enter the name of the %s bucket you wish to use here.
it: Inserisci il nome del bucket %s che desideri utilizzare qui.

en: Enter the path of the %s folder you wish to use here.
it: Inserisci il percorso della cartella %s che desideri utilizzare qui.

en: Enter the path of the %s you wish to use here.
it: Inserisci il percorso del %s che desideri utilizzare qui.

en: Enter username
it: Inserire l'username

en: Enter username.
it: Inserisci l'username.

en: Enter your Rackspace admin username/API key (so that Rackspace can authenticate your permission to create new users), and enter a new (unique) username and email address for the new user and a container name.
it: Inserisci il tuo nome utente/chiave API amministratore Rackspace (in modo che Rackspace possa autenticare la tua autorizzazione per creare nuovi utenti), un nuovo nome utente (univoco), l'indirizzo email per il nuovo utente e un nome del contenitore.

en: Enter your UpdraftPlus.Com email / password here to connect:
it: Inserisci la tua email / password di UpdraftPlus.com qui per connetterti:

en: Enter your administrative Amazon S3 access/secret keys (this needs to be a key pair with enough rights to create new users and buckets), and a new (unique) username for the new user and a bucket name.
it: Inserisci le tue chiavi amministrative di accesso/segrete Amazon S3 (questa deve essere una coppia di chiavi con diritti sufficienti per creare nuovi utenti e bucket) e un nuovo nome utente (univoco) per il nuovo utente e un nome del bucket.

en: Enter your chosen name
it: Inserisci il nome chiave

en: Error
it: Errore

en: Error - failed to download the file
it: Errore - impossibile scaricare il file

en: Error - no such file exists.
it: Errore - questo file non esiste.

en: Error data:
it: Errore dato:

en: Error downloading remote file: Failed to download
it: Errore durante il download del file remoto: Impossibile scaricare

en: Error getting table details
it: Errore durante il recupero dei dettagli della tabella

en: Error message
it: Messaggio d'errore

en: Error opening local file: Failed to download
it: Errore durante l'apertura del file locale: Impossibile fare il download

en: Error opening remote file: Failed to download
it: Errore durante l'apertura del file remoto: download non riuscito

en: Error when creating new site at your chosen address:
it: Errore durante la creazione di un nuovo sito all'indirizzo scelto:

en: Error:
it: Errore:

en: Error: %s
it: Errore %s

en: Error: Failed to access bucket %s. Check your permissions and credentials.
it: Errore: impossibile accedere al bucket %s. Controlla le tue autorizzazioni e le credenziali.

en: Error: Failed to download
it: Errore: download non riuscito

en: Error: Failed to download %s. Check your permissions and credentials.
it: Errore: impossibile eseguire il download di %s. Controlla le autorizzazioni e le credenziali.

en: Error: Failed to initialise
it: Errore: impossibile inizializzare

en: Error: Failed to open local file
it: Errore: impossibile aprire il file locale

en: Error: Failed to upload
it: Errore: caricamento fallito

en: Error: The chosen file is corrupt. Please choose a valid UpdraftPlus export file.
it: Errore: il file scelto è corrotto. Scegli un file di esportazione UpdraftPlus valido.

en: Error: invalid path
it: Errore: percorso non valido

en: Error: the server sent an empty response.
it: Errore: il server ha inviato una risposta vuota.

en: Error: the server sent us a response (JSON) which we did not understand.
it: Errore: il server ci ha inviato una risposta (JSON) che non abbiamo capito.

en: Error: the server sent us a response which we did not understand.
it: Errore: il server ha inviato una risposta che non riusciamo a capire.

en: Error: unexpected empty parameter (%s, %s)
it: Errore: imprevisto parametro vuoto (%s, %s)

en: Error: unexpected file read fail
it: Errore: lettura file non riuscita

en: Error: you have insufficient storage quota available (%s) to upload this archive (%s) (%s).
it: Errore: hai una quota di spazio di archiviazione insufficiente (%s) per caricare questo archivio (%s) (%s).

en: Errors
it: Errori

en: Errors / warnings:
it: Errori / avvisi:

en: Errors encountered:
it: Errori riscontrati:

en: Errors have occurred:
it: Si sono verificati errori:

en: Errors occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com:
it: Si sono verificati errori durante la connessione a UpdraftPlus.com:

en: Errors occurred:
it: Si sono verificati errori:

en: Errors:
it: Errori:

en: Europe (Frankfurt)
it: Europa (Francoforte)

en: Europe (Ireland)
it: Europa (Irlanda)

en: Europe (London)
it: Europa (Londra)

en: Europe (Milan)
it: Europa (Milano)

en: Europe (Paris)
it: Europa (Parigi)

en: Europe (Stockholm)
it: Europa (Stoccolma)

en: European Union
it: Unione Europea

en: Every %s hours
it: Ogni %s ore

en: Every hour
it: Ogni ora

en: Examples of S3-compatible storage providers:
it: Esempi di provider di storage S3-compatibili:

en: Exclude files/directories
it: Escludi file/directory

en: Exclude these from
it: Escludi questi da

en: Exclude these:
it: Escludi questi:

en: Existing backups
it: Backup esistenti

en: Existing keys
it: Chiavi esistenti

en: Existing unremoved folders from a previous restore exist (please use the "Delete Old Directories" button to delete them before trying again): %s
it: Esistono cartelle non rimosse dopo un precedente ripristino (utilizza il pulsante "Elimina vecchie directory" per eliminarle prima di provare di nuovo): %s

en: Exit full-screen
it: Esci dalla modalità schermo intero

en: Expected parameter(s) missing.
it: Parametro/i previsto/i mancante/i.

en: Expert settings
it: Impostazioni avanzate

en: Export / import settings
it: Esporta / importa configurazione

en: Export settings
it: Esporta configurazione

en: Extensions
it: Estensioni

en: External database
it: Database esterno

en: External database (%s)
it: Database esterno (%s)

en: FAQs
it: Domande frequenti

en: FTP login
it: Login FTP

en: FTP password
it: Password FTP

en: FTP server
it: Server FTP

en: Failed
it: Errore

en: Failed to access %s when deleting (see log file for more)
it: Accesso %s fallito durante l'eliminazione (vedi il file log per ulteriori informazioni)

en: Failed to apply User Policy
it: Impossibile applicare la Policy dell'utente

en: Failed to attach media.
it: Impossibile allegare file multimediali.

en: Failed to backup database table:
it: Impossibile eseguire il backup della tabella del database:

en: Failed to create UpdraftCentral key
it: Impossibile creare la chiave UpdraftCentral

en: Failed to create a temporary directory
it: Impossibile creare una cartella temporanea

en: Failed to create user Access Key
it: Impossibile creare la chiave di accesso dell'utente

en: Failed to delete selected media.
it: Impossibile eliminare il media selezionato.

en: Failed to delete working directory after restoring.
it: Impossibile cancellare la directory di lavoro dopo il ripristino.

en: Failed to detach media.
it: Impossibile scollegare il supporto.

en: Failed to download
it: Download non riuscito

en: Failed to download %s
it: Download di %s non riuscito

en: Failed to find a manifest file in the backup.
it: File manifest  non trovato nel backup.

en: Failed to find database file
it: Impossibile trovare il file del database

en: Failed to open database file
it: Impossibile aprire il file del database

en: Failed to open database file for reading:
it: Impossibile aprire il database per la lettura:

en: Failed to open database file.
it: Impossibile aprire il file di database.

en: Failed to open directory (check the file permissions and ownership): %s
it: Apertura della directory fallita (controlla i permessi e la propietà del file): %s

en: Failed to open directory for reading:
it: Impossibile aprire la directory per la lettura:

en: Failed to open directory: %s. This is normally caused by file permissions.
it: Impossibile aprire la directory: %s. Questo è normalmente causato dai permessi dei file.

en: Failed to open the zip file (%s) - %s
it: Impossibile aprire il file .zip (%s) - %s

en: Failed to read from the working directory.
it: Impossibile leggere dalla directory di lavoro.

en: Failed to read the manifest file from backup.
it: Impossibile leggere il file manifest dal backup.

en: Failed to search and replace
it: Impossibile cercare e sostituire

en: Failed to search and replace:
it: Impossibile cercare e sostituire:

en: Failed to unpack the archive
it: Impossibile scompattare l'archivio

en: Failed to upload %s
it: Impossibile caricare %s

en: Failed to upload to %s
it: Impossibile caricare su %s

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem
it: Impossibile scrivere il database decodificato sul filesystem

en: Failed: We are unable to match the fingerprint. However, we were able to log in and move to the indicated directory and successfully create a file in that location.
it: Non riuscito: non siamo in grado di abbinare l'impronta digitale. Tuttavia, siamo stati in grado di accedere e spostarci nella directory indicata e creare correttamente un file in quella posizione.

en: Failed: We were able to log in and move to the indicated directory, but failed to successfully create a file in that location.
it: Fallito: siamo stati in grado di accedere e spostarci nella directory indicata, ma non siamo riusciti a creare correttamente un file in quella posizione.

en: Failed: We were able to log in, but failed to successfully create a file in that location.
it: Fallito: siamo riusciti ad accedere, ma non siamo riusciti a creare correttamente un file in quella posizione.

en: Failed: We were not able to place a file in that directory - please check your credentials.
it: Non riuscito: non siamo stati in grado di inserire un file in quella directory - controlla le tue credenziali.

en: Failed: the %s operation was not able to start.
it: Fallito: impossibile avviare l'operazione %s.

en: Failed: we did not understand the result returned by the %s operation.
it: Fallito: non abbiamo compreso il risultato restituito dall'operazione %s.

en: Failure
it: Errore

en: Failure: No %s was given.
it: <span style="color: #ff0000;">Errore:</span> %s non è stato inserito.

en: Failure: No bucket details were given.
it: Errore: Nessun dettaglio del bucket è stato inserito.

en: Failure: No container details were given.
it: Errore: nessun dettaglio sul contenitore è stato dato.

en: Failure: No endpoint details were given.
it: Errore: non sono stati forniti dettagli sull'endpoint.

en: Failure: No server details were given.
it: Errore: nessun dettaglio sul server è stato fornito.

en: Failure: Port must be an integer.
it: Errore: la porta deve essere un numero intero.

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket. Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another %s user may already have taken your name).
it: Errore: Impossibile accedere o creare un bucket con successo. Verificare le credenziali di accesso, e se queste sono corrette si consiglia di provare un altro nome per il bucket (un altro utente %s potrebbe già aver preso il suo nome).

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket. Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another AWS user may already have taken your name).
it: Errore: non è stato possibile accedere o creare correttamente un bucket di questo tipo. Verifica le tue credenziali di accesso e, se sono corrette, prova un altro nome del bucket (poiché un altro utente AWS potrebbe aver già preso il tuo nome).

en: Failure: we did not successfully log in with those credentials.
it: Errore: impossibile accedere con queste credenziali.

en: Failure: we successfully logged in, but were not able to create a file in the given directory.
it: Errore: login eseguito correttamente, ma non siamo riusciti a creare un file nella directory data.

en: Fast
it: Veloce

en: Fast, personal support
it: Supporto veloce e personale

en: Fetch
it: Recupera

en: Fetching...
it: Recupero ...

en: File (%s) was found, but has a different size (%s) from what was expected (%s) - it may be corrupt.
it: Il file (%s) è stato trovato, ma ha una dimensione (%s) differente da quella prevista (%s) - potrebbe essere corrotto.

en: File Options
it: Opzioni del file

en: File backup options
it: Opzioni di backup dei file

en: File is not locally present - needs retrieving from remote storage
it: Il file non è presente sul server del sito, è necessario recuperarlo dall'archiviazione remota

en: File not found
it: File non trovato

en: File not found (you need to upload it): %s
it: File non trovato (è necessario caricarlo): %s

en: File ready.
it: Il backup è stato trovato<br>
    sul server del sito -

en: File was found, but is zero-sized (you need to re-upload it): %s
it: Il file è stato trovato, ma ha dimensione nulla (è necessario ri-caricare il file): %s

en: Files (database backup has not completed)
it: File (il backup del database non è stato completato)

en: Files and database
it: File e database

en: Files and database WordPress backup (created by %s)
it: Backup dei files e database Wordpress (creati da %s)

en: Files backup (created by %s)
it: File di backup (creati da %s)

en: Files backup interval
it: Intervallo di tempo fra un backup e l'altro dei file

en: Files backup schedule
it: <span style="color: #005493;">Pianifica backup dei file</span>

en: Files changed since the last backup will be added as a new increment in that backup set.
it: - Verranno aggiunti come nuovo incremento solo i file modificati dopo l'ultimo backup.

en: Files found:
it: File trovati:

en: Files only (database was not part of this particular schedule)
it: Solo i file (il database non faceva parte di questa schedulazione)

en: Files/Directories containing the given characters in their names
it: File/directory che contengono specifici caratteri nel nome

en: Final checks
it: Controlli finali

en: Find out more
it: Scopri di più

en: Find out more about incremental backups here.
it: Qui trovi ulteriori informazioni sui backup incrementali.

en: Find out more here.
it: Scopri di più.

en: Fingerprints don't match.
it: Le impronte digitali non corrispondono.

en: Finish
it: Finito

en: Finished
it: Terminato

en: First, enter the decryption key
it: <strong>Chiave di decrittazione</strong>

en: Flexible
it: Flessibile

en: Folder
it: cartella

en: Follow this link for help
it: Segui questo link per assistenza

en: Follow this link for more information
it: Segui questo link per maggiori informazioni

en: Follow this link to attempt decryption and download the database file to your computer.
it: <br>Ora clicca qui per decrittarlo e scaricarlo sul tuo computer.

en: Follow this link to attempt to create the directory and set the permissions
it: Fai click qui per provare a creare la directory e impostare le autorizzazioni

en: Follow this link to authorize access to your %s account (you will not be able to backup to %s without it).
it: Segui questo link per autorizzare l'accesso al tuo %s account (non potrai eseguire il backup su %s senza di esso).

en: Follow this link to download the log file for this restoration (needed for any support requests).
it: Segui questo link per scaricare il file log per questo ripristino (necessario per eventuali richieste di supporto).

en: Follow this link to remove these settings for %s.
it: Segui questo link per disconnettere UpdraftPlus da %s.

en: Follow this link to sign up for the UpdraftPlus newsletter.
it: Segui questo link per iscriverti alla newsletter di UpdraftPlus.

en: Follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
it: Link per le istruzioni di installazione (in particolare il passaggio 1).

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Drive API and create a Client ID in the API Access section.
it: Segui questo link alla console della tua API Google, attiva l'API Drive e crea un ID client nella sezione API Access.

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Storage API and create a Client ID in the API Access section.
it: Segui questo link alla tua console API di Google e lì attiva l'API di archiviazione e crea un ID client nella sezione Accesso API.

en: For backups older than
it: Per i backup più vecchi di

en: For even more features and personal support, check out
it: Per ulteriori funzionalità e supporto personale, controlla

en: For future control of all your UpdraftCentral connections, go to the "Advanced Tools" tab.
it: Per il controllo futuro di tutte le tue connessioni UpdraftCentral, vai alla scheda "Strumenti avanzati".

en: For help configuring %s, including screenshots, follow this link.
it: Per assistenza sulla configurazione di %s, inclusi gli screenshot, segui questo link.

en: For incremental backups, you will be able to choose which increments to restore at a later stage.
it: Qui viene mostrato solo l'ultimo backup incrementale, per ulteriori incrementi potrai scegliere quali ripristinare nella fase successiva dopo aver cliccato Ripristina

en: For longer help, including screenshots, follow this link.
it: vedi qui.

en: For longer help, including screenshots, follow this link. The description below is sufficient for more expert users.
it: Per informazioni più esaustive, compresi screenshot, segui questo collegamento. La descrizione che segue è sufficiente per gli utenti più esperti.

en: For more options, use Premium
it: Per ulteriori opzioni usa la versione Premium.

en: For more reporting features, use the Premium version
it: Per ulteriori funzionalità di report utilizza la versione Premium

en: For personal support, the ability to copy sites, more storage destinations, encrypted backups for security, multiple backup destinations, better reporting, no adverts and plenty more, take a look at the premium version of UpdraftPlus - the world's most popular backup plugin.
it: Per supporto personale, la possibilità di copiare siti, più destinazioni di archiviazione, backup crittografati per sicurezza, più destinazioni di backup, rapporti migliori, nessuna pubblicità e molto altro; dai un'occhiata alla versione Premium di UpdraftPlus - il plugin di backup più popolare al mondo.

en: For the ability to lock access to UpdraftPlus settings with a password, upgrade to UpdraftPlus Premium.
it: Per bloccare l'accesso alle impostazioni di UpdraftPlus con una password passa a UpdraftPlus Premium.

en: For the ability to migrate websites, upgrade to UpdraftPlus Premium.
it: Per poter migrare i siti web passa a UpdraftPlus Premium.

en: For unlocking support, please contact whoever manages UpdraftPlus for you.
it: Vedi qui per recuperare la password

en: Forbid non-administrators to login to WordPress on your clone
it: Vieta ai non amministratori il login a WordPress sul tuo clone

en: Forgotten your details?
it: Hai dimenticato la password?

en: Fortnightly
it: Quindicinale

en: Found SET NAMES %s, but changing to %s as suggested by WPDB::determine_charset().
it: Trovato SET NAMES %s, ma cambiato a %s come suggerito da WPDB::determine_charset().

en: Found and replaced existing table foreign key constraints as the table prefix has changed.
it: Trovato e sostituito i vincoli di chiave esterna della tabella esistenti poiché il prefisso della tabella è cambiato.

en: Frankfurt
it: Francoforte

en: Free
it: Gratuito

en: Free Newsletter
it: Newsletter Gratuita

en: Free disk space in account:
it: Spazio libero su disco per l'account:

en: Free two-factor security plugin
it: Plugin gratuito di sicurezza in due fattori

en: Full backup
it: Backup completo

en: Full feature list
it: Lista completa delle funzionalità

en: Full-screen
it: A schermo intero

en: Further information may be found in the browser JavaScript console, and the server PHP error logs.
it: Ulteriori informazioni possono essere trovate nella console JavaScript del browser e nei file log degli errori PHP del server.

en: Get %s from the UpdraftPlus.com Store
it: Ottieni %s off dal negozio UpdraftPlus.com

en: Get %s here
it: Ottieni qui %s

en: Get 20% off any of our plugins. But hurry - offer ends 30th September, use this discount code:
it: Ottieni uno sconto 20% off su uno qualsiasi dei nostri plugin. Ma affrettati, l'offerta scade il 30 settembre, usa questo codice sconto:

en: Get Premium
it: Passa a Premium

en: Get UpdraftCentral
it: Ottieni UpdraftCentral

en: Get enhanced versions of the free remote storage options (Dropbox, Google Drive & S3) and even more remote storage options like OneDrive, SFTP, Azure, WebDAV and more with UpdraftPlus Premium.
it: Ottieni versioni avanzate oltre le opzioni di archiviazione remota gratuite (Dropbox, Google Drive e S3) e ancora più opzioni di archiviazione remota come OneDrive, SFTP, Azure, WebDAV e altro con UpdraftPlus Premium.

en: Get it from the UpdraftPlus.Com Store
it: Ottienilo dallo store di UpdraftPlus.com

en: Get it here
it: Ottienilo qui

en: Get more quota
it: Ottieni una quota maggiore

en: Get these settings from %s, or sign up %s.
it: Ottieni queste impostazioni da %s o registrati %s.

en: Get your API key <a href="https://mycloud.rackspace.com/" target="_blank">from your Rackspace Cloud console</a> (<a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key" target="_blank">read instructions here</a>), then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
it: Ottieni la tua chiave API <a href="https://mycloud.rackspace.com/" target="_blank">dalla console cloud di Rackspace</a> (leggi le istruzioni <a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key" target="_blank">qui</a>), quindi scegli il nome del contenitore da utilizzare per lo storage. Il contenitore verrà creato, se non esiste già.

en: Get your access credentials from your OpenStack Swift provider, and then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
it: Ottieni le credenziali di accesso dal tuo provider OpenStack Swift, quindi scegli un nome di un contenitore da usare per la memorizzazione. Il contenitore, se non esistente, verrà appositamente creato.

en: Get your access key and secret key from your <a href="%s">%s console</a>, then pick a (globally unique - all %s users) bucket name (letters and numbers) (and optionally a path) to use for storage. This bucket will be created for you if it does not already exist.
it: Ottieni la chiave di accesso e la chiave segreta dalla tua <a href="%s">%s console</a>, quindi scegli un nome del bucket (univoco a livello globale per tutti gli utenti %s) (lettere e numeri e facoltativamente un percorso ) da utilizzare per l'archiviazione. Questo bucket verrà creato per te se non esiste già.

en: Go
it: Vai

en: Go here
it: Vai qui

en: Go here for help
it: Vai qui per un aiuto.

en: Go here for more information.
it: Vai qui per ulteriori informazioni.

en: Go here to activate it.
it: Vai qui per attivarlo.

en: Go here to begin installing it.
it: Vai qui per iniziare ad installarlo.

en: Go here to connect it.
it: poi per connetterlo vai in <i>Strumenti avanzati/UpdraftCentral</i> e clicca Bacheca autogestita.

en: Go here to connect.
it: Vai qui per connetterti.

en: Go here to re-enter your password.
it: Vai qui per reinserire la tua password.

en: Go there
it: Vai lì

en: Go to settings
it: Vai alle impostazioni

en: Go to the remote storage settings in order to connect.
it: Vai alle impostazioni di archiviazione remota "per connetterti".

en: Go to the shop.
it: Vai allo shop.

en: Go to your UpdraftCentral Cloud dashboard
it: Vai alla dashboard di UpdraftCentral Cloud

en: Go up a directory
it: Vai su di una directory

en: Goes to the updraftplus.com checkout page
it: Va alla pagina di pagamento di UpdraftPlus.com

en: Goes to updraftplus.com checkout page
it: Va alla pagina di pagamento UpdraftPlus.com

en: Good news: Your site's communications with %s can be encrypted. If you see any errors to do with encryption, then look in the 'Expert Settings' for more help.
it: Buona notizie: la comunicazione del tuo sito con %s può essere crittografata. Se si notano errori dovuti alla crittografia, vedi in "Mostra Impostazioni Avanzate" per ulteriori informazioni.

en: Google Drive list files: failed to access parent folder
it: Lista dei file di Google Drive: impossibile accedere alla cartella principale

en: HTML was detected in the response. You may have a security module on your webserver blocking the restoration operation.
it: È stato rilevato codice HTML nella risposta. Potresti avere sul tuo server web un modulo di sicurezza che blocca l'operazione di ripristino.

en: HTTP code:
it: Codice HTTP:

en: Happy New Year - 20% off UpdraftPlus Premium until January 14th
it: Felice anno nuovo: sconto 20% off su UpdraftPlus Premium fino al 14 gennaio

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorise or re-authorise your connection to Google Cloud.
it: Non hai ancora ottenuto un token di accesso da Google: devi autorizzare o riautorizzare la tua connessione a Google Cloud.

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorise or re-authorise your connection to Google Drive.
it: Non si è ancora ottenuto un token di accesso da parte di Google - è necessario autorizzare o riautorizzare la connessione a Google Drive.

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorize or re-authorize your connection to Google Cloud.
it: Non hai ancora ottenuto un token di accesso da Google: devi autorizzare o riautorizzare la tua connessione a Google Cloud.

en: Here, you can export your UpdraftPlus settings (%s), either for using on another site, or to keep as a backup. This tool will export what is currently in the settings tab.
it: Qui puoi esportare in un file .json le impostazioni di UpdraftPlus (%s), sia per l'utilizzo su un altro sito o per conservarne come copia. Questo strumento esporterà la configurazione attuale.

en: Hey - We noticed UpdraftPlus has kept your site safe for a while.  If you like us, please consider leaving a positive review to spread the word.  Or if you have any issues or questions please leave us a support message
it: Ehi, abbiamo notato che UpdraftPlus ha tenuto il tuo sito al sicuro per un po'. Se ti piace, considera di lasciare una recensione positiva per spargere la voce. Oppure, se hai problemi o domande, lasciaci un messaggio di supporto

en: How do I get a site's key?
it: Come ottengo la chiave di un sito?

en: However, UpdraftPlus archives are standard zip/SQL files - so if you are sure that your file has the right format, then you can rename it to match that pattern.
it: Comunque gli archivi UpdraftPlus sono file zip / SQL standard, quindi se si è sicuri che il file ha il formato giusto, allora è possibile rinominarlo in modo che corrisponda.

en: However, subsequent access attempts failed:
it: Ad ogni modo, ecco i tentativi di accesso falliti:

en: I accept the UpdraftClone terms and conditions
it: Accetto i termini e le condizioni di utilizzo di UpdraftClone

en: I consent to %s
it: Acconsento ai %s

en: IAM operation failed (%s)
it: Operazione IAM non riuscita (%s)

en: If Google later shows you the message "invalid_client", then you did not enter a valid client ID here.
it: Se Google in seguito visualizzerà il messaggio "invalid_client", allora non si è inserito un ID client valido.

en: If OneDrive later shows you the message "unauthorized_client", then you did not enter a valid client ID here.
it: Se in seguito OneDrive ti mostra il messaggio "client non autorizzato", non hai inserito qui un ID client valido.

en: If entering multiple files/directories, then separate them with commas. For entities at the top level, you can use a * at the start or end of the entry as a wildcard.
it: Se si immettono più file o directory, separarli con una virgola. Per entità a livello superiore, è possibile utilizzare un * all'inizio o alla fine della voce come wildcard.

en: If making a request for support, please include this information:
it: Se si fa la richiesta di assistenza, si prega di includere le seguenti informazioni:

en: If not, then choose your details and a new account will be registered.
it: In caso contrario scegli la tua email e password e verrà registrato un nuovo account.

en: If not, you will need to either remove data from this table, or contact your hosting company to request more resources.
it: Altrimenti sarà necessario rimuovere i dati da questa tabella o contattare la società di hosting per richiedere più risorse.

en: If sending directly from site to site does not work for you, then there are three other methods - please try one of these instead.
it: Se l'invio diretto da un sito all'altro non funziona ci sono altri tre metodi:

en: If that is unsuccessful check the permissions on your server or change it to another directory that is writable by your web server process.
it: Se ciò non ha successo, controlla le autorizzazioni sul tuo server o mettilo in un'altra directory che sia scrivibile dal processo del tuo server web.

en: If this is a backup created by a different backup plugin, then UpdraftPlus Premium may be able to help you.
it: Se questo è un backup creato da un diverso plugin di backup, UpdraftPlus Premium potrebbe essere in grado di aiutarti.

en: If using it, select a path from the directory tree below and then press confirm selection.
it: Se la utilizzi, seleziona un percorso dall'albero delle directory sottostante e quindi conferma la selezione.

en: If you already have an updraftplus.com account, then enter the details below.
it: Se hai già un account UpdraftPlus.com, inserisci i dettagli di seguito.

en: If you are having problems authenticating with %s you can manually authorize here.
it: Se hai problemi con l'autenticazione con %s puoi autorizzare manualmente qui.

en: If you are not sure then you should stop; otherwise you may destroy this WordPress installation.
it: Se non sei sicuro interrompi il ripristino altrimenti potresti distruggere questa installazione di WordPress.

en: If you are not sure what this option is for, then you will not want it, and should turn it off.
it: <span style="font-size: 1.1em;">Se non sei sicuro a cosa serve questa opzione non usarla e disattivala.

en: If you are seeing more backups than you expect, then it is probably because the deletion of old backup sets does not happen until a fresh backup completes.
it: Se si vedono più backup di quello che ci si aspetta, probabilmente è perché la cancellazione dei vecchi set di backup non avviene fino a quando non si completa un backup nuovo.

en: If you are using this, then turn Turbo/Road mode off.
it: Se stai utilizzando questo, allora imposta Turbo/Road Mode su off

en: If you backup several sites into the same Dropbox and want to organize with sub-folders, then %scheck out Premium%s
it: Se vuoi eseguire il backup di più siti nello stesso Dropbox e desideri organizzarli con le sottocartelle passa a %sUpdraftPlus Premium%s

en: If you bought new add-ons, then follow this link to refresh your connection
it: Se hai acquistato nuovi componenti aggiuntivi segui questo link per aggiornare la connessione

en: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
it: Se è ancora possibile leggere queste parole dopo che il  caricamento della pagina è terminato, allora c'è un problema JavaScript o jQuery nel sito.

en: If you choose no remote storage, then the backups remain on the web-server. This is not recommended (unless you plan to manually copy them to your computer), as losing the web-server would mean losing both your website and the backups in one event.
it: Se si sceglie di non utilizzare l'archiviazione remota i backup si creeranno comunque sul server del sito nella directory da te scelta (default "wp-content ->updraft"), ma è sconsigliato perché cambiamenti o problemi vari al server del sito potrebbero far perdere i backup.

en: If you do not want to restore all your database tables, then choose some to exclude here.
it: Se non desideri ripristinare tutte le tabelle del database, deseleziona quelle da escludere qui

en: If you enter a table prefix, then only tables that begin with this prefix will be backed up.
it: Se inserisci un prefisso di tabella, verrà eseguito il backup solo delle tabelle che iniziano con questo prefisso.

en: If you enter text here, it is used to encrypt database backups (Rijndael). <strong>Do make a separate record of it and do not lose it, or all your backups <em>will</em> be useless.</strong> This is also the key used to decrypt backups from this admin interface (so if you change it, then automatic decryption will not work until you change it back).
it: <div style="margin-bottom: -27px;"><strong>Crittare:</strong> inserisci il testo che vuoi (questo diventerà la <strong>chiave univoca</strong> per crittare (AES) uno specifico backup del database), poi clicca "Salva le modifiche" qui sotto. Fatto questo, fai il backup del database (non prima, altrimenti in fase di decrittografia non trova il file). 
    <br><strong>Decrittare:</strong> Clicca "Decritta manualmente un backup del database" e nella casella "Chiave di decrittazione" inserisci la chiave creata sopra, poi inserisci il backup da decrittare. Se la chiave è corretta, nella sez. "Verrà tentata questa chiave di decrittazione" apparirà la chiave inserita, poi clicca il link per scaricarlo sul tuo computer. Se la chiave non corrisponde a quella iniziale, la decrittazione automatica non avverrà.<br><strong>Crea una chiave univoca per ogni backup e annotala separatamente in modo da non perderla.</strong><br>Il backup crittato non è in formato proprietario, quindi ci sono anche altri modi per decrittarlo; in casi estremi lo puoi decrittare manualmente seguendo questa <a href="https://github.com/wp-plugins/updraftplus/blob/master/example-decrypt.php"> guida</a>.</div>

en: If you exclude both the database and the files, then you have excluded everything!
it: Se si esclude sia il database che i files, allora si è escluso tutto!

en: If you have a few sites, it'll save hours. It's free to use or try up to 5 sites.
it: Se hai alcuni siti, risparmierai ore. È gratuito per utilizzi o prove fino a 5 siti.

en: If you have a valid Premium license, you get 1GB of storage included.
it: Se hai una licenza Premium valida, ricevi 1 GB di spazio di archiviazione incluso.

en: If you have already renewed, then you need to allocate a licence to this site - %s
it: Se hai già rinnovato, devi assegnare una licenza a questo sito - %s

en: If you have an AWS admin user, then you can use this wizard to quickly create a new AWS (IAM) user with access to only this bucket (rather than your whole account)
it: Se hai un utente amministratore AWS, puoi utilizzare questa procedura guidata per creare rapidamente un nuovo utente AWS (IAM) con accesso solo a questo contenitore (anziché all'intero account)

en: If you have an existing backup that you wish to upload and restore from, then please use the "Upload backup files" link above.
it: <span style="font-size: 1.1em;">I link "Aggiorna la cartella "updraft" sul server del sito" e "Aggiorna la cartella di backup sul server remoto"  servono per verificare la presenza di eventuali backup extra che non appaiono qui in "Backup esistenti". Ci potrebbero essere backup di altri siti che condividono la stessa cartella sullo stesso server; con la versione Premium puoi creare le tue cartelle personalizzate.</span>

en: If you have forgotten your password
it: Se hai dimenticato la password

en: If you have forgotten your password, then go here to change your password on updraftplus.com.
it: Se hai dimenticato la password, vai qui per modificare la password su UpdraftPlus.com.

en: If you have purchased from UpdraftPlus.Com, then follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
it: Se hai acquistato da UpdraftPlus.com, segui questo link per le istruzioni di installazione (in particolare passaggio 1).

en: If you leave it blank, then the backup will be placed in the root of your %s
it: Se lo lasci vuoto, il backup verrà posizionato nella radice del tuo %s

en: If you proceed with the restoration then some of the restore options will be lost and you may get unexpected results. See the browser console log for more information.
it: Se procedi con il ripristino, alcune delle opzioni di ripristino andranno perse e potresti ottenere risultati imprevisti. Per ulteriori informazioni, vedere il registro della console del browser.

en: If you see errors about SSL certificates, then please go here for help.
it: Se si trovano errori sui certificati SSL, allora vai qui per un aiuto.

en: If you want encryption (e.g. you are storing sensitive business data), then an add-on is available in the Premium version.
it: Se desideri la crittografia (es. stai archiviando dati aziendali sensibili), nella versione Premium è disponibile un componente aggiuntivo.

en: If you want to restore a multisite backup, you should first set up your WordPress installation as a multisite.
it: Se vuoi ripristinare il backup di un multisito, dovresti per prima cosa settare la tua installazione WordPress come multisito.

en: If you want, test upgrading to a different PHP or WP version.
it: se vuoi, puoi fare un test ad una versione PHP o WP diversa.

en: If your database includes extra tables that are not part of this WordPress site (you will know if this is the case), then activate this option to also back them up.
it: <div style="margin-bottom: 8px;">Per impostazione predefinita UpdraftPlus esegue il backup solo del database le cui credenziali e prefisso delle tabelle sono contenuti nel file config.php dell'installazione principale. Ma può anche fare il backup di un altro database che c'è nello stesso server o di uno che c'è in un server diverso (ammesso che il tuo server permetta di collegarsi a database di account differenti), basta inserire qui sotto le corrette credenziali per quel database. I backup di questi database extra verranno mostrati separatamente nei "Backup esistenti" (es. Database esterno (1...2...ecc.)). Dopo i settaggi clicca "Salva le modifiche".</div>

en: Import settings
it: Importa configurazione

en: Importer
it: Importatore

en: Importing a single site into a multisite install
it: Importazione di un singolo sito in un'installazione multisito

en: Importing...
it: Importazione...

en: In %s, path names are case sensitive.
it: In %s i nomi dei percorsi fanno distinzione tra maiuscole e minuscole.

en: Include all tables not listed below
it: Includere tutte le tabelle non elencate di seguito

en: Include in files backup
it: Includi queste directory nel backup

en: Include your database in the backup
it: Includi il tuo database nel backup

en: Include your files in the backup
it: Includi i tuoi file nel backup

en: Incomplete
it: Incompleto

en: Incremental
it: Incrementale

en: Incremental backups
it: Backup incrementali

en: Incremental backups are a feature of %s (upgrade by following this link).
it: I backup incrementali sono una funzionalità di %s.

en: Increments exist at: %s
it: Un backup incrementale contiene i soli file che sono stati modificati dopo l'ultimo backup completo. La prima data è il backup completo, le altre sono degli incrementi: %s

en: Infinite recursion: consult your log for more information
it: Ricursione infinita: consultare il log per maggiori informazioni

en: Information needed to continue:
it: Informazioni necessarie per continuare:

en: Install debugging plugins:
it: Installa i plugin di debug:

en: Installed
it: Installato

en: Intelligent Tiering
it: Classificazione intelligente

en: Interested in knowing about your UpdraftPlus.Com password security? Read about it here.
it: Sei interessato a conoscere la sicurezza della password di UpdraftPlus.com? Leggi qui.

en: Introducing UpdraftCentral
it: Presentazione di UpdraftCentral

en: Invalid Job Id
it: ID lavoro non valido

en: Invalid bucket name
it: Nome del bucket non valido

en: It appears that your web server's IP Address (%s) is blocked.
it: Sembra che l'indirizzo IP del tuo server web (%s) sia bloccato.

en: It can also backup external databases.
it: e può anche eseguire il backup di database esterni.

en: It has been tested up to version %s.
it: È stato testato fino alla versione %s.

en: It is an ID number internal to Google Drive
it: Si tratta di un numero ID interno di Google Drive

en: It is for sending backups to the following site:
it: È per l'invio di backup al seguente sito:

en: It will be imported as a new site.
it: Sarà importato come un nuovo sito.

en: JavaScript warning
it: Notifiche JavaScript

en: Job deleted
it: Processo cancellato

en: Keep your database fast and efficient
it: Mantieni il tuo database veloce ed efficiente

en: Key
it: Nome-chiave

en: Key created successfully.
it: Chiave creata con successo!

en: Key created. Adding site to UpdraftCentral Cloud.
it: Chiave creata. Aggiunta di un sito a UpdraftCentral Cloud.

en: Key description
it: Descrizione della chiave

en: Key size: %d bits
it: Dimensione della chiave: %d bit

en: Keys for a site are created in the section "receive a backup from a remote site".
it: Per ottenere la chiave

[ctx: Keystone and swauth are technical terms which cannot be translated]
en: This needs to be a v2 (Keystone) authentication URI; v1 (Swauth) is not supported.
it: Questo deve essere un URI di autenticazione v2 (Keystone); v1 (Swauth) non è supportato.

en: Known backups (raw)
it: Backup conosciuti (dati grezzi)

en: Last log message
it: Ultimo messaggio di Log

en: Latest UpdraftPlus.com news:
it: Ultime notizie da UpdraftPlus.com:

en: Latest full backup found; identifier:
it: È stato trovato l'ultimo backup completo; identificatore:

en: Latest status:
it: Ultimo status:

en: Lead developer's homepage
it: Vai alla homepage dello sviluppatore

en: Learn more
it: Maggiori informazioni.

en: Learn more about UpdraftCentral
it: Maggiori informazioni su UpdraftCentral

en: Leave this blank to use the default (80 for webdav, 443 for webdavs)
it: Lascia vuoto questo campo per utilizzare il valore predefinito (80 per webdav, 443 per webdavs)

en: Leave this blank, and a default will be chosen.
it: Se lasci vuoto verrà scelto un valore predefinito.

en: Loading log file
it: Caricamento del file log

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Local backup upload has started; please check the log file to see the upload progress
it: Il caricamento del backup locale è iniziato; controlla il file log per vedere l'avanzamento del caricamento

en: Local files deleted:
it: file totali rimossi dal server del sito:

en: Local write failed: Failed to download
it: Scrittura locale non riuscita: download non riuscito

en: Lock access to UpdraftPlus via a password so you choose which admin users can access backups.
it: Blocca l'accesso a UpdraftPlus tramite una password in modo da scegliere quali amministratori possono accedere ai backup.

en: Lock access to the UpdraftPlus settings page
it: Blocca l'accesso alla pagina di configurazione di UpdraftPlus

en: Lock settings
it: Blocca impostazioni

en: Log all messages to syslog
it: Registra tutti i messaggi su syslog

en: Log all messages to syslog (only server admins are likely to want this)
it: Registra tutti i messaggi su syslog (è probabile che solo gli amministratori del server lo vogliano).

en: Log in here to enable all the features you have access to.
it: Accedi qui per abilitare tutte le opzioni  a cui hai accesso.

en: Login or register for UpdraftCentral Cloud
it: Login o registrati a UpdraftCentral Cloud

en: Login or register with this email address
it: Login o registrati con questo indirizzo email

en: Login successful.
it: <strong>Login riuscito.</strong>

en: Login successful; reloading information.
it: Login riuscito; recupero le informazioni.

en: London
it: Londra

en: London (LON)
it: Londra (LON)

en: Look through the other settings here, making any changes you’d like.
it: Guarda qui le altre impostazioni e apporta le modifiche che desideri.

en: Looking for %s archive: file name: %s
it: Ricerca dell'archivio "%s", nome file: %s

en: MD5 (128-bit) fingerprint, in hex format - should have the same length and general appearance as this (colons optional): 73:51:43:b1:b5:fc:8b:b7:0a:3a:a9:b1:0f:69:73:a8. Using a fingerprint is not essential, but you are not secure against %s if you do not use one
it: Impronta digitale MD5 (128 bit), in formato esadecimale - dovrebbe avere la stessa lunghezza e aspetto generale di questa (due punti facoltativi): 73:51:43:b1:b5:fc:8b:b7:0a:3a:a9:b1 :0f:69:73:a8. L'utilizzo di un'impronta digitale non è essenziale, ma non sei protetto contro %s se non ne utilizzi una

en: Make updates easy with UpdraftPlus
it: Semplifica gli aggiornamenti con UpdraftPlus

en: Makes your site fast and efficient. It cleans the database, compresses images and caches pages for ultimate speed.
it: Rende il tuo sito veloce ed efficiente. Pulisce il database, comprime le immagini e memorizza nella cache le pagine per la massima velocità.

en: Manage Addons
it: Gestisci componenti aggiuntivi

en: Manage existing keys (%d)...
it: Gestisci le chiavi esistenti (%d)...

en: Manage multiple WordPress sites from one central dashboard
it: Gestisci più siti WordPress da una bacheca centrale

en: Manage your clones
it: Gestisci i tuoi cloni

en: Manual authentication is not available for this remote storage method
it: L'autenticazione manuale non è disponibile per questo metodo di archiviazione remota

en: Manual backup options
it: Opzioni del backup manuale

en: Manually decrypt a database backup file
it: <div style="margin-left: 55px; margin-bottom: -5px;">Decritta un file di backup del database</div>

en: Many sites?
it: Molti siti?

en: Master Application Key ID
it: Chiave ID dell'applicazione principale

en: Maybe later
it: Forse più tardi

en: Media has been attached to post.
it: Il supporto è stato allegato all'articolo.

en: Media has been detached from post.
it: Il supporto è stato scollegato dall'articolo

en: Memory limit
it: Limite di Memoria

en: Messages:
it: Messaggi:

en: Microsoft Azure is not compatible with sites hosted on a localhost or 127.0.0.1 URL - their developer console forbids these (current URL is: %s).
it: Microsoft Azure non è compatibile con i siti ospitati su un localhost o un URL 127.0.0.1: la loro console per sviluppatori li vieta (l'URL corrente è: %s).

en: Middle East (Bahrain)
it: Medio Oriente (Bahrain)

en: Migrate (create a copy of a site on hosting you control)
it: Migrazione (crea una copia di un sito su un hosting che controlli)

en: Migrate / Clone
it: Migrazione / Clona

en: Migrated site (from UpdraftPlus)
it: Sito migrato (da UpdraftPlus)

en: Migration key created:
it: Chiave di migrazione creata:

en: Migrator
it: Migratore

en: Missing authentication data:
it: Dati di autenticazione mancanti:

en: Missing instance id:
it: ID istanza mancante:

en: Missing pages:
it: Pagine mancanti:

en: Missing parameters
it: Parametri mancanti

en: Monthly
it: Mensile

en: More Files
it: Ulteriori file

en: More database options
it: Ulteriori opzioni per il database

en: More great plugins by the Updraft Team
it: Altri ottimi plugin dal team di Updraft

en: More information here.
it: Maggiori informazioni qui.

en: More information...
it: Più informazioni...

en: More plugins
it: Altri plugin

en: More quality plugins
it: Altri plugin di qualità

en: More settings
it: Più impostazioni

en: More tasks:
it: Altre azioni:

en: Moving old data out of the way...
it: Rimozione dei dati vecchi...

en: Moving unpacked backup into place...
it: Spostamento del backup scompattato in posizione...

en: Multisite
it: Multi-sito

en: Multisite Install
it: Installazione multisito

en: Must-use plugins
it: Plugin indispensabili

en: N.B. %s is not case-sensitive.
it: NB: %s non fa distinzione tra maiuscole e minuscole.

en: N.B. Anonymized information cannot be recovered; the original non-anonymized data will be absent from the backup.
it: <br><strong>NB:</strong> I dati anonimizzati non possono essere recuperati. Se vuoi che i dati personali di un certo tipo di utenti non vengano anonimizzati automaticamente seleziona le opzioni qui sotto:
    <br>

en: N.B. If you install UpdraftPlus on several WordPress sites, then you cannot re-use your project; you must create a new one from your Google API console for each site.
it: N.B. Se si installa UpdraftPlus su diversi siti WordPress, allora non è possibile riutilizzare il progetto; è necessario crearne un nuovo per ogni sito dalla vostra console di Google API.

en: N.B. No backup of your database will be taken in an incremental backup; if you want a database backup as well, then take that separately.
it: <br><strong>NB:</strong> il backup incrementale non viene eseguito per il database, ma puoi pianificarlo nella scheda <a href="../wp-admin/options-general.php?page=updraftplus&tab=settings">Impostazioni</a>.

en: N.B. This count is based upon what was, or was not, excluded the last time you saved the options.
it: NB: questo conteggio si basa sullo stato in cui era, prima che tu salvasti l'ultima volta le opzioni.

en: N.B. This is only needed if you have not already created the bucket, and you wish UpdraftPlus to create it for you.
it: NB: Questo è necessario solo se non hai già creato il bucket e desideri che UpdraftPlus lo crei per te,

en: N.B. You will be charged one token once the clone is ready. If the clone fails to boot, then the token will be released within an hour.
it: NB: ti verrà addebitato un token una volta che il clone è pronto. Se il clone non si avvia, il token verrà rilasciato entro un'ora.

en: Name: %s.
it: Nome: %s.

en: Need to get space?
it: Hai bisogno di spazio?

en: Need to get support?
it: Hai bisogno di supporto?

en: Need to use sub-folders?
it: Vuoi utilizzare le sottocartelle?

en: Needs to already exist
it: Deve essere esistente

en: Network / multisite
it: Network / multisito

en: Network activating theme:
it: Tema di attivazione della rete:

en: Network and multisite
it: Network e multisito

en: Never
it: Mai

en: New IAM username
it: Nuovo nome utente IAM

en: New User's Email Address
it: Indirizzo email del nuovo utente

en: New User's Username
it: Username del nuovo utente

en: New site:
it: Nuovo sito:

en: News
it: Notizie

en: Newsletter sign-up
it: Iscrizione alla newsletter

en: Next
it: Successivo

en: Next scheduled backups
it: <span style="color: #005493;">Prossimi Backup programmati</span>

en: No %s found
it: Nessun %s trovato

en: No %s settings were found
it: Non sono state trovate impostazioni di %s

en: No Vault connection was found for this site (has it moved?); please disconnect and re-connect.
it: Nessuna connessione Vault per questo sito è stata trovata  (è stata spostata?); disconnetti e riconnetti.

en: No ads
it: No pubblicità

en: No backup has been completed
it: Nessun backup è stato completato

en: No backup of %s directories: there was nothing found to back up
it: Nessun backup delle directory %s: non è stato trovato nulla di cui eseguire il backup

en: No backup of location: there was nothing found to back up
it: Nessun backup della posizione: non è stato trovato nulla di cui eseguire il backup

en: No backup will be started. The creation of your clone should now begin, and your WordPress username and password will be displayed below when ready.
it: Non verrà avviato alcun backup. La creazione del tuo clone dovrebbe ora iniziare e il tuo nome utente e password WordPress verranno visualizzati di seguito quando saranno pronti.

en: No database tables found
it: Nessuna tabella trovata nel database

en: No incremental backup of your files is possible, as no suitable existing backup was found to add increments to.
it: Non è possibile eseguire alcun backup incrementale dei file perché non è stato trovato alcun backup completo adatto a cui aggiungere incrementi.

en: No keys to allow remote sites to send backup data here have yet been created.
it: <br>Non è stata ancora creata una chiave per consentire ai siti remoti di inviare dati di backup qui.

en: No local copy present.
it: Nessuna copia locale presente.

en: No log files were found.
it: Nessun file log trovato.

en: No previous backup found to add an increment to.
it: Nessun backup precedente trovato a cui aggiungere un incremento.

en: No previous full backup found.
it: Nessun backup completo precedente trovato.

en: No receiving sites have yet been added.
it: Nessun sito ricevente è stato ancora aggiunto.

en: No refresh token was received from Google. This often means that you entered your client secret wrongly, or that you have not yet re-authenticated (below) since correcting it. Re-check it, then follow the link to authenticate again. Finally, if that does not work, then use expert mode to wipe all your settings, create a new Google client ID/secret, and start again.
it: Nessun token di aggiornamento è stato ricevuto da Google. Questo spesso significa che hai inserito il tuo client secret in modo errato o che non hai ancora eseguito nuovamente l'autenticazione (sotto) dopo averlo corretto. Ricontrollalo, quindi segui il link per autenticarti di nuovo. Infine, se non funziona, utilizza la modalità esperto per cancellare tutte le impostazioni, creare un nuovo ID client/segreto Google e ricominciare.

en: No remote storage locations with valid options found.
it: Non sono state impostati archivi remoti per l'archiviazione.

en: No response data was received. This usually indicates a network connectivity issue (e.g. an outgoing firewall or overloaded network) between this site and UpdraftPlus.com.
it: Non sono stati ricevuti dati di risposta. Questo di solito indica un problema di connettività di rete (es. un firewall in uscita o una rete sovraccarica) tra questo sito e UpdraftPlus.com.

en: No settings were found
it: Settaggi non trovati

en: No settings were found - please go to the Settings tab and check your settings
it: Nessuna impostazione è stata trovata - vai alla scheda Impostazioni e controlla le tue impostazioni

en: No such backup set exists
it: Nessun set di backup esistente

en: No suitable backup set (that already contains a full backup of all the requested file component types) was found, to add increments to. Aborting this backup.
it: Non è stato trovato alcun set di backup adatto (che contenga già un backup completo di tutti gli elementi dei file richiesti) per aggiungere incrementi. Devi prima creare un backup completo.

en: No valid components found, please select different components or a backup set with components that can be restored.
it: Nessun componente valido trovato, seleziona componenti diversi o un set di backup con componenti che possono essere ripristinati.

en: None
it: Nessuno

en: North Virginia
it: Virginia del Nord

en: North-east Asia
it: Asia nord-orientale

en: Northern Virginia (IAD)
it: Virginia del Nord (IAD)

en: Not got an account? Get one by buying some tokens here.
it: Non hai un account? Ottienine uno comprando qualche token qui.

en: Not got any remote storage?
it: <br>Non hai un'archiviazione remota?

en: Not installed
it: Non installato

en: Not yet got an account (it's free)? Go get one!
it: Non hai ancora un account? È gratuito, prendine uno!

en: Note that Google do not support every storage class in every location - you should read their documentation to learn about current availability.
it: Tieni presente che Google non supporta tutte le classi di archiviazione in ogni posizione: dovresti leggere la loro documentazione per conoscere la disponibilità attuale.

en: Note that after you have claimed your add-ons, you can remove your password (but not the email address) from the settings below, without affecting this site's access to updates.
it: Dopo aver richiesto i tuoi componenti aggiuntivi puoi rimuovere la tua password (ma non l'indirizzo email) dalle impostazioni seguenti, senza influire sull'accesso di questo sito agli aggiornamenti.

en: Note that not all cloud backup methods are necessarily using SSL authentication.
it: Ricorda che non tutti i metodi di backup su Cloud utilizzano obbligatoriamente un autenticazione SSL.

en: Note that warning messages are advisory - the backup process does not stop for them. Instead, they provide information that you might find useful, or that may indicate the source of a problem if the backup did not succeed.
it: Tieni presente che i messaggi di avviso sono di avviso: il processo di backup non si interrompe per essi. Al contrario, forniscono informazioni che potrebbero essere utili o che potrebbero indicare l'origine di un problema se il backup non è riuscito.

en: Note:
it: Nota:

en: Note: the progress bar below is based on stages, NOT time. Do not stop the backup simply because it seems to have remained in the same place for a while - that is normal.
it: Nota: la barra di avanzamento che segue si basa sulle fasi, non sul tempo. Non interrompere il backup solo perché sembra essere rimasto nello stesso posto per un po '- che è normale.

en: Nothing currently scheduled
it: Nessuna schedulazione.

en: Nothing to do: the site URL is already: %s
it: Niente da fare: l'URL del sito è già: %s

en: Nothing yet logged
it: Niente ancora loggato

en: Notice
it: Nota

en: Now select a remote storage destination to protect against server-wide threats. If not, your backups remain on the same server as your site.
it: Seleziona una destinazione di archiviazione remota per proteggerti dalle minacce a livello di server. In caso contrario, i tuoi backup rimarranno sullo stesso server del tuo sito.

en: OK. You should soon see activity in the "Last log message" field below.
it: OK. A breve si dovrebbe vedere l'attività nel campo "Ultimo Messaggio di log" di seguito.

en: Ok, you deserve it
it: Ok, te lo meriti

en: Old ABSPATH:
it: Vecchio ABSPATH:

en: Old directories successfully removed.
it: Vecchie cartelle rimosse con successo.

en: Old directory removal failed for some reason. You may want to do this manually.
it: Ci sono problemi nella rimozione della vecchia cartella, prova a cancellarla manualmente.

en: Old table prefix:
it: Vecchio prefisso della tabella:

en: One Time Password (check your OTP app to get this password)
it: Password monouso (controlla la tua app OTP per ottenere questa password)

en: One VPS (Virtual Private Server) per clone, shared with nobody.
it: un VPS (Virtual Private Server) per clone, condiviso con nessuno.

en: One or more backups has been added from scanning remote storage; note that these backups will not be automatically deleted through the "retain" settings; if/when you wish to delete them then you must do so manually.
it: Uno o più backup sono stati aggiunti dalla scansione dell'unità di memorizzazione remota; Notare che questi backup non saranno cancellati automaticamente attraverso i settaggi di "conservazione"; se o quando si desidera cancellarli è necessario farlo manualmente.

en: OneDrive Germany
it: OneDrive Germania

en: OneDrive International
it: OneDrive Internazionale

en: Only allow this backup to be deleted manually (i.e. keep it even if retention limits are hit).
it: Consenti solo l'eliminazione manuale di questo backup (conservalo nei "Backup esistenti").

en: Only email the database backup
it: Invia solo il backup del database.

en: Only the WordPress database can be restored; you will need to deal with the external database manually.
it: Può essere memorizzato solo il database d Wordpress; dovrai provvedere al database esterno manualmente.

en: Opera web browser
it: Browser web Opera

en: Operation to create user Access Key failed
it: Operazione per creare la chiave di accesso utente non riuscita

en: OptimizePress 2.0 encodes its contents, so search/replace does not work.
it: OptimizePress 2.0 codifica i suoi contenuti, quindi la ricerca/sostituzione non funziona.

en: Options (raw)
it: Opzioni

en: Or if you prefer to self-host, then you can get the self-hosted version here.
it: Se invece preferisci la bacheca autogestita, scarica qui il plugin UpdraftCentral Dashboard gratuitamente,

en: Or, if they are in remote storage, you can connect that remote storage (in the "Settings" tab), save your settings, and use the "Rescan remote storage" link.
it: <span style="font-size: 1.1em;">I backup che ci sono anche nell'archivio remoto appariranno con l'icona del server remoto stesso, mentre quelli senza il pulsante "Visualizza il log" bisogna eliminarli manualmente.</span>

en: Or, use an UpdraftClone key
it: Oppure, utilizza una chiave UpdraftClone

en: Or, you can place them manually into your UpdraftPlus directory (usually wp-content/updraft), e.g. via FTP, and then use the "rescan" link above.
it: Per visualizzarli in "Backup esistenti" potrebbe essere necessario cliccare "Aggiorna la cartella 'updraft' sul server del sito" qui sopra. I backup che non hanno il pulsante "Visualizza il log" bisognerà eliminarli manualmente.

en: Other %s FAQs.
it: Qui trovi le FAQ riguardo ad Amazon %s.

en: Other great plugins
it: Altri ottimi plugin

en: Others
it: Altre cartelle in wp-content

en: Otherwise, the default link will be shown.
it: <br>In caso contrario verrà visualizzato il collegamento predefinito.

en: Otherwise, you can leave it blank.
it:  altrimenti puoi lasciarlo vuoto.

en: Otherwise, you can try UpdraftVault for 1 month for only $1!
it: Altrimenti, puoi provare UpdraftVault per 1 mese a soli $1!

en: Over-write wp-config.php
it: Sovrascrivi wp-config.php

en: PHP information
it: Informazioni PHP

en: Passive mode
it: Modalità passiva

en: Password incorrect
it: Password non corretta

en: Paste key here
it: Incolla qui la chiave

en: Path
it: Percorso

en: Path style
it: Stile del percorso

en: Payments can be made in US dollars, euros or GB pounds sterling, via card or PayPal.
it: I pagamenti possono essere in dollari US, euro o sterline inglesi, tramite card o PayPal.

en: Peak memory usage
it: Utilizzo di memoria (picco)

en: Perform a backup
it: Esegui un backup

en: Perhaps you would want to login instead.
it: Forse invece dovresti accedere.

en: Please allow time for the communications with the remote storage to complete.
it: <span style="color: #ff0000;">attendere</span>

en: Please check out UpdraftPlus Premium.
it: Dai un'occhiata a UpdraftPlus Premium.

en: Please check the error log for more details
it: Controlla il log degli errori per maggiori dettagli

en: Please check your access credentials.
it: Verificare i propri dati di accesso.

en: Please check your credentials.
it: Verificare le proprie credenziali.

en: Please check your permissions.
it: Controllare i permessi.

en: Please choose a file or directory
it: Scegli un file o una directory

en: Please consult this FAQ if you have problems backing up.
it: Consulta questa FAQ se hai problemi di backup.

en: Please contact your hosting company (%s) if you require further support.
it: Contatta la tua società di hosting (%s) se hai bisogno di ulteriore supporto.

en: Please enter a file extension, like zip
it: Inserisci un'estensione per il file, es. zip

en: Please enter a valid URL
it: Inserisci una URL valida

en: Please enter a valid URL e.g http://example.com
it: Inserisci un URL valido, ad esempio: http://example.com

en: Please enter a valid file extension
it: Inserisci un'estensione di file valida

en: Please enter a valid file name prefix
it: Inserisci un prefisso di nome di file valido

en: Please enter characters that begin the filename which you would like to exclude
it: Inserisci i caratteri iniziali del nome del file che desideri escludere

en: Please enter part of the file name
it: Inserisci parte del nome del file

en: Please enter your %s email address
it: Inserisci il tuo indirizzo email %s

en: Please enter your %s password
it: Inserisci la tua password %s

en: Please fill in the required information.
it: Compilare le informazioni obbligatorie.

en: Please follow this link to open %s in a new window.
it: Segui questo link per aprire %s in una nuova finestra.

en: Please give this key a name (e.g. indicate the site it is for):
it: Dai un nome a questa chiave (es., indicare il sito per la quale è stata creata):

en: Please make sure that you have made a note of the password!
it: Assicurati di aver annotato la password!

en: Please re-authorize the connection to your %s account.
it: Autorizza nuovamente la connessione al tuo account %s.

en: Please read %s for use of our %s authorization app (none of your backup data is sent to us).
it: Leggi %s per l'uso della nostra app di autorizzazione %s (nessuno dei tuoi dati di backup viene  inviato a noi).

en: Please read this link for important information on this process.
it: Leggi questo link per informazioni importanti su questo processo.

en: Please select a file/folder which you would like to exclude
it: Selezionare un file/cartella da escludere

en: Please select the more files backups that you wish to restore:
it: Seleziona gli altri backup di file che desideri ripristinare:

en: Please specify the Microsoft OneDrive folder name, not the URL.
it: Specifica il nome della cartella Microsoft OneDrive, non l'URL.

en: Please supply the requested information, and then continue.
it: Devi fornire le informazioni richieste, e quindi di continuare.

en: Please wait while connecting to UpdraftPlus.com ...
it: Attendere durante la connessione a UpdraftPlus.com...

en: Please wait while the system generates and registers an encryption key for your website with UpdraftCentral Cloud.
it: Attendi mentre il sistema genera e registra una chiave di crittografia per il tuo sito web con UpdraftCentral Cloud.

en: Please wait while you are redirected to UpdraftCentral Cloud.
it: Attendi mentre vieni reindirizzato su UpdraftCentral Cloud.

en: Please wait whilst we make the claim...
it: Attendere mentre facciamo il reclamo...

en: Port
it: Porta

en: Pre-sales FAQs
it: FAQs di prevendita

en: Pre-update backups
it: Pre-aggiornamento dei backup

en: Premium / Extensions
it: Premium / Estensioni

en: Premium / Find out more
it: Premium / Scopri di più

en: Premium / Pro Support
it: Supporto Premium / Pro

en: Premium WooCommerce plugins
it: Plugin Premium di WooCommerce

en: Preparing backup files
it: Preparazione dei file di backup

en: Press a button to get started.
it: Con la versione Premium hai 1 GB gratuito.

en: Press here to download or browse
it: Premi qui per scaricare o sfogliare dal server del sito il set di backup (compresi gli incrementi) di

en: Press here to look inside your UpdraftPlus directory (in your web hosting space) for any new backup sets that you have uploaded.
it: Clicca qui per cercare eventuali nuovi backup nella cartella updraft nel server del sito.

en: Press here to look inside your remote storage methods for any existing backup sets (from any site, if they are stored in the same folder).
it: Clicca qui per cercare eventuali backup extra nella cartella di backup di archiviazione remota fatti da altri siti che condividono la stessa cartella di archiviazione (updraft). Se ci sono, poi appariranno in Backup esistenti. I backup senza il pulsante Visualizza il log bisogna eliminarli manualmente.

en: Press here to run a manual backup.
it: Premi qui per effettuare un backup manuale.

en: Press here to save your settings.
it: Premi qui per salvare le tue impostazioni.

en: Press here to start!
it: Premi qui per iniziare!

en: Press the buttons... UpdraftClone does the work.
it: premi i pulsanti...e UpdraftClone farà il lavoro.

en: Press this button to take a tour of the plugin.
it: Premi questo pulsante per una panoramica del plugin.

en: Proceed with update
it: Procedere con l'aggiornamento

en: Processed plugin:
it: Plugin elaborato:

en: Processing
it: In elaborazione

en: Processing files - please wait...
it: Elaborazione file - attendere prego....

en: Processing table (%s)
it: Processando tabella (%s)

en: Processing...
it: In elaborazione...

en: Project ID
it: ID progetto

en: Protocol (SSL or not)
it: Protocollo (SSL o meno)

en: Provides expert help and support from the developers whenever you need it.
it: Tramite un forum dedicato fornisce aiuto e supporto da parte degli sviluppatori ogni volta che ne hai bisogno.

en: Pruning old backup sets
it: Eliminazione dei vecchi set di backup...

en: Public key was sent to:
it: La chiave pubblica è stata mandata a:

en: Quota:
it: Quota

en: RSA fingerprint
it: Impronta digitale RSA

en: RSS link
it: Collegamento RSS

en: Rackspace Cloud Files, enhanced
it: File Rackspace Cloud, migliorato

en: Rackspace Storage Region
it: Regione di stoccaggio Rackspace

en: Raw backup history
it: Cronologia di backup raw

en: Read FAQs here.
it: Leggi le FAQ.

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Read more about %s here.
it: Leggi di più su %s qui.

en: Read more about Easy Updates Manager
it: Leggi tutto sull'Easy Updates Manager

en: Read more about bucket access style
it: Ulteriori informazioni sullo stile di accesso al bucket

en: Read more about bucket locations
it: Ulteriori informazioni sulle posizioni dei bucket

en: Read more about how this works...
it: <p>Leggi di più su come funziona...</p>

en: Read more about it here.
it: Leggi tutto qui.

en: Read more about server-side encryption
it: Ulteriori informazioni sulla crittografia lato server

en: Read more about storage classes
it: Ulteriori informazioni sulle classi di archiviazione

en: Read more...
it: Leggi di più...

en: Read the %s FAQs here.
it: Leggi le FAQ %s qui.

en: Read this article to see step-by-step how it's done.
it: Leggi questo articolo per vedere passo dopo passo come si fa.

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
it: Leggi questa pagina per una guida alle possibili cause e come risolvere il problema.

en: Receive a backup from a remote site
it: Ricevi un backup da un sito remoto

en: Receiving site data
it: Ricezione dati del sito

en: Recently started backup job id: %s
it: ID processo di backup avviato di recente: %s

en: Recommended: optimize your database with WP-Optimize.
it: &#8727; Raccomandato: ottimizza il tuo database con WP-Optimize &#8727;

en: Refresh connection
it: Aggiorna connessione

en: Refresh current status
it: Aggiorna la quota corrente

en: Region
it: Regione

en: Region: %s
it: Regione: %s

en: Registration successful.
it: Registrazione effettuata con successo.

en: Reliable
it: Affidabile

en: Remember this choice for next time (you will still have the chance to change it)
it: Ricorda la scelta sopra per la prossima volta.

en: Remote Storage Options
it: Opzioni di archiviazione remota

en: Remote files deleted:
it: file totali rimossi dal server remoto:

en: Remote path
it: Percorso remoto

en: Remote storage
it: Archivio remoto

en: Remote storage authentication
it: Autenticazione dell'archivio remoto

en: Remote storage method and instance id are required for authentication.
it: Per l'autenticazione sono necessari il metodo di archiviazione remota e l'ID dell'istanza.

en: Remote storage: %s
it: Archivio remoto: %s

en: Remove
it: Rimuovere

en: Remove old directories
it: Rimuove vecchie cartelle

en: Replace with
it: Sostituiscilo con

en: Requested character set (%s) is not present - changing to %s.
it: Il set di caratteri richiesto (%s) non è presente - cambiare a %s.

en: Requested table character set (%s) is not present - changing to %s.
it: Il set di caratteri tabella richiesto (%s) non è presente - passo a %s.

en: Requested table collation (%1$s) is not present - changing to %2$s. | Requested table collations (%1$s) are not present - changing to %2$s.
it[0]: La collation richiesta per la tabella (%1$s) non è presente - sarà modificata in %2$s.
it[1]: La collation richiesta per le tabelle (%1$s) non è presente - sarà modificata in %2$s.

en: Requested table engine (%s) is not present - changing to MyISAM.
it: Il motore tabella richiesto (%s) non è presente - cambio a MyISAM.

en: Requesting start of backup...
it: <span style="color: #ff6600; font-size: 1.1em;">Inizio del backup richiesto...</span>

en: Require password again after
it: Richiedi di nuovo la password dopo

en: Required information for restoring this backup was not given (%s)
it: Le informazioni richieste per il ripristino di questo backup non sono state fornite (%s)

en: Rescan local folder for new backup sets
it: Aggiorna la cartella "updraft" sul server del sito

en: Rescan remote storage
it: Aggiorna la cartella di backup sul server remoto

en: Rescanning (looking for backups that you have uploaded manually into the internal backup store)...
it: <span style="color: #ff6600; font-size: 1.2em;">Ricerca dei backup caricati manualmente sul server del sito...</span>

en: Rescanning remote and local storage for backup sets...
it: <span style="color: #ff6600; font-size: 1.2em;">Ricerca di set di backup nello storage remoto e locale...</span>

en: Reset tour
it: Fai il tour

en: Resetting...
it: Ripristino...

en: Restoration progress:
it: Avanzamento del ripristino:

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore an existing backup set onto this site
it: Ripristina in questo sito un set di backup esistente

en: Restore backup
it: Ripristina i backup selezionati

en: Restore error:
it: Errore di ripristino:

en: Restore files from
it: Puoi recuperare i file dal giorno

en: Restore location does not exist on the filesystem for:
it: La posizione di ripristino non esiste sul filesystem per:

en: Restore location found for:
it: Posizione di ripristino trovata per:

en: Restoring %s1 files out of %s2
it: Ripristino di %s1 file da %s2

en: Restoring stored routine: %s
it: Ripristino della routine memorizzata: %s

en: Restoring table: %s
it: Ripristino della tabella: %s

en: Restoring the database (on a large site this can take a long time - if it times out (which can happen if your web hosting company has configured your hosting to limit resources) then you should use a different method, such as phpMyAdmin)...
it: Ripristino del database (su un sito di grandi dimensioni questa operazione potrebbe richiedere molto tempo - se si verifica un timeout (che può accadere se la vostra società di web hosting ha configurato il vostro hosting per limitare le risorse) è necessario utilizzare un metodo diverso, ad esempio: con phpMyAdmin)...

en: Restoring will replace this site's themes, plugins, uploads, database and/or other content directories (according to what is contained in the backup set, and your selection).
it: Il ripristino sostituirà i componenti selezionati.

en: Resuming partial uploads is supported for SFTP, but not for SCP. Thus, if using SCP then you will need to ensure that your webserver allows PHP processes to run long enough to upload your largest backup file.
it: La ripresa dei caricamenti parziali è supportata per SFTP, ma non per SCP. Pertanto, se utilizzi SCP, dovrai assicurarti che il tuo server web consenta ai processi PHP di funzionare abbastanza a lungo da caricare il tuo file di backup più grande.

en: Retain this many scheduled database backups
it: Numero dei backup pianificati del database che conserva

en: Retain this many scheduled file backups
it: Numero dei backup pianificati dei file che conserva

en: Retrieving (if necessary) and preparing backup files...
it: Recupero (se necessario) e preparazione dei file di backup...

en: Return to UpdraftPlus Configuration
it: Torna alla configurazione di UpdraftPlus

en: Return to UpdraftPlus configuration
it: Torna alla configurazione di UpdraftPlus

en: Review UpdraftPlus
it: Recensisci UpdraftPlus

en: Rows examined:
it: Righe esaminate:

en: Rows per batch
it: Righe per lotto

en: Run this command to see the log file for this restoration (needed for any support requests).
it: Esegui questo comando per vedere il file log per questo ripristino (necessario per qualsiasi richiesta di supporto).

en: Runs on capacity from a leading cloud computing provider.
it: funziona sulla capacità di un fornitore leader di cloud computing.

en: S3 (Compatible)
it: S3 (Compatibile)

en: S3 bucket
it: Bucket S3

en: S3 storage region
it: Regione di archiviazione S3

en: SCP/SFTP host setting
it: Impostazione host SCP/SFTP

en: SCP/SFTP password/key
it: Password/chiave SCP/SFTP

en: SCP/SFTP user setting
it: Impostazione utente SCP/SFTP

en: SQL update commands run:
it: I comandi di aggiornamento SQL vengono eseguiti:

en: Save
it: Salva

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Save time
it: Risparmia tempo

en: Saving...
it: Salvataggio in corso...

en: Search
it: Cerca

en: Search / replace database
it: Cerca / sostituisci database

en: Search and replace site location in the database (migrate)
it: Cerca e sostituisci la posizione del sito nel database (migrare)

en: Search and replace successful
it: Cerca e sostituisci con successo

en: Search and replacing table:
it: Cerca e sostituisci tabella:

en: Search for
it: Cerca database

en: Secret Key: %s
it: Chiave segreta: %s

en: Secure
it: Sicuro

en: Secure multisite installation, advanced reporting and much more.
it: Installazione multisito sicura, rapporti avanzati e molto altro.

en: Security check.
it: Controllo di sicurezza.

en: See Google's guidelines on bucket naming by following this link.
it: Consulta le linee guida di Google sulla denominazione dei bucket seguendo questo link.

en: See Microsoft's guidelines on container naming by following this link.
it: Consulta le linee guida di Microsoft sulla denominazione dei contenitori seguendo questo link.

en: See also the Premium version from our shop.
it: Vedi anche la versione Premium dal nostro negozio.

en: See this FAQ also.
it: Vedi anche questa FAQ.

en: Select 'Web Application' as the application type.
it: Selezionare 'Applicazione Web' come il tipo di applicazione.

en: Select Files
it: Seleziona il file

en: Select a file to view information about it
it: Seleziona un file per visualizzarne le informazioni

en: Select a file/folder which you would like to exclude
it: Seleziona un file/cartella che vuoi escludere

en: Select a way to exclude files or directories from the backup
it: Seleziona un metodo per escludere file o cartelle dal backup

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select all (this site)
it: Seleziona tutto (questo sito)

en: Select all backups
it: Seleziona tutti i set di backup

en: Select the folder in which the files or sub-directories you would like to exclude are located
it: Seleziona la cartella in cui si trovano i file o le sottodirectory che desideri escludere

en: Select the remote storage destinations you want to upload this backup set to
it: Seleziona l'archivio remoto dove vuoi caricare questo set di backup

en: Select what you want to backup
it: Seleziona ciò di cui vuoi fare il backup

en: Selected media has been deleted successfully.
it: Il media selezionato è stato eliminato con successo.

en: Self-hosted dashboard
it: Bacheca autogestita

en: Send
it: Invia

en: Send a backup to another site
it: Invia un backup ad un altro sito

en: Send a report only when there are warnings/errors
it: Invia un rapporto solo quando ci sono avvisi/errori

en: Send reports
it: Invia rapporti

en: Send scheduled backups to this destination:
it: Invia backup pianificati a questa destinazione:

en: Send this backup to remote storage
it: Invia questo backup all'archiviazione remota

en: Send to site:
it: Invia al sito:

en: Sending Your Backup To Remote Storage
it: Invio del tuo backup all'Archiviazione Remota

en: Sending files to remote site
it: Invio di file al sito remoto

en: Server-side encryption
it: Crittografia lato server

en: Service unavailable.
it: Servizio non disponibile.

en: Set exact times to create or delete backups.
it: Imposta le cadenze esatte, anche incrementali, per creare o eliminare i backup.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Show all backups...
it: Mostra tutti i backup...

en: Show expert settings
it: Mostra impostazioni avanzate

en: Show more backups...
it: Mostra altri backup...

en: Show raw backup and file list
it: Mostra backup grezzi e lista dei file

en: Show the options
it: Mostra le opzioni

en: Sign in with %s
it: Accedi con %s

en: Sign up
it: Registrati.

en: Site
it: Sito

en: Site data has been deployed
it: I dati nel sito sono stati pubblicati

en: Site data received
it: Dati del sito ricevuti

en: Site home:
it: Sito home:

en: Site information
it: Informazione del sito

en: Site information:
it: Informazioni sul sito:

en: Site key
it: Chiave del sito ricevente

en: Site size
it: Dimensione del sito

en: Size: %s MB
it: Dimensione: %s Mb

en: Skip this step
it: Salta questo passaggio

en: Skipped tables:
it: Tabelle saltate:

en: Skipping restoration of WordPress core when importing a single site into a multisite installation. If you had anything necessary in your WordPress directory then you will need to re-add it manually from the zip file.
it: È stato saltato il ripristino del core di WordPress durante l'importazione di un singolo sito in un'installazione multisito. Se si aveva qualcosa di necessario nella directory di WordPress allora si dovrà riaggiungere manualmente dal file zip.

en: Skipping table %s: already restored on a prior run; next table to restore: %s
it: Salta la tabella %s: già ripristinata in un'esecuzione precedente; tabella successiva da ripristinare: %s

en: Skipping table %s: user has chosen not to restore this table
it: Salta la tabella %s: l'utente ha scelto di non ripristinare questa tabella.

en: Skipping: this archive was already restored.
it: Salto: questo archivio è già stato ripristinato.

en: So, to get the key for the remote site, open the 'Migrate Site' window on that site, and go to that section.
it: vai nel sito destinatario, apri la scheda "Migrazione / Clona", vai nella sezione "Ricevi un backup da un sito remoto" e segui le istruzioni. Poi torna qui e nella casella "Chiave del sito" inserisci la chiave che hai creato in quell'altro sito.

en: Some backup plugins can't restore a backup, so Premium allows you to restore backups from other plugins.
it: Alcuni plugin di backup non possono ripristinare un backup non proprietario, UpdraftPlus consente di ripristinare i backup fatti anche da altri plugin.

en: Some files are still downloading or being processed - please wait.
it: Alcuni file sono ancora in download o in fase di elaborazione - attendere prego.

en: Some servers advertise encrypted FTP as available, but then time-out (after a long time) when you attempt to use it. If you find this happening, then go into the "Expert Options" (below) and turn off SSL there.
it: Alcuni server pubblicizzano FTP crittografato come disponibile, ma poi scadono (dopo molto tempo) quando si tenta di utilizzarlo. Se ritieni che ciò accada, vai nelle "Impostazioni avanzate" (sotto) e disattiva SSL lì.

en: Sophisticated reporting and emailing capabilities.
it: Rapporti sofisticati e invio di email.

en: South America (São Paulo)
it: Sud America (San Paolo)

en: South Carolina
it: Carolina del Sud

en: South-east Asia
it: Sud-est asiatico

en: South-east Australia
it: Australia sudorientale

en: Split archives every:
it: Dividi gli archivi ogni:

en: Split line to avoid exceeding maximum packet size
it: Linea divisa per evitare di superare la dimensione massima del pacchetto.

en: Spring sale - 20% off UpdraftPlus Premium until May 31st
it: Saldi primaverili - Sconto 20% off su UpdraftPlus Premium fino al 31 maggio

en: Standard (infrequent access)
it: Standard (accesso non frequente)

en: Start %s Subscription
it: Inizia l'abbonamento a %s

en: Start %s Trial
it: Prova %s Trial

en: Start Subscription
it: Abbonati

en: Start Trial
it: Inizia il periodo di prova

en: Start a %s UpdraftVault Subscription
it: Fai un abbonamento a %s UpdraftVault

en: Start backup
it: Inizio backup

en: Start time
it: Orario d'inizio del backup:

en: Starting automatic backup...
it: Avvio del backup automatico...

en: Storage class
it: Classe di archiviazione

en: Store at
it: Conservare in

en: Subscriptions can be cancelled at any time.
it: La sottoscrizione può essere cancellata in qualsiasi momento.

en: Success:
it: Successo:

en: Success: we successfully logged in, and confirmed our ability to create a file in the given directory (login type:
it: Abbiamo effettuato correttamente il login e confermato la nostra capacità di creare un file nella directory data (tipo di accesso:

en: Sufficient information about the in-progress restoration operation could not be found.
it: Impossibile trovare informazioni sufficienti sull'operazione di ripristino in corso.

en: Summer sale - 20% off UpdraftPlus Premium until July 31st
it: Offerta estiva: sconto 20% off su UpdraftPlus Premium fino al 31 luglio

en: Super-charge and secure your WordPress site with our other top plugins:
it: Sovralimenta e proteggi il tuo sito WordPress con gli altri nostri migliori plugin:

en: Support
it: Supporto

en: Support URL
it: URL o email di supporto

en: Supported backup plugins: %s
it: Plugin di backup supportati: %s

en: Sydney (SYD)
it: Sidney (SYD)

en: Table %s has very many rows (%s) - we hope your web hosting company gives you enough resources to dump out that table in the backup.
it: La tabella %s ha molte righe (%s) - ci auguriamo che il tuo hosting ti permetta sufficienti risorse per riversare questa tabella nel backup.

en: Table prefix
it: Prefisso della tabella

en: Table prefix has changed: changing %s table field(s) accordingly:
it: Il prefisso di tabella è cambiato: cambio in accordo i campo(i) della tabella %s:

en: Tables examined:
it: Tabelle esaminate:

en: Take Tour
it: Fai un giro

en: Take a new backup
it: Fai un nuovo backup

en: Take an incremental backup
it: Fai un backup incrementale

en: Takes just the time needed to create a backup and send it.
it: prende solo il tempo necessario per creare un backup e inviarlo.

en: Tell me more
it: (Vedi qui)

en: Tell me more about incremental backups
it: Dimmi di più sui backup incrementali

en: Temporary clones of WordPress subdomain multisite installations are not yet supported. See our documentation on how to carry out a normal migration here
it: I cloni temporanei delle installazioni multisito di WordPress non sono ancora supportati. Consulta la nostra documentazione su come eseguire una migrazione normale qui

en: Test %s Settings
it: Test dei settaggi %s

en: Test connection...
it: Test di connessione...

en: Testing %s Settings...
it: Analisi impostazioni di %s...

en: Testing connection...
it: Test di connessione...

en: Testing...
it: Prova...

en: Thank you for installing UpdraftPlus!
it: Grazie per aver installato UpdraftPlus!

en: Thank you for taking the tour.
it: Grazie per aver fatto la panoramica.

en: Thank you for taking the tour. You are now all set to use UpdraftPlus!
it: Grazie per aver fatto il tour. Ora sei pronto per utilizzare UpdraftPlus!

en: Thank you so much!
it: Grazie mille!

en: That you are attempting to upload a zip file previously created by UpdraftPlus.
it: Stai tentando di caricare un file zip precedentemente creato da UpdraftPlus.

en: The %s authentication could not go ahead, because something else on your site is breaking it. Try disabling your other plugins and switching to a default theme. (Specifically, you are looking for the component that sends output (most likely PHP warnings/errors) before the page begins. Turning off any debugging settings may also help).
it: L'autenticazione %s non può andare avanti, perché qualcos'altro sul tuo sito l'ha interrotta. Prova a disabilitare gli altri plugin e a fare il passaggio a un tema predefinito. (In particolare, si sta cercando il componente che invia l'output (molto probabilmente avvertimenti e/o errori PHP) prima dell'inizio della pagina. Spegnere le impostazioni di debug può anche aiutare).

en: The %s connection timed out; if you entered the server correctly, then this is usually caused by a firewall blocking the connection - you should check with your web hosting company.
it: La connessione %s è scaduta (timeout); se hai inserito il server correttamente, allora probabilmente questo è causato da un firewall che blocca la connessione - si prega di verificare con la società di web hosting.

en: The %s object was not found
it: L'oggetto %s non è stato trovato

en: The 'Backup Now' button is disabled as your backup directory is not writable (go to the 'Settings' tab and find the relevant option).
it: Il pulsante "Esegui backup adesso" è disabilitato poiché la directory di backup non è scrivibile (vai alla scheda "Impostazioni" e trova l'opzione pertinente).

en: The AWS access key looks to be wrong (valid %s access keys begin with "AK")
it: La chiave di accesso AWS sembra essere sbagliata (le chiavi di accesso %s valide iniziano con "AK")

en: The Database connection has been closed and cannot be reopened.
it: La connessione al database è stata chiusa e non può essere riaperta.

en: The PHP setup on this webserver allows only %s seconds for PHP to run, and does not allow this limit to be raised. If you have a lot of data to import, and if the restore operation times out, then you will need to ask your web hosting company for ways to raise this limit (or attempt the restoration piece-by-piece).
it: La configurazione di PHP su questo server web consente solo %s secondi a PHP per funzionare e non consente di alzare questo limite. Se hai molti dati da importare e se il ripristino del backup ritorna timeout, allora sarà necessario chiedere alla società di web hosting di aumentare questo limite (o tentare il ripristino pezzo per pezzo).

en: The Updraft Plugin Collection Sale
it: Plugin della collezione UpdraftPlus in vendita

en: The UpdraftPlus Migrator modifies the restoration operation appropriately, to fit the backup data to the new site.
it: Il componente aggiuntivo Migrator (che trovi già di default in UpdratfPlus  Premium) modifica opportunamente l'operazione di ripristino per adattare i dati di backup al nuovo sito.

en: The UpdraftPlus directory in wp-content/plugins has white-space in it; WordPress does not like this. You should rename the directory to wp-content/plugins/updraftplus to fix this problem.
it: Il nome della directory UpdraftPlus in wp-content/plugins contiene spazi bianchi; non va bene per WordPress. Dovresti rinominare la directory in wp-content/plugins/updraftplus per correggere questo problema.

en: The UpdraftPlus module for this file access method (%s) does not support listing files
it: Il modulo UpdraftPlus per questo metodo di accesso ai file (%s) non supporta l'elenco dei file

en: The WordPress content folder (wp-content) was not found in this zip file.
it: La cartella dei contenuti di WordPress (wp-content), non è stata trovata in questo file zip.

en: The WordPress subscription extension for WooCommerce store owners.
it: L'estensione dell'abbonamento a WordPress per i proprietari di negozi WooCommerce.

en: The above directories are everything, except for WordPress core itself which you can download afresh from WordPress.org.
it: Le cartelle sopra contengono tutto, tranne il core di WordPress che può essere scaricato nuovamente da WordPress.org.

en: The above files comprise everything in a WordPress installation.
it: &#8251;---- I file sopra sono tutto ciò che c'è in un'installazione di WordPress ----&#8251;

en: The admin password has been changed.
it: La password di blocco è stata modificata dell'amministratore.

en: The admin password has now been removed.
it: La password di blocco è stata rimossa dell'amministratore.

en: The amount of database tables scanned is near or over the php_max_input_vars value so some tables maybe truncated. This option will ensure all tables not found will be backed up.
it: La quantità di tabelle del database scansionate è vicina o superiore al valore php_max_input_vars, quindi alcune tabelle potrebbero essere troncate. Questa opzione garantirà il backup di tutte le tabelle non trovate.

en: The amount of memory (RAM) allowed for PHP is very low (%s Mb) - you should increase it to avoid failures due to insufficient memory (consult your web hosting company for more help)
it: La memoria RAM riservata per PHP è decisamente poca (%s Mb) - si prega di aumentarla per evitare malfunzionamenti (consultare la compagnia di web hosting per maggiore supporto)

en: The amount of time allowed for WordPress plugins to run is very low (%s seconds) - you should increase it to avoid backup failures due to time-outs (consult your web hosting company for more help - it is the max_execution_time PHP setting; the recommended value is %s seconds or more)
it: Il tempo allocato per l'esecuzione dei plugin di WordPress è molto basso (%s secondi) - bisognerebbe aumentarlo per evitare errori di backup dovuti al time-out (consultare la società di web hosting per più aiuto - verificare l'impostazione max_execution_time nei settaggi PHP; il valore raccomandato è di almeno %s seconds)

en: The attempt to open and read contents from the password file failed; please make sure the file is readable and is not being exclusively locked by another process
it: Il tentativo di aprire e leggere il contenuto del file della password non è riuscito; assicurati che il file sia leggibile e non sia bloccato esclusivamente da un altro processo

en: The attempt to send the backup via email failed (probably the backup was too large for this method)
it: Il tentativo di inviare il backup tramite email non è riuscita (probabilmente il backup era troppo grande per questo metodo)

en: The attempt to undo the double-compression failed.
it: Il tentativo di annullare la doppia compressione è fallito.

en: The attempt to undo the double-compression succeeded.
it: Il tentativo di annullare la doppia compressione è riuscito.

en: The authentication failed for '%s'.
it: L'autenticazione non è riuscita per '%s'.

en: The available memory on the server.
it: Memoria disponibile sul server.

en: The backup apparently succeeded (with warnings) and is now complete
it: Il backup incrementale è riuscito e ora è completo

en: The backup apparently succeeded and is now complete
it: Il backup è riuscito e ora è completo

en: The backup archive files have been processed, but with some errors. You will need to cancel and correct any problems before retrying.
it: I file di archivio di backup sono stati elaborati, ma con alcuni errori. Cancella e correggi gli eventuali problemi prima di riprovare.

en: The backup archive files have been processed, but with some warnings. If all is well, then now press Restore again to proceed. Otherwise, cancel and correct any problems first.
it: I file di archivio di backup sono stati elaborati, ma con alcune avvertenze. Se tutto va bene, premi nuovamente Ripristina per procedere, altrimenti annulla e correggi eventuali problemi.

en: The backup archive files have been processed, but with some warnings. If all is well, then press Restore to proceed. Otherwise, cancel and correct any problems first.
it: I file di archivio del backup sono stati elaborati, ma con alcune avvertenze. Se tutto va bene, premi Ripristina per procedere. Altrimenti, annulla e correggi eventuali problemi.

en: The backup archive files have been successfully processed. Now press Restore again to proceed.
it: L'archivio di backup è stato processato correttamente. Ora premi ancora Ripristina per procedere.

en: The backup archive files have been successfully processed. Now press Restore to proceed.
it: I file dell'archivio di backup sono stati elaborati correttamente. Ora premi Ripristina per procedere.

en: The backup archive for this file could not be found. The remote storage method in use (%s) does not allow us to retrieve files. To perform any restoration using UpdraftPlus, you will need to obtain a copy of this file and place it inside UpdraftPlus's working folder
it: L'archivio di backup di questo file non è stato trovato. Il metodo di archiviazione remota in uso (%s) non ci permette di recuperare il file. Per eseguire qualsiasi ripristino con UpdraftPlus, è necessario ottenere una copia di questo file e posizionarlo all'interno della cartella di lavoro di UpdraftPlus

en: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
it: Il tentativo di backup è terminato senza successo

en: The backup directory is not writable (or disk space is full) - the database backup is expected to shortly fail.
it: La directory di backup non è scrivibile (o il disco è pieno) - il backup del database dovrebbe fallire  presto.

en: The backup has finished running
it: Il backup ha terminato l'esecuzione

en: The backup has not finished; a resumption is scheduled
it: Il backup non è ultimato, è stata schedulato un altro tentativo.

en: The backup is being aborted for a repeated failure to progress.
it: Backup interrotto per un errore ripetuto.

en: The backup records do not contain information about the proper size of this file.
it: I registri di backup non contengono informazioni valide sulle dimensioni di questo file.

en: The backup was aborted
it: Backup interrotto

en: The backup was aborted by the user
it: Il backup è stato interrotto dall'utente

en: The claim and installation was successful. You can now use your purchase!
it: La richiesta e l'installazione sono riuscite. Ora puoi utilizzare il tuo acquisto!

en: The client has been deleted from the Google Drive API console. Please create a new Google Drive project and reconnect with UpdraftPlus.
it: Il client è stato cancellato dalla console API di Google Drive. Crea un nuovo progetto di Google Drive e riconnettilo con UpraftPlus.

en: The clone has been provisioned, and its data has been sent to it. Once the clone has finished deploying it, you will receive an email.
it: Il clone del sito è stato creato e i suoi dati sono stati inviati ad esso. Una volta  finito lo spostamento del clone, riceverai un'email.

en: The communication with %s was encrypted.
it: La comunicazione con %s era crittografata

en: The communication with %s was not encrypted.
it: La comunicazione con %s non era crittografata.

en: The creation of your data for creating the clone should now begin.
it: La creazione dei tuoi dati per la creazione del clone dovrebbe ora iniziare.

en: The database backup appears to have failed
it: Il backup del database sembra aver avuto esito negativo

en: The database backup uses MySQL features not available in the old MySQL version (%s) that this site is running on.
it: Il backup del database utilizza funzionalità di MySQL non disponibili nella vecchia versione di MySQL (%s) che è in esecuzione su questo sito.

en: The database file appears to have been compressed twice - probably the website you downloaded it from had a mis-configured webserver.
it: Il file di database sembra essere stato compresso due volte - probabilmente il sito dal quale è stato scaricato ha il webserver configurato male.

en: The database is too small to be a valid WordPress database (size: %s Kb).
it: Il database è troppo piccolo per essere un database di WordPress valido (dimensione: %s Kb).

en: The database scan was taking too long and consequently the list of all tables in the database could not be completed. This option will ensure all tables not found will be backed up.
it: La scansione del database stava richiedendo troppo tempo e di conseguenza non è stato possibile completare l'elenco di tutte le tabelle nel database. Questa opzione garantirà il backup di tutte le tabelle non trovate.

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character set (%s) which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character sets (%s) which you are trying to import.
it[0]: Stai tentando di importare un database con un set di caratteri (%s) diversi da quelli che ci sono in questo database, ovviamente se entrambi i database si trovano sullo stesso sito/server questo non sarà un problema, ma potrebbe esserlo se tenti di importare un database esterno;
it[1]: Stai tentando di importare un database con un set di caratteri (%s) diversi da quelli che ci sono in questo database, ovviamente se entrambi i database si trovano sugli stessi siti/server, questo non sarà un problema, ma potrebbe esserlo se tenti di importare un database esterno;

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the collation (%s) used in the database which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support multiple collations (%s) used in the database which you are trying to import.
it[0]: Singular: Il server database che questo sito WordPress utilizza non supporta il confronto (%s) usato nel database che stai tentando di importare.
it[1]: Plurale: Il server database che questo sito WordPress utilizza non supporta confronti multipli (%s) usati nel database che stai tentando di importare.

en: The decryption key used:
it: La chiave di decrittaggio utilizzata è:

en: The directory does not exist
it: La directory non esiste

en: The directory does not exist, and the attempt to create it failed
it: La directory non esiste e il tentativo di crearla è fallito

en: The download link is broken or the backup file is no longer available
it: Il collegamento per il download è interrotto o il file di backup non è più disponibile

en: The download link is broken, you may have clicked the link from untrusted source
it: Il collegamento per il download è interrotto, potresti aver cliccato un link di una fonte non attendibile

en: The email address provided appears to be invalid, please double-check your email address again and try again.
it: L'indirizzo email fornito sembra non essere valido, controlla nuovamente il tuo indirizzo email e riprova.

en: The email protocol does not allow a remote backup to be retrieved from an email that has been sent. Therefore, please download the attachment from the original backup email and upload it using the "Upload backup files" facility in the "Existing Backups" tab.
it: Il protocollo email non consente di recuperare un backup remoto da un'email che è stata inviata. Pertanto, scarica l'allegato dall'email di backup originale e caricalo utilizzando la funzione "Carica file di backup" nella scheda "Backup esistenti".

en: The entered key does not belong to a remote site (it belongs to this one).
it: La chiave inserita non appartiene ad un sito remoto (appartiene a questo).

en: The entered key was corrupt - please try again.
it: La chiave inserita era rovinata, riprova.

en: The entered key was the wrong length - please try again.
it: La chiave inserita era della lunghezza sbagliata, riprova.

en: The error reported by %s was:
it: L'errore riportato da %s è:

en: The exclusion rule which you are trying to add already exists
it: La regola di esclusione che stai tentando di aggiungere esiste già

en: The file %s has a "byte order mark" (BOM) at its beginning. | The files %s have a "byte order mark" (BOM) at their beginning.
it[0]: Il file %s ha un "byte order mark" (BOM) all'inizio.
it[1]: I file %s hanno un "byte order mark" (BOM) all'inizio.

en: The file failed to upload. Please check the following:
it: Impossibile caricare il file. Controlla quanto segue:

en: The file may no longer exist or you may not have permission to delete.
it: Il file potrebbe non esistere più o potresti non avere l'autorizzazione per l'eliminazione.

en: The file was uploaded.
it: <span style="color: #ff6600;">Il file è stato caricato.</span>

en: The folder exists, but your webserver does not have permission to write to it.
it: La cartella esiste, ma il server web non ha il permesso di scrivere.

en: The folder was created, but we had to change its file permissions to 777 (world-writable) to be able to write to it. You should check with your hosting provider that this will not cause any problems
it: La cartella è stata creata, ma abbiamo dovuto cambiare i permessi dei file a 777 (tutto scrivibile) per essere in grado di scrivere. Si consiglia di verificare con il fornitore di hosting che questo non causerà alcun problema

en: The following entity cannot be restored automatically: "%s".
it: Le seguenti entità non può essere ripristinata automaticamente: "%s".

en: The following remote storage (%s) have only been partially configured, if you are having problems you can try to manually authorise at the UpdraftPlus settings page.
it: La seguente memoria remota (%s) è stata configurata solo in parte, in caso di problemi puoi provare ad autorizzare manualmente nella pagina delle impostazioni di UpdraftPlus.

en: The following remote storage (%s) have only been partially configured, manual authorization is not supported with this remote storage, please try again and if the problem persists contact support.
it: Il seguente archivio remoto (%s) è stato configurato solo in parte, l'autorizzazione manuale non è supportata con questo archivio remoto, riprovare e se il problema persiste contattare l'assistenza.

en: The following remote storage options are configured.
it: <div style="margin-bottom: -10px;">Sono configurati i seguenti archivi remoti:</div>

en: The given file was not found, or could not be read.
it: Il file specificato non è stato trovato o non è stato possibile leggerlo.

en: The given value for the '%s' option is not valid
it: Il valore fornito per l'opzione '%s' non è valido

en: The higher the value, the more server resources are required to create the archive.
it: Quindi fa in modo che ci sia spazio libero sufficiente.

en: The installed version of UpdraftPlus Backup/Restore has not been tested on your version of WordPress (%s).
it: La versione installata di UpdraftPlus Backup/Restore non è stata testata sulla tua versione di WordPress (%s).

en: The key provided is encrypted. You need to provide the unencrypted key (see: https://updraftplus.com/faqs/why-must-i-use-a-non-encrypted-sftp-key/).
it: La chiave fornita è crittografata. È necessario fornire la chiave non crittografata (vedere: https://updraftplus.com/faqs/why-must-i-use-a-non-encrypted-sftp-key/).

en: The key provided was not in a valid format, or was corrupt.
it: La chiave fornita non era in un formato valido o era danneggiata.

en: The key referred to was unknown.
it: La chiave a cui si fa riferimento è sconosciuta.

en: The key was successfully added.
it: La chiave è stata aggiunta con successo.

en: The list of existing sites has been removed
it: L'elenco dei siti esistenti è stato rimosso

en: The location of this directory is set in the expert settings, in the Settings tab.
it: Se ci sono, poi appariranno in Backup esistenti.

en: The log file could not be read.
it: Il file log non può essere letto.

en: The log file has been attached to this email.
it: <strong>File log allegato:</strong>

en: The new user's RackSpace console password is (this will not be shown again):
it: La nuova password utente della console Rackspace è (non verrà mostrata in futuro):

en: The number of restore options that will be sent exceeds the configured maximum in your PHP configuration (max_input_vars).
it: Il numero di opzioni di ripristino che verranno inviate supera il massimo configurato nella configurazione PHP (max_input_vars).

en: The original filesystem location for some of the following items was not found. Please select where you want these backups to be restored to.
it: Non è stata trovata la posizione del filesystem originale per alcuni dei seguenti elementi. Seleziona dove desideri ripristinare questi backup.

en: The password file you specified doesn't exist; please check the --password-file parameter.
it: Il file della password che hai specificato non esiste; controlla il parametro --password-file.

en: The plugin you wish to activate is either not installed or has been removed recently.
it: Il plugin che desideri attivare non è installato o è stato rimosso di recente.

en: The plugin you wish to deactivate is currently not active or is already deactivated.
it: Il plugin che desideri disattivare non è attualmente attivo o è già stato disattivato.

en: The preparation of the clone data has been aborted.
it: La preparazione dei dati del clone è stata interrotta.

en: The request to the filesystem to create the directory failed.
it: La richiesta di creazione della cartella al file system è fallita.

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it
it: Il modulo PHP %s richiesto non è installato - chiedere alla società di web hosting per abilitarlo

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it.
it: Il modulo PHP %s richiesto non è installato: chiedi alla tua società di hosting web di abilitarlo.

en: The restore operation has begun (%s). Do not close this page until it reports itself as having finished.
it: L'operazione di ripristino è iniziata (%s). Non chiudere questa pagina finché l'azione non è terminata.

en: The restore operation has begun. Do not close your browser until it reports itself as having finished.
it: L'operazione di ripristino è iniziata. Non chiudere il browser finché l'azione non è terminata.

en: The scheduler is disabled in your WordPress install, via the DISABLE_WP_CRON setting. No backups can run (even &quot;Backup Now&quot;) unless either you have set up a facility to call the scheduler manually, or until it is enabled.
it: Lo scheduler è disabilitato nella tua installazione di WordPress tramite l'impostazione DISABLE_WP_CRON. Nessun backup può essere eseguito (anche &quot;Backup Now&quot;), a meno che non sia impostata una funzione per chiamare lo scheduler manualmente, o fino a quando non viene abilitato.

en: The sending of the site data has begun. So far %s data archives totalling %s have been received
it: L’invio dei dati del sito è iniziato. Finora %s archivi dati su %s sono tati ricevuti

en: The server's RSA key %s fingerprint: %s.
it: Impronta digitale %s della chiave RSA del server: %s.

en: The setting %s is turned on in your PHP settings. It is deprecated, causes encryption to malfunction, and should be turned off.
it: L'impostazione %s è attiva nelle tue impostazioni PHP. È deprecato, causa il malfunzionamento della crittografia e dovrebbe essere disattivata.

en: The site URL you are sending to (%s) looks like a local development website. If you are sending from an external network, it is likely that a firewall will be blocking this.
it: L'URL del sito al quale stai inviando (%s) sembra quello di un sito web di sviluppo locale. Se stai inviando da un network esterno, è probabile che un firewall lo stia bloccando.

en: The site data has all been received, and its import has begun.
it: Tutti i dati del sito sono stati ricevuti e l'importazione è iniziata.

en: The site in this backup was running on a webserver with version %s of %s.
it: Il sito in questo backup è stato eseguito su un server web con la versione %s di %s.

en: The specified bucket was not found.
it: Il bucket specificato non è stato trovato.

en: The theme you wish to activate is either not installed or has been removed recently.
it: Il tema che desideri attivare non è installato o è stato rimosso di recente.

en: The theme you wish to disable from your network is either not installed or has been removed recently.
it: Il tema che desideri disabilitare dalla tua rete non è installato o è stato rimosso di recente.

en: The theme you wish to enable on your network is either not installed or has been removed recently.
it: Il tema che desideri abilitare sulla tua rete non è installato o è stato rimosso di recente.

en: The time zone used is that from your WordPress settings, in Settings -> General.
it: Il fuso orario utilizzato è quello delle impostazioni di WordPress, in Impostazioni -> Generali.

en: The ultimately secure and convenient place to store your backups.
it: Il posto più comodo e sicuro per archiviare i tuoi backup.

[ctx: The user is being told the number of times an error has happened, e.g. An error (27) occurred]
en: An error (%s) occurred:
it: Si è verificato un errore (%s):

en: The web server returned an error code (try again, or check your web server logs)
it: Il web server ha restituito un codice di errore (riprova, o controlla i log del server web)

en: The website address in the backup set (%s) is slightly different from that of the site now (%s). This is not expected to be a problem for restoring the site, as long as visits to the former address still reach the site.
it: L'indirizzo del sito Web nel set di backup (%s) è leggermente diverso da quello del sito ora (%s). Non dovrebbe essere un problema per il ripristino del sito finché le visite al precedente indirizzo raggiungono ancora il sito.

en: The zip engine returned the message: %s.
it: Zip ha restituito il messaggio: %s.

en: Then, these lower-powered access credentials can be used, instead of storing your administrative keys.
it: Quindi, queste credenziali di accesso a bassa potenza possono essere utilizzate, invece di archiviare le chiavi amministrative.

en: Then, try out our "Migrator" add-on which can perform a direct site-to-site migration. After using it once, you'll have saved the purchase price compared to the time needed to copy a site by hand.
it: Prova il nostro componente aggiuntivo Migrator che può eseguire una migrazione diretta da sito a sito. Dopo averlo usato una volta, avrai risparmiato il prezzo di acquisto rispetto al tempo necessario per copiare il sito a mano.

en: There appears to be a problem activating or switching to the intended theme. Please kindly check your permission and try again.
it: Sembra esserci un problema durante l'attivazione o il passaggio al tema desiderato. Verifica la tua autorizzazione e riprova.

en: There appears to be a problem deactivating the intended plugin. Please kindly check your permission and try again.
it: Sembra esserci un problema durante la disattivazione del plugin previsto. Verifica la tua autorizzazione e riprova.

en: There appears to be a problem disabling the intended theme from your network. Please kindly check your permission and try again.
it: Sembra che si sia verificato un problema durante la disattivazione del tema previsto dalla rete. Verifica la tua autorizzazione e riprova.

en: There appears to be a problem enabling the intended theme on your network. Please kindly check your permission and try again.
it: Sembra che si sia verificato un problema nell'abilitazione del tema previsto sulla rete. Verifica la tua autorizzazione e riprova.

en: There are limits upon which path-names are valid. Spaces are not allowed.
it: Ci sono limiti in base ai quali i nomi di percorso sono validi. Non sono ammessi spazi.

en: There are no UpdraftCentral dashboards that can currently control this site.
it: Non c'è una bacheca di UpdraftCentral che può attualmente controllare questo sito.

en: There are no incremental backup restore points available.
it: Non sono disponibili punti di ripristino di backup incrementali.

en: There was an error while trying to remove the list of existing sites.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di rimuovere l'elenco dei siti esistenti.

en: Therefore it is advised that you take a fresh backup on the source site, using a later version.
it: Pertanto si consiglia di eseguire un nuovo backup sul sito di origine, utilizzando una versione successiva.

en: Therefore, affected tables on the current site which already exist will not be replaced by default, to avoid corrupting them (you can review this in the list of tables below).
it: Pertanto, le tabelle interessate sul sito corrente che già esistono non verranno sostituite per impostazione predefinita, per evitare di danneggiarle (è possibile esaminarlo nell'elenco delle tabelle di seguito).

en: These options can anonymize personal data in your database backup.
it: Per conformarsi alle normative GPRD, durante il backup del database tutti i dati personali degli utenti trovati nelle tabelle come nomi e indirizzi email verranno automaticamente anonimizzati. Queste opzioni sono utili in particolare quando si clona un sito.

en: These tables only
it: Sostituisci solo queste tabelle

en: These will be used to create a new user and key pair with an IAM policy attached which will only allow it to access the indicated bucket.
it: Questi verranno utilizzati per creare un nuovo utente e una coppia di chiavi con una policy IAM collegata che consentirà solo di accedere al bucket indicato.

en: This WebDAV URL is generated by filling in the options below. If you do not know the details, then you will need to ask your WebDAV provider.
it: Questo URL WebDAV viene generato compilando le opzioni seguenti. Se non conosci i dettagli, dovrai chiedere al tuo provider WebDAV.

en: This admin interface uses JavaScript heavily. You either need to activate it within your browser, or to use a JavaScript-capable browser.
it: Questa interfaccia di amministrazione utilizza JavaScript. È necessario attivarne la gestione all'interno del tuo browser, oppure utilizzare un browser che supporti JavaScript.

en: This backup archive is %s MB in size - the attempt to send this via email is likely to fail (few email servers allow attachments of this size). If so, you should switch to using a different remote storage method.
it: Questo archivio di backup è di %s Mb - è probabile che il tentativo di inviarlo via email fallisca (pochi server di posta elettronica consentono allegati di queste dimensioni). In tal caso, dovresti passare all'utilizzo di un diverso metodo di archiviazione remota.

en: This backup does not exist in the backup history - restoration aborted. Timestamp:
it: Questo backup non esiste nella Cronologia Backup - ripristino interrotto. Timestamp:

en: This backup is of a site with an empty table prefix, which WordPress does not officially support; the results may be unreliable.
it: Questo backup è di un sito con un prefisso di tabella vuoto, che WordPress non supporta ufficialmente; i risultati potrebbero essere inaffidabili.

en: This backup set contains incremental backups of your files; please select the time you wish to restore your files to
it: Questo set di backup contiene backup incrementali, seleziona la data che contiene il backup che vuoi ripristinare

en: This backup set is from a different site (%s) - this is not a restoration, but a migration. You need the Migrator add-on in order to make this work.
it: Questo set di backup è di un sito diverso (%s) - non si tratta di un ripristino, ma di una migrazione. È necessario il componente aggiuntivo Migrator per eseguire questo compito.

en: This backup set is of this site, but at the time of the backup you were using %s, whereas the site now uses %s.
it: Questo set di backup è di questo sito, ma al momento del backup si stava utilizzando %s, mentre il sito ora utilizza %s.

en: This backup set was not known by UpdraftPlus to be created by the current WordPress installation, but was either found in remote storage, or was sent from a remote site.
it: Questo set di backup non è stato riconosciuto da UpdraftPlus come sua creazione di plugin che c'è in WordPress, ma è stato trovato nell'archiviazione remota o è stato inviato da un sito remoto.

en: This backup was created by %s, and can be imported.
it: Questo backup è stato creato da %s, e può essere importato.

en: This backup was created on a previous UpdraftPlus version (%s) which did not correctly backup tables with composite primary keys (such as the term_relationships table, which records tags and product attributes).
it: Questo backup è stato creato su una versione precedente di UpdraftPlus (%s) che non eseguiva correttamente il backup delle tabelle con chiavi primarie composite (come la tabella term_relationships, che registra i tag e gli attributi del prodotto).

en: This button is disabled because your backup directory is not writable (see the settings).
it: Questo pulsante è disabilitato perché la directory di backup non è scrivibile (vedere le impostazioni).

en: This button will delete all UpdraftPlus settings and progress information for in-progress backups (but not any of your existing backups from your cloud storage).
it: Questo pulsante eliminerà tutte le impostazioni personalizzate di UpdraftPlus e le informazioni sullo stato di avanzamento dei backup in corso riportandole allo stato originale (ma nessuno dei tuoi backup esistenti nel tuo server remoto o del sito),

en: This can easily destroy your site; so, use it with care!
it: <span style="color: #ff0000;">Questo può facilmente distruggere il tuo sito, quindi usalo con cura!</span>

en: This connection appears to already have been made.
it: Questa connessione sembra essere già stata fatta.

en: This current site
it: Questo sito

en: This database backup has the following WordPress tables excluded: %s
it: Questo backup del database ha le seguenti tabelle di WordPress escluse: %s

en: This database backup is missing core WordPress tables: %s
it: In questo backup del database mancano le tabelle del core di WordPress: %s

en: This database needs to be deployed on MySQL version %s or later.
it: Questo database deve essere collocato su MySql versione %s o successiva.

en: This decryption key will be attempted:
it: <br>Verrà tentata questa chiave di decrittazione:

en: This does not look like a valid WordPress core backup - the file %s was missing.
it: Non sembra un backup del core di WordPress valido: il file %s era mancante.

en: This feature is not compatible with %s
it: Questa funzione non è compatibile con %s

en: This feature requires %s version %s or later
it: Questa funzionalità richiede %s versione %s o successiva

en: This file could not be uploaded
it: Questo file non può essere caricato

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
it: Questo file non sembra essere un archivio UpdraftPlus backup (questi file sono zip o gz che hanno un nome tipo: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus encrypted database archive (such files are .gz.crypt files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz).
it: Questo file non sembra essere un archivio database crittografato da UpdraftPlus (questi sono file gz.crypt che hanno un nome come:. Backup_(data)_(nome del sito)_(codice)_db.crypt.gz).

en: This functionality has been disabled by the site administrator.
it: Questa funzionalità è stata disabilitata dall'amministratore del sito.

en: This is a WordPress multi-site (a.k.a. network) installation.
it: Questa è una installazione WordPress multisito (anche detta "di rete").

en: This is a count of the contents of your Updraft directory
it: Questo è un conteggio dei contenuti della cartella Updraft

en: This is needed if, and only if, your application key was a bucket-specific application key (not a master key)
it: È necessaria solo e se la chiave dell'applicazione era una chiave applicativa specifica per il bucket (non una chiave principale)

en: This is not an incremental backup
it: Questo non è un backup incrementale

en: This is not your Azure login - see the instructions if needing more guidance.
it: Questo non è il tuo account di accesso di Azure: consulta le istruzioni se hai bisogno di ulteriori indicazioni.

en: This is older than the server which you are now restoring onto (version %s).
it: Questo è più vecchio del server su cui stai eseguendo il ripristino (versione %s).

en: This is significantly newer than the server which you are now restoring onto (version %s).
it: Questo è significativamente più recente del server sul quale si sta ora eseguendo il ripristino (versione %s).

en: This is sometimes caused by a firewall - try turning off SSL in the expert settings, and testing again.
it: Questo è causato qualche volta da un firewall - prova a togliere l'SSL nelle impostazioni per esperti, e riprova a testare.

en: This is useful if the dashboard webserver cannot be contacted with incoming traffic by this website (for example, this is the case if this website is hosted on the public Internet, but the UpdraftCentral dashboard is on localhost, or on an Intranet, or if this website has an outgoing firewall), or if the dashboard website does not have a SSL certificate.
it: <span style="font-size: 0.9em;">Questo è utile se la bacheca del web server  non può essere contattata dal traffico in arrivo da questo sito web (ad esempio se questo sito Web è ospitato su Internet, ma la bacheca di UpdraftCentral è su localhost, o su una Intranet, o se questo sito ha un firewall in uscita), o se il sito web della bacheca non ha un certificato SSL.</span>

en: This is where UpdraftPlus will write the zip files it creates initially.  This directory must be writable by your web server. It is relative to your content directory (which by default is called wp-content).
it: Questa cartella è dove UpdraftPlus scriverà i file zip di backup che crea sul server del sito e la directory in cui si trova è wp-content.

en: This looks like a file created by UpdraftPlus, but this install does not know about this type of object: %s. Perhaps you need to install an add-on?
it: Questo sembra un file creato da UpdraftPlus, ma questa installazione non riconosce questo tipo di oggetto: %s. È forse necessario installare un componente aggiuntivo?

en: This looks like a migration (the backup is from a site with a different address/URL, %s).
it: Sembra una migrazione (il backup proviene da un sito con un indirizzo/URL diverso, %s).

en: This makes time-outs much more likely. You are recommended to turn safe_mode off, or to restore only one entity at a time
it: Questo rende i time-out molto più probabili. Si raccomanda di impostare safe_mode off, oppure  ripristinare una sola entità alla volta

en: This may prevent the restore procedure from being able to proceed.
it: Ciò potrebbe impedire il proseguimento della procedura di ripristino.

en: This most likely means that you share a webserver with a hacked website that has been used in previous attacks.
it: Questo probabilmente significa che condividi un server web con un sito Web compromesso che è stato utilizzato in precedenti attacchi.

en: This multi-archive backup set appears to have the following archives missing: %s
it: Questo set di backup multiarchivio sembra che non comprenda il seguente archivio: %s

en: This option will cause tables stored in the MySQL database which do not belong to WordPress (identified by their lacking the configured WordPress prefix, %s) to also be backed up.
it: Per impostazione predefinita, UpdraftPlus esegue il backup solo delle tabelle con lo stesso prefisso che c'è in config.php. Se metti la spunta farà eseguire il backup anche delle tabelle extra archiviate nel database principale (che NON hanno come prefisso:  %s).

en: This problem is caused by trying to restore a database on a very old MySQL version that is incompatible with the source database.
it: Questo problema è causato dal tentativo di ripristinare un database su una versione di MySQL molto vecchia che non è compatibile con il database di origine.

en: This remote storage method (%s) requires PHP %s or later.
it: Questo metodo di archiviazione remota (%s) richiede una versione di PHP %s o successiva

en: This restoration will work if you still have an SSL certificate (i.e. can use https) to access the site. Otherwise, you will want to use %s to search/replace the site address so that the site can be visited without https.
it: Questo ripristino funzionerà se hai ancora un certificato SSL (si può utilizzare https) per accedere al sito. Altrimenti, dovrai utilizzare %s per cercare /sostituire l'indirizzo del sito in modo che il sito possa essere visitato senza https.

en: This restoration will work if you still have an SSL certificate (i.e. can use https) to access the site. Otherwise, you will want to use below search and replace to search/replace the site address so that the site can be visited without https.
it: Questo ripristino funzionerà se hai ancora un certificato SSL (cioè puoi usare https) per accedere al sito. Altrimenti, dovrai utilizzare la ricerca e la sostituzione di seguito per cercare/sostituire l'indirizzo del sito in modo che il sito possa essere visitato senza https.

en: This setting applies only when a new bucket is being created.
it: Questa impostazione si applica solo quando viene creato un nuovo bucket.

en: This site has no backups to restore from yet.
it: Questo sito non ha ancora backup da cui ripristinare.

en: This site is <strong>connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
it: Questo sito è <strong>connesso</strong> a UpdraftPlus Vault.

en: This site uses a URL which is either non-HTTPS, or is localhost or 127.0.0.1 URL. As such, you must use the main %s %s App to authenticate with your account.
it: Questo sito utilizza un URL che non è HTTPS o è localhost o URL 127.0.0.1. Pertanto, devi utilizzare l'app principale %s %s per autenticarti con il tuo account.

en: This storage method does not allow downloading
it: Questo metodo di archiviazione non consente il download

en: This version of UpdraftPlus does not know how to handle this type of foreign backup
it: Questa versione di UpdraftPlus non sa come gestire questo tipo di backup.

en: This will also cause debugging output from all plugins to be shown upon this screen - please do not be surprised to see these.
it: Questo causerà inoltre la stampa a schermo del debugging di tutti i plugin, quindi non meravigliarti se verranno visualizzati.

en: This will delete all your UpdraftPlus settings - are you sure you want to do this?
it: Questa operazione eliminerà tutte le impostazioni di UpdraftPlus - sei sicuro di volerlo fare?

en: This will import data from:
it: I tuoi dati saranno importati da:

en: Tidy things up for clients and remove all adverts for our other products.
it: Riordina le cose per i clienti e rimuovi tutte le pubblicità per i nostri altri prodotti.

en: Time now
it: Ora attuale

en: Time taken (seconds):
it: Tempo impiegato (secondi):

en: Time taken:
it: Tempo impiegato:

en: To access the UpdraftPlus settings, please enter your unlock password
it: Per accedere alle impostazioni di UpdraftPlus inserisci la password di sblocco

en: To add a site as a destination for sending to, enter that site's key below.
it: Per aggiungere un sito ricevente, inserisci la chiave creata in quel sito ricevente in "Ricevi un backup da un sito remoto"
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    .

en: To allow another site to send a backup to this site, create a key below. When you are shown the key, then press the 'Migrate' button on the other (sending) site, and copy-and-paste the key over there (in the 'Send a backup to another site' section).
it: Requisiti: entrambi i siti (quello che invia e il destinatario) devono avere installato il plugin UpdraftPlus Premium o il componente aggiuntivo Migrator. Per consentire ad un altro sito di inviare un backup a questo sito crea una chiave qui, quando ti verrà mostrata la chiave cliccaci sopra e copiala, poi vai nell'altro sito (di invio) entra nella tabella "Migrazione / Clona" e seleziona "Invia un backup ad un altro sito", poi premi il link "Aggiungi un sito", incolla la chiave laggiù e premi il pulsante "Aggiungi sito". Poi segui le istruzioni.

en: To avoid server-wide risks, always backup to remote cloud storage. UpdraftPlus free includes Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Rackspace and more.
it: Per evitare rischi a livello di server, esegui sempre il backup su un server remoto. UpdraftPlus gratuito include Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Rackspace e altro ancora.

en: To be able to set a custom folder name, use UpdraftPlus Premium.
it: Per poter impostare un nome di cartella personalizzato devi avere UpdraftPlus Premium.

en: To benefit, use this discount code:
it: Per beneficiarne utilizza questo codice sconto:

en: To change any of the default settings of what is backed up, to configure scheduled backups, to send your backups to remote storage (recommended), and more, go to the settings tab.
it: Per modificare le impostazioni predefinite di ciò che si vuole backuppare, per configurare i backup pianificati, per inviare i backup all'archiviazione remota (consigliato), e per altro ancora, andare alla scheda delle Impostazioni.

en: To complete manual authentication, at the orange UpdraftPlus authentication screen select the "Having problems authenticating?" link, then copy and paste the code given here.
it: Per completare l'autenticazione manuale, nella schermata arancione di autenticazione di UpdraftPlus seleziona "Hai problemi con l'autenticazione?" link, quindi copia e incolla il codice fornito qui.

en: To complete your migration/clone, you should now log in to the remote site and restore the backup set.
it: Per completare la migrazione/clonazione, ora dovresti accedere al sito remoto e ripristinare il set di backup.

en: To create a new IAM sub-user and access key that has access only to this bucket, upgrade to Premium.
it: Per creare un nuovo sottoutente IAM e una chiave di accesso con accesso solo a questo bucket devi avere la versione Premium.

en: To create a new Rackspace API sub-user and API key that has access only to this Rackspace container, use Premium.
it: Per creare un nuovo utente secondario dell'API Rackspace e una chiave API che abbia accesso solo a questo container Rackspace devi avere la versione Premium.

en: To create a temporary clone you need credit in your account.
it: <span style="font-size: 1.2em;">Per creare un clone temporaneo hai bisogno di credito nel tuo account.</span>

en: To create a temporary clone you need: 1) credit in your account and 2) to connect to your account, below.
it: Per creare un clone temporaneo hai bisogno di: 1) crediti nel tuo account e 2) connettere il tuo account (vedi in basso).

en: To de-authorize UpdraftPlus (all sites) from accessing your Google Drive, follow this link to your Google account settings.
it: Per disattivare l'app UpdraftPlus (per tutti i siti) dall'accesso a Google Drive, segui questo link alle impostazioni dell'account Google.

en: To fix the time at which a backup should take place,
it: Per stabilire il momento in cui un backup deve avvenire

en: To fix this problem go here.
it: Per risolvere questo problema vai qui.

en: To import a backup set, go to the "Existing backups" section in the "Backup/Restore" tab
it: Puoi ripristinare un set di backup anche dalla sezione "Backup esistenti" nella scheda "Backup / Ripristino"

en: To import an ordinary WordPress site into a multisite installation requires %s.
it: Per importare un normale sito WordPress in un'installazione multisito è necessario %s.

en: To maintain your access to support, please renew.
it: Per mantenere l'accesso al supporto, rinnova.

en: To make a backup, just press the Backup Now button.
it: Per fare un backup, è sufficiente premere il pulsante Backup Now.

en: To read FAQs/documentation about UpdraftClone, go here.
it: Per leggere FAQ/documentazione su UpdraftClone, vai qui.

en: To regain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
it: Per riottenere l'accesso agli aggiornamenti (incluse le funzionalità future e la compatibilità con le future versioni di WordPress) e al supporto, rinnova.

en: To regain your access, please renew.
it: Per riottenere l'accesso, rinnova.

en: To remove any block, please go here.
it: Per rimuovere qualsiasi blocco, vai qui.

en: To remove the block, please go here.
it: Per rimuovere il blocco, vai qui.

en: To retain your access, and maintain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
it: Per mantenere l'accesso e mantenere l'accesso agli aggiornamenti (incluse le funzionalità future e la compatibilità con le versioni future di WordPress) e al supporto, rinnova.

en: To send to more than one address, separate each address with a comma.
it: Per inviare a più indirizzi, separa ciascun indirizzo con una virgola.

en: To use this backup, your database server needs to support the %s character set.
it: Per utilizzare questo backup, il server del database deve supportare il set di caratteri %s.

en: Too many database errors have occurred - aborting
it: Si sono verificati troppi errori di database - interruzione

en: Total (uncompressed) on-disk data:
it: Dati totali (non compressi) sul server del sito:

en: Total backup size:
it: Dimensione totale backup:

[ctx: Translators: %s is a bold tag.]
en: But to avoid server-wide threats backup regularly to remote cloud storage in %s settings %s
it: Ma per evitare minacce a livello di server, nelle %s impostazioni %s esegui regolarmente il backup su un server remoto

[ctx: Translators: UpdraftVault is a product name and should not be translated.]
en: To get started with UpdraftVault, select one of the options below:
it: Per iniziare con UpdraftVault, selezionare una delle opzioni seguenti:

en: Trouble connecting? Try using an alternative method in the advanced security options.
it: Problemi di connessione? Prova usando un metodo alternativo nelle opzioni di sicurezza avanzate.

en: Try UpdraftVault for 1 month for only $1!
it: Prova UpdraftVault per 1 mese a soli $1!

en: Try UpdraftVault!
it: Prova UpdraftVault!

en: Try it - 1 month for $1!
it: Provalo - 1 mese a 1$!

en: Trying...
it: Prova...

en: Type a file prefix
it: Inserisci i caratteri...

en: Type an extension like zip
it: Digita un'estensione...

en: UK
it: Regno Unito

en: URL for the site of your UpdraftCentral dashboard
it: URL del sito della tua bacheca UpdraftCentral

en: US (default)
it: USA (predefinito)

en: US East (N. Virginia) (default)
it: Stati Uniti orientali (Virginia settentrionale) (impostazione predefinita)

en: US East (Ohio)
it: Stati Uniti orientali (Ohio)

en: US Government West (restricted)
it: Governo degli Stati Uniti occidentali (limitato)

en: US West (N. California)
it: Stati Uniti occidentali (California settentrionale)

en: US West (Oregon)
it: Stati Uniti occidentali (Oregon)

en: US or UK Cloud
it: Cloud USA oppure UK

en: US or UK Rackspace Account
it: Conto Rackspace USA o Regno Unito

en: US or UK-based Rackspace Account
it: Account Rackspace degli Stati Uniti o del Regno Unito

en: Unable to activate %s successfully. Make sure that this %s is compatible with your remote WordPress version. WordPress version currently installed in your remote website is %s.
it: Impossibile attivare %s correttamente. Assicurati che questo %s sia compatibile con la tua versione precedente di WordPress. La versione di WordPress attualmente installata nel tuo sito web remoto è %s.

en: Unable to connect to the filesystem
it: Impossibile collegarsi al filesystem

en: Unable to download file. This could be caused by a timeout. It would be best to download the zip to your computer.
it: Impossibile scaricare il file. Potrebbe essere causato da un timeout. Sarebbe meglio scaricare lo zip sul tuo computer.

en: Unable to get renew date
it: Impossibile ottenere la data di rinnovo

en: Unable to install %s. Make sure that the zip file is a valid %s file and a previous version of this %s does not exist. If you wish to overwrite an existing %s then you will have to manually delete it from the %s folder on the remote website and try uploading the file again.
it: Impossibile installare %s. Assicurati che il file .zip sia un file %s valido e che non esista una versione precedente di questo %s. Se desideri sovrascrivere un %s esistente, dovrai eliminarlo manualmente dalla cartella %s sul sito Web remoto e provare a caricarlo nuovamente.

en: Unable to open zip file (%s) - could not pre-scan it to check its integrity.
it: Impossibile aprire il file zip (%s): impossibile pre-scansionarlo per verificarne l'integrità.

en: Unable to read zip file (%s) - could not pre-scan it to check its integrity.
it: Impossibile leggere il file zip (%s): impossibile eseguire la prescansione per verificarne l'integrità.

en: Unattached
it: Non allegato

en: Under Maintenance
it: In manutenzione

en: Unexpected response:
it: Risposta sconosciuta:

en: Unfinished restoration
it: Ripristino non completato

en: United States
it: Stati Uniti

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown server response status:
it: Stato di risposta del server sconosciuto:

en: Unknown server response:
it: Risposta del server sconosciuta:

en: Unknown/unexpected error - please raise a support request
it: Errore sconosciuto o imprevisto - si prega di inoltrare una richiesta di assistenza

en: Unless you have a problem, you can completely ignore everything here.
it: A meno che non si verifichi un problema è possibile ignorare completamente questi dati.

en: Unlock
it: Sblocca

en: Unpacking backup...
it: Scompattamento del backup...

en: Unzip progress: %d out of %d files
it: Avanzamento unzip: %d di %d files

en: Update quota count
it: Aggiorna il conteggio della quota

en: UpdraftCentral (Remote Control)
it: UpdraftCentral (Controllo Remoto)

en: UpdraftCentral Connection
it: Connessione UpdraftCentral

en: UpdraftCentral dashboard connection details
it: Dettagli di connessione della bacheca UpdraftCentral

en: UpdraftCentral enables control of your WordPress sites (including management of backups and updates) from a central dashboard.
it: UpdraftCentral abilita il controllo dei tuoi siti WordPress (inclusa anche la gestione dei backup e degli aggiornamenti) da una dashboard centrale.

en: UpdraftCentral is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
it: UpdraftCentral è un modo molto efficace per gestire, aggiornare e eseguire il backup di più siti web da un'unica posizione.

en: UpdraftCentral key created successfully
it: Chiave UpdraftCentral creata con successo

en: UpdraftCentral key created:
it: Chiave UpdraftCentral creata:

en: UpdraftClone image:
it: Immagine UpdraftClone:

en: UpdraftClone key is required.
it: Chiave di UpdraftClone obbligatoria.

en: UpdraftPlus - Upload backup files
it: UpdraftPlus - Carica file di backup

en: UpdraftPlus Addons
it: Componenti aggiuntivi di UpdraftPlus

en: UpdraftPlus Automatic Backups
it: Backup automatici di UpdraftPlus

en: UpdraftPlus Backups
it: Backup di UpdraftPlus

en: UpdraftPlus Blog - get up-to-date news and offers
it: Blog di UpdraftPlus: ricevi notizie e offerte aggiornate

en: UpdraftPlus Migrator clones your WordPress site and moves it to a new domain directly and simply.
it: UpdraftPlus Migrator clona il tuo sito WordPress e lo sposta in un nuovo dominio direttamente e semplicemente.

en: UpdraftPlus News
it: Notizie UpdraftPlus

en: UpdraftPlus Premium and addons
it: UpdraftPlus Premium e componenti aggiuntivi

en: UpdraftPlus Premium has many more exciting features!
it: UpdraftPlus Premium ha molte più funzioni interessanti!

en: UpdraftPlus Restoration
it: Ripristino con UpdraftPlus

en: UpdraftPlus Restoration: Progress
it: Ripristino UpdraftPlus: progresso

en: UpdraftPlus Support
it: Supporto UpdraftPlus

en: UpdraftPlus Tour
it: Tour di UpdraftPlus

en: UpdraftPlus Vault brings you storage that is <strong>reliable, easy to use and a great price</strong>.
it: UpdraftPlus Vault ti offre uno spazio di archiviazione <strong>affidabile, facile da usare e ad un ottimo prezzo</strong>.

en: UpdraftPlus Vault is built on top of Amazon's world-leading data-centres, with redundant data storage to achieve 99.999999999% reliability.
it: UpdraftPlus Vault si basa sui data center di Amazon, leader nel mondo, con storage di dati ridondanti per raggiungere un'affidabilità del 99,9999999999%.

en: UpdraftPlus does not officially support versions of WordPress before %s. It may work for you, but if it does not, then please be aware that no support is available until you upgrade WordPress.
it: UpdraftPlus non supporta ufficialmente le versioni di WordPress prima di %s. Potrebbe essere funzionante, ma se non lo fosse, si avvisa del fatto che nessun supporto è disponibile fino a quando non si esegue l'aggiornamento di WordPress.

en: UpdraftPlus has its own embedded storage option, providing a zero-hassle way to download, store and manage all your backups from one place.
it: UpdraftPlus ha un'opzione di archiviazione integrata che fornisce un modo sicuro per scaricare, archiviare e gestire tutti i backup da un'unica posizione.

en: UpdraftPlus is not able to directly restore this kind of entity. It must be restored manually.
it: UpdraftPlus non è in grado di ripristinare direttamente questo tipo di entità. Il ripristino deve essere fatto manualmente.

en: UpdraftPlus is not yet activated.
it: UpdraftPlus non è ancora attivato.

en: UpdraftPlus is not yet installed.
it: UpdraftPlus non è ancora installato.

en: UpdraftPlus is on social media - check us out!
it: UpdraftPlus è sui social media - dai un'occhiata qui!

en: UpdraftPlus needed to create a %s in your content directory, but failed - please check your file permissions and enable the access (%s)
it: UpdraftPlus ha bisogno di creare  %s nella directory di contenuti, ma non è riuscito nella creazione - Controlla i permessi dei file e consentire l'accesso (%s)

en: UpdraftPlus news, high-quality training materials for WordPress developers and site-owners, and general WordPress news. You can de-subscribe at any time.
it: Notizie su UpdraftPlus, materiali di formazione di alta qualità per sviluppatori e proprietari di siti WordPress e notizie generali su WordPress. Potrai disiscriverti in qualsiasi momento.

en: UpdraftPlus notice
it: Avviso di UpdraftPlus

en: UpdraftPlus notice:
it: Note di UpdraftPlus:

en: UpdraftPlus on %s
it: UpdraftPlus su %s

en: UpdraftPlus seems to have been updated to version (%s), which is different to the version running when this settings page was loaded. Please reload the settings page before trying to save settings.
it: UpdraftPlus sembra essere stato aggiornato alla versione (%s), diversa dalla versione in esecuzione quando è stata caricata questa pagina delle impostazioni. Ricarica la pagina delle impostazioni prima di provare a salvare le impostazioni.

en: UpdraftPlus settings
it: Impostazioni UpdraftPlus

en: UpdraftPlus temporary clone user login settings:
it: Impostazioni per il login utente del clone temporaneo UpdraftPlus:

en: UpdraftPlus warning:
it: Avvisi UpdraftPlus

en: UpdraftPlus was unable to find the table prefix when scanning the database backup.
it: UpdraftPlus non è riuscito a trovare il prefisso della tabella durante la scansione dell backup del database.

en: UpdraftPlus will split up backup archives when they exceed this file size. The default value is %s megabytes. Be careful to leave some margin if your web-server has a hard size limit (e.g. the 2 GB / 2048 MB limit on some 32-bit servers/file systems).
it: UpdraftPlus dividerà gli archivi di backup quando il file oltrepassa questa dimensione. Il valore predefinito è %s Mb. Se disponi di spazio hosting limitato e il tuo sito sta già utilizzando più di 1/3 dello spazio complessivo a disposizione, il backup potrebbe essere compromesso perché UpdraftPlus utilizza circa 2/3 dello spazio libero disponibile sull'host del sito: un terzo per il plugin, un terzo per i backup e un altro terzo per creare file .tmp (che comunque eliminerà automaticamente entro circa 24 ore).

en: UpdraftPlus's %s module <strong>requires</strong> %s. Please do not file any support requests; there is no alternative.
it: il modulo %s di UpdraftPlus <strong>richiede</strong> %s. Si prega di non presentare alcuna richiesta di supporto, non ci sono alternative.

en: UpdraftPlus's debug mode is on. You may see debugging notices on this page not just from UpdraftPlus, but from any other plugin installed. Please try to make sure that the notice you are seeing is from UpdraftPlus before you raise a support request.
it: Modalità di debug di UpdraftPlus attivata. È possibile visualizzare avvisi di debug in questa pagina non solamente di UpdraftPlus, ma di qualsiasi altro plugin installato. Verifica che l'avviso che stai vedendo sia generato da UpdraftPlus prima di inviare una richiesta di supporto.

en: UpdraftPlus.Com account terms and policies
it: Termini e linee di condotta per l'account UpdraftPlus.com

en: UpdraftPlus.Com responded, but we did not understand the response
it: UpdraftPlus.com ha risposto, ma non abbiamo capito la risposta

en: UpdraftPlus.Com returned a response which we could not understand (data: %s)
it: UpdraftPlus.com ha ritornato una risposta che non è possibile capire (dato: %s)

en: UpdraftPlus.Com returned a response, but we could not understand it
it: UpdraftPlus.com ha restituito una risposta, ma non si è in grado di capirla.

en: UpdraftPlus.com has responded with 'Access Denied'.
it: UpdraftPlus.com ha risposto con 'Accesso negato'.

en: UpdraftVault is our remote storage which works seamlessly with UpdraftPlus.
it: UpdraftVault è il nostro archivio remoto che funziona perfettamente con UpdraftPlus.

en: UpdraftVault storage
it: Archiviazione UpdraftVault

en: Upgrade now
it: Fai l'upgrade

en: Upload
it: Carica

en: Upload backup
it: Carica il backup

en: Upload backup files
it: Carica file di backup sul server del sito

en: Upload error
it: Errore di caricamento

en: Upload error:
it: Errore di caricamento:

en: Upload expected to fail: the %s limit for any single file is %s, whereas this file is %s GB (%d bytes)
it: Previsto il fallimento dell'upload: il limite di %s per ogni singolo file è di %s, mentre questo file è di %s Gb (%d byte)

en: Upload failed
it: Caricamento fallito

en: Upload files into UpdraftPlus.
it: <strong>Carica backup</strong> sul server del sito in wp-content/updraft (accetta anche backup fatti da altri plugin). Puoi anche caricarli via FTP con FileZilla.

en: Uploaded to:
it: Server remoto:

[ctx: Uploader: Drop db.gz.crypt files here to upload them for decryption - or - Select Files]
en: or
it: oppure

en: Uploading files to remote storage
it: Caricamento dei files nell'archiviazione remota

en: Uploads URL:
it: URL degli Uploads:

en: Use SCP instead of SFTP
it: Usa SCP invece di SFTP

en: Use ctrl / cmd + press to select several items, or ctrl / cmd + shift + press to select all in between
it: <span style="color: #212121; font-size: 1.1em;">Per selezionare più backup velocemente tieni premuto Cmd + MAIUSC, selezionane uno e poi trascina il cursore</span>

en: Use the "Reporting" section to configure the email addresses to be used.
it: Utilizza la sezione "Invia rapporti" (qui sotto) per configurare gli indirizzi email da utilizzare.

en: Use the alternative method for making a connection with the dashboard.
it: Usa un metodo alternativo per effettuare una connessione con la dashboard.

en: Use the server's SSL certificates
it: Utilizza i certificati SSL del server

en: Use this option to only send database backups when sending to email, and skip other components.
it: Utilizza questa opzione se vuoi inviare solo i backup del database e ignorare altri componenti.

en: Username
it: Nome utente

en: Value
it: Valore

en: Vault owner
it: Proprietario del Vault

en: Verifying
it: Verifica in corso

en: Verifying one-time password...
it: Verifica della password monouso ...

en: Version
it: Versione

en: View Log
it: Visualizza il log

en: View log
it: Visualizza il log

en: View recent UpdraftCentral log events
it: Visualizza il log degli eventi UpdraftCentral più recenti

en: Virtual-host style
it: Stile host virtuale

en: WP-CLI commands to take, list and delete backups.
it: Comandi WP-CLI per prelevare, elencare ed eliminare i backup.

en: WP-CLI support
it: Supporto WP-CLI

en: Waiting until scheduled time to retry because of errors
it: Ci sono stati errori durante il backup, attendi il prossimo tentativo per riprovare...

en: Warning
it: Attenzione

en: Warning:
it: Attenzione:

en: Warning: %s
it: Attenzione: %s

en: Warning: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
it: Avvertenza: se riesci ancora a leggere queste parole al termine del caricamento della pagina, significa che c'è un problema JavaScript o jQuery nel sito.

en: Warning: PHP safe_mode is active on your server. Timeouts are much more likely. If these happen, then you will need to manually restore the file via phpMyAdmin or another method.
it: Attenzione: PHP safe_mode &egrave; attivo sul tuo server. Questo pu&ograve; facilmente portare a Timeout. Nel caso dovesse verificarsene uno &egrave; necessario ripristinare manualmente il file tramite phpMyAdmin o simili.

en: Warning: You have no clone tokens remaining and either no subscriptions or no subscription that will renew before the clone expiry date.
it: Avvertenza: non hai token clone rimanenti e nessun abbonamento o nessun abbonamento che si rinnoverà prima della data di scadenza del clone.

en: Warning: the database's home URL (%s) is different to what we expected (%s)
it: Attenzione: l'URL principale del database (%s) è diverso da quello che ci aspettavamo (%s)

en: Warning: the database's site URL (%s) is different to what we expected (%s)
it: Attenzione: l'URL del sito del database (%s) è diverso da quello che ci aspettavamo (%s)

en: Warning: you have selected a lower version than your currently installed version. This may fail if you have components that are incompatible with earlier versions.
it: Attenzione: hai selezionato una versione precedente rispetto a quella attualmente installata. Questa potrebbe non funzionare in presenza di componenti non compatibili con le versioni precedenti.

en: Warnings
it: Avvertenze

en: Warnings encountered:
it: Riscontrati avvisi:

en: Warnings:
it: Attenzione:

en: Was this a backup created by a different backup plugin? If so, then you might first need to rename it so that it can be recognized - please follow this link.
it: Si trattava di un backup creato da un plugin di backup diverso? In tal caso, potrebbe essere necessario prima rinominarlo in modo che possa essere riconosciuto: segui questo link.

en: We accessed the bucket, and were able to create files within it.
it: Accesso al bucket ottenuto ed è stato possibile creare files al suo interno.

en: We accessed the container, and were able to create files within it.
it: Si può accedere al contenitore, ed è possibile creare files al suo interno.

en: We failed to successfully connect to UpdraftPlus.Com
it: Non è possibile connettersi a UpdraftPlus.com

en: We requested to delete the file, but could not understand the server's response
it: Abbiamo chiesto di eliminare il file ma non comprendiamo la risposta del server

en: We successfully accessed the bucket, but the attempt to create a file in it failed.
it: Accesso al bucket ottenuto, ma il tentativo di creare un file in esso è fallito.

en: We were unable to access '%s'.
it: Impossibile accedere a '%s'.

en: We were unable to access a file on '%s'.
it: Impossibile accedere ad un file su '%s'.

en: We were unable to access the folder/container for '%s'.
it: Impossibile accedere alla cartella/contenitore per '%s'.

en: We were unable to delete a file on '%s'.
it: Impossibile eliminare un file su '%s'.

en: Web-server disk space in use by UpdraftPlus
it: Quantità di spazio che UpdraftPlus sta utilizzando sul server del sito

en: Weekly
it: Settimanale

en: Welcome to UpdraftPlus
it: Benvenuto in UpdraftPlus

en: Welcome to UpdraftPlus!
it: Benvenuto in UpdraftPlus!

en: Welcome to your UpdraftClone (temporary clone)
it: Benvenuto nel tuo UpdraftClone (clone temporaneo)

en: Well done - there's nothing more needed to set up.
it: Ben fatto!

en: Western Europe
it: Europa occidentale

en: Western United States
it: Stati Uniti occidentali

en: When email storage method is enabled, and an email address is entered, also send the backup
it: Se come metodo di archiviazione remota è impostato "Email", oltre al rapporto e il file log invierà anche i backup fatti.

en: Where to change directory to after logging in - often this is relative to your home directory.
it: Qui è dove cambiare il percorso della directory dopo aver effettuato l'accesso - spesso questo è relativo alla tua home directory.

en: Which site to restore
it: Quale sito ripristinare

en: Which was exported on:
it: Che è stato esportato su:

en: Why am I seeing this?
it: Perché vedo questo?

en: Wipe settings
it: Pulisci le impostazioni

en: With UpdraftPlus Premium, you can choose to backup non-WordPress tables, backup only specified tables, and backup other databases too.
it: Con UpdraftPlus Premium puoi scegliere di eseguire il backup anche di tabelle non di WordPress, eseguire il backup solo delle tabelle specificate ed eseguire il backup anche di altri database.

en: With UpdraftPlus Premium, you can directly download individual files from here.
it: Con UpdraftPlus Premium puoi scaricare direttamente singoli file da qui.

en: Without it, encryption will be a lot slower.
it: Senza di esso, la crittografia sarà molto più lenta.

en: Without this permission, UpdraftPlus cannot delete backups - you should also set your 'retain' settings very high to prevent seeing deletion errors.
it: Senza questa autorizzazione, UpdraftPlus non può eliminare i backup; dovresti anche impostare le impostazioni di "mantenimento" molto alte per evitare di visualizzare errori di eliminazione.

en: Without this permission, you cannot directly download or restore using UpdraftPlus, and will instead need to visit the AWS website.
it: Senza questa autorizzazione non puoi scaricare o ripristinare direttamente utilizzando UpdraftPlus, ma dovrai invece visitare il sito Web di AWS.

en: Without upgrading, UpdraftPlus allows <strong>every</strong> blog admin who can modify plugin settings to backup (and hence access the data, including passwords, from) and restore (including with customized modifications, e.g. changed passwords) <strong>the entire network</strong>.
it: Senza l'aggiornamento, UpdraftPlus permette <strong>ad ogni</strong> amministratore del blog, che possa modificare le impostazioni del plugin, di eseguire il backup (e quindi accedere ai dati, comprese le password) e di ripristinare (anche con modifiche personalizzate, per esempio: cambiando le password) <strong>l'intera rete</strong>.

en: WooCommerce plugins
it: Plugin di WooCommerce

en: WordPress Backup
it: Backup di WordPress

en: WordPress Core
it: Core di WordPress

en: WordPress Multisite is supported, with extra features, by UpdraftPlus Premium.
it: WordPress Multisite con funzionalità extra è supportato da UpdraftPlus Premium.

en: WordPress backup is complete
it: Il backup di WordPress è completo

en: WordPress core
it: Core di WordPress

en: WordPress core (including any additions to your WordPress root directory)
it: Core di WordPress (comprende le cartelle wp-admin e wp-includes + eventuali aggiunte alla directory principale di WordPress)

en: WordPress core (only)
it: Solo il core di WordPress

en: WordPress database
it: <div style="margin-top: 5px; margin-bottom: -13px;">Database di WordPress:

en: WordPress has a number (%d) of scheduled tasks which are overdue. Unless this is a development site, this probably means that the scheduler in your WordPress install is not working.
it: WordPress ha un numero di operazioni pianificate (%d) che sono in ritardo. A meno che questo non sia un sito di sviluppo, ciò significa probabilmente che lo scheduler della tua installazione WordPress non funziona.

en: WordPress installed
it: WordPress installato

en: WordPress installed; now awaiting the site data to be sent.
it: WordPress installato; ora in attesa dell'invio dei dati dal sito.

en: WordPress root directory server path: %s
it: Percorso della directory principale di WordPress: %s

en: Yes
it: Sì

en: You appear to be missing one or more archives from this multi-archive set.
it: Sembra che uno o più archivi di questo set multi-archivio sia mancante.

en: You are <strong>not connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
it: <strong>Non sei connesso</strong> a UpdraftPlus Vault.

en: You are currently using the free version of UpdraftPlus.
it: Stai utilizzando la versione gratuita di UpdraftPlus.

en: You are importing from a newer version of WordPress (%s) into an older one (%s). There are no guarantees that WordPress can handle this.
it: Si sta importando da una nuova versione di WordPress (%s) ad una più vecchia (%s). Non ci sono garanzie che WordPress sia in grado di gestire questo.

en: You are not logged into this WordPress site in your web browser.
it: Non sei loggato in questo sito WordPress nel tuo browser web.

en: You are now using a IAM user account to access your bucket.
it: Ora stai utilizzando un account utente IAM per accedere al tuo bucket.

en: You are presently <strong class="success">connected</strong> to an UpdraftPlus.Com account.
it: Attualmente sei <span style="color: #008f00; font-size: 1.2em;">connesso</span> ad un account UpdraftPlus.com

en: You are presently <strong>not connected</strong> to an UpdraftPlus.Com account.
it: Attualmente <span style="color: #ff6600; font-size: 1.2em;">non sei connesso</span> ad un account UpdraftPlus.com

en: You are running on WordPress multisite - but your backup is not of a multisite site.
it: Esecuzione su un sito WordPress multi-sito - ma il tuo backup non è per un sito multi-sito.

en: You are using the %s webserver, but do not seem to have the %s module loaded.
it: Stai utilizzando il webserver %s, ma sembra che il modulo %s non sia caricato.

en: You can also close this wizard.
it: Puoi anche chiudere questo wizard.

en: You can also import previously-exported settings. This tool will replace all your saved settings.
it: Puoi anche importare una configurazione precedentemente esportata. L'importazione sostituirà tutte le tue attuali configurazioni salvate.

en: You can buy UpdraftClone tokens from our shop, here.
it: Puoi acquistare i token di UpdraftClone dal nostro negozio.

en: You can buy more temporary clone tokens here.
it: Qui puoi comprare altri tokens (gettoni) clone temporanei.

en: You can check the progress here or in %s
it: Puoi controllare il progresso qui o in %s

en: You can choose another suitable character set instead and continue with the restoration at your own risk.
it: in questo caso puoi scegliere un altro set di caratteri adatto e continuare a tuo rischio con il ripristino.

en: You can choose another suitable collation instead and continue with the restoration (at your own risk).
it: Puoi scegliere invece un'altra collazione adatta e continuare con il ripristino (a tuo rischio).

en: You can enter the path of any %s virtual folder you wish to use here.
it: Puoi inserire il percorso di qualsiasi cartella virtuale %s che desideri utilizzare qui.

en: You can find out more about clone keys here.
it: Qui puoi trovare maggiori informazioni sulle chiavi di clonazione.

en: You can find your temporary clone information in your updraftplus.com account here.
it: Puoi trovare informazioni sul clone temporaneo nel tuo account UpdraftPlus.com qui.

en: You can forbid non-admins logins to this cloned site by checking the checkbox below
it: Puoi vietare ai non-admin il login a questo sito clonato spuntando il checkbox qui sotto

en: You can get more quota here
it: Puoi ottenere una quota maggiore qui

en: You can manually decrypt an encrypted database here.
it: <div>Decritta manualmente un backup del database.</div>

en: You can now control this site via your UpdraftCentral dashboard at %s.
it: Ora puoi controllare questo sito attraverso il tuo pannello di controllo di UpdraftCentral da %s.

en: You can search and replace your database (for migrating a website to a new location/URL) with the Migrator add-on - follow this link for more information
it: È possibile cercare e sostituire il database (per la migrazione di un sito web verso una nuova posizione/URL) con il componente aggiuntivo Migrator - segui questo collegamento per maggiori informazioni

en: You can send a backup to more than one destination with Premium.
it: Puoi inviare il backup a più destinazioni con UpdraftPlus Premium.

en: You can test running your site on a different PHP (or WordPress) version using UpdraftClone credits.
it: Puoi testare l'esecuzione del tuo sito su una versione diversa di PHP (o di WordPress) usando i tuoi crediti UpdraftClone.

en: You can test upgrading your site on an instant copy using UpdraftClone credits
it: Puoi provare l'aggiornamento del tuo sito su una copia istantanea utilizzando i crediti UpdraftClone

en: You can view the log by pressing the 'View log' button.
it: È possibile visualizzare il registro premendo il pulsante "Visualizza il log".

en: You did not select any components to restore. Please select at least one, and then try again.
it: Non hai selezionato alcun componente da ripristinare. Selezionane almeno uno e riprova.

en: You do not appear to be authenticated with %s
it: Non risulti autenticato con %s

en: You do not appear to be authenticated with %s (whilst deleting)
it: Non risulti autenticato con %s (in fase di eliminazione)

en: You do not appear to be authenticated with Dropbox
it: Sembra che non si sia autenticati con Dropbox

en: You do not currently have any UpdraftPlus Vault quota
it: Al momento non hai alcuna quota UpdraftPlus Vault

en: You do not have UpdraftPlus completely installed - please de-install and install it again. Most likely, WordPress malfunctioned when copying the plugin files.
it: Non hai installato completamente UpdraftPlus: disinstalla e installa nuovamente. Probabilmente c'è stato un malfunzionamento di WordPress durante la copia dei file del plugin.

en: You do not have access to this bucket
it: Non hai accesso a questo bucket

en: You do not have access to this bucket.
it: Non hai accesso a questo bucket.

en: You do not have the UpdraftPlus %s add-on installed - get it from %s
it: Il componente aggiuntivo %s di UpdraftPlus  non è installato - ottienilo da %s

en: You do seem to have the obsolete Updraft plugin installed - perhaps you got them confused?
it: Sembra che tu abbia installato il plugin UpdraftPlus obsoleto, forse li hai confusi?

en: You entered an email address that was not recognised by UpdraftPlus.Com
it: Hai inserito un indirizzo email non riconosciuto da UpdraftPlus.com

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription that has not been renewed, and the grace period has expired. In a few days' time, your stored data will be permanently removed. If you do not wish this to happen, then you should renew as soon as possible.
it: Disponi di un abbonamento a UpdraftPlus Vault che non è stato rinnovato e il periodo di grazia è scaduto. Tra qualche giorno i dati memorizzati verranno rimossi definitivamente. Se non desideri che questo accada, allora dovresti rinnovarlo il prima possibile.

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription with overdue payment. You are within the few days of grace period before it will be suspended, and you will lose your quota and access to data stored within it. Please renew as soon as possible!
it: Sei in ritardo con il pagamento dell'abbonamento a UpdraftPlus Vault. Sei nei pochi giorni del periodo di grazia prima che venga sospeso perdendo la quota e l'accesso ai dati memorizzati al suo interno. Rinnovalo il prima possibile!

en: You have an inactive purchase
it: Hai un acquisto inattivo

en: You have an unfinished restoration operation, begun %s ago.
it: Hai un'operazione di ripristino incompleta, iniziata %s fa.

en: You have chosen to backup a database, but no tables have been selected
it: Hai scelto di eseguire il backup di un database, ma nessuna tabella è stata selezionata.

en: You have chosen to backup files, but no file entities have been selected
it: Hai scelto di eseguire il backup dei file, ma nessun file è stato selezionato.

en: You have chosen to send this backup to remote storage, but no remote storage locations have been selected
it: Hai scelto di inviare questo backup ad un'archiviazione remota, ma nessuna archiviazione remota è stata selezionata.

en: You have given the %1$s option. The %1$s is working with "%2$s" addon. Get the "%2$s" addon: %3$s
it: Hai dato l'opzione %1$s. %1$s funziona con il componente aggiuntivo "%2$s". Ottieni il componente aggiuntivo "%2$s": %3$s

en: You have installed this plugin in your plugins folder (%s) with a non-default name %s which is different to %s. This is incompatible with WordPress's updates mechanism; you will not be able to receive updates.
it: Hai installato questo plugin nella tua cartella dei plugin (%s) con un nome non predefinito %s che è diverso da %s. Questo è incompatibile con il meccanismo di aggiornamento di WordPress; non potrai ricevere gli aggiornamenti.

en: You have less than %s of free disk space on the disk which UpdraftPlus is configured to use to create backups. UpdraftPlus could well run out of space. Contact your the operator of your server (e.g. your web hosting company) to resolve this issue.
it: Hai meno di %s di spazio libero su disco che UpdraftPlus può utilizzare per creare copie di backup. UpdraftPlus potrebbe esaurire lo spazio disponibile. Contatta il gestore del server (es. la tua società di web hosting) per risolvere questo problema.

en: You have made changes to your settings, and not saved.
it: Hai apportato modifiche alle tue Impostazioni senza salvarle.

en: You have not selected a restore path for your chosen backups
it: Non hai selezionato un percorso di ripristino per i backup che hai scelto.

en: You have not yet connected with your UpdraftPlus.Com account, to enable you to list your purchased add-ons.
it: Non ti sei ancora connesso al tuo account UpdraftPlus.com per abilitare la lista degli add-ons acquistati.

en: You have not yet connected with your UpdraftPlus.Com account.
it: Non ti sei ancora collegato con il tuo account UpdraftPlus.com.

en: You have not yet made any backups.
it: <span style="font-size: 1.3em; font-weight: bold;">Non ci sono backup!</span>

en: You have not yet selected a file to import.
it: Non hai ancora selezionato un file da importare.

en: You have reached the daily limit for the number of incremental backups you can create at this time.
it: Hai raggiunto il limite giornaliero per il numero di backup incrementali che puoi creare in questo momento.

en: You have reached the monthly limit for the number of backups you can create at this time.
it: Hai raggiunto il limite mensile per il numero di backup che puoi creare in questo momento.

en: You have requested saving to remote storage (%s), but without entering any settings for that storage.
it: hai richiesto il salvataggio nell'archivio remoto (%s), ma senza inserire alcuna impostazione per quell'archivio.

en: You have selected a remote storage option which has an authorization step to complete:
it: Hai selezionato un'opzione di archiviazione remota che ha una fase di autorizzazione da completare:

en: You must add the following as the authorised redirect URI (under "More Options") when asked
it: È necessario aggiungere quanto segue come reindirizzamento autorizzato URI (alla voce "Altre opzioni") quando richiesto

en: You must add the following as the authorised redirect URI in your Azure console (under "API Settings") when asked
it: È necessario aggiungere quanto segue come URI di reindirizzamento autorizzato nella console di Azure (in "Impostazioni API") quando richiesto

en: You must add the following as the authorised redirect URI in your Dropbox console (under "API Settings") when asked
it: Devi aggiungere il seguente come l'URI di redirect autorizzata nella tua console di Dropbox (sotto la voce "API Settings") quando richiesto

en: You must add the following as the authorized redirect URI (under "More Options") when asked
it: È necessario aggiungere quanto segue come URI di reindirizzamento autorizzato (in "Altre opzioni") quando richiesto

en: You must add the following as the authorized redirect URI in your OneDrive console (under "API Settings") when asked
it: È necessario aggiungere quanto segue come URI di reindirizzamento autorizzato nella console di OneDrive (in "Impostazioni API") quando richiesto

en: You must copy and paste this key now - it cannot be shown again.
it: Devi copiare e incollare questa chiave ora - non può essere mostrata di nuovo.

en: You must copy and paste this key on the sending site now - it cannot be shown again.
it: Devi copiare e incollare questa chiave ora - non può essere mostrata di nuovo

en: You must enter a project ID in order to be able to create a new bucket.
it: Devi inserire un ID progetto per poter creare un nuovo bucket.

en: You must save and authenticate before you can test your settings.
it: Devi salvare e autenticarti prima di poter testare le tue impostazioni.

en: You must select at least one remote storage destination to upload this backup set to.
it: È necessario selezionare almeno un archivio remoto dove caricare questo set di backup.

en: You must upgrade MySQL to be able to use this database.
it: Devi aggiornare MySQL per poter utilizzare questo database.

en: You must use a bucket name that is unique, for all %s users.
it: Devi utilizzare un nome di bucket univoco per tutti gli utenti %s.

en: You must use lower-case letters or numbers for the site path, only.
it: È necessario utilizzare lettere minuscole o numeri solo per il percorso del sito.

en: You must visit this URL in the same browser and login session as you created the key in.
it: È necessario visitare questo URL con lo stesso browser e sessione di login durante la creazione della chiave.

en: You must visit this link in the same browser and login session as you created the key in.
it: È necessario visitare questo link con lo stesso browser e sessione di login, durante la creazione della chiave.

en: You need to connect to receive future updates to UpdraftPlus.
it: Devi connetterti per ricevere futuri aggiornamenti su UpdraftPlus.

en: You need to enter a bucket
it: Devi inserire un bucket

en: You need to enter a container
it: Devi inserire un contenitore

en: You need to enter a new IAM username
it: Devi inserire un nuovo username IAM

en: You need to enter a new username
it: Devi inserire un nuovo username

en: You need to enter a valid new email address
it: Devi inserire un nuovo indirizzo email valido

en: You need to enter an admin API key
it: Devi inserire una chiave di accesso amministratore

en: You need to enter an admin access key
it: Devi inserire una chiave di accesso amministratore

en: You need to enter an admin secret key
it: Devi inserire una chiave segreta amministratore

en: You need to enter an admin username
it: Devi inserire un username amministratore

en: You need to re-authenticate with %s, as your existing credentials are not working.
it: È necessario autenticare nuovamente con %s, le credenziali esistenti non funzionano.

en: You need to read and accept the UpdraftCentral Cloud data and privacy policies before you can proceed.
it: Prima di poter procedere, è necessario leggere, accettare i dati e la privacy policy di UpdraftCentral Cloud.

en: You need to supply both an email address and a password
it: Devi fornire un indirizzo email e una password

en: You now need to copy the key below and enter it at your %s.
it: Copia la chiave qui sotto e inserirla nel tuo %s.

en: You selected %s to be included in the restoration - this cannot / should not be done when importing a single site into a network.
it: Hai selezionato %s da includere nel ripristino - questo non può/non dovrebbe essere fatto durante l'importazione di un singolo sito in una rete.

en: You should backup all tables unless you are an expert in the internals of the WordPress database.
it: <br>Si consiglia di eseguire il backup di tutte le tabelle a meno che tu non sia un esperto del database di WordPress.

en: You should check that the remote site is online, not firewalled, does not have security modules that may be blocking access, has UpdraftPlus version %s or later active and that the keys have been entered correctly.
it: È necessario verificare che il sito remoto sia online, non protetto da firewall, che non disponga di moduli di sicurezza che potrebbero bloccare l'accesso, che sia attiva la versione di UpdraftPlus %s o successiva e che le chiavi siano state immesse correttamente.

en: You should check the file ownerships and permissions in your WordPress installation
it: Dovresti verificare la proprietà e i permessi dei file nell'installazione WordPress

en: You should enable %s to make any pretty permalinks (e.g. %s) work
it: Dovresti abilitare %s per creare dei graziosi permalink (es. %s)

en: You should make sure that this really is a backup set intended for use on this website, before you restore (rather than a backup set of an unrelated website).
it: Dovresti assicurarti che questo sia davvero un set di backup destinato all'uso su questo sito web, prima di eseguire il ripristino (e non un set di backup di un sito web non correlato).

en: You should only proceed if you cannot update the current server and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the older %s version.
it: Si dovrebbe procedere solo se non è possibile aggiornare il server corrente e si è fiduciosi (o disposti a rischiare) che i vostri plugin / temi / etc. siano compatibili con la versione %s più vecchia.

en: You should only proceed if you have checked and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the new %s version.
it: Dovresti procedere solo se hai verificato e sei sicuro (o disposto a rischiare) che i tuoi plugin/temi/ecc sono compatibili con la nuova versione di %s.

en: You should save your changes to ensure that they are used for making your backup.
it: È necessario salvare le modifiche per assicurarsi che vengano utilizzate per eseguire il backup.

en: You should update UpdraftPlus to make sure that you have a version that has been tested for compatibility.
it: Dovresti aggiornare UpdraftPlus per assicurarti di avere una versione che è stata testata per la compatibilità.

en: You successfully logged in to UpdraftPlus and connected this site to UpdraftCentral Cloud.
it: Hai effettuato correttamente l'accesso a UpdraftPlus e connesso questo sito a UpdraftCentral Cloud.

en: You successfully logged in to UpdraftPlus.Com and connected this plugin with your account
it: Hai effettuato correttamente l'accesso a UpdraftPlus.com e hai collegato questo plugin al tuo account

en: You successfully purchased UpdraftPremium.
it: Hai acquistato con successo UpdraftPremium.

en: You will find more information about this in the Settings section.
it: Puoi trovare ulteriori informazioni nella sezione Impostazioni.

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
it: E' necessario chiedere alla compagnia di web hosting di aggiornare.

en: You will need to consult with your web hosting provider to find out how to set permissions for a WordPress plugin to write to the directory.
it: È necessario consultare il fornitore di web hosting per sapere come impostare le autorizzazioni per un plugin per WordPress per scrivere nella directory.

en: You will need to restore it manually.
it: Sarà necessario fare il ripristino manualmente.

en: You will then need to enter all your settings again. You can also do this before deactivating/deinstalling UpdraftPlus if you wish.
it: dovrai quindi reinserire di nuovo tutte le tue impostazioni o importarle, se prima le avevi salvate. Puoi salvarle anche prima di disattivare / disinstallare UpdraftPlus.

en: You've got it
it: Ce l'hai

en: Your %s account name: %s
it: Nome dell'account %s: %s

en: Your %s quota usage: %s %% used, %s available
it: Quota di utilizzo %s: %s%% utilizzata, %s disponibili

en: Your %s version: %s.
it: La tua versione %s: %s.

en: Your .htaccess has an old site reference on line number %s. You should remove it manually. | Your .htaccess has an old site references on line numbers %s. You should remove them manually.
it[0]: Il tuo .htaccess ha un vecchio riferimento al sito sulla linea numero %s. Dovresti rimuoverlo manualmente.
it[1]: Il tuo .htaccess ha un vecchio sito di riferimento sui numeri di riga %s. Dovresti rimuoverli manualmente.

en: Your IP address:
it: Il tuo indirizzo IP:

en: Your PHP memory limit (set by your web hosting company) is very low. UpdraftPlus attempted to raise it but was unsuccessful. This plugin may struggle with a memory limit of less than 64 Mb  - especially if you have very large files uploaded (though on the other hand, many sites will be successful with a 32Mb limit - your experience may vary).
it: Il tuo limite di memoria PHP (fissato dalla società di web hosting) è molto basso. UpdraftPlus ha tentato di sollevarlo, ma senza successo. Questo plugin può lavorare con un limite di memoria di almeno di 64 Mb soprattutto se si sono caricati file di grandi dimensioni (anche se comunque molti siti avranno successo con un limite di 32Mb ).

en: Your UpdraftClone is still setting up.
it: Il tuo UpdraftClone è ancora in fase di configurazione.

en: Your UpdraftPlus Premium purchase is over a year ago. You should renew immediately to avoid losing the 12 months of free storage allowance that you get for being a current UpdraftPlus Premium customer.
it: Hai acquistato UpdraftPlus Premium più di un anno fa. È necessario rinnovare immediatamente per evitare di perdere i 12 mesi di indennità di archiviazione gratuita che si ottiene quando si è un cliente attivo di UpdraftPlus Premium.

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old).
it: La tua installazione di WordPress ha directory vecchie precedenti al ripristino/migrazione (informazione tecnica: hanno il suffisso -old).

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old). You should press this button to delete them as soon as you have verified that the restoration worked.
it: La tua installazione di WordPress ha vecchie cartelle dallo stato precedente il ripristino o la migrazione (informazione tecnica: queste hanno suffisso -old). Premi questo pulsante per eliminarle non appena il ripristino è terminato.

en: Your WordPress installation has a problem with outputting extra whitespace. This can corrupt backups that you download from here.
it: La tua installazione di WordPress ha un problema con l'output in più spazi bianchi. Questo può corrompere i backup che si scaricano da qui.

en: Your backup has been restored.
it: Il backup è stato ripristinato con successo!

en: Your backup is of a WordPress multisite install; but this site is not. Only the first site of the network will be accessible.
it: Il backup riguarda un'installazione multisito di Wordpress; non questo sito. Avrai accesso solo al primo sito della rete.

en: Your chosen character set to use instead:
it: Scegli un set di caratteri da utilizzare in alternativa:

en: Your chosen replacement collation
it: La raccolta di sostituzione scelta

en: Your clone has started and will be available at the following URLs once it is ready.
it: Il tuo clone è stato avviato e sarà disponibile ai seguenti URL una volta pronto.

en: Your clone has started, network information is not yet available but will be displayed here and at your updraftplus.com account once it is ready.
it: Il clone è iniziato, le informazioni di rete non sono ancora disponibili ma saranno visualizzate qui e nel tuo account UpdraftPlus.com quando sarà pronto.

en: Your clone will now deploy this data to re-create your site.
it: Il tuo clone ora collocherà i dati per ricreare il tuo sito.

en: Your clone will renew on:
it: Il tuo clone si rinnoverà su:

en: Your database user does not have permission to create tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as a) you are restoring from a WordPress version with the same database structure, and b) Your imported database does not contain any tables which are not already present on the importing site.
it: L'utente del database non dispone dell'autorizzazione per creare tabelle. Cercheremo di ripristinare semplicemente svuotando le tabelle; ciò dovrebbe funzionare se a) se si ripristina da una versione di WordPress con la stessa struttura di database, e b) Il database importato non contiene tabelle che non siano già presenti nel sito di importazione.

en: Your database user does not have permission to drop tables
it: Il tuo utente del database non ha il permesso di cancellare tabelle

en: Your database user does not have permission to drop tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as you are restoring from a WordPress version with the same database structure (%s)
it: L'utente del database non dispone dell'autorizzazione per eliminare delle tabelle. Cercheremo di ripristinare semplicemente svuotando le tabelle; ciò dovrebbe funzionare se si ripristina da una versione di WordPress con la stessa struttura di database (%s)

en: Your email address and password were not recognised by UpdraftPlus.Com
it: Il tuo indirizzo e-mail e la password non sono state riconosciute dal UpdraftPlus.com

en: Your email address was valid, but your password was not recognised by UpdraftPlus.Com.
it: Il tuo indirizzo email risulta valido, ma la password non è stata riconosciuta da UpdraftPlus.com.

en: Your email backup and a report will be sent to
it: Verrà inviato un rapporto del backup all'

en: Your export file will be of your displayed settings, not your saved ones.
it: Il tuo file da esportare sarà quello delle impostazioni visualizzate, non quelle salvate.

en: Your first backup
it: Il tuo primo backup

en: Your free disk space is very low - only %s Mb remain
it: Il tuo spazio disco disponibile si sta esaurendo - solo %s Mb rimanenti

en: Your free space in your hosting account is very low - only %s Mb remain
it: Lo spazio libero nel tuo account di hosting è molto poco - rimangono solo %s Mb

en: Your hosting company must enable these functions before %s can work.
it: <br>Il fornitore di servizi di hosting deve abilitare queste funzioni prima che <strong>%s</strong> possa funzionare.

en: Your hosting provider only allows you to take one backup per month.
it: Il tuo provider di hosting ti consente di eseguire solo un backup al mese.

en: Your hosting provider only allows you to take one incremental backup per day.
it: Il tuo provider di hosting ti consente di eseguire solo un backup incrementale al giorno.

en: Your label for this backup (optional)
it: Metti un'etichetta per questo backup (opzionale)

en: Your login may be either password or key-based - you only need to enter one, not both.
it: Il tuo accesso può essere basato su password o chiave: devi solo inserirne uno, non entrambi.

en: Your new key:
it: <span style="color: #ff6600;"><strong>Questa è la tua nuova chiave (cliccaci sopra per selezionarla):</strong></span><br>

en: Your paid access to UpdraftPlus support has expired.
it: Il tuo accesso al pagamento al supporto UpdraftPlus è scaduto.

en: Your paid access to UpdraftPlus support will soon expire.
it: Il tuo accesso al pagamento al supporto UpdraftPlus scadrà presto.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s add-ons on this site has expired.
it: Il tuo accesso al pagamento agli aggiornamenti di UpdraftPlus per %s componenti aggiuntivi su questo sito è scaduto.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s of the %s add-ons on this site will soon expire.
it: Il tuo accesso al pagamento agli aggiornamenti UpdraftPlus per %s componenti aggiuntivi su un totale di %s su questo sito scadrà presto.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site has expired. You will no longer receive updates to UpdraftPlus.
it: Il tuo accesso a pagamento agli aggiornamenti di UpdraftPlus per questo sito è scaduto. Non riceverai più aggiornamenti su UpdraftPlus.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site will soon expire.
it: Il tuo accesso a pagamento agli aggiornamenti di UpdraftPlus per questo sito scadrà presto.

en: Your saved settings also affect what is backed up - e.g. files excluded.
it: <span style="color: #ff0000;">Alcuni settaggi salvati nella scheda <a href="../wp-admin/options-general.php?page=updraftplus&tab=settings">Impostazioni</a> hanno la precedenza su quelli settati qui (es. i file esclusi).</span>

en: Your settings failed to save. Please refresh the settings page and try again
it: Impossibile salvare le tue impostazioni. Ricarica la pagina delle impostazioni e riprova.

en: Your settings have been saved.
it: Le tue impostazioni sono state salvate.

en: Your settings have been wiped.
it: Le tue impostazioni sono state cancellate.

en: Your site's admin email address (%s) will be used.
it: Verrà utilizzato l'indirizzo email dell'amministratore del tuo sito (%s).

en: Your version: %s
it: La tua versione: %s

en: Your web server has PHP's so-called safe_mode active.
it: Il tuo server web ha il safe_mode PHP attivo.

en: Your web server's PHP installation does not included a <strong>required</strong> (for %s) module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
it: L'installazione PHP del tuo server web non ha incluso un modulo <strong>necessario</strong> (per  %s - nome modulo %s). Contattare il supporto del provider di web hosting e chiedere di abilitarlo.

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
it: L'installazione di PHP sul tuo server non include un modulo necessario (%s). Contattare il supporto del provider di web hosting, e chiedere di abilitarlo.

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support.
it: L'installazione di PHP sull tuo server web non ha incluso un modulo necessario  (%s). Contattare il supporto del provider di web hosting.

en: Your web server's PHP installation has these functions disabled: %s.
it: L'installazione PHP nel tuo server ha queste funzioni disabilitate: %s.

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. Communications with %s will be unencrypted. Ask your web host to install Curl/SSL in order to gain the ability for encryption (via an add-on).
it: L'installazione PHP/Curl del tuo server web non supporta l'accesso tramite https. Le comunicazioni con %s saranno crittografate. Chiedi al tuo host di installare Curl/SSL per poter utilizzare la crittografia (tramite un componente aggiuntivo).

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. We cannot access %s without this support. Please contact your web hosting provider's support. %s <strong>requires</strong> Curl+https. Please do not file any support requests; there is no alternative.
it: L'installazione del web server PHP/Curl non supporta l'accesso tramite https.
    È impossibile accedere a %s senza questo supporto, contattare il supporto del provider di web hosting. %s <strong>richiede</strong> Curl + https. Non presentare alcuna richieste di supporto, non ci sono alternative.

en: Your web server's version of PHP is too old (%s) - UpdraftPlus expects at least %s. You can try it, but don't be surprised if it does not work. To fix this problem, contact your web hosting company
it: La versione di PHP del tuo server web è troppo vecchia (%s) - UpdraftPlus prevede almeno %s. Puoi provarlo, ma non sorprenderti se non funziona. Per risolvere questo problema, contatta la tua società di web hosting

en: Your web-server does not have the %s module installed.
it: Il tuo web server non ha il modulo %s installato.

en: Your website is hosted using the %s web server.
it: Il tuo sito web è ospitato utilizzando il web server %s.

en: Your website is hosted with %s (%s).
it: Il tuo sito web è ospitato con %s (%s).

en: Your website is visited infrequently and UpdraftPlus is not getting the resources it hoped for; please read this page:
it: Il tuo sito web è visitato raramente e UpdraftPlus non sta ottenendo le risorse sperate, ti consigliamo di leggere questa pagina:

en: Your wp-content directory server path: %s
it: Percorso della cartella wp-content sul server del sito: %s

en: a second attempt is being made (upon further failure it will be skipped)
it: è in corso un secondo tentativo (in caso di ulteriore fallimento verrà saltato)

en: activate it on this site
it: Attivalo su questo sito

en: advanced options
it: opzioni avanzate

en: already done
it: già fatto

en: already uploaded
it: già caricato

en: an account
it: un account

en: and retain this many scheduled backups
it: Quantità di backup da conservare

en: anywhere in their names
it: ovunque nei loro nomi

en: archive
it: - archivio:

en: at the beginning of their names
it: all'inizio dei loro nomi

en: at the end of their names
it: alla fine dei loro nomi

en: authentication URI
it: URI di autenticazione

en: authentication error
it: errore di autenticazione

en: authentication failed
it: autenticazione fallita

en: authorization failed:
it: Autorizzazione fallita

en: back
it: Indietro

en: backs up automatically when you update plugins, themes or core
it: esegue automaticamente il backup quando aggiorni plugin, temi o il core di WordPress.

en: by
it: di

en: calculate
it: calcola

en: calculating...
it: sto calcolando...

en: check your log for more details.
it: controllare il log per maggiori dettagli.

en: chunk %s: upload failed
it: sezione %s: caricamento fallito

en: configure it here
it: configuralo qui

en: container
it: contenitore

en: count
it: conteggio

en: credentials
it: credenziali

en: database connection attempt failed
it: tentativo di connessione al database fallito

en: database connection attempt failed.
it: tentativo di connessione al database fallito.

en: database name
it: il nome del database

en: day
it: il giorno

en: day(s)
it: giorno/i

en: did not return the expected response - check your log file for more details
it: non ha prodotto la risposta attesa - controlla il file log per ulteriori dettagli

en: dismiss notice
it: ignora l'avviso

en: download: failed: file not found
it: download: fallito: file non trovato.

en: e.g. %s
it: Esempio: %s

en: e.g. if your server is busy at day and you want to run overnight
it: ad esempio: se il server è occupato di giorno si può eseguirlo durante la notte

en: easily migrate or clone your site in minutes
it: migrare o clonare il tuo sito facilmente in pochi minuti

en: easy to break, fastest
it: facile da rompere, il più veloce

en: encrypted FTP (explicit encryption)
it: FTP cifrato (crittografia esplicita)

en: encrypted FTP (implicit encryption)
it: FTP crittato (crittazione implicita)

en: enhanced remote storage options
it: opzioni avanzate di archiviazione remota

en: error - failed to create and access the container
it: errore - impossibile creare e accedere al contenitore

en: error - failed to re-assemble chunks
it: errore - impossibile riassemblare i segmenti

en: error - failed to upload file
it: errore - caricamento del file fallito

en: error: %s (see log file for more)
it: errore: %s (vedi log file per maggiori informazioni)

en: error: failed to upload file to %s (see log file for more)
it: Errore: Impossibile caricare il file %s (vedi il  file log per maggiori informazioni)

en: error: file %s was shortened unexpectedly
it: Errore: il file %s è stato troncato in modo imprevisto

en: failed to access parent folder
it: impossibile accedere alla cartella superiore

en: failed to list files
it: impossibile elencare i file

en: failed to upload file to %s (see log file for more)
it: impossibile caricare il file in %s (vedi log file per maggiori informazioni)

en: faster (possibility for slow PHP installs)
it: più veloce (nel caso di installazioni PHP lente)

en: file %d of %d
it: file %d di %d

en: file is size:
it: il file ha dimensioni:

en: files: %s
it: file: %s

en: folder
it: cartella

en: follow this link to get it
it: Ottienilo con UpdraftPlus Premium

en: go here
it: vai qui

en: go here to change your password on updraftplus.com.
it: vai qui per cambiare la tua password su UpdraftPlus.com.

en: go here to learn more
it: vai qui per saperne di più

en: handles updates automatically as you want them
it: gestisce gli aggiornamenti automaticamente come desideri.

en: here
it: qui

en: host name
it: nome host

en: hour(s)
it: ora/e

[ctx: i.e. Non-automatic]
en: Manual
it: Manuale

en: i.e. if you have %s there
it: ...se lì hai %s

en: if all of the following conditions are matched:
it: Se tutte le seguenti condizioni sono soddisfatte:

en: if any of the following conditions are matched:
it: Se una delle seguenti condizioni è soddisfatta:

en: in the month
it: del mese alle ore

en: including any passwords
it: inclusa ogni password

en: incremental backup; base backup: %s
it: backup incrementale; backup di base: %s

en: is
it: è

en: is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
it: è un modo estremamente efficiente per gestire, aggiornare e eseguire il backup di più siti web da un'unica posizione.

en: is not
it: non è

en: key
it: chiave

en: key name
it: Nome della chiave

en: last activity: %d seconds ago
it: Ultima attività: %d secondi fa

en: last activity: %ss ago
it: Ultima attività: %s sec fa

en: latest
it: ultima

en: log results to console
it: Registra i risultati nella console

en: login
it: accesso

en: login failure
it: login fallito

en: manage
it: gestisci

en: manages all your WordPress sites at once from one place
it: gestisce tutti i tuoi siti WordPress contemporaneamente da un'unica posizione.

en: may include some site-wide data
it: può includere alcuni dati a livello di sito

en: more info
it: maggiori informazioni

en: multi-region location
it: multi regionale

en: next resumption: %d
it: %d° tentativo

en: no options or sitemeta table was found
it: nessuna opzione o tabella sitemeta è stata trovata

en: no recent activity; will offer resumption after: %d seconds
it: nessuna attività recente; riprenderà dopo: %d secondi

en: notice image
it: immagine di avviso

en: now proceeding with the updates...
it: ora procedo con gli aggiornamenti...

en: on every backup
it: Ad ogni backup

en: open this to show some further options; don't bother with this unless you have a problem or are curious.
it: <span style="color: #941100;">Aprilo per mostrare ulteriori opzioni; non preoccuparti di questo a meno che tu non abbia un problema o sei curioso.</span>

en: optional
it: opzionale

en: or (annual discount)
it: oppure

en: or to configure more complex schedules
it: o per configurare programmazioni più complesse

en: or to restore manually
it: o ripristina manualmente

en: or, to reset this option
it: o, per resettare questa opzione

en: other content from wp-content
it: altro contenuto da wp-content

en: please  follow this link to update the plugin in order to activate it
it: segui questo link per aggiornare il plugin in modo da attivarlo

en: please follow this link to update the plugin in order to get it
it: per favore segui questo link per aggiornare il plugin al fine di ottenerlo

en: please wait for the rescheduled attempt
it: attendere il tentativo rischedulato

en: press here
it: premi qui

en: read more at %s
it: Per saperne di più su %s

en: recommended
it: raccomandato

en: refresh
it: Aggiorna

en: regular non-encrypted FTP
it: FTP non criptato (regolare)

en: remote files deleted
it: file remoti cancellati

en: remote site
it: sito remoto

en: required for some remote storage providers
it: obbligatorio per alcuni provider di archiviazione remota

en: reset
it: Reimposta

en: restoration
it: ripristino

en: rows: %d
it: righe: %d

en: search and replace
it: cerca e sostituisci

en: search term
it: termine di ricerca

en: secure your backups
it: proteggi i tuoi backups

en: settings
it: impostazioni

en: show PHP information (phpinfo)
it: Mostra informazioni PHP (phpinfo)

en: show log
it: Mostra log

en: site not found
it: sito non trovato

en: skipped (not in list)
it: saltato (non in elenco)

en: slower, strongest
it: più lento, ma più forte

en: some/path
it: percorso

en: starting from next time it is
it: Prossima volta:

en: stop
it: Stop

en: table: %s
it: tabella: %s

en: tables
it: tabelle</div>

en: template not found
it: template non trovato

en: the database query being run was:
it: la query di database in corso di esecuzione è:

en: the migrator add-on
it: Il componente aggiuntivo di migrazione

en: the options table was not found
it: la tabella delle opzioni non è stata trovata

en: the world’s most trusted backup plugin!
it: il plugin di backup più affidabile al mondo!

en: these backup sets
it: questi set di backup

en: these characters
it: questi caratteri

en: this backup set
it: questo set di backup

en: this privacy policy
it: questa privacy policy

en: though part of the returned information was not as expected - your mileage may vary
it: anche se parte delle informazioni restituite non era come previsto - la situazione potrebbe essere diversa

en: to take incremental backups
it: creare backup incrementali

en: two unsuccessful attempts were made to include it, and it will now be omitted from the backup
it: sono stati effettuati due tentativi non riusciti per includerlo e ora verrà omesso dal backup

en: unknown source
it: sorgente sconosciuta

[ctx: updraftplus]
en: To make a simple backup to your server, press this button. Or to setup regular backups and remote storage, go to %s settings %s
it: Per fare un semplice backup sul tuo server, premi questo pulsante. Oppure per impostare backup regolari e archiviazione remota, vai a %s , impostazioni %s

en: upload (%s): re-assembly failed (see log for more details)
it: caricamento (%s): riassemblaggio fallito (vedere il log per maggiori dettagli)

en: upload failed
it: caricamento fallito

en: use UpdraftPlus Premium
it: devi avere UpdraftPlus Premium

en: user
it: utente

en: username
it: nome utente

en: week(s)
it: settimana/e

en: will restore as:
it: sarà ripristinato come:

en: with the option of
it: con

en: wp-config.php from backup: restoring (as per user's request)
it: wp-config.php dal backup: ripristino (come da richiesta dell'utente)

en: wp-config.php from backup: will restore as wp-config-backup.php
it: wp-config.php dal backup: verrà ripristinato come wp-config-backup.php

en: you have authenticated your %s account
it: hai autenticato il tuo account %s

en: you have authenticated your %s account.
it: hai autenticato il tuo account %s.

en: you will want to use below search and replace site location in the database (migrate) to search/replace the site address.
it: vorrai utilizzare di seguito la ricerca e la sostituzione della posizione del sito nel database (migrazione) per cercare/sostituire l'indirizzo del sito.

en: your PHP install lacks the openssl module; as a result, this can take minutes; if nothing has happened by then, then you should either try a smaller key size, or ask your web hosting company how to enable this PHP module on your setup.
it: il tuo PHP non ha il modulo openssl; di conseguenza ciò può richiedere alcuni minuti; se poi non succede nulla dovresti provare una chiave più piccola o chiedere alla tua società di web hosting come abilitare questo modulo PHP sulla tua configurazione.

en: your UpdraftPlus.com account
it: il tuo account UpdraftPlus.com

en: your site's admin address
it: amministratore del tuo sito

en: your web hosting account appears to be full; please see: %s
it: il tuo account di web hosting sembra essere pieno; vedi %s

en: zip executable found:
it: Zip eseguibile trovato:
