Plugins - Easy WP SMTP – WordPress SMTP and Email - en to it translation catalogue (1023 entries)

note: translators: %1$s - exception message.
en: [Emails Queue] Skipped processing enqueued email. %1$s. Email ID: %2$d
it: [Coda email] Saltata l'elaborazione di un'email in coda. %1$s. ID email: %2$d

note: translators: %1$s - exception message; %2$d - email ID.
en: [Emails Queue] Failed to update queue record after sending email from the queue. %1$s. Email ID: %2$d
it: [Coda email] Impossibile aggiornare il record della coda dopo l'invio di un'email dalla coda. %1$s. ID email: %2$d

note: translators: %1$d - email ID; %2$s - email status.
en: [Emails Queue] Skipped email sending from the queue. Wrong email status. Email ID: %1$d, email status: %2$s.
it: [Coda email] L'invio di un'email dalla coda è saltato. Stato email errato. ID email: %1$d, stato email: %2$s.

note: translators: %1$s - exception message; %2$s - email ID.
en: [Emails Queue] Skipped email sending from the queue. %1$s. Email ID:  %2$s
it: [Coda email] L'invio di email dalla coda è stato saltato. %1$s. ID email:  %2$s

note: translators: %1$d - email ID.
en: [Emails Queue] Skipped email sending from the queue. Queue::send_email method was called directly. Email ID: %1$d.
it: [Coda di email] L'invio di email dalla coda è stato saltato. Il metodo Queue::send_email è stato chiamato direttamente. ID email: %1$d.

note: translators: %1$s - exception message.
en: [Emails Queue] Skipped enqueueing email. %1$s.
it: [Coda email] Saltato l'enqueueing delle email. %1$s.

note: translators: %1$s - Database error message.
en: Insert/update SQL query error: %1$s
it: Errore nella query SQL di inserimento/aggiornamento: %1$s

note: translators: %1$s - JSON error message.
en: Data JSON encoding error: %1$s
it: Errore di codifica dei dati JSON: %1$s

note: translators: %1$s - JSON error message.
en: Data JSON decoding error: %1$s
it: Errore nella decodifica dei dati JSON: %1$s

en: Invalid record format
it: Formato del record non valido

en: Record not found in DB
it: Record non trovato nel DB

note: translators: %s - Additional connections settings page url.
en: Once you add an <a href="%s">additional connection</a>, you can select it here.
it: Una volta inserita una <a href="%s">connessione aggiuntiva</a>, puoi selezionarla qui.

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com Upgrade page URL.
en: Avoid the risk of losing emails by adding an additional connection and setting it as your Backup Connection. Should the Primary Connection fail to send an email, the Backup Connection will take over. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a>.
it: Evita il rischio di perdere le email aggiungendo una connessione aggiuntiva e impostandola come connessione di backup. Se la connessione primaria non riesce a inviare un'email, la connessione di backup la sostituirà. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Passa a Easy WP SMTP Pro</a>.

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com Upgrade page URL.
en: Limit the number of emails this site will send in each time interval (per minute, hour, day, week and month). Emails that will cross those set limits will be queued and sent as soon as your limits allow. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Learn More</a>.
it: Limita il numero di email che questo sito invierà in ogni intervallo di tempo (al minuto, all'ora, al giorno, alla settimana e al mese). Le email che supereranno i limiti stabiliti verranno accodate e inviate non appena i limiti lo permetteranno. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Per saperne di più</a>.

en: Email Rate Limiting
it: Limitazione del tasso di invio email

note: translators: %1$s - Documentation URL.
en: Send emails asynchronously, which will make pages with email requests load faster, but may delay email delivery by a minute or two. <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Learn More</a>
it: L'invio di email in modo asincrono rende il caricamento delle pagine con richieste di email più veloce, ma può ritardare la consegna delle email di un minuto o due. <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Approfondisci</a>

en: Optimize Email Sending
it: Ottimizza l'invio delle email

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com page URL.
en: With email controls, you can manage the automatic notifications sent by your WordPress site. A simple switch lets you reduce inbox clutter and focus on the alerts that truly matter. Easily turn off emails related to comments, account changes, updates, registrations, and data requests. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a>.
it: Con il controllo delle email puoi gestire le notifiche automatiche inviate dal tuo sito WordPress. Un semplice interruttore ti permette di ridurre l'ingombro della posta in arrivo e di concentrarti sugli avvisi che contano davvero. Disattiva facilmente le email relative a commenti, modifiche all'account, aggiornamenti, registrazioni e richieste di dati. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Passa a Easy WP SMTP Pro</a>.

en: User activated their new site, or site was added from Network Admin -> Sites -> Add New. Sent to Site Admin.
it: L'utente ha attivato il suo nuovo sito o il sito è stato aggiunto da Network Admin -> Siti -> Aggiungi nuovo. Email inviata all'amministratore del sito.

en: Site Admin: Activated / Added Site
it: Amministratore del sito: Sito attivato/aggiunto

en: User activated their new site, or site was added from Network Admin -> Sites -> Add New. Sent to Network Admin.
it: L'utente ha attivato il suo nuovo sito o il sito è stato aggiunto da Network Admin -> Siti -> Aggiungi nuovo. Email inviata all'amministratore di rete.

en: Network Admin: User Activated / Added Site
it: Amministratore di rete: Utente attivato/aggiunto sito

en: User registered for a new site. Sent to the site admin.
it: L'utente si è registrato per un nuovo sito. Email inviata all'amministratore del sito.

en: User Created Site
it: Sito creato dall'utente

en: New Site
it: Nuovo sito

en: A user has been added, or their account activation has been successful. Sent to the user, that has been added/activated.
it: È stato aggiunto un utente o l'attivazione del suo account è andata a buon fine. Email inviata all'utente aggiunto/attivato.

en: Added / Activated on Site
it: Aggiunto / attivato sul sito

en: A new user account was created. Sent to Network Admin.
it: È stato creato un nuovo account utente. Email inviata all'amministratore di rete.

en: Created On Site
it: Creato sul sito

en: A new user was invited to a site from Users -> Add New -> Add New User. Sent to the invited user.
it: Un nuovo utente è stato invitato in un sito da Utenti -> Aggiungi nuovo -> Aggiungi nuovo utente. Email inviata all'utente invitato.

en: Invited To Site
it: Invitato al sito

en: A new user was created. Sent to the new user.
it: È stato creato un nuovo utente. Email inviata al nuovo utente.

en: Created (User)
it: Creazione utente (utente)

en: A new user was created. Sent to the site admin.
it: È stato creato un nuovo utente. Email inviata all'amministratore del sito.

en: Created (Admin)
it: Creazione utente (Admin)

en: New User
it: Nuovo utente

en: Full log of background update results which includes information about WordPress core, plugins, themes, and translations updates. Only sent when you are using a development version of WordPress. Sent to the site or network admin.
it: Registro completo dei risultati degli aggiornamenti in background: include informazioni sugli aggiornamenti del core di WordPress, dei plugin, dei temi e delle traduzioni. Email inviata solo quando si usa una versione di sviluppo di WordPress. Email inviata all'amministratore del sito o della rete.

en: Full Log
it: Registro completo

en: Completion or failure of a background automatic core update. Sent to the site or network admin.
it: Informazione sullo stato dell'aggiornamento automatico del core in background. Email inviata all'amministratore del sito o della rete.

en: WP Core Status
it: Stato del Core di WP

en: Completion or failure of a background automatic theme update. Sent to the site or network admin.
it: Informazione sullo stato dell'aggiornamento automatico di un tema in background. Email inviata all'amministratore del sito o della rete.

en: Theme Status
it: Stato del tema

en: Completion or failure of a background automatic plugin update. Sent to the site or network admin.
it: Informazione sullo stato dell'aggiornamento automatico di un plugin in background. Email inviata all'amministratore del sito o della rete.

en: Plugin Status
it: Stato del plugin

en: Automatic Updates
it: Aggiornamenti automatici

en: Disabling this option will block users from being able to export their personal data, as they will not receive an email with a link.
it: Disabilitando questa opzione, gli utenti non potranno esportare i loro dati personali e non riceveranno un'email con un link.

en: Site admin clicked "Email Data" button next to a confirmed data export request. Sent to the requester email address.
it: L'amministratore del sito ha fatto clic sul pulsante "Invia dati via email" accanto a una richiesta di conferma di esportazione dei dati. Email inviata all'indirizzo email del richiedente.

en: Admin Sent Link to Export Data
it: Link inviato dall'admin per l'esportazione dei dati

en: Site admin clicked "Erase Personal Data" button next to a confirmed data erasure request. Sent to the requester email address.
it: L'amministratore del sito ha fatto clic sul pulsante "Cancella dati personali" accanto a una richiesta di conferma di cancellazione dei dati. Email inviata all'indirizzo email del richiedente.

en: Admin Erased Data
it: Dati cancellati dall'amministrazione

en: User clicked a confirmation link in personal data export or erasure request email. Sent to the site or network admin.
it: L'utente ha fatto clic su un link di conferma nell'email di richiesta di esportazione o cancellazione dei dati personali. Email inviata all'amministratore del sito o della rete.

en: User Confirmed Export / Erasure Request
it: Richiesta di esportazione/cancellazione confermata dall'utente

en: Personal Data Requests
it: Richieste di dati personali

en: User changed their email address. Sent to the user.
it: L'utente ha cambiato il suo indirizzo email. Email inviata all'utente.

en: Email Changed
it: Modifica email

en: User attempted to change their email address. Sent to the proposed new email address.
it: L'utente ha tentato di cambiare il proprio indirizzo email. Email inviata al nuovo indirizzo email proposto.

en: Email Change Attempt
it: Tentativo di modifica dell'email

en: User changed their password. Sent to the user.
it: L'utente ha cambiato la password. Inviata all'utente.

en: Password Changed
it: Password modificata

en: User reset their password from the password reset link. Sent to the site admin.
it: L'utente ha reimpostato la sua password dal link apposito. Email inviata all'amministratore del sito.

en: Password Reset Successfully
it: Reimpostazione della password avvenuta con successo

en: User requested a password reset via "Lost your password?". Sent to the user.
it: L'utente ha richiesto di reimpostare la password tramite il link "Hai perso la password?". Email inviata all'utente.

en: Reset Password Request
it: Richiesta di reimpostazione della password

en: Change of User Email or Password
it: Modifica dell'email o della password dell'utente

en: Network admin email address was changed. Sent to the old network admin email address.
it: L'indirizzo email dell'amministratore di rete è stato cambiato. Email inviata al vecchio indirizzo email dell'amministratore di rete.

en: Network Admin Email Changed
it: Email dell'amministratore di rete modificata

en: Change of network admin email address was attempted. Sent to the proposed new email address.
it: C'è stato un tentativo di cambiare l'indirizzo email dell'amministratore di rete. Email inviata al nuovo indirizzo email proposto.

en: Network Admin Email Change Attempt
it: Tentativo di modifica dell'email dell'amministratore di rete

en: Site admin email address was changed. Sent to the old site admin email address.
it: L'indirizzo email dell'amministratore del sito è stato cambiato. Email inviata al vecchio indirizzo email dell'amministratore del sito.

en: Site Admin Email Changed
it: Modifica email admin del sito

en: Change of site admin email address was attempted. Sent to the proposed new email address.
it: C'è stato un tentativo di cambiare l'indirizzo email dell'amministratore del sito. Email inviata al nuovo indirizzo email proposto.

en: Site Admin Email Change Attempt
it: Tentativo di modifica email admin del sito

en: Change of Admin Email
it: Modifica dell'email dell'amministratore

en: Comment has been published. Sent to the post author.
it: Il commento è stato pubblicato. Email inviata all'autore della pubblicazione.

en: Published
it: Pubblicato

en: Comment is awaiting moderation. Sent to the site admin and post author if they can edit comments.
it: Il commento è in attesa di moderazione. Email inviata all'amministratore del sito e all'autore della pubblicazione se possono modificare i commenti.

en: Awaiting Moderation
it: In attesa di moderazione

en: Comments
it: Commenti

en: Email Controls
it: Controlli email

en: We're sorry, Email Rate Limiting is not available on your plan. Please upgrade to the Pro plan to unlock all these awesome features.
it: La limitazione del tasso di invio email non è disponibile sul tuo piano. Passa al piano Pro per sbloccare tutte queste fantastiche caratteristiche.

en: Email Rate Limiting is a Pro Feature
it: La limitazione del tasso di invio delle email è una funzionalità Pro

en: control panel
it: pannello di controllo

note: translators: %s - link to get an API Key.
en: Generate an API key on the Sending &rarr; API Keys page in your %s.
it: Genera una chiave API nella pagina Invio &rarr; Chiavi API del tuo %s.

note: translators: %2$s - URL to easywpsmtp.com doc.
en: To get started, read our <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP2GO documentation</a>.
it: Per iniziare, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">leggi la documentazione di SMTP2GO</a>.

note: translators: %1$s - URL to SMTP2GO.com site.
en: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP2GO</a> provides a robust and reliable email delivery service with global infrastructure, real-time analytics, and advanced security features. If you're just starting out, you can use SMTP2GO's free plan to send up to 1000 emails per month.
it: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP2GO</a> offre un servizio di invio email robusto e affidabile con un'infrastruttura globale, analisi in tempo reale e caratteristiche di sicurezza avanzate. Se sei agli inizi, puoi usare il piano gratuito di SMTP2GO per inviare fino a 1000 email al mese.

en: Initiator
it: Iniziatore

en: Contact Emails (SMTP.com)
it: Email di contatto (SMTP.com)

en: Add New Group
it: Aggiungi un nuovo gruppo

en: or
it: oppure

en: Is
it: È

en: And
it: E

en: Order
it: Ordina

en: Contains
it: Contiene

en: if the following conditions are met...
it: se si verificano le seguenti condizioni...

en: WooCommerce Emails (SendLayer)
it: Email di WooCommerce (SendLayer)

en: Send with
it: Invia con

en: Conditions
it: Condizioni

en: Enable Smart Routing
it: Abilita lo Smart Routing

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com page URL.
en: Route emails through different additional connections depending on your set conditions. Any emails that don't meet these conditions will be sent through your Primary Connection. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a>.
it: Fai il routing delle email attraverso diverse connessioni aggiuntive a seconda delle condizioni impostate. Tutte le email che non soddisfano queste condizioni saranno inviate tramite la tua connessione primaria. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Passa a Easy WP SMTP Pro</a>.

en: Smart Routing - set specific conditions for how your emails are sent
it: Smart Routing: imposta condizioni specifiche per l'invio delle tue email.

en: Backup Connection - send emails through a backup if the primary connection fails
it: Connessione di backup: invia le email attraverso una connessione di backup se la connessione primaria si interrompe.

en: Implement advanced routing rules
it: Implementa le regole di routing avanzate

en: Utilize different mailers for specific tasks
it: Usa mailer diversi per compiti specifici

en: Configure a Backup Connection
it: Configura una connessione di backup

en: Using additional connections, you are able to:
it: Con le connessioni aggiuntive puoi:

en: Backup Connection
it: Connessione di backup

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com page URL.
en: Set up additional connections to ensure a backup for your Primary Connection or to enable Smart Routing. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a> to start taking advantage of additional connections.
it: Imposta connessioni aggiuntive per garantire un backup della tua connessione primaria o per abilitare lo Smart Routing. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Fai l'aggiornamento a Easy WP SMTP Pro</a> per iniziare a sfruttare le connessioni aggiuntive.

en: Additional Connections
it: Connessioni aggiuntive

en: Read how to set up SMTP2GO
it: Leggi come configurare SMTP2GO

note: Translators: Link to the SMTP2GO API settings.
en: Generate an API key on the Sending → API Keys page in your %1$scontrol panel%2$s.
it: Genera una chiave API nella pagina Invio → Chiavi API del tuo %1$spannello di controllo%2$s.

note: translators: %s - URL to Mailgun.com page.
en: <a href="%s" rel="" target="_blank">More information</a> on SparkPost.
it: <a href="%s" rel="" target="_blank">Maggiori informazioni</a> su SparkPost.

en: Select your SparkPost account region.
it: Seleziona la regione del tuo account SparkPost.

note: translators: %s - API Key link.
en: Follow this link to get an API Key from SparkPost: %s.
it: Segui questo link per ottenere una chiave API da SparkPost: %s.

note: translators: %1$s - URL to SparkPost website, %2$s - URL to easywpsmtp.com doc.
en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost</a> is a transactional email provider, designed to provide high-speed, reliable, and secure email delivery. You can get started with the free test account that lets you send up to 500 emails per month.</p><p>To get started, read our <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost documentation</a>.</p>
it: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost</a> è un provider di email transazionali, progettato per fornire una consegna di email ad alta velocità, affidabile e sicura. Puoi iniziare con un account di prova gratuito che ti permette di inviare fino a 500 email al mese.</p><p>Per iniziare, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">leggi la documentazione di SparkPost</a>.</p>

en: Region:
it: Regione:

en: Verify that your SparkPost account region is selected in Easy WP SMTP settings.
it: Verifica che la regione del tuo account SparkPost sia selezionata nelle impostazioni di Easy WP SMTP.

en: Typically this error occurs because there is an issue with your SparkPost settings, in many cases an incorrect region.
it: In genere questo errore si verifica perché c'è un problema con le impostazioni di SparkPost, in molti casi una regione non corretta.

en: Verify that your API key has "Transmissions: Read/Write" permission.
it: Verifica che la tua chiave API abbia i permessi "Trasmissioni: Lettura/Scrittura".

note: translators: %1$s - SparkPost API Keys area URL, %1$s - SparkPost EU API Keys area URL.
en: Go to your <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost account</a> or <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost EU account</a> and verify that your API key is correct.
it: Vai al tuo account <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost</a> o <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost EU</a> e verifica che la tua chiave API sia corretta.

en: Typically this error occurs because there is an issue with your SparkPost settings, in many cases an incorrect API key.
it: In genere questo errore si verifica perché c'è un problema con le impostazioni di SparkPost, in molti casi una chiave API errata.

en: SparkPost API failed.
it: L'API SparkPost non è riuscita.

en: Webhook Alerts
it: Avvisi Webhook

en: Paste in the webhook URL you’d like to use to receive alerts when email sending fails. Read our documentation on setting up webhook alerts.
it: Incolla l'URL del webhook che vuoi usare per ricevere gli avvisi quando l'invio dell'email non va a buon fine. Leggi la nostra documentazione sull'impostazione degli avvisi webhook.

en: To Phone Number
it: Numero di telefono del destinatario

en: From Phone Number
it: Numero di telefono del mittente

en: Twilio Account ID
it: ID dell'account Twilio

en: SMS via Twilio Alerts
it: Avvisi via SMS con Twilio

en: To receive SMS alerts, you’ll need a Twilio account. Read our documentation to learn how to set up Twilio SMS, then enter your connection details below.
it: Per ricevere gli avvisi via SMS, devi avere un account Twilio. Leggi la nostra documentazione per scoprire come configurare Twilio SMS, poi inserisci i dati di connessione qui sotto.

en: Microsoft Teams Alerts
it: Avvisi di Microsoft Team

en: Paste in the Microsoft Teams webhook URL you’d like to use to receive alerts when email sending fails. Read our documentation on setting up Microsoft Teams alerts.
it: Incolla l'URL del webhook di Microsoft Teams che vuoi usare per ricevere gli avvisi quando l'invio delle email fallisce. Leggi la nostra documentazione sull'impostazione degli avvisi di Microsoft Teams.

en: Microsoft Teams
it: Microsoft Team

en: Webhook URL
it: URL Webhook

en: Slack Alerts
it: Avvisi Slack

en: Paste in the Slack webhook URL you’d like to use to receive alerts when email sending fails. Read our documentation on setting up Slack alerts.
it: Incolla l'URL del webhook di Slack che vuoi usare per ricevere gli avvisi quando l'invio dell'email non va a buon fine. Leggi la nostra documentazione sull'impostazione degli avvisi Slack.

en: Email Alerts
it: Notifiche email

en: Enter the email addresses (3 max) you’d like to use to receive alerts when email sending fails. Read our documentation on setting up email alerts.
it: Inserisci gli indirizzi email (massimo 3) su cui vuoi ricevere gli avvisi quando l'invio delle email non va a buon fine. Leggi la nostra documentazione sull'impostazione degli avvisi email.

en: Get notified about emails that were successfully sent, but have hard bounced on delivery attempt. A hard bounce is an email that has failed to deliver for permanent reasons, such as the recipient's email address being invalid.
it: Ricevi una notifica sulle email inviate correttamente ma che hanno subito un hard bounce al momento del tentativo di consegna. Un hard bounce è un'email che non è stata consegnata per motivi permanenti, per esempio perché l'indirizzo email del destinatario non è valido.

en: The deliverability verification process detects a hard bounce
it: Il processo di verifica della deliverability individua un hard bounce

en: This option is always enabled and will notify you about instant email sending failures.
it: Questa opzione è sempre abilitata e ti avviserà di eventuali fallimenti nell'invio istantaneo di email.

en: The initial email sending request fails
it: La richiesta iniziale di invio dell'email non va a buon fine

en: Notify when
it: Notifica quando

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com Upgrade page URL.
en: Configure these alert options to receive notifications when email fails to send from your site. Alert notifications will contain the following important data: email subject, email Send To address, the error message, and helpful links to help you fix the issue. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro!</a>
it: Configura queste opzioni di avviso per ricevere notifiche quando l'invio di email dal tuo sito non va a buon fine. Le notifiche di avviso conterranno i seguenti dati importanti: l'oggetto dell'email, l'indirizzo email di invio, il messaggio di errore e i link utili per aiutarti a correggere il problema. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Passa a Easy WP SMTP Pro!</a>

en: Alerts
it: Avvisi

en: Dismiss email alert block
it: Ignora il blocco degli avvisi email

note: translators: %s - URL to EasyWPSMTP.com.
en: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Pro</a> and get instant alert notifications when they fail.
it: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Passa a Pro</a> e ricevi notifiche istantanee quando non vengono inviate.

note: translators: %d - number of failed emails.
en: We detected %d failed emails in the last 30 days.
it: Abbiamo rilevato %d email non inviate negli ultimi 30 giorni.

en: We detected a failed email in the last 30 days.
it: Abbiamo rilevato un'email non inviata negli ultimi 30 giorni.

en: Error icon
it: Icona dell'errore

en: Made with ♥ by the Easy WP SMTP team
it: Realizzato con cura dal team di Easy WP SMTP ♥

en: Get notifications via email, SMS, Slack, or webhook when emails fail to send.
it: Ricevi notifiche via email, SMS, Slack o webhook quando le email non vengono inviate.

en: Instant Email Alerts
it: Avvisi istantanei via email

en: Read how to set up SparkPost
it: Leggi come configurare SparkPost

note: Translators: Link to the SparkPost documentation.
en: Select your SparkPost account region. %1$sMore information%2$s on SparkPost.
it: Seleziona la regione del tuo account SparkPost. %1$sMaggiori informazioni%2$s su SparkPost.

en: Remove Password
it: Rimuovi la password

en: Remove
it: Rimuovi

note: translators: %s - URL to Postmark documentation on easywpsmtp.com.
en: Message Stream ID is <strong>optional</strong>. By default <strong>outbound</strong> (Default Transactional Stream) will be used. More information can be found in our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Postmark documentation</a>.
it: L'ID del flusso di messaggi è <strong>facoltativo</strong>. Di default viene <strong>utilizzato il flusso in uscita</strong> (Default Transactional Stream). Trovi maggiori informazioni nella nostra <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentazione di Postmark</a>.

en: Get Server API Token
it: Ottieni il token API del server

note: translators: %s - Server API Token link.
en: Follow this link to get a Server API Token from Postmark: %s.
it: Segui questo link per ottenere un Token API del Server da Postmark: %s.

note: translators: %1$s - URL to postmarkapp.com site, %2$s - URL to easywpsmtp.com doc.
en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Postmark</a> is a transactional email service with great deliverability and budget-friendly pricing. You can start out with their free trial option, which allows you to send up to 100 emails per month through their secure API.
it: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Postmark</a> è un servizio di email transazionali con un'ottima deliverability e prezzi convenienti. Puoi iniziare con l'opzione di prova gratuita, che ti permette di inviare fino a 100 email al mese attraverso la loro API sicura.

en: Message Stream ID:
it: ID del flusso di messaggi:

en: Server API Token:
it: Token API del server:

note: translators: %1$s - create missing tables link; %2$s - contact support link.
en: Easy WP SMTP is using custom database tables for some of its features. In order to work properly, the custom tables should be created, and it seems they are missing. Please try to <a href="%1$s">create the missing DB tables by clicking on this link</a>. If this issue persists, please <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contact our support</a>.
it: Easy WP SMTP utilizza tabelle di database personalizzate per alcune delle sue funzioni. Per funzionare correttamente, le tabelle personalizzate devono essere create e sembra che manchino. Prova a <a href="%1$s">creare le tabelle del database mancanti facendo clic su questo link</a>. Se il problema persiste, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contatta il nostro supporto</a>.

note: translators: %1$s - create missing tables link; %2$s - contact support link.
en: Easy WP SMTP is using custom database tables for some of its features. In order to work properly, the custom tables should be created, and it seems they are missing. Please try to <a href="%1$s">create the missing DB tables by clicking on this link</a>. If this issue persists, please <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contact our support</a> and provide the error message below:
it: Easy WP SMTP utilizza tabelle di database personalizzate per alcune delle sue funzioni. Per funzionare correttamente, le tabelle personalizzate devono essere create e sembra che manchino. Prova a <a href="%1$s">creare le tabelle del database mancanti facendo clic su questo link</a>. Se il problema persiste, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contatta il nostro supporto</a> e fornisci il messaggio di errore qui sotto:

en: Install the WPForms plugin and create beautiful contact forms with just a few clicks.
it: Installa il plugin WPForms e crea bellissimi moduli di contatto in un paio di clic.

en: Read how to set up Postmark
it: Leggi come configurare Postmark

note: Translators: Link to the Postmark Message Stream ID settings.
en: Message Stream ID is <strong>optional</strong>. By default <strong>outbound</strong> (Default Transactional Stream) will be used. More information can be found in our %1$sPostmark documentation%2$s.
it: L'ID del flusso di messaggi è <strong>facoltativo</strong>. Di default viene <strong>utilizzato il flusso in uscita</strong> (Default Transactional Stream). %1$sTrovi maggiori informazioni nella nostra documentazione su Postmark%2$s.

note: Translators: Link to the Postmark API settings.
en: %1$sFollow this link%2$s to get a Server API Token for Postmark.
it: %1$sSegui questo link%2$s per ottenere un Server API Token per Postmark.

en: Message Stream ID
it: ID del flusso di messaggi

en: Server API Token
it: Token API del server

note: translators: %s - URL to SendGrid documentation on easywpsmtp.com
en: Please input the sending domain/subdomain you configured in your SendGrid dashboard. More information can be found in our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendGrid documentation</a>.
it: Il dominio/sottodominio di invio che hai configurato nella tua Bacheca SendGrid. Trovi maggiori informazioni nella nostra <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentazione su SendGrid</a>.

note: translators: %s - SendGrid access level.
en: To send emails you will need only a %s access level for this API key.
it: Per inviare email è necessario un livello di accesso %s per questa chiave API.

en: Create API Key
it: Crea una chiave API

note: translators: %s - API key link.
en: Follow this link to get an API Key from SendGrid: %s.
it: Segui questo link per ottenere una chiave API da SendGrid: %s.

note: translators: %1$s - URL to sendgrid.com; %2$s - URL to Sendgrid documentation on easywpsmtp.com
en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendGrid</a> is a popular transactional email provider that sends more than 35 billion emails every month. If you're just starting out, the free plan allows you to send up to 100 emails each day without entering your credit card details.</p><p>To get started, read our <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendGrid documentation</a>.</p>
it: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendGrid</a> è un famoso provider di email transazionali che invia più di 35 miliardi di email ogni mese. Se sei agli inizi, il piano gratuito ti permette di inviare fino a 100 email al giorno senza inserire i dati della carta di credito.</p><p>Per iniziare, leggi la nostra <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentazione su SendGrid</a>.</p>

note: translators: %s - API key URL.
en: Follow this link to <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">get a Mailgun API Key</a>. Generate a key in the "Mailgun API Keys" section.
it: Segui questo link per <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">ottenere una chiave API Mailgun</a>. Genera una chiave nella sezione "Chiavi API Mailgun".

en: Sorry, but the Gmail mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
it: Il mailer Gmail non è disponibile nella versione lite. Effettua l'aggiornamento a PRO per sbloccare questo mailer e molto altro.

en: Could not install the plugin. Plugin is not whitelisted.
it: Impossibile installare il plugin. Il plugin non è in whitelist.

en: Triple-check the plugin settings and consider reconfiguring to make sure everything is correct. Maybe there was an issue with copy&pasting.
it: Controlla tre volte le impostazioni del plugin e prendi in considerazione la possibilità di riconfigurarlo per assicurarti che tutto sia corretto. Forse c'è stato un problema di copia e incolla.

en: Try to use a separate project for your emails, so the project has only 1 Gmail API in it enabled. You will need to remove the old project and create a new one from scratch.
it: Cerca di utilizzare un progetto separato per le email, in modo che il progetto abbia abilitato solo un'API Gmail. Dovrai rimuovere il vecchio progetto e crearne uno nuovo da zero.

en: You may have added a new API to a project
it: Potresti aver aggiunto una nuova API a un progetto

note: translators: %s - Gmail documentation URL.
en: Please follow our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Gmail tutorial</a> to be sure that all the correct project and data is applied.
it: Segui il nostro <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">tutorial di Gmail</a> per essere sicuro di applicare tutti i progetti e i dati corretti.

en: Make sure that the used Client ID/Secret correspond to a proper project that has Gmail API enabled.
it: Assicurati che l'ID e la Segreta del cliente utilizzati corrispondano a un progetto corretto che abbia l'API Gmail abilitata.

note: translators: %s - Google Developers Console URL.
en: Make sure that you have Gmail API enabled, and you can do that <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">here</a>.
it: Assicurati di aver abilitato l'API di Gmail: puoi farlo <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">qui</a>.

note: translators: %s - Google Google Workspace Admin area URL.
en: Make sure that Gmail app in your Google Workspace is actually enabled. You can check that in Apps list in <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Google Workspace Admin</a> area.
it: Verifica che l'app Gmail nel tuo Google Workspace sia effettivamente abilitata. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Puoi verificarlo nell'elenco delle app dell'area admin di Google Workspace</a>.

note: translators: %s - Google Google Workspace Admin area URL.
en: Make sure that your Google Workspace trial period has not expired. You can check the status <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">here</a>.
it: Verifica che il periodo di prova di Google Workspace non sia ancora scaduto. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Qui puoi verificarne lo stato</a>.

en: There are various reasons for that, please review the steps below.
it: I motivi possono essere diversi: consulta i passaggi indicati di seguito.

en: Make sure there is no aggressive caching on site admin area pages or try to clean cache between attempts.
it: Assicurati che non ci sia una cache aggressiva sulle pagine dell'area di amministrazione del sito o prova a pulire la cache tra un tentativo e l'altro.

en: Reinstall the plugin with clean plugin data turned on on Misc page. This will remove all the plugin options and you will be safe to retry.
it: Reinstalla il plugin con l'opzione "Pulisci i dati del plugin" attivata nella pagina Misc. In questo modo verranno rimosse tutte le opzioni del plugin e potrai riprovare.

en: Make sure that you are not trying to manually clean up the plugin options to retry the "Allow..." step.
it: Assicurati di non cercare di pulire manualmente le opzioni del plugin per riprovare il passaggio "Consenti...".

en: Authentication code that Google returned to you has already been used on your previous auth attempt.
it: Il codice di autenticazione restituito da Google è già stato utilizzato nel tuo precedente tentativo di autenticazione.

en: Then click the “Allow plugin to send emails using your Google account” button and re-enable access.
it: Poi clicca sul pulsante "Consenti al plugin di inviare email utilizzando il tuo account Google" e riabilita l'accesso.

en: Go to Easy WP SMTP plugin settings page. Click the “Remove OAuth Connection” button.
it: Vai alla pagina delle impostazioni del plugin Easy WP SMTP. Fai clic sul pulsante "Rimuovi connessione OAuth".

note: translators: %s - Blog article URL.
en: Please <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">read this article</a> to learn more about what can cause this error and follow the steps below.
it: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">leggi questo articolo</a> per approfondire chi è la causa di questo errore e segui i passaggi indicati di seguito.

en: Unfortunately, this error can be due to many different reasons.
it: Purtroppo questo errore può essere dovuto a molte ragioni diverse.

en: Make sure that the generated email has a TO header, useful when you are responsible for email creation.
it: Assicurati che l'email generata abbia un header TO, utile quando sei responsabile della creazione delle email.

note: translators: 1 - correct email address example. 2 - incorrect email address example.
en: It should be something like this: %1$s. These are incorrect values: %2$s.
it: Dovrebbe essere qualcosa di simile a questo: %1$s. Questi sono valori errati: %2$s.

en: Check the "Send To" email address used and confirm it is a valid email and was not empty.
it: Seleziona l'indirizzo email "Invia a" utilizzato e verifica che sia valido e che non sia vuoto.

en: Typically this error occurs because the address to which the email was sent to is invalid or was empty.
it: In genere questo errore si verifica perché l'indirizzo email a cui è stato inviato non è valido o era vuoto.

note: translators: %s - Google support article URL.
en: if you are using Google Workspace, please <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">read this article</a> to proceed.
it: se usi Google Workspace, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">leggi questo articolo</a> per procedere.

note: translators: %s - Google support article URL.
en: if you are using regular Gmail account, please <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">read this article</a> to proceed.
it: se utilizzi un normale account Gmail, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">leggi questo articolo</a> per procedere.

en: Please click "Agree", if you see that button. If not - you will need to enable less secure apps first:
it: Se vedi quel pulsante, clicca su "Accetta". In caso contrario, dovrai prima abilitare le applicazioni meno sicure:

en: After the click you should be redirected to a Gmail authorization screen, where you will be asked a permission to send emails on your behalf.
it: Dopo il clic dovresti essere reindirizzato a una schermata di autorizzazione di Gmail, dove ti verrà chiesta l'autorizzazione a inviare email a tuo nome.

en: Go to plugin Settings page and click the "Allow plugin to send emails using your Google account" button.
it: Vai alla pagina delle impostazioni del plugin e clicca sul pulsante "Consenti al plugin di inviare email utilizzando il tuo account Google".

en: Make sure that you have clicked the "Allow plugin to send emails using your Google account" button under Gmail settings.
it: Assicurati di aver cliccato sul pulsante "Consenti al plugin di inviare email utilizzando il tuo account Google" nelle impostazioni di Gmail.

en: You have not properly configured Gmail mailer.
it: Non hai configurato correttamente il mailer Gmail.

en: Google API Error.
it: Errore API Google.

en: Make sure you are not sending emails with too many recipients. Example: single email should not have 10+ recipients. You can install any WordPress e-mail logging plugin to check your recipients (TO, CC and BCC).
it: Assicurati di non inviare email con troppi destinatari. Per esempio, una singola email non dovrebbe avere più di 10 destinatari. Puoi installare un qualsiasi plugin per la registrazione delle email di WordPress per verificare i destinatari (campi A, CC e CCN).

en: If updating the API Key doesn't resolve this issue, please contact our support.
it: Se l'aggiornamento della chiave API non corregge il problema, contatta il nostro supporto.

en: Save the plugin settings.
it: Salva le impostazioni del plugin.

en: Make sure your API Key in the SendGrid mailer settings is correct and valid.
it: Assicurati che la tua chiave API nelle impostazioni del mailer SendGrid sia corretta e valida.

en: It looks like your SendGrid API Key is invalid.
it: Sembra che la tua chiave API di SendGrid non sia valida.

en: Invalid SendGrid API key
it: Chiave API SendGrid non valida

en: We tried sending a test email, but we’re not able to do so. For more details about the issue we’ve found, as well as steps for resolving it, please begin troubleshooting.
it: Abbiamo provato a inviare una email di prova, ma non siamo riusciti a farlo. Per maggiori dettagli sul problema riscontrato e sui passi da seguire per risolverlo, inizia la risoluzione dei problemi.

en: Sign in with Google
it: Accedi con Google

en: Read how to set up SendGrid
it: Leggi come configurare SendGrid

note: Translators: Link to the SendGrid API settings.
en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for SendGrid.
it: %1$sSegui questo link%2$s per ottenere una chiave API per SendGrid.

en: The following plugin will be installed for free:
it: Il seguente plugin verrà installato gratuitamente:

en: You have successfully connected your site with your Gmail account. This site will now send emails via your Gmail account.
it: Hai collegato correttamente il tuo sito al tuo account Gmail. Questo sito ora invierà email tramite il tuo account Gmail.

en: There was an error while processing the authentication request.
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione della richiesta di autenticazione.

note: Translators: Link to the Mailgun API settings.
en: %1$sFollow this link%2$s to get a Mailgun API Key. Generate a key in the "Mailgun API Keys" section.
it: %1$sSegui questo link%2$s per ottenere una chiave API di Mailgun. Genera una chiave nella sezione "Chiavi API Mailgun".

en: Mailgun API Key
it: Chiave API di Mailgun

note: Translators: Link to the SendGrid doc page on easywpsmtp.com.
en: Please input the sending domain/subdomain you configured in your SendGrid dashboard. More information can be found in our %1$sSendGrid documentation%2$s
it: Il dominio/sottodominio di invio che hai configurato nella tua Bacheca SendGrid. %1$sTrovi maggiori informazioni nella documentazione di SendGrid%2$s

note: Translators: italic styling.
en: To send emails you will need only a %1$sMail Send%2$s access level for this API key.
it: Per inviare email avrai bisogno del livello di accesso %1$sMail Send%2$s per questa chiave API.

note: Translators: Link to the SparkPost Account API section.
en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for SparkPost.
it: %1$sSegui questo link%2$s per ottenere una chiave API per SparkPost.

en: Gmail mailer requires a valid Easy WP SMTP Pro license. Please activate your license key.
it: Il mailer Gmail richiede una valida licenza di Easy WP SMTP Pro. Attiva la tua chiave di licenza.

en: Read how to set up the Gmail mailer
it: Leggi come configurare il mailer di Gmail

en: Now you can continue mailer configuration.
it: Ora puoi continuare la configurazione del mailer.

note: Translators: link to the Google documentation page.
en: If you want to use a different From Email address you can setup a Google email alias. %1$sFollow these instructions%2$s, then input the alias address in the From Email section below.
it: Se vuoi utilizzare un indirizzo email del mittente diverso, puoi impostare un alias dell'email di Google. %1$sSegui queste istruzioni%2$s, quindi inserisci l'indirizzo alias nella sezione Da email che segue.

en: If enabled, the From Name setting above will be used for all emails, ignoring values set by other plugins.
it: Se abilitato, l'impostazione del nome del destinatario verrà utilizzata per tutte le email, ignorando i valori impostati da altri plugin.

en: View your emails’ delivery status, open & click tracking, and deliverability charts.
it: Visualizza lo stato di consegna delle tue email, il monitoraggio delle aperture e dei clic e i grafici di deliverability.

note: Translators: Link to the Brevo doc page on easywpsmtp.com.
en: Please input the sending domain/subdomain you configured in your Brevo dashboard. More information can be found in our %1$sBrevo documentation%2$s
it: Inserisci il dominio/sottodominio di invio che hai configurato nella tua Bacheca. Nella %1$sdocumentazione Brevo%2$s trovi maggiori informazioni.

en: We believe in full transparency. The Brevo links above are tracking links as part of our partnership with Brevo. We can recommend just about any SMTP service, but we only recommend products that we believe will add value to our users.
it: Crediamo nella piena trasparenza. I link a Brevo qui sopra sono link di tracciamento nell'ambito della nostra partnership con Brevo. Possiamo consigliare qualsiasi servizio SMTP, ma raccomandiamo solo i prodotti che riteniamo possano aggiungere valore ai nostri utenti.

en: Read how to set up Brevo
it: Leggi come configurare Brevo

en: Get Started with Brevo
it: Inizia a usare con Brevo

note: Translators: Link to the Brevo API settings.
en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for Brevo.
it: %1$sSegui questo link%2$s per ottenere una chiave API per Brevo.

note: translators: %s: Directory path.
en: Unable to write in EasyWPSMTP upload directory %s. Is it writable by the server?
it: Impossibile scrivere nella directory di upload di EasyWPSMTP %s. È scrivibile dal server?

note: translators: %s: Directory path.
en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
it: Impossibile creare la directory %s. La directory genitore è scrivibile dal server?

en: Email domain issues detected
it: Rilevati problemi di dominio email

en: All checks for your email domain were successful. It looks like everything is configured correctly.
it: Tutte le verifiche per il tuo dominio email sono andati a buon fine. Sembra che tutto sia configurato correttamente.

en: Email domain is configured correctly
it: Il dominio email è configurato correttamente

en: Current from email domain
it: Dominio email attuale

en: create the missing DB tables by clicking on this link
it: crea le tabelle del DB mancanti facendo clic su questo link

en: Go to Easy WP SMTP settings page.
it: Vai alla pagina delle impostazioni di Easy WP SMTP.

note: translators: %1$s - Settings Page URL; %2$s - The aria label; %3$s - The text that will appear on the link.
en: Easy WP SMTP is using custom database tables for some of its features. In order to work properly, the custom tables should be created, and it seems they are missing. Please try to <a href="%1$s" target="_self" aria-label="%2$s" rel="noopener noreferrer">%3$s</a>. If this issue persists, please contact our support.
it: Easy WP SMTP utilizza tabelle di database personalizzate per alcune delle sue funzioni. Per funzionare correttamente, le tabelle personalizzate devono essere create e sembra che manchino. Prova a <a href="%1$s" target="_self" aria-label="%2$s" rel="noopener noreferrer">%3$s</a>. Se il problema persiste, contatta il nostro supporto.

note: translators: %s - the list of missing tables separated by comma.
en: Missing table: %s | Missing tables: %s
it[0]: Tabella mancante: %s
it[1]: Tabelle mancanti: %s

en: Easy WP SMTP DB tables check has failed
it: Il controllo delle tabelle del DB di Easy WP SMTP è fallito

en: Easy WP SMTP is using custom database tables for some of its features. In order to work properly, the custom tables should be created, and it looks like they exist in your database.
it: Easy WP SMTP utilizza tabelle di database personalizzate per alcune delle sue funzioni. Per funzionare correttamente, le tabelle personalizzate devono essere create e sembra che esistano nel tuo database.

en: Easy WP SMTP DB tables are created
it: Vengono create le tabelle del DB di Easy WP SMTP

en: Configure mailer
it: Configura il mailer

en: The Easy WP SMTP plugin mailer setup is incomplete. Please click on the link below to access plugin settings and configure the mailer.
it: La configurazione del mailer del plugin Easy WP SMTP è incompleta. Fai clic sul link sottostante per accedere alle impostazioni del plugin e configurare il mailer.

en: Easy WP SMTP mailer setup is incomplete
it: La configurazione del mailer di Easy WP SMTP è incompleta

en: You currently have the default mailer selected, which means that you haven’t set up SMTP yet.
it: Attualmente hai selezionato il mailer predefinito, il che significa che non hai ancora impostato l'SMTP.

en: Test email sending
it: Invio email di prova

en: The Easy WP SMTP plugin mailer setup is complete. You can send a test email, to make sure it's working properly.
it: La configurazione del mailer del plugin Easy WP SMTP è completa. Puoi inviare un'email di prova per assicurarti che funzioni correttamente.

en: Easy WP SMTP mailer setup is complete
it: La configurazione del mailer di Easy WP SMTP è completa

en: Current mailer
it: Mailer attuale

en: None selected
it: Nessuno selezionato

en: Lite install date
it: Data di installazione di Lite

en: No DB tables found.
it: Nessuna tabella DB trovata.

en: DB tables
it: Tabelle del database

en: No debug notices found.
it: Non sono stati trovati avvisi di debug.

en: License key type
it: Tipo di chiave di licenza

en: Version
it: Versione

en: Is email domain configured properly?
it: Il dominio email è configurato correttamente?

en: Do Easy WP SMTP DB tables exist?
it: Esistono tabelle del DB di Easy WP SMTP?

en: Is Easy WP SMTP mailer setup complete?
it: L'installazione del mailer di Easy WP SMTP è completa?

en: Upgrade to Easy WP SMTP Pro and unlock Email Log and advanced Email Reports. Start measuring the success of your emails today!
it: Fai l'upgrade a Easy WP SMTP Pro e sblocca il registro delle email e i rapporti avanzati sulle email. Inizia a misurare il successo delle tue email oggi stesso!

en: Want More Stats?
it: Vuoi altre statistiche?

en: Sent Past Week
it: Inviati la settimana scorsa

en: Let’s see how many emails you’ve sent with Easy WP SMTP.
it: Vediamo quante email hai inviato con Easy WP SMTP.

en: Hi there,
it: Ciao,

en: how to disable it
it: come disabilitarlo

note: translators: %1$s - link to a site; %2$s - link to the settings page.
en: This email was auto-generated and sent from %1$s. Learn %2$s.
it: Questa email è stata generata automaticamente e inviata da %1$s. Learn %2$s.

en: Easy WP SMTP Logo
it: Logo Easy WP SMTP

en: Easy WP SMTP Weekly Email Summary
it: Riepilogo settimanale delle email di Easy WP SMTP

note: translators: %s - site domain.
en: Your Weekly Easy WP SMTP Summary for %s
it: Il tuo riepilogo settimanale di Easy WP SMTP per %s

en: Sorry, but the Microsoft Outlook mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
it: Il mailer di Microsoft Outlook non è disponibile nella versione lite. Effettua l'aggiornamento a PRO per sbloccare questo mailer e molto altro.

note: translators: %1$s - URL to all mailer doc page. %2$s - URL to the setup wizard.
en: You currently have the <strong>Default (none)</strong> mailer selected, which won't improve email deliverability. Please select <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">any other email provider</a> and use the easy <a href="%2$s">Setup Wizard</a> to configure it.
it: Attualmente hai selezionato il <strong>mailer predefinito (nessuno)</strong> che non migliora la deliverability delle email. Seleziona <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">un altro provider email</a> e utilizza la <a href="%2$s">configurazione guidata</a> per impostarlo.

en: Sorry, but the Amazon SES mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
it: Il mailer Amazon SES non è disponibile nella versione Lite. Effettua l'aggiornamento a PRO per sbloccare questo mailer e molto altro.

en: Some DB Tables are still missing.
it: Mancano ancora alcune tabelle del DB.

en: Table is | Tables are
it[0]: La tabella è
it[1]: Le tabelle sono

note: translators: %1$s: Singular/Plural string, %2$s - the error messages from the migrations for the missing tables.
en: The following DB %1$s still missing. <br />%2$s
it: Mancano ancora i seguenti DB %1$s . <br />%2$s

en: Missing DB tables were created successfully.
it: Le tabelle del DB mancanti sono state create con successo.

note: translators: %1$s - missing table name; %2$s - error message.
en: <strong>Table:</strong> %1$s. <strong>Reason:</strong> %2$s
it: <strong>Tabella:</strong> %1$s. <strong>Motivo:</strong> %2$s

en: Unknown.
it: Sconosciuto.

en: Pro version installed but needs to be activated on the Plugins page.
it: La versione Pro è installata ma deve essere attivata sulla pagina dei plugin.

en: There was an error while installing an upgrade. Please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'installazione di un aggiornamento. Prova di nuovo.

en: There was an error while installing an upgrade. Please check file system permissions and try again. Also, you can download the plugin from easywpsmtp.com and install it manually.
it: Si è verificato un errore durante l'installazione di un aggiornamento. Verifica le autorizzazioni del file system e riprova. Inoltre, puoi scaricare il plugin da easywpsmtp.com e installarlo manualmente.

en: Plugin installed & activated.
it: Plugin installato e attivato.

en: There was an error while installing an upgrade. Please download the plugin from easywpsmtp.com and install it manually.
it: Si è verificato un errore durante l'installazione di un aggiornamento. Scarica il plugin da easywpsmtp.com e installalo manualmente.

en: There was an error while generating an upgrade URL. Please try again.
it: Si è verificato un errore durante la generazione dell'URL di aggiornamento. Prova di nuovo.

en: Easy WP SMTP Pro was already installed, but was not active. We activated it for you.
it: Easy WP SMTP Pro era già installato, ma non era attivo. Lo abbiamo attivato per te.

en: Only the Lite version can be upgraded.
it: Solo la versione Lite può essere aggiornata.

en: Please enter your license key to connect.
it: Inserisci la tua chiave della licenza per connetterti.

en: You are not allowed to install plugins.
it: Non hai i permessi per installare i plugin.

en: Unfortunately there was a server connection error.
it: Purtroppo si è verificato un errore di connessione al server.

en: Oops!
it: Ops!

en: Almost Done
it: Quasi finito

en: Activate
it: Attiva

en: Upgrade functionality not available!
it: La funzionalità di aggiornamento non è disponibile!

en: Please enter a valid license key!
it: Inserisci una chiave di licenza valida!

en: You don't have the permission to perform this action.
it: Non hai i permessi per eseguire questa azione.

en: You are already using the Easy WP SMTP PRO version. Please refresh this page and verify your license key.
it: Stai già utilizzando la versione Easy WP SMTP PRO. Aggiorna questa pagina e verifica la tua chiave di licenza.

en: Could not install the plugin. WP Plugin installer could not retrieve plugin information.
it: Impossibile installare il plugin. Il programma di installazione di WP Plugin non è riuscito a recuperare le informazioni sul plugin.

en: Could not install the plugin. WP Plugin installer initialization failed.
it: Impossibile installare il plugin. L'inizializzazione del programma di installazione di WP Plugin non è riuscita.

en: Could not install the plugin. Don't have file permission.
it: Impossibile installare il plugin. Non hai i permessi per il file.

en: Could not install the plugin. Plugin slug is missing.
it: Impossibile installare il plugin. Lo slug del plugin è mancante.

en: Could not install the plugin. You don't have permission to activate plugins.
it: Impossibile installare il plugin. Non hai i permessi per attivare i plugin.

en: Could not install the plugin. You don't have permission to install plugins.
it: Impossibile installare il plugin. Non hai i permessi per installare i plugin.

en: You don't have permission to change options for this WP site!
it: Non hai i permessi per modificare le opzioni di questo sito WP!

en: Contact Us
it: Contattaci

en: Copy the error message above and paste it in a message to the Easy WP SMTP support team.
it: Copia il messaggio di errore qui sopra e incollalo in un messaggio al team di supporto di Easy WP SMTP.

en: If you've checked each of these details and are still running into issues, then please get in touch with our support team. We’d be happy to help!
it: Se hai selezionato tutti questi dettagli e continui a riscontrare problemi, contatta il nostro team di assistenza. Saremo felici di aiutarti!

en: Confirm that your browser is updated to the latest version.
it: Verifica che il tuo browser sia aggiornato all'ultima versione.

en: If you aren't already using Chrome, Firefox, Safari, or Edge, then please try switching to one of these popular browsers.
it: Se non usi già Chrome, Firefox, Safari o Edge, prova a passare a uno di questi popolari browser.

en: If you are using an ad blocker, please disable it or whitelist the current page.
it: Se utilizzi un blocco degli annunci, ti invitiamo a disabilitarlo o a inserire in whitelist la pagina corrente.

en: In order to fix this issue, please check each of the items below:
it: Per correggere questo problema, seleziona gli elementi indicati di seguito:

en: It looks like something is preventing JavaScript from loading on your website. Easy WP SMTP requires JavaScript in order to give you the best possible experience.
it: Sembra che qualcosa impedisca il caricamento di JavaScript sul tuo sito web. Easy WP SMTP richiede JavaScript per offrirti la migliore esperienza possibile.

en: Whoops, something's not working.
it: Ops, c'è qualcosa che non funziona.

en: Easy WP SMTP &rsaquo; Setup Wizard
it: Easy WP SMTP &rsaquo; Configurazione guidata

note: Translators: %s - discount value 50%.
en: You can upgrade to the Pro plan and <b>save %s today</b>, automatically applied at checkout.
it: Puoi passare al piano Pro e <b>risparmiare %s oggi</b>, applicato automaticamente al momento del pagamento.

note: Translators: %s - discount value 50%.
en: <b>%s OFF</b> for Easy WP SMTP users, applied at checkout.
it: <b>%s di sconto</b> per gli utenti di Easy WP SMTP, applicato al momento del pagamento.

en: Upgrade to PRO
it: Aggiorna a PRO

en: Sorry, but the %mailer% mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
it: Il mailer %mailer% non è disponibile nella versione Lite. Effettua l'aggiornamento alla versione PRO per sbloccare questo mailer e molto altro.

en: The test email might have sent, but its deliverability should be improved.
it: L'email di prova potrebbe essere stata inviata, ma la sua deliverability dovrebbe essere migliorata.

note: translators: %1$s - Easy WP SMTP support forum URL, %2$s - EasyWPSMTP.com URL.
en: Alternatively, we also offer limited support on the WordPress.org support forums. You can <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">create a support thread</a> there, but please understand that free support is not guaranteed and is limited to simple issues. If you have an urgent or complex issue, then please consider <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">upgrading to Easy WP SMTP Pro</a> to access our priority support ticket system.
it: In alternativa, offriamo anche un supporto limitato sui forum di supporto di WordPress.org. Puoi <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">creare un thread di supporto</a> lì, ma sappi che il supporto gratuito non è garantito ed è limitato a problemi semplici. Se hai un problema urgente o complesso, considera la possibilità di <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">passare a Easy WP SMTP Pro</a> per accedere al nostro sistema di ticket di assistenza prioritario.

note: Translators: %s - discount value 50%
en: As a valued Easy WP SMTP user, you will get <span class="price-off">%s off regular pricing</span>, automatically applied at checkout!
it: In qualità di apprezzato utente di Easy WP SMTP, otterrai uno <span class="price-off"> sconto di %s sul prezzo normale</span>, applicato automaticamente al momento del pagamento!

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com URL.
en: To access our world class support, please <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">upgrade to Easy WP SMTP Pro</a>. Along with getting expert support, you will also get Notification controls, Email Logging, and integrations for Amazon SES, Office 365, and Outlook.com.
it: Per accedere al nostro supporto di prim'ordine, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">passa a Easy WP SMTP Pro</a>. Oltre all'assistenza di esperti, avrai anche i controlli delle notifiche, la registrazione delle email e le integrazioni per Amazon SES, Office 365 e Outlook.com.

en: Easy WP SMTP is a free plugin, and the team behind SendLayer maintains it to give back to the WordPress community.
it: Easy WP SMTP è un plugin gratuito e il team di SendLayer lo gestisce per dare un contributo alla comunità di WordPress.

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com account area link.
en: As a Easy WP SMTP Pro user you have access to Easy WP SMTP priority support. Please log in to your EasyWPSMTP.com account and <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">submit a support ticket</a>.
it: Come utente di Easy WP SMTP Pro hai accesso al supporto prioritario di Easy WP SMTP. Accedi al tuo account EasyWPSMTP.com e <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">invia un ticket di assistenza</a>.

en: Weekly Email Summaries delivered to your inbox
it: I riassunti settimanali via email vengono recapitati nella tua casella di posta

en: Intuitive Dashboard Widget with email stats
it: Widget della bacheca intuitivo con statistiche sulle email

en: Advanced Email Reports
it: Rapporti avanzati sulle email

en: Pro mailers: Amazon SES and Microsoft 365 / Outlook
it: Mailer professionali: Amazon SES e Microsoft 365 / Outlook

en: Source (which plugin/theme sent the email and it's path location)
it: Sorgente (quale plugin/tema ha inviato l'email e il suo percorso)

en: Email log export (.eml, .csv, .xlsx) and bulk exporter
it: Esportazione dei registri via email (.eml, .csv, .xlsx) ed esportatore di massa

en: Status (was the email delivered, sent, pending, or failed)
it: Stato (l'email è stata consegnata, inviata, in attesa o non è andata a buon fine)

en: Open and click tracking
it: Tracciamento delle aperture e dei clic

en: Pro Features:
it: Funzionalità Pro:

note: translators: %s - sendlayer.com URL.
en: Learn the full potential of Easy WP SMTP with our Pro version. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade today</a> and start using advanced features to track and monitor email activity.
it: Scopri tutte le potenzialità di Easy WP SMTP con la nostra versione Pro. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Effettua l'aggiornamento oggi stesso</a> e inizia a utilizzare le funzioni avanzate per tracciare e monitorare le attività delle email.

en: Get Easy WP SMTP Pro and Gain Access to more Powerful Features
it: Acquista Easy WP SMTP Pro e ottieni l'accesso a più potenti funzionalità

en: Dismiss
it: Ignora

en: Already purchased? Simply enter your license key above to connect with Easy WP SMTP Pro!
it: Hai già acquistato? Inserisci il tuo codice di licenza qui sopra per collegarti a Easy WP SMTP Pro!

en: Paste license key here
it: Incolla qui la chiave della licenza

en: License Key
it: Chiave della licenza

note: Translators: %s - discount value 50%
en: As thanks for being an Easy WP SMTP Lite user, we’re offering you <span>%s off</span>, applied automatically at checkout.
it: Come ringraziamento per essere un utente di Easy WP SMTP Lite, ti offriamo uno <span> sconto di%s </span>, applicato automaticamente al momento del pagamento.

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com upgrade URL.
en: Unlock more features by <strong><a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">upgrading to PRO</a></strong>.
it: Sblocca altre funzioni <strong><a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">passando alla versione PRO</a></strong>.

en: License
it: Licenza

en: View Email Summary Example
it: Visualizza un esempio di riassunti via email

note: translators: %s - Email Log settings url.
en: Please enable <a href="%s">Email Logging</a> first, before this setting can be configured.
it: Abilita l'opzione <a href="%s">Registro delle email</a> per configurare questa impostazione.

en: Disable Email Summaries weekly delivery.
it: Disattiva la consegna settimanale dei riassunti via email.

en: Disable Email Summaries
it: Disattiva i riassunti via email

en: Hide the Easy WP SMTP Dashboard Widget.
it: Nascondi il widget della bacheca di Easy WP SMTP.

en: Hide Dashboard Widget
it: Nascondi il widget della Bacheca

en: Allow Usage Tracking
it: Permetti il tracciamento utenti

en: Export logs to CSV, XLSX, or EML
it: Esportazione dei registri in formato CSV, XLSX o EML

en: Print or save email logs as PDFs
it: Stampa o salva i log delle email in formato PDF

en: Track email opens and clicks
it: Tieni traccia delle aperture e dei clic delle email

en: Resend emails and attachments
it: Reinvio di email e allegati

en: View email delivery status (sent or failed)
it: Visualizza lo stato di consegna delle email (inviate o fallite)

en: Save detailed email headers
it: Salva gli header dettagliati delle email

en: Unlock these awesome logging features:
it: Sblocca queste fantastiche caratteristiche del registro:

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com page URL.
en: Email Logging saves information about all the emails sent from your WordPress site. Search and filter the email log to find specific emails and check their delivery statuses. When you enable email logging, you’ll also be able to resend emails, save attachments, and export logs as a CSV, Excel, or EML file. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a> to start using email logs today.
it: Il registro delle email salva le informazioni su tutte le email inviate dal tuo sito WordPress. Cerca e filtra il registro delle email per trovare email specifiche e controllare il loro stato di consegna. Attivando la registrazione delle email, potrai anche reinviare le email, salvare gli allegati ed esportare i log come file CSV, Excel o EML. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Fai l'upgrade a Easy WP SMTP Pro</a> per iniziare a usare i log delle email oggi stesso.

en: Detailed Email Log
it: Registro dettagliato delle email

en: Email Logs
it: Registri email

en: Clicked
it: Cliccato

en: Opened
it: Apertura

en: Email log ID
it: ID registro email

en: Error Details
it: Dettagli dell'errore

en: Headers
it: Header

en: Blind Carbon Copy (BCC)
it: Copia nascosta (CCN)

en: Carbon Copy (CC)
it: Copia (CC)

en: Status
it: Stato

en: Additional Information
it: Informazioni aggiuntive

en: Attachments
it: Allegati

en: Number of Attachments
it: Numero di allegati

en: Created Date
it: Data di creazione

en: Body
it: Contenuto

en: From Address
it: Indirizzo mittente

en: To Address
it: Indirizzo destinatario

en: Common Information
it: Informazioni di base

en: Subject & Headers
it: Argomento e header

en: Email Addresses
it: Indirizzi email

en: Search
it: Cerca

en: Custom Date Range
it: Intervallo di date personalizzato

en: Export in EML (.eml)
it: Esportazione in EML (.eml)

en: Export in Microsoft Excel (.xlsx)
it: Esporta in Microsoft Excel (.xlsx)

en: Export in CSV (.csv)
it: Esportazione in CSV (.csv)

en: Export Type
it: Tipo di esportazione

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com Upgrade page URL.
en: Easily export your logs to CSV or Excel. Filter the logs before you export and only download the data you need. This feature lets you easily create your own deliverability reports. You can also use the data in 3rd party dashboards to track deliverability along with your other website statistics. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro!</a>
it: Esporta facilmente i tuoi registri in CSV o Excel. Filtra i log prima di esportarli e scarica solo i dati che ti servono. Questa funzione ti permette di creare facilmente i tuoi report sulla deliverability. Puoi anche utilizzare i dati in bacheche di terze parti per monitorare la deliverability insieme alle altre statistiche del tuo sito web. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Passa a Easy WP SMTP Pro!</a>

en: Export Email Logs
it: Esportazione registri email

en: Export
it: Esporta

en: View email report charts in WordPress
it: Visualizza i grafici dei report delle email in WordPress

en: Identify failed emails quickly
it: Identifica rapidamente le email fallite

en: Monitor open and click-through rates
it: Monitora i tassi di apertura e di clic

en: Track total sent emails each week
it: Tieni traccia del totale delle email inviate ogni settimana

en: See stats grouped by subject line
it: Vedi le statistiche raggruppate per oggetto

en: Receive weekly deliverability reports
it: Ricevi rapporti settimanali sulla deliverability

en: Unlock these awesome reporting features:
it: Sblocca queste fantastiche caratteristiche di reporting:

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com page URL.
en: With Email Reports, you can track email deliverability and engagement from your WordPress dashboard. Open and click-through rates are grouped by subject line for quick and simple campaign performance analysis. The report will also show how many emails you successfully sent and how many emails failed to send each week so you can find and resolve problems with ease. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a> now and we’ll add your email report to your WordPress dashboard.
it: Con Email Reports puoi monitorare la deliverability e l'engagement delle email dalla tua bacheca di WordPress. I tassi di apertura e di clic sono raggruppati per oggetto per un'analisi rapida e semplice delle prestazioni della campagna. Il report mostra anche quante email hai inviato con successo e quante non sono state inviate ogni settimana, in modo da poter individuare e risolvere i problemi con facilità. Fai subito <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">l'upgrade a Easy WP SMTP Pro</a> e aggiungeremo il report delle tue email alla tua bacheca di WordPress.

en: Weekly Email Report
it: Report settimanale via email

en: Detailed Stats by Subject Line
it: Statistiche dettagliate per argomento

en: Stats at a Glance
it: Statistiche in sintesi

en: Email Reports
it: Report email

en: Debug events that fall outside the chosen period will be permanently deleted from the database.
it: Gli eventi di debug che non rientrano nel periodo scelto saranno eliminati definitivamente dal database.

en: Enable this setting to debug the email sending process. All debug events will be logged in the table below. This setting is recommended only for shorter debugging periods. Please disable it once you’re done troubleshooting.
it: Attiva questa impostazione per eseguire il debug del processo di invio delle email. Tutti gli eventi di debug verranno registrati nella tabella sottostante. Questa impostazione è consigliata solo per brevi periodi di debug. Disattivala una volta terminata la risoluzione dei problemi.

en: The Email Sending Errors debug event is always enabled and records any email sending errors in the table below.
it: L'evento di debug Errori nell'invio dell'email è sempre abilitato e registra tutti gli errori di invio delle email nella tabella seguente.

en: Here, you can view and configure plugin debugging events to find and resolve email sending issues. You’ll also see any email sending errors that occur.
it: Qui puoi visualizzare e configurare gli eventi di debug del plugin per trovare e risolvere i problemi di invio delle email. Potrai anche vedere tutti gli errori di invio delle email che si verificano.

note: translators: %s - search term.
en: Search results for <strong>%s</strong>
it: Cerca i risultati per <strong>%s</strong>

en: The Action Scheduler library is also used by other plugins, such as WPForms and WooCommerce. You might see tasks below that are not related to our plugin.
it: La libreria Action Scheduler è utilizzata anche da altri plugin, come WPForms e WooCommerce. Potresti vedere qui sotto attività che non sono legate al nostro plugin.

note: translators: %s - Action Scheduler website URL.
en: Easy WP SMTP uses the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Action Scheduler</a> library, which lets it queue and process large tasks in the background without slowing down your site for visitors. Here you can see the list of all Easy WP SMTP Action Scheduler tasks and their statuses. This table can help with debugging certain issues.
it: Easy WP SMTP utilizza la libreria <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Action Scheduler</a>, che gli permette di accodare ed elaborare attività di grandi dimensioni in background senza rallentare il tuo sito per i visitatori. Qui puoi vedere l'elenco di tutte le attività di Easy WP SMTP Action Scheduler e i loro stati. Questa tabella può essere utile per il debug di alcuni problemi.

en: Scheduled Actions
it: Azioni programmate

note: translators: %s - item state name.
en: %s icon
it: icona %s

en: Domain Check Results
it: Risultati del dominio selezionato

en: Something went wrong. Please try again later.
it: Qualcosa è andato storto. Prova di nuovo.

en: Sent
it: Inviate

en: Failed
it: Non inviate

en: Unconfirmed
it: Non confermato

en: Confirmed
it: Confermato

en: Total Emails
it: Totale email

note: translators: %d - Number of days.
en: Last %d day | Last %d days
it[0]: %d giorno rimanente
it[1]: Ultimi %d giorni

en: All Time
it: Sempre

en: Select timespan
it: Seleziona l'intervallo di tempo

note: translators: %s - URL to EasyWPSMTP.com.
en: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Pro</a> for detailed stats, email logs, and more!
it: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Passa a Pro</a> per avere statistiche dettagliate, registri delle email e molto altro!

en: Weekly Email Summaries have been enabled
it: I riepiloghi settimanali via email sono stati abilitati

en: View Example
it: Visualizza un esempio

en: <b>NEW!</b> Enable Weekly Email Summaries
it: <b>NUOVO!</b> Abilita i riepiloghi settimanali via email

en: Automatically keep track of every email sent from your WordPress site and view valuable statistics right here in your dashboard.
it: Tieni automaticamente traccia di ogni email inviata dal tuo sito WordPress e visualizza utili statistiche direttamente nella tua Bacheca.

en: View Detailed Email Stats
it: Visualizza le statistiche dettagliate delle email

en: Current provider doesn't support setting and forcing From Name. Emails will be sent on behalf of the account name used to setup the OAuth connection below.
it: L'attuale provider non supporta l'impostazione e la forzatura del nome del destinatario. Le email saranno inviate a nome dell'account utilizzato per la configurazione della connessione OAuth.

note: translators: %s - URL to suggest a mailer form.
en: Don't see what you're looking for? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Suggest a mailer</a>.
it: Non vedi quello che stai cercando? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Suggerisci un mailer</a>.

note: translators: %s - URL to Setup Wizard.
en: If you’d like a guided setup, run through our <a href="%s">Setup Wizard</a>.
it: Se desideri una installazione guidata, segui la nostra <a href="%s">procedura di configurazione guidata</a>.

en: Get Easy WP SMTP Pro
it: Ottieni Easy WP SMTP Pro

en: Upgrade to Easy WP SMTP Pro
it: Aggiornamento a Easy WP SMTP Pro

en: Easy WP SMTP Pro related message was successfully dismissed.
it: Il messaggio relativo a Easy WP SMTP Pro è stato archiviato con successo.

en: Already purchased?
it: Già acquistato?

note: Translators: %s - discount value 50%.
en: <strong>%s OFF</strong> for Easy WP SMTP users, applied at checkout.
it: <strong>%s di sconto</strong> per gli utenti di Easy WP SMTP, applicato al momento del pagamento.

en: Upgrade to Pro
it: Passa a Pro

en: Sorry, but the %name% mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
it: Il mailer %name% non è disponibile nella versione Lite. Effettua l'aggiornamento a PRO per sbloccare questo mailer e molto altro.

en: %name% is a PRO Feature
it: %name% è una caratteristica PRO

en: Are you sure you want to reset the current provider connection? You will need to immediately create a new one to be able to send emails.
it: Sei sicuro di voler reimpostare la connessione del provider attuale? Dovrai crearne immediatamente una nuova per poter inviare email.

en: Email Log
it: Registro delle email

en: <strong>Easy WP SMTP plugin is disabled</strong> on your site until WordPress is updated to the required version.
it: Il <strong>plugin Easy WP SMTP è disabilitato</strong> sul tuo sito fino a quando WordPress non sarà aggiornato alla versione richiesta.

note: translators: %s The minimal WP version supported by Easy WP SMTP.
en: Your site is running an <strong>old version</strong> of WordPress that is no longer supported by Easy WP SMTP. Please update your WordPress site to at least version <strong>%s</strong>.
it: Il tuo sito utilizza una <strong>vecchia versione</strong> di WordPress che non è più supportata da Easy WP SMTP. Aggiorna il tuo sito WordPress almeno alla versione <strong>%s</strong>.

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com docs URL with more details.
en: <strong>Easy WP SMTP plugin is disabled</strong> on your site until you fix the issue. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Read more for additional information.</a>
it: Il <strong>plugin Easy WP SMTP è disabilitato</strong> sul tuo sito finché non risolvi il problema. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Leggi di più per ulteriori informazioni.</a>

note: translators: %1$s - WPBeginner URL for recommended WordPress hosting.
en: Your site is running an <strong>insecure version</strong> of PHP that is no longer supported. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">recommended WordPress hosting company</a>.
it: Il tuo sito utilizza una <strong>versione non sicura</strong> di PHP che non è più supportata. Contatta il tuo hosting provider per aggiornare la versione di PHP, o passa a uno degli <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">hosting provider raccomandati da WordPress</a>.

en: Your site already has Easy WP SMTP Pro activated. If you want to switch to Easy WP SMTP, please first go to Plugins → Installed Plugins and deactivate Easy WP SMTP Pro. Then, you can activate Easy WP SMTP.
it: Il tuo sito ha già attivato Easy WP SMTP Pro. Se vuoi passare a Easy WP SMTP, vai prima su Plugin → Plugin installati e disattiva Easy WP SMTP Pro. Poi potrai attivare Easy WP SMTP.

note: Translators: bold HTML tags.
en: Already purchased %1$sEasy WP SMTP Pro%2$s? Enter your license key below!
it: Hai già acquistato %1$sEasy WP SMTP Pro%2$s? Inserisci la tua chiave di licenza qui sotto!

note: Translators: Link to the EasyWPSMTP.com pricing page.
en: To unlock the following features, %1$sUpgrade to Pro%2$s and enter your license key below.
it: Per sbloccare le seguenti funzioni, %1$sAggiorna a Pro%2$s e inserisci la tua chiave di licenza qui sotto.

note: Translators: %1$s and %2$s are bold tags.
en: You're using Easy WP SMTP Lite - no license key required. Enjoy!
it: Stai usando Easy WP SMTP Lite - non è richiesta alcuna chiave di licenza. Buon divertimento!

en: Allowing us to track usage data enables us to better help you because we know with which WordPress configurations, themes, and plugins to test.
it: Permetterci di tracciare i dati di utilizzo ci consente di aiutarti meglio perché sappiamo con quali configurazioni di WordPress, temi e plugin effettuare i test.

en: Your email address is needed if you want to receive recommendations.
it: Il tuo indirizzo email è necessario per ricevere le raccomandazioni.

en: Enter your email address to receive helpful suggestions from Easy WP SMTP. We’ll help you optimize your email deliverability and grow your business.
it: Inserisci il tuo indirizzo email per ricevere suggerimenti utili da Easy WP SMTP. Ti aiuteremo a ottimizzare la deliverability delle tue email e a far crescere il tuo business.

en: Help Us Improve Easy WP SMTP
it: Aiutaci a migliorare Easy WP SMTP

en: Verify Email Address
it: Verifica l'indirizzo email

en: Verify Domain
it: Verifica il dominio

note: Translators: Link to Amazon SES documentation.
en: Please add these CNAME records to your domain's DNS settings. For information on how to add CNAME DNS records, please refer to the %1$sAmazon SES documentation%2$s.
it: Aggiungi questi record CNAME alle impostazioni DNS del tuo dominio. Per informazioni su come aggiungere i record DNS CNAME, fai riferimento alla documentazione di %1$sAmazon SES%2$s.

en: Value
it: Valore

en: Add New SES Identity
it: Aggiungi una nuova identità SES

en: Verify SES Identity
it: Verifica l'identità SES

en: Here are the domains and email addresses that have been verified and can be used as the From Email.
it: Ecco i domini e gli indirizzi email che sono stati verificati e che si possono usare come indirizzo email del mittente.

en: Resend
it: Invia di nuovo

en: View DNS
it: Visualizza i DNS

en: You will not be able to send emails until you verify at least one domain or email address for the selected Amazon SES Region.
it: Non potrai inviare email finché non avrai verificato almeno un dominio o un indirizzo email per la regione Amazon SES selezionata.

en: No registered domains or emails.
it: Nessun dominio o email registrati.

en: Verify Email
it: Verifica l'email

note: Translators: Email address.
en: Please check the inbox of <b>%s</b> for a confirmation email.
it: Controlla la casella di posta elettronica di <b>%s</b> per ricevere un'email di conferma.

en: Enter a valid email address. A verification email will be sent to the email address you entered.
it: Inserisci un indirizzo email valido. Verrà inviata un'email di verifica all'indirizzo email inserito.

en: Enter the domain name to verify it on Amazon SES and generate the required DNS CNAME records.
it: Inserisci il nome del dominio per verificarlo su Amazon SES e generare i record DNS CNAME necessari.

en: Please enter a valid email address
it: Inserisci un indirizzo email valido

en: Please enter a domain
it: Inserisci un dominio

en: There was an error while processing the authentication request. Please recheck your Client ID and Client Secret and try again.
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione della richiesta di autenticazione. Ricontrolla l'ID e il Client Secret e riprova.

en: There was an error while processing the authentication request. The state key is invalid. Please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione della richiesta di autenticazione. La chiave di stato non è valida. NON SI TRADUCE.

en: Connected as
it: Collegato come

note: Translators: name of the oAuth provider (Google, Microsoft, ...).
en: Removing this OAuth connection will give you the ability to redo the OAuth connection or connect to different %s account.
it: Rimuovendo questa connessione OAuth potrai rifare la connessione OAuth o connetterti a un altro account %s .

en: Remove OAuth Connection
it: Rimuovere la connessione OAuth

en: Before continuing, you'll need to allow this plugin to send emails using your %s account.
it: Prima di continuare, dovrai consentire a questo plugin di inviare email utilizzando il tuo account %s .

note: Translators: name of the oAuth provider (Google, Microsoft, ...).
en: Connect to %s
it: Connetti a %s

en: Authorization Error!
it: Errore di autorizzazione!

en: Successful Authorization
it: Autorizzazione riuscita

en: You have successfully linked the current site with your Microsoft API project. Now you can start sending emails through Outlook.
it: Hai collegato con successo il sito attuale con il tuo progetto Microsoft API. Ora puoi iniziare a inviare email attraverso Outlook.

en: There was an error while processing the authentication request. The authorization code is missing. Please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione della richiesta di autenticazione. Il codice di autorizzazione è mancante. Prova di nuovo.

en: There was an error while processing the authentication request. The nonce is invalid. Please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione della richiesta di autenticazione. Il nonce non è valido. Prova di nuovo.

en: Value has to be a round number
it: Il valore deve essere un numero intero

note: Translators: Minimum and maximum number that can be used.
en: Please enter a value between %1$s and %2$s
it: Inserisci un valore compreso tra %1$s e %2$s

en: Amazon SES requires an SSL certificate, and so is not currently compatible with your site. Please contact your host to request a SSL certificate, or check out
it: Amazon SES richiede un certificato SSL e quindi non è attualmente compatibile con il tuo sito. Contatta il tuo host per richiedere un certificato SSL, oppure dai un'occhiata a

en: Read how to set up Amazon SES
it: Leggi come configurare Amazon SES

en: Please select the Amazon SES API region which is the closest to where your website is hosted. This can help to decrease network latency between your site and Amazon SES, which will speed up email sending.
it: Seleziona la regione API di Amazon SES più vicina a quella in cui è ospitato il tuo sito web. Questo può aiutare a ridurre la latenza di rete tra il tuo sito e Amazon SES e velocizzare l'invio delle email.

en: SES Identities
it: Identità SES

en: Secret Access Key
it: Chiave di accesso segreta

en: Access Key ID
it: ID chiave di accesso

en: Receive a weekly email delivery report in your inbox.
it: Ricevi un rapporto settimanale di consegna via email nella tua casella di posta.

en: Weekly Email Summary
it: Riepilogo settimanale delle email

en: Smart Contact Form
it: Modulo di contatto intelligente

en: Monitor email delivery issues so you can easily resolve them.
it: Controlla i problemi di consegna delle email in modo da poterli risolvere facilmente.

en: Email Error Tracking
it: Tracciamento degli errori delle email

en: Send emails from your website successfully and reliably.
it: Invia email dal tuo sito web in modo efficace e affidabile.

en: Improved Email Deliverability
it: Miglioramento della deliverability delle email

en: Get more value out of Easy WP SMTP! Select which of the following features you’d like to use, and we’ll enable them for you.
it: Ottieni più valore da Easy WP SMTP! Seleziona le funzioni che desideri utilizzare e noi le abiliteremo per te.

en: Which email features do you want to enable?
it: Quali caratteristiche dell'email vuoi abilitare?

en: Read how to set up SMTP.com
it: Leggi come configurare SMTP.com

en: Get Started with SMTP.com
it: Inizia a usare SMTP.com

note: Translators: Link to the SMTP.com Senders/Channel settings.
en: %1$sFollow this link%2$s to get a Sender Name for SMTP.com.
it: %1$sSegui questo link%2$s per ottenere un Nome Mittente per SMTP.com.

note: Translators: Link to the SMTP.com API settings.
en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for SMTP.com.
it: %1$sSegui questo link%2$s per ottenere una chiave API per SMTP.com.

en: Our goal is to make your SMTP setup as simple and straightforward as possible. We'd love to know how this process went for you!
it: Il nostro obiettivo è quello di rendere la tua configurazione SMTP il più semplice e lineare possibile. Ci piacerebbe sapere come è andato questo processo per te!

en: How was your Easy WP SMTP setup experience?
it: Com'è stata la tua esperienza di configurazione di Easy WP SMTP?

en: Submit Feedback
it: Invia il tuo feedback

en: Yes, I give Easy WP SMTP permission to contact me for any follow up questions.
it: Sì, autorizzo Easy WP SMTP a contattarmi per eventuali domande successive.

en: We're sorry things didn't go smoothly for you, and want to keep improving. Please let us know any specific parts of this process that you think could be better. We really appreciate any details you're willing to share!
it: Ci dispiace che le cose non siano andate bene per te e vogliamo continuare a migliorare. Facci sapere quali sono le parti specifiche di questo processo che ritieni possano essere migliorate. Apprezziamo molto tutti i dettagli che vorrai condividere!

en: What could we do to improve?
it: Cosa possiamo fare per migliorare?

en: Rate on WordPress.org
it: Vota su WordPress.org

note: Translators: %1$s and %2$s are HTML bold tags; %3$s is a new line HTML tag; %4$s are 5 golden star icons in HTML.
en: Help us spread the word %1$sby giving Easy WP SMTP a 5-star rating %3$s(%4$s) on WordPress.org%2$s. Thanks for your support and we look forward to bringing you more awesome features.
it: Aiutaci a diffondere il verbo %1$sdando a Easy WP SMTP una valutazione a 5 stelle %3$s(%4$s) su WordPress.org%2$s. Grazie per il tuo supporto e non vediamo l'ora di offrirti altre fantastiche funzioni.

en: Thanks for the feedback!
it: Grazie per il feedback!

note: Translators: Different bold styles and discount value (%5$s).
en: Star icon
it: Icona della stella

en: Send a Test Email
it: Invia un'email di prova

en: Congrats, you’ve successfully set up Easy WP SMTP.
it: Congratulazioni, hai configurato con successo Easy WP SMTP.

en: Upgrade Failed!
it: Aggiornamento fallito!

en: Successful Upgrade!
it: Aggiornamento riuscito!

en: Verification Error!
it: Errore di verifica!

en: Successful Verification!
it: Verifica riuscita!

en: Paste your license key here
it: Inserisci qui la tua chiave di licenza

en: License key input
it: Inserimento della chiave di licenza

en: Pro badge
it: Distintivo Pro

en: Complete Email Reports
it: Report completi delle email

en: Store information from all emails sent from your site.
it: Memorizza le informazioni di tutte le email inviate dal tuo sito.

en: Your license was successfully verified! You are ready for the next step.
it: La tua licenza è stata verificata con successo! Sei pronto per il prossimo passo.

en: The License Key format is incorrect. Please enter a valid key and try again.
it: Il formato della chiave di licenza non è corretto. Inserisci una chiave valida e riprova.

en: Connect
it: Connetti

en: Verify License Key
it: Verifica la chiave di licenza

en: Add your license key here to access plugin updates and support.
it: Aggiungi qui la tua chiave di licenza per accedere agli aggiornamenti e al supporto del plugin.

en: Enhanced Weekly Email Summary
it: Riepilogo settimanale migliorato delle email

en: Detailed Email Logs
it: Registri email dettagliati

en: I'll do it later
it: Lo farò più tardi

en: Purchase Now
it: Acquista ora

en: These features are available as part of Easy WP SMTP Pro plan.
it: Queste funzioni sono disponibili nel piano Easy WP SMTP Pro.

en: Would you like to purchase the following features now?
it: Vuoi acquistare ora le seguenti caratteristiche?

en: Continue
it: Continua

en: Enter your Easy WP SMTP License Key
it: Inserisci il tuo codice di licenza Easy WP SMTP

en:  - Send your first 200 emails for free.
it:  - Invia le tue prime 200 email gratuitamente.

en: Your mailer is already configured in a Easy WP SMTP constant, so the options below have been disabled. To change your mailer, please edit or remove the <code>EasyWPSMTP_MAILER</code> constant in your <code>wp-config.php</code> file.
it: Il tuo mailer è già configurato in una costante di Easy WP SMTP, quindi le opzioni sottostanti sono state disabilitate. Per cambiare il tuo mailer, modifica o rimuovi la costante <code>EasyWPSMTP_MAILER</code> nel tuo file <code>wp-config.php</code>.

en: is a PRO Feature
it: è una funzionalità Pro

note: Translators: Link to the SMTP Mailer docs page.
en: Select the mailer you would like to use to send emails. Need more information on our mailers? See our %1$scomplete mailer guide%2$s for additional details.
it: Seleziona il mailer che desideri utilizzare per inviare le email. Hai bisogno di maggiori informazioni sui nostri mailer? Consulta la nostra %1$sguida completa ai mailer%2$s per ulteriori dettagli.

en: Choose Your SMTP Mailer
it: Scegli il tuo mailer SMTP

en: Choose a Different Mailer
it: Scegli un altro mailer

en: I Understand, Continue
it: Capisco, continua

en: Mailer
it: Invio

en: For most servers TLS is the recommended option. If your SMTP provider offers both SSL and TLS options, we recommend using TLS.
it: Per la maggior parte dei server l'opzione consigliata è TLS. Se il tuo provider SMTP offre sia l'opzione SSL che TLS, ti consigliamo di utilizzare TLS.

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Enable Auto TLS
it: Abilita l'Auto TLS

en: Encryption
it: SSL (Supports encrypted connections)

en: Read how to set up Mailgun
it: Leggi come configurare Mailgun

note: Translators: Link to the Mailgun documentation.
en: Define which endpoint you want to use for sending messages. If you are operating under EU laws, you may be required to use EU region. %1$sMore information%2$s on Mailgun.com.
it: Definisci l'endpoint che vuoi utilizzare per l'invio dei messaggi. Se operi secondo le leggi dell'Unione Europea, potrebbe essere necessario utilizzare la regione UE. %1$sMaggiori informazioni%2$s su Mailgun.com.

note: Translators: Link to the Mailgun Domain settings.
en: %1$sFollow this link%2$s to get a Domain Name from Mailgun.
it: %1$sSegui questo link%2$s per ottenere un dominio da Mailgun.

en: Read how to set up SendLayer
it: Leggi come configurare SendLayer

en: Get Started with SendLayer
it: Inizia a usare SendLayer

note: Translators: Link to the SendLayer API settings.
en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for SendLayer.
it: %1$sSegui questo link%2$s per ottenere una chiave API per SendLayer.

en: Checking mailer configuration image
it: Immagine di configurazione del mailer selezionato

en: We're running some tests in the background to make sure everything is set up properly.
it: Stiamo eseguendo alcuni test in background per assicurarci che tutto sia impostato correttamente.

en: Checking Mailer Configuration
it: Verifica della configurazione del server

en: When enabled, the email log will note whether or not a link has been clicked in the specified email.
it: Quando è abilitato, il registro delle email segnala se un link è stato cliccato o meno nell'email specificata.

en: Track when a link in an email is clicked
it: Traccia quando viene fatto clic su un link in un'email

en: When enabled, the email log will note whether or not an email has been opened.
it: Se abilitato, il registro delle email segnala se una email è stata aperta o meno.

en: Track when an email is opened
it: Traccia quando un'email viene aperta

en: When enabled, all sent attachments will be saved to your WordPress Uploads folder. For sites that send a high volume of unique large attachments, this option could result in a disk space issue.
it: Se abilitato, tutti gli allegati inviati saranno salvati nella cartella Uploads di WordPress. Per i siti che inviano un elevato numero di allegati unici di grandi dimensioni, questa opzione potrebbe causare un problema di spazio su disco.

en: Save file attachments sent from WordPress
it: Salva gli allegati dei file inviati da WordPress

en: Email content may include sensitive information, such as plain text passwords. For security purposes, consider carefully whether to enable this option. All email content will be stored in your site's database. To resend emails from our Email Log, this option must be enabled.
it: Il contenuto delle email può contenere informazioni sensibili, come ad esempio password in chiaro. Per motivi di sicurezza, valuta attentamente se attivare questa opzione. Tutti i contenuti delle email saranno memorizzati nel database del tuo sito. Per inviare nuovamente le email dal nostro Registro delle email, questa opzione deve essere abilitata.

en: Store the content for all sent emails
it: Memorizza il contenuto di tutte le email inviate

en: You’ve chosen to enable email logging. Please select which additional email logging features you would like to use.
it: Hai scelto di attivare la registrazione delle email. Seleziona le funzioni aggiuntive di registrazione delle email che desideri utilizzare.

en: Configure Email Logs
it: Configura i registri email

en: By allowing us to track usage data we can better help you because we know with which WordPress configurations, themes and plugins we should test.
it: Consentendoci di tenere traccia dei dati di utilizzo, possiamo aiutarti meglio perché sappiamo con quali configurazioni, temi e plugin di WordPress possiamo effettuare i test.

en: Yes, count me in
it: Sì, contate su di me

en: Help make Easy WP SMTP better for everyone
it: Contribuisci a rendere Easy WP SMTP migliore per tutti

en: Your Email Address
it: Il tuo indirizzo email

en: Skip this Step
it: Salta questo passaggio

en: Finish Setup
it: Completa la configurazione

en: Send us Feedback
it: Inviaci un feedback

en: Start Troubleshooting
it: Avvia la risoluzione dei problemi

en: Whoops, looks like something isn’t configured quite right.
it: Ops, sembra che qualcosa non sia configurato correttamente.

en: If enabled, the From Email setting above will be used for all emails, ignoring values set by other plugins.
it: Se abilitato, l'impostazione dell'email del mittente di cui sopra verrà utilizzata per tutte le email, ignorando i valori impostati da altri plugin.

en: If you'd prefer not to set up SSL, or need an SMTP solution in the meantime, please go back and select a different mailer option.
it: Se preferisci non configurare l'SSL o se nel frattempo hai bisogno di una soluzione SMTP, torna indietro e seleziona un'altra opzione di mailer.

en: WPBeginner's tutorial on how to set up SSL
it: Il tutorial di WPBeginner su come impostare l'SSL

en: Outlook / 365 requires an SSL certificate, and so is not currently compatible with your site. Please contact your host to request a SSL certificate, or check out
it: Outlook / 365 richiede un certificato SSL e quindi non è attualmente compatibile con il tuo sito. Contatta il tuo host per richiedere un certificato SSL, oppure dai un'occhiata a

en: Read how to set up Microsoft Outlook / 365
it: Leggi come configurare Microsoft Outlook / 365

en: Authorization
it: Autorizzazione

en: Redirect URI
it: URI di reindirizzamento

en: Application Password
it: Password per l'applicazione

en: Application ID
it: ID dell'applicazione

en: This setting is already configured with the Easy WP SMTP constant. To change it, please edit or remove the <code></code> constant in your <code>wp-config.php</code> file.
it: Questa impostazione è già configurata con la costante Easy WP SMTP. Per cambiarla, modifica o rimuovi la <code></code> costante nel tuo file <code>wp-config.php</code>.

en: The value entered does not match the required format
it: Il valore inserito non corrisponde al formato necessario

en: Copied!
it: Copiato!

en: Copy input value
it: Copia il valore di input

en: Close and exit the Setup Wizard
it: Chiudi ed esci dalla configurazione guidata.

note: Translators: %1$s - the number of current step, %2$s - number of all steps.
en: Step %1$s of %2$s
it: Passo %1$s di %2$s

en: Easy WP SMTP logo
it: Logo Easy WP SMTP

en: From Email
it: Email mittente

en: Force From Name
it: Forza il nome del mittente

en: Previous Step
it: Passo precedente

en: Save and Continue
it: Salva e continua

en: Fill out the required settings below to set up this mailer.
it: Compila le impostazioni richieste qui sotto per configurare questo mailer.

en: Configure Mailer Settings
it: Configura le impostazioni del mailer

en: Go back to the Dashboard
it: Torna alla bacheca

en: Let's Get Started
it: Cominciamo

en: We’ll guide you through setting up Easy WP SMTP on your site step by step.
it: Ti guideremo passo dopo passo nella configurazione di Easy WP SMTP sul tuo sito.

en: Welcome to the Easy WP SMTP Setup Wizard!
it: Ti diamo il benvenuto nella procedura di installazione guidata di Easy WP SMTP!

en: Can't register the Amazon SES Identity
it: Impossibile registrare l'identità Amazon SES

en: Can't retrieve Amazon SES Identities.
it: Impossibile recuperare le identità Amazon SES.

en: It looks like we can't retrieve Amazon SES Identities.
it: Sembra che non sia possibile recuperare le identità Amazon SES.

en: It looks like we can't load the settings.
it: Sembra che non sia possibile caricare le impostazioni.

en: It looks like we can't remove OAuth connection.
it: Sembra che non sia possibile rimuovere la connessione OAuth.

en: It looks like we can't load authentication details.
it: Sembra che non sia possibile caricare i dettagli dell'autenticazione.

en: Network error encountered. SMTP plugin import failed!
it: Errore di rete riscontrato. L'importazione del plugin SMTP non è riuscita!

en: It looks like we can't import the plugin settings.
it: Sembra che non sia possibile importare le impostazioni del plugin.

en: Network error encountered. Settings not saved.
it: Si è verificato un errore di rete. Impostazioni non salvate.

en: It looks like we can't save the settings.
it: Sembra che non sia possibile salvare le impostazioni.

en: You appear to be offline. Plugin information not retrieved.
it: Sembri essere offline. Le informazioni sul plugin non sono state recuperate.

en: It looks like we can't fetch plugins information.
it: Sembra che non sia possibile recuperare le informazioni sui plugin.

en: Can't fetch plugins information.
it: Impossibile recuperare le informazioni sui plugin.

en: You appear to be offline. Plugin not installed.
it: Sembra che tu sia offline. Il plugin non è installato.

en: It looks like we can't install the plugin.
it: Sembra che non sia possibile installare il plugin.

en: It looks like the plugin installation failed!
it: Sembra che l'installazione del plugin sia fallita!

en: You appear to be offline.
it: Sembra che tu sia offline.

en: It looks like we can't send the feedback.
it: Sembra che non sia possibile inviare il feedback.

en: It looks like we can't perform the mailer configuration check.
it: Sembra che non sia possibile eseguire il controllo della configurazione del mailer.

en: It looks like we can't register the Amazon SES Identity.
it: Sembra che non sia possibile registrare l'identità Amazon SES.

en: It looks like we can't retrieve the Amazon SES Identities.
it: Sembra che non sia possibile recuperare le identità Amazon SES.

en: It looks like we can't remove oAuth connection.
it: Sembra che non sia possibile rimuovere la connessione oAuth.

en: It looks like we can't load existing settings.
it: Sembra che non sia possibile caricare le impostazioni esistenti.

en: It looks like we can't load oAuth redirect.
it: Sembra che non sia possibile caricare il reindirizzazione di oAuth.

en: Return to Plugin Settings
it: Ritorna alle impostazioni del plugin

note: Translators: Current WordPress version.
en: Easy WP SMTP has detected that your site is running an outdated version of WordPress (%s). Easy WP SMTP requires at least WordPress version 5.2.
it: Easy WP SMTP ha rilevato che il tuo sito utilizza una versione obsoleta di WordPress (%s). Easy WP SMTP richiede almeno la versione 5.2 di WordPress.

en: Yikes! WordPress Update Required
it: Accidenti! Aggiornamento di WordPress richiesto

en: It looks like something went wrong...
it: Sembra che qualcosa sia andato storto...

en: Whoops, we found an issue!
it: Ops, abbiamo trovato un problema!

en: Return to Mailer Settings
it: Torna alle impostazioni del mailer

en: Could Not Save Changes
it: Non è stato possibile salvare le modifiche

en: Settings Updated
it: Impostazioni aggiornate

en: Please fill out all the required fields to continue.
it: Compila tutti i campi necessari per continuare.

en: Error Message:
it: Messaggio di errore:

en: Enabling this will condense navigation and move Easy WP SMTP under the WordPress Settings menu.
it: Abilitando questa opzione si compatta la navigazione e si sposta Easy WP SMTP nel menu delle impostazioni di WordPress.

en: Compact Mode
it: Modalità compatta

en: General
it: Generale

en: Get Sender Name
it: Ottieni il nome del mittente

note: translators: %s - Channel/Sender Name link for smtp.com documentation.
en: Follow this link to get a Sender Name from SMTP.com: %s.
it: Segui questo link per ottenere un nome di mittente da SMTP.com: %s.

en: Sender Name
it: Nome del mittente

note: translators: %s - API key link.
en: Follow this link to get an API Key from SMTP.com: %s.
it: Segui questo link per ottenere una chiave API da SMTP.com: %s.

en: We believe in full transparency. The SMTP.com links above are tracking links as part of our partnership with SMTP (j2 Global). We can recommend just about any SMTP service, but we only recommend products that we believe will add value to our users.
it: Crediamo nella piena trasparenza. I link a SMTP.com qui sopra sono link di tracciamento nell'ambito della nostra partnership con SMTP (j2 Global). Possiamo consigliare qualsiasi servizio SMTP, ma raccomandiamo solo i prodotti che riteniamo possano aggiungere valore ai nostri utenti.

note: translators: %s - URL to easywpsmtp.com doc page for stmp.com.
en: <p>To get started, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">see our documentation for the SMTP.com mailer</a>.</p>
it: <p>Per iniziare, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">consulta la nostra documentazione sul mailer SMTP.com</a>.</p>

note: translators: %s - URL to smtp.com site.
en: <p><a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP.com</a> is a popular transactional email provider. It’s been providing reliable email services for over 2 decades, and is a trusted brand for more than 100,000 businesses. You can try it for free for up to 30 days and send up to 50,000 emails. </p>
it: <p><a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP.com</a> è un famoso provider di email transazionali. Fornisce servizi di posta elettronica affidabili da oltre vent'anni ed è un marchio di fiducia per più di 100.000 aziende. Puoi provarlo gratuitamente per 30 giorni e inviare fino a 50.000 email. </p>

en: Channel:
it: Canale:

en: Api Key:
it: Chiave Api:

note: translators: %s - URL to SMTP documentation.
en: <p>By selecting the Other SMTP option, you can connect your site to an SMTP server you have access to instead of sending emails through a 3rd party provider. In some cases, this may be more convenient than setting up an account with one of the other mailer options provided. However, the Other SMTP option is less secure than the other mailers. Additionally, your provider may not allow you to send large volumes of emails. For these reasons, we recommend choosing one of our compatible mailers.</p><p>To get started, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">see our documentation for the Other SMTP mailer</a>.</p>
it: <p>Selezionando l'opzione Altro SMTP, puoi collegare il tuo sito a un server SMTP a cui hai accesso invece di inviare le email tramite un provider di terze parti. In alcuni casi, questa opzione può essere più conveniente rispetto alla creazione di un account con uno degli altri mailer disponibili. Tuttavia, l'opzione Altro SMTP è meno sicura degli altri mailer. Inoltre, il tuo provider potrebbe non permetterti di inviare grandi volumi di email. Per questi motivi, ti consigliamo di scegliere uno dei nostri mailer compatibili.</p><p>Per iniziare, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">consulta la nostra documentazione per il mailer Altro SMTP</a>.</p>

en: Other SMTP
it: Altro SMTP

en: Get API Key
it: Ottieni la chiave API

note: translators: %s - API key link.
en: Follow this link to get an API Key from SendLayer: %s.
it: Segui questo link per ottenere una chiave API da SendLayer: %s.

note: translators: %1$s - URL to sendlayer.com; %2$s - URL to SendLayer documentation on easywpsmtp.com.
en: <p><strong><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendLayer</a> is our #1 recommended mailer.</strong> It offers affordable pricing and is easy to set up, which makes it an excellent option for WordPress sites. With SendLayer, your domain will be authenticated so all your outgoing emails reach your customers’ inboxes. Detailed documentation will walk you through the entire process, start to finish. When you sign up for a free trial, you can send your first emails at no charge.</p><p>To get started, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">see our documentation for the SendLayer mailer</a>.</p>
it: <p><strong><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendLayer</a> è il nostro mailer consigliato numero uno.</strong> Offre prezzi accessibili ed è facile da configurare, il che lo rende un'opzione eccellente per i siti WordPress. Con SendLayer, il tuo dominio sarà autenticato in modo che tutte le tue e-mail in uscita raggiungano le caselle di posta dei tuoi clienti. Una documentazione dettagliata ti guiderà attraverso l'intero processo, dall'inizio alla fine. Registrandoti per una prova gratuita, potrai inviare le tue prime email senza alcun costo.</p><p>Per iniziare, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">consulta la nostra documentazione sul mailer SendLayer</a>.</p>

en: API Key:
it: Chiave API:

note: translators: %s - URL to Brevo documentation on easywpsmtp.com
en: Please input the sending domain/subdomain you configured in your Brevo (formerly Sendinblue) dashboard. More information can be found in our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Brevo documentation</a>.
it: Inserisci il dominio/sottodominio di invio che hai configurato nella tua bacheca Brevo (ex Sendinblue). Trovi maggiori informazioni nella nostra <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentazione su Brevo</a>.

en: Sending Domain
it: Dominio di invio

en: Get v3 API Key
it: Ottieni la chiave API v3

note: translators: %s - link to get an API Key.
en: Follow this link to get an API Key: %s.
it: Segui questo link per ottenere una chiave API: %s.

en: API Key
it: Chiave API

en: For full transparency, we want you to know that the Brevo (formerly Sendinblue) links above are tracking links as part of our partnership with Brevo. Although we can choose to recommend any SMTP service, we only partner with products we believe will provide value to our users.
it: Per una totale trasparenza, vogliamo che tu sappia che i link a Brevo (ex Sendinblue) qui sopra sono link di tracciamento nell'ambito della nostra partnership con Brevo. Anche se possiamo scegliere di raccomandare qualsiasi servizio SMTP, collaboriamo solo con i prodotti che riteniamo possano fornire valore ai nostri utenti.

en: Transparency and Disclosure
it: Trasparenza e informativa

note: translators: %2$s - URL to easywpsmtp.com doc.
en: <p>To get started, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">see our documentation for the Brevo mailer</a>.</p>
it: <p>Per iniziare, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">consulta la nostra documentazione sul mailer Brevo</a>.</p>

note: translators: %1$s - URL to brevo.com site.
en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Brevo</a> (formerly Sendinblue) is a transactional email provider and email marketing platform. It’s suitable for businesses of all sizes, as it offers scalable pricing plans that can grow with you. New business owners can use the free plan to send up to 300 emails a day without providing credit card details. As your needs change, you can upgrade to increase your sending limits.</p>
it: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Brevo</a> (ex Sendinblue) è un provider di email transazionali e una piattaforma di email marketing. È adatto ad aziende di tutte le dimensioni, in quanto offre piani tariffari scalabili che possono crescere insieme a te. I nuovi imprenditori possono utilizzare il piano gratuito per inviare fino a 300 email al giorno senza fornire i dati della carta di credito. Quando le tue esigenze cambieranno, potrai effettuare un upgrade per aumentare i limiti di invio.</p>

en: If you'd prefer not to set up SSL, or need an SMTP solution in the meantime, please select a different mailer option.
it: Se preferisci non configurare l'SSL o hai bisogno di una soluzione SMTP nel frattempo, seleziona un'altra opzione di mailer.

note: translators: %s - Provider name
en: %s requires an SSL certificate, and so is not currently compatible with your site. Please contact your host to request a SSL certificate, or check out <a href="https://www.wpbeginner.com/wp-tutorials/how-to-add-ssl-and-https-in-wordpress/" target="_blank">WPBeginner's tutorial on how to set up SSL</a>.
it: %s richiede un certificato SSL e quindi non è attualmente compatibile con il tuo sito. Contatta il tuo host per richiedere un certificato SSL, oppure consulta <a href="https://www.wpbeginner.com/wp-tutorials/how-to-add-ssl-and-https-in-wordpress/" target="_blank">il tutorial di WPBeginner su come impostare l'SSL</a>.

en: Meanwhile you can switch to some other mailers.
it: Nel frattempo puoi passare a qualche altro mailer.

note: translators: %1$s - Provider name; %2$s - PHP version required by Provider; %3$s - current PHP version.
en: %1$s requires PHP %2$s to work and does not support your current PHP version %3$s. Please contact your host and request a PHP upgrade to the latest one.
it: %1$s richiede PHP %2$s per funzionare e non supporta l'attuale versione di PHP %3$s. Contatta il tuo host e richiedi l'aggiornamento di PHP alla versione più recente.

en: The password to log in to your mail server. The password will be encrypted in the database.
it: La password per accedere al tuo server di posta. La password sarà criptata nel database.

en: All the defined constants will stop working and you will be able to change all the values on this page.
it: Tutte le costanti definite smetteranno di funzionare e potrai modificare tutti i valori su questa pagina.

note: translators: %1$s - wp-config.php file, %2$s - EASY_WP_SMTP_ON constant name.
en: If you want to disable the use of constants, find in %1$s file the constant %2$s and turn if off:
it: Se vuoi disabilitare l'uso delle costanti, trova nel file %1$s la costante %2$s e spegnila:

note: translators: %s - constant name: EASY_WP_SMTP_SMTP_PASS.
en: To change the password you need to change the value of the constant there: %s
it: Per cambiare la password devi modificare il valore della costante: %s

en: The username to log in to your mail server.
it: Il nome utente per accedere al tuo server di posta.

en: Enable mail server authentication. This option should be enabled in most cases.
it: Abilita l'autenticazione del server di posta. Questa opzione dovrebbe essere abilitata nella maggior parte dei casi.

en: By default, TLS encryption is automatically used if the server supports it (recommended). In some cases, due to server misconfigurations, this can cause issues and may need to be disabled.
it: Per impostazione predefinita, la crittografia TLS viene usata automaticamente se il server la supporta (raccomandata). In alcuni casi, a causa di configurazioni errate del server, questa opzione può causare problemi e potrebbe essere necessario disattivarla.

en: The port to your mail server.
it: La porta al server di posta.

en: If your SMTP provider offers both SSL and TLS encryption, we recommend using TLS. For most servers, this is the more secure option.
it: Se il tuo provider SMTP offre sia la crittografia SSL che TLS, ti consigliamo di utilizzare TLS. Per la maggior parte dei server, questa è l'opzione più sicura.

en: Your mail server's address.
it: L'indirizzo del tuo server di posta.

note: translators: %s - URL to Mailgun.com page.
en: <a href="%s" rel="" target="_blank">More information</a> on Mailgun.com.
it: <a href="%s" rel="" target="_blank">Maggiori informazioni</a> su Mailgun.com.

en: If you are operating under EU laws, you may be required to use EU region.
it: Se stai operando sotto la giurisdizione europea dovresti obbligatoriamente usare UE come regione.

en: Define which endpoint you want to use for sending messages.
it: Definisci l'endpoint che vuoi utilizzare per l'invio dei messaggi.

en: EU
it: UE

en: US
it: USA

en: Region
it: Regione

en: Get a Domain Name
it: Ottieni un nome di dominio

note: translators: %s - Domain Name link.
en: Follow this link to get a Domain Name from Mailgun: %s.
it: Segui questo link per ottenere un nome di dominio da Mailgun: %s.

en: Domain Name
it: Nome di dominio

note: translators: %1$s - URL to mailgun.com; %2$s - URL to Mailgun documentation on easywpsmtp.com
en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun</a> is a transactional email provider that offers a generous 3-month free trial. After that, it offers a 'Pay As You Grow' plan that allows you to pay for what you use without committing to a fixed monthly rate.</p><p>To get started, read our <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun documentation</a>.</p>
it: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun</a> è un provider di email transazionali che offre una generosa prova gratuita di 3 mesi. In seguito, offre un piano "Pay As You Grow" che ti permette di pagare per quello che usi senza impegnarti in una tariffa mensile fissa.</p><p>Per iniziare, leggi la nostra <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentazione su Mailgun</a>.</p>

en: Default (none)
it: Predefinito (nessuno)

note: translators: %1$s - constant that was used; %2$s - file where it was used.
en: The value of this field was set using a constant %1$s most likely inside %2$s of your WordPress installation.
it: Il valore di questo campo è stato impostato con una costante %1$s , probabilmente all'interno di %2$s della tua installazione di WordPress.

en: Deprecated options were already removed from DB and can't be migrated.
it: Le opzioni deprecate sono già state rimosse dal DB e non possono essere migrate.

note: translators: %1$s - the DB option name, %2$s - Easy WP SMTP, %3$s - error message.
en: There was an error while upgrading the %1$s database. Please contact %2$s support with this information: %3$s.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento del database di %1$s. Contatta il supporto di %2$s con queste informazioni: %3$s.

en: Debug Output:
it: Uscita di debug:

en: An email request was sent.
it: È stata richiesta un'email.

note: translators: %s - path.
en: Current function path: %s
it: Percorso della funzione corrente: %s

en: It looks like it's overwritten in the "wp-config.php" file. Please reach out to your hosting provider on how to disable or remove the "wp_mail" function overwrite to prevent conflicts with Easy WP SMTP.
it: Sembra che sia stato sovrascritto nel file "wp-config.php". Contatta il tuo provider di hosting per sapere come disabilitare o rimuovere la sovrascrittura della funzione "wp_mail" per evitare conflitti con Easy WP SMTP.

note: translators: %s - must-use plugin name.
en: It looks like the "%s" must-use plugin is overwriting the "wp_mail" function. Please reach out to your hosting provider on how to disable or remove the "wp_mail" function overwrite to prevent conflicts with Easy WP SMTP.
it: Sembra che il plugin indispensabile "%s" stia sovrascrivendo la funzione "wp_mail". Contatta il tuo provider di hosting per sapere come disabilitare o rimuovere la sovrascrittura della funzione "wp_mail" per evitare conflitti con Easy WP SMTP.

note: translators: %s - plugin name.
en: It looks like the "%s" plugin is overwriting the "wp_mail" function. Please reach out to the plugin developer on how to disable or remove the "wp_mail" function overwrite to prevent conflicts with Easy WP SMTP.
it: Sembra che il plugin "%s" stia sovrascrivendo la funzione "wp_mail". Contatta lo sviluppatore del plugin per sapere come disabilitare o rimuovere la sovrascrittura della funzione "wp_mail" per evitare conflitti con Easy WP SMTP.

en: Easy WP SMTP has detected incorrect "wp_mail" function location. Usually, this means that emails will not be sent successfully!
it: Easy WP SMTP ha rilevato una posizione errata della funzione "wp_mail". Di solito, questo significa che le email non verranno inviate con successo!

en: Loading
it: Caricamento

en: <strong>Heads up!</strong> The last email your site attempted to send was unsuccessful.
it: <strong>Attenzione!</strong> L'ultimo tentativo di invio di email da parte del tuo sito non è andato a buon fine.

en: If you create a test email on this page, it will still be sent.
it: Se crei un'email di prova su questa pagina, l'email verrà comunque inviata.

note: translators: %s - plugin Misc settings page URL.
en: To send emails, go to plugin <a href="%s">Misc settings</a> and disable the "Do Not Send" option.
it: Per inviare email, vai al plugin <a href="%s">Impostazioni varie</a> e disabilita l'opzione "Non inviare".

note: translators: %1$s - constant name; %2$s - constant value.
en: To send emails, change the value of the %1$s constant to %2$s.
it: Per inviare email, cambia il valore della costante %1$s in %2$s.

note: translators: %s - plugin name and its version.
en: <strong>EMAILING DISABLED:</strong> The %s is currently blocking all emails from being sent.
it: <strong>DISABILITATO L'INVIO DI EMAIL:</strong> Il sito %s sta bloccando l'invio di tutte le email.

en: Primary
it: Primario

note: translators: %1$s - Plugin name causing conflict.
en: Heads up! Easy WP SMTP has detected %1$s is activated. Please deactivate %1$s to prevent conflicts.
it: Attenzione! Easy WP SMTP ha rilevato che %1$s è attivato. Disattiva %1$s per evitare conflitti.

en: Or deactivate "SMTP" module in Branda > Emails > SMTP.
it: Oppure disattiva il modulo "SMTP" in Branda > Email > SMTP.

en: Or enable "Do not change email sender by default" setting in Settings > Email template > Sender (tab).
it: Oppure abilita l'impostazione "Non cambiare il mittente delle email per default" in Impostazioni > Modello email > Mittente (scheda).

en: Or disable the Sendinblue email sending setting in WooCommerce > Settings > Sendinblue (tab) > Email Options (tab) > Enable Sendinblue to send WooCommerce emails.
it: Oppure disabilita l'impostazione dell'invio di email da parte di Sendinblue in WooCommerce > Impostazioni > Sendinblue (scheda) > Opzioni email (scheda) > Abilita Sendinblue all'invio di email di WooCommerce.

en: Tools
it: Strumenti

en: Copied
it: Copiato

en: Copy Error Log
it: Registro degli errori di copia

en: View Full Error Log
it: Visualizza il registro completo degli errori

en: Please copy the error log message below into the support ticket.
it: Copia il messaggio di errore qui sotto nel ticket di assistenza.

en: Need support?
it: Hai bisogno di supporto?

en: Recommended next steps:
it: I passi successivi consigliati:

en: There was a problem while sending the test email.
it: Si è verificato un problema durante l'invio dell'email di prova.

en: Try using a different mailer.
it: Prova a utilizzare un altro mailer.

en: Contact your web hosting provider and ask them to verify your server can make outside connections. Additionally, ask them if a firewall or security policy may be preventing the connection - many shared hosts block certain ports.<br><strong>Note: this is the most common cause of this issue.</strong>
it: Contatta il tuo hosting provider e chiedigli di verificare che il tuo server possa effettuare connessioni esterne. Inoltre, chiedi se un firewall o una politica di sicurezza potrebbero impedire la connessione: molti host in condivisione bloccano alcune porte.<br><strong>Nota: questa è la causa più comune di questo problema.</strong>

en: Your host is rejecting the connection.
it: Il tuo host rifiuta la connessione.

en: Plugin settings are incorrect (wrong SMTP settings, invalid Mailer configuration, etc).
it: Le impostazioni del plugin non sono corrette (impostazioni SMTP sbagliate, configurazione del mailer non valida, ecc.)

en: This means your test email was unable to be sent.
it: Questo significa che l'email di prova non ha potuto essere inviata.

en: An issue was detected.
it: È stato rilevato un problema.

en: For a quick fix, until your web hosting resolves this, you can downgrade to PHP version 7.3 on your server.
it: Per una correzione rapida, finché il tuo host non correggerà il problema, puoi passare alla versione 7.3 di PHP sul tuo server.

en: They should be able to resolve this issue for you.
it: Dovrebbero essere in grado di correggere questo problema.

en: Contact your web hosting provider and inform them you are having issues with libpcre2 library on PHP 7.4.
it: Contatta il tuo fornitore di hosting e informalo che hai dei problemi con la libreria libpcre2 su PHP 7.4.

en: There is a known issue with PHP version 7.4.x, when using libpcre2 library version lower than 10.33.
it: Esiste un problema noto con la versione 7.4.x di PHP, quando si utilizza la versione della libreria libpcre2 inferiore a 10.33.

en: It looks like your server is running PHP version 7.4.x with an outdated PCRE library (libpcre2) that has a known issue with email address validation.
it: Sembra che il tuo server utilizzi la versione 7.4.x di PHP con una libreria PCRE obsoleta (libpcre2) che ha un problema noto con la validazione degli indirizzi email.

en: PCRE library issue
it: Problema con la libreria PCRE

en: Please make sure you entered an accurate Sender Name in Easy WP SMTP plugin settings.
it: Assicurati di aver inserito un nome mittente corretto nelle impostazioni del plugin Easy WP SMTP.

en: Your Sender Name option is incorrect.
it: L'opzione Nome del mittente non è corretta.

en: SMTP.com API Error.
it: Errore API di SMTP.com.

en: Complete the steps in section "2. Verify Your Domain".
it: Completa i passaggi della sezione "2. Verifica il tuo dominio".

note: translators: %s - Mailgun documentation URL.
en: Go to our how-to guide for setting up <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun with Easy WP SMTP</a>.
it: Vai alla nostra guida per configurare <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun con Easy WP SMTP</a>.

en: Typically this error occurs because you have not set up and/or complete domain name verification for your Mailgun account.
it: In genere questo errore si verifica perché non hai impostato e/o completato la verifica del dominio per il tuo account Mailgun.

en: Your Mailgun account does not have access to send emails.
it: Il tuo account Mailgun non ha accesso all'invio di email.

en: Verify your domain Region is correct.
it: Verifica che la regione del dominio sia corretta.

note: translators: %1$s - Mailgun domains area URL.
en: Verify your <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Domain Name</a> is correct.
it: Verifica che il tuo <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">nome di dominio</a> sia corretto.

note: translators: %1$s - Mailgun API Key area URL.
en: Go to your Mailgun account and verify that your <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun API Key</a> is correct.
it: Vai al tuo account Mailgun e verifica che la tua <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">chiave API Mailgun</a> sia corretta.

en: Typically this error occurs because there is an issue with your Mailgun settings, in many cases Mailgun API Key, Domain Name, or Region is incorrect.
it: In genere questo errore si verifica perché c'è un problema con le impostazioni di Mailgun: in molti casi la chiave API di Mailgun, il dominio o la regione non sono corretti.

en: If you do not see activation email, go to your Mailgun control panel and resend the activation email.
it: Se non vedi l'email di attivazione, accedi al tuo pannello di controllo Mailgun e invia nuovamente l'email di attivazione.

en: Check your inbox you used to create a Mailgun account. Click the activation link in an email from Mailgun.
it: Seleziona la casella di posta che hai utilizzato per creare un account Mailgun. Fai clic sul link di attivazione contenuto in un'email di Mailgun.

en: It seems that you forgot to activate your Mailgun account.
it: Sembra che tu abbia dimenticato di attivare il tuo account Mailgun.

en: Mailgun failed.
it: Mailgun non ha funzionato.

note: translators: %1$s - SMTP host address, %2$s - SMTP port, %3$s - SMTP encryption.
en: Contact your web hosting provider and ask them to verify your server can connect to %1$s on port %2$s using %3$s encryption. Additionally, ask them if a firewall or security policy may be preventing the connection - many shared hosts block certain ports.<br><strong>Note: this is the most common cause of this issue.</strong>
it: Contatta il tuo fornitore di hosting e chiedigli di verificare che il tuo server possa connettersi a %1$s sulla porta %2$s utilizzando la crittografia %3$s . Inoltre, chiedi se un firewall o una politica di sicurezza impediscono la connessione: molti host in condivisione bloccano alcune porte.<br><strong>Nota: questa è la causa più comune di questo problema.</strong>

en: Triple check your SMTP settings including host address, email, and password, port, and security.
it: Controlla tre volte le impostazioni SMTP, tra cui l'indirizzo email, la password, la porta e la sicurezza.

en: Your SMTP host is rejecting the connection.
it: Il tuo host SMTP rifiuta la connessione.

en: Your web server is blocking the connection.
it: Il tuo server web sta bloccando la connessione.

en: SMTP settings are incorrect (wrong port, security setting, incorrect host).
it: Le impostazioni SMTP non sono corrette (porta sbagliata, impostazione di sicurezza, host non corretto).

en: Typically this error is returned for one of the following reasons:
it: In genere questo errore viene restituito per uno dei seguenti motivi:

en: Could not connect to the SMTP host.
it: Impossibile connettersi all'host SMTP.

note: translators: %s - URL to the PHP openssl manual
en: Contact your hosting support, show them the "full Error Log for debugging" below and share this <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">link</a> with them.
it: Contatta l'assistenza del tuo host, mostra il "Registro completo degli errori per il debug" qui sotto e <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">condividi questo link</a> con loro.

en: Verify that the host's SSL certificate is valid.
it: Verifica che il certificato SSL dell'host sia valido.

en: There are a few reasons why this is happening. It could be that the host certificate is misconfigured, or this server's OpenSSL is using an outdated CA bundle.
it: Ci sono diverse ragioni per cui ciò accade. Potrebbe essere che il certificato dell'host non sia configurato correttamente oppure che OpenSSL del server utilizzi un bundle CA non aggiornato.

en: This means OpenSSL on your server isn't able to verify the host certificate.
it: Ciò significa che OpenSSL sul tuo server non è in grado di verificare il certificato dell'host.

en: Misconfigured server certificate.
it: Certificato del server configurato in modo errato.

en: Enter correct SMTP Username (usually this is an email address) and Password in the appropriate fields.
it: Inserisci il nome utente SMTP corretto (di solito si tratta di un indirizzo email) e la password nei campi appropriati.

en: Enable Authentication
it: Abilita l'autenticazione

en: Go to Easy WP SMTP plugin Settings page.
it: Vai alla pagina delle impostazioni del plugin Easy WP SMTP.

en: This means the connection to your SMTP host was made successfully, but you should enable Authentication and provide correct Username and Password.
it: Questo significa che la connessione al tuo host SMTP è avvenuta con successo, ma devi abilitare l'Autenticazione e fornire Nome utente e Password corretti.

en: Unauthenticated senders are not allowed.
it: I mittenti non autenticati non sono ammessi.

en: Verify with them your SMTP account is in good standing and your account has not been flagged.
it: Verifica che il tuo account SMTP sia in regola e che non sia stato segnalato.

en: Contact your SMTP host to ask about sending/rate limits.
it: Contatta il tuo host SMTP per sapere chi sono i limiti di invio e di velocità.

en: Typically this error is returned when you are sending too many e-mails or e-mails that have been identified as spam.
it: In genere questo errore viene restituito quando si inviano troppe email o email che sono state identificate come spam.

en: This means the connection to your SMTP host was made successfully, but the host rejected the email.
it: Questo significa che la connessione al tuo host SMTP è stata effettuata con successo, ma l'host ha rifiutato l'email.

en: Error due to unsolicited and/or bulk e-mail.
it: Errore dovuto a email non richieste e/o di massa.

note: translators: %s - URL to the easywpsmtp.com doc page.
en: Visit <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">our documentation</a> for additional tips on how to resolve this error.
it: Visita <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">la nostra documentazione</a> per ulteriori suggerimenti su come correggere questo errore.

en: Verify with your SMTP host that your account has permissions to send emails using outside connections.
it: Verifica con il tuo host SMTP che il tuo account abbia le autorizzazioni per inviare email utilizzando connessioni esterne.

en: Contact your SMTP host to confirm you are using the correct username and password.
it: Contatta il tuo host SMTP per confermare che stai utilizzando il nome utente e la password corretti.

en: Triple check your SMTP settings including host address, email, and password. If you have recently reset your password you will need to update the settings.
it: Controlla tre volte le impostazioni SMTP, tra cui l'indirizzo host, l'email e la password. Se hai recentemente reimposto la password, dovrai aggiornare le impostazioni.

en: Typically this error is returned when the email or password is not correct or is not what the SMTP host is expecting.
it: In genere questo errore viene restituito quando l'email o la password non sono corrette o non sono quelle che l'host SMTP si aspetta.

en: This means we were able to connect to your SMTP host, but were not able to proceed using the email/password in the settings.
it: Ciò significa che siamo riusciti a connetterci al tuo host SMTP, ma non siamo stati in grado di procedere utilizzando l'email/la password delle impostazioni.

en: Could not authenticate your SMTP account.
it: Impossibile autenticare il tuo account SMTP.

en: Contact your web hosting provider and inform them you are having issues making outbound connections.
it: Contatta il tuo fornitore di hosting e informalo che hai problemi con le connessioni in uscita.

en: Could not connect to your host.
it: Impossibile connettersi al tuo host.

en: If using "Other SMTP" Mailer, contact your SMTP host to confirm they are accepting outside connections with the settings you have configured (address, username, port, security, etc).
it: Se utilizzi il Mailer "Altro SMTP", contatta il tuo host SMTP per verificare che accetti connessioni esterne con le impostazioni che hai configurato (indirizzo, nome utente, porta, sicurezza, ecc.).

en: If using "Other SMTP" Mailer, triple check your SMTP settings including host address, email, and password.
it: Se utilizzi il Mailer "Altro SMTP", controlla tre volte le impostazioni SMTP, tra cui l'indirizzo email e la password.

note: translators: %s - SMTP host address.
en: Contact your web hosting provider and ask them to verify your server can connect to %s. Additionally, ask them if a firewall or security policy may be preventing the connection.
it: Contatta il tuo fornitore di hosting e chiedigli di verificare che il tuo server possa connettersi a %s. Inoltre, chiedi se un firewall o una politica di sicurezza potrebbero impedire la connessione.

en: Typically this error is returned your web server is blocking the connections or the SMTP host denying the request.
it: In genere questo errore viene restituito dal server web che blocca le connessioni o dall'host SMTP che nega la richiesta.

en: This means your web server was unable to connect to the host server.
it: Questo significa che il tuo server web non è riuscito a connettersi al server host.

note: translators: %s - SMTP host address.
en: This means your web server was unable to connect to %s.
it: Questo significa che il tuo server web non è riuscito a connettersi a %s.

en: Could not connect to host.
it: Impossibile connettersi all'host.

en: Ask them to resolve the issue then try again.
it: Chiedi loro di correggere il problema e riprova.

en: The exact error you can provide them is in the Error log, available at the bottom of this page.
it: L'errore esatto che puoi fornire è riportato nell'Error log, disponibile in fondo a questa pagina.

en: Contact your web hosting provider and inform them your site has an issue with SSL certificates.
it: Contatta il tuo hosting provider e informalo che il tuo sito ha un problema con i certificati SSL.

en: Typically this error is returned when web server is not configured properly.
it: In genere questo errore viene restituito quando il server web non è configurato correttamente.

en: This means your web server cannot reliably make secure connections (make requests to HTTPS sites).
it: Ciò significa che il tuo server non è in grado di effettuare connessioni sicure (richieste a siti HTTPS).

en: SSL certificate issue.
it: Problema con il certificato SSL.

note: translators: %s - "HTML" in bold.
en: Test %s email was sent successfully! Please check your inbox to make sure it is delivered.
it: L'email di prova %s è stata inviata con successo! Controlla la tua casella di posta per assicurarti che sia stata consegnata.

en: Test plain text email was sent successfully!
it: L'email di prova in testo semplice è stata inviata con successo!

note: translators: %s - email address a test email will be sent to.
en: Test email to %s
it: Email di prova a %s

en: Test failed. Please use a valid email address and try to resend the test email.
it: Test fallito. Utilizza un indirizzo email valido e prova a inviare nuovamente l'email di prova.

en: You cannot send an email. Mailer is not properly configured. Please check your settings.
it: Non è possibile inviare un'email. Il mailer non è configurato correttamente. Verifica le tue impostazioni.

en: Write your custom email message.
it: Scrivi il tuo messaggio email personalizzato.

en: Enter a custom subject for your message.
it: Inserisci un oggetto personalizzato per il tuo messaggio.

en: Replace the predefined email template with your own content.
it: Sostituisci il template dell'email predefinito con i tuoi contenuti.

en: Custom Email
it: Email personalizzata

en: Enable to send this email in HTML format. Disable to send it in plain text format.
it: Abilita per inviare questa email in formato HTML. Disabilita per inviarlo in formato testo normale.

en: HTML
it: Contenuto HTML

en: Enter the email address you want to send the test email to.
it: Inserisci l'indirizzo email a cui vuoi inviare l'email di prova.

en: Send To
it: Invia a

en: Email Test
it: Email di prova

en: Enabling this will REMOVE ALL Easy WP SMTP data upon plugin deletion. All settings will be unrecoverable.
it: Abilitando questa opzione, tutti i dati di Easy WP SMTP verranno rimossi al momento della cancellazione del plugin. Tutte le impostazioni saranno irrecuperabili.

en: Uninstall Easy WP SMTP
it: Disinstalla Easy WP SMTP

en: Disabling this setting is not recommended and should only be done for staging or development sites.
it: La disattivazione di questa impostazione non è consigliata e dovrebbe essere effettuata solo per i siti di staging o di sviluppo.

note: translators: %s - filter that was used to disabled.
en: Email Delivery Errors were disabled using a %s filter.
it: Gli errori di consegna delle email sono stati disabilitati utilizzando il filtro %s .

en: Show email delivery errors, warnings, and alerts in the WordPress dashboard.
it: Mostra gli errori di consegna delle email, gli avvisi e gli avvisi nella bacheca di WordPress.

en: Email Delivery Errors
it: Errori di consegna delle email

en: Show plugin announcements and update details in the WordPress dashboard.
it: Mostra gli annunci dei plugin e i dettagli degli aggiornamenti nella bacheca di WordPress.

en: Announcements
it: Comunicazioni

en: <b>Note:</b> The debug log is reset when the plugin is activated, deactivated, or updated.
it: <b>Nota:</b> il registro di debug viene resettato quando il plugin viene attivato, disattivato o aggiornato.

en: Allow insecure and self-signed SSL certificates on SMTP server. It's highly recommended to keep this option disabled.
it: Consenti certificati SSL non sicuri e autofirmati sul server SMTP. Si consiglia vivamente di mantenere questa opzione disattivata.

en: Some plugins, like BuddyPress and Events Manager, use their own email delivery solutions. By default, this option does not block their emails, as those plugins do not use the default wp_mail() function to send emails. You will need to consult the documentation of any such plugins to switch them to use default WordPress email delivery for this setting to have an effect.
it: Alcuni plugin, come BuddyPress e Events Manager, utilizzano soluzioni proprie per l'invio di email. Per impostazione predefinita, questa opzione non blocca le loro email, poiché questi plugin non utilizzano la funzione predefinita wp_mail() per inviare le email. Affinché questa impostazione abbia effetto, dovrai consultare la documentazione di questi plugin per impostarli in modo che utilizzino l'invio di email predefinito di WordPress.

en: Enable to stop your site from sending emails. Test emails are allowed to be sent, regardless of whether this option is enabled.
it: Abilita per impedire al tuo sito di inviare email. Le email di prova possono essere inviate indipendentemente dal fatto che questa opzione sia abilitata.

en: Stop sending all emails
it: Interrompi l'invio di tutte le email

en: Do Not Send
it: Non inviare

en: When enabled, the plugin will attempt to block ALL emails from being sent out if a domain mismatch occurs.
it: Se abilitato, il plugin tenterà di bloccare l'invio di TUTTE le email se si verifica una mancata corrispondenza di dominio.

en: Comma separated domains list. (Example: domain1.com, domain2.com)
it: Elenco di domini separati da una virgola. (Esempio: dominio1.com, dominio2.com)

en: Easy WP SMTP settings will be used only if the site is running on following domain(s):
it: Le impostazioni di Easy WP SMTP saranno utilizzate solo se il sito è in esecuzione sui seguenti domini:

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Misc
it: Varie

note: translators: %d - days count.
en: %d Day | %d Days
it[0]: %d Giorno
it[1]: %d Giorni

en: 1 Year
it: 1 anno

en: 6 Months
it: 6 mesi

en: 3 Months
it: 3 mesi

en: 1 Month
it: 1 mese

en: 1 Week
it: 1 settimana

en: For some reason the database table was not installed correctly. Please contact plugin support team to diagnose and fix the issue.
it: Per qualche motivo la tabella del database non è stata installata correttamente. Contatta il team di assistenza del plugin per diagnosticare e correggere il problema.

en: Debug Events are Not Installed Correctly
it: Gli eventi di debug non vengono installati correttamente

note: translators: %1$s - Date. %2$s - Date.
en: between %1$s and %2$s
it: tra %1$s e %2$s

note: translators: %s - Date.
en: on %s
it: su %s

note: translators: %s The searched term.
en: where event contains "%s"
it: dove l'evento contiene "%s".

en: Settings were successfully saved.
it: Le impostazioni sono state salvate con successo.

en: Search Events
it: Ricerca eventi

note: translators: %1$s - number of debug events found; %2$s - filtered type.
en: Found <strong>%1$s %2$s event</strong> | Found <strong>%1$s %2$s events</strong>
it[0]: Trovato l'evento <strong>%1$s %2$s</strong>
it[1]: Trovato <strong>%1$s %2$s eventi</strong>

en: Forever
it: Per sempre

en: Events Retention Period
it: Periodo di conservazione degli eventi

en: Debug Email Sending
it: Debug dell'invio di email

en: Email Sending Errors
it: Errori nell'invio delle email

en: Event Types
it: Tipi di eventi

en: Close
it: Chiudi

en: Are you sure you want to permanently delete all debug events?
it: Sei sicuro di voler eliminare definitivamente tutti gli eventi di debug?

en: Debug Events
it: Eventi di debug

en: Next message
it: Messaggio successivo

en: Previous message
it: Messaggio precedente

en: Dismiss this message
it: Chiudi questo messaggio

en: Notifications
it: Notifiche

en: Delete All Events
it: Elimina tutti gli eventi

en: Filter
it: Filtro

en: Select a date range
it: Seleziona un intervallo di date

en: No events have been logged for now.
it: Per ora non è stato connesso alcun evento.

en: No events found.
it: Non sono stati trovati eventi.

en: Source
it: Sorgente

en: Name
it: Nome

en: All
it: Tutto

note: Translators: %s - Email initiator/source name.
en: Email Source: %s
it: Fonte dell'email: %s

note: translators: %1$d - index number; %2$s - function name; %3$s - file path; %4$s - line number.
en: [%1$d] %2$s called at [%3$s:%4$s]
it: [%1$d] %2$s chiamato a [%3$s:%4$s]

note: Translators: %1$s the path of a file, %2$s the line number in the file.
en: %1$s (line: %2$s)
it: %1$s (linea: %2$s)

note: translators: %s - caller theme name.
en: Theme: %s
it: Tema: %s

en: Caller
it: Chiamante

en: Content
it: Contenuto

en: Date
it: Data

en: Type
it: Tipo

en: Debug Event Details
it: Dettagli dell'evento di debug

en: Error
it: Errore

note: translators: %d the event ID.
en: Event #%d
it: Evento #%d

en: Number of events per page:
it: Numero di eventi per pagina:

en: No Debug Event ID provided!
it: Non è stato fornito alcun ID per l'evento di debug!

note: translators: %s - WPDB error message.
en: There was an issue while trying to delete all debug event entries. Error message: %s
it: Si è verificato un problema durante il tentativo di eliminare tutte le voci degli eventi di debug. Messaggio di errore: %s

en: All debug event entries were deleted successfully.
it: Tutte le voci degli eventi di debug sono state eliminate con successo.

en: You don't have the capability to perform this action.
it: Non hai la capacità di eseguire questa azione.

en: Access rejected.
it: Accesso rifiutato.

en: (Optional) This option is useful when you are using several email aliases on your SMTP server. If you don't want your aliases to be replaced by the address specified in From Email Address setting, enter them in this field.
it: (Opzionale) Questa opzione è utile quando utilizzi diversi alias di email sul tuo server SMTP. Se non vuoi che i tuoi alias vengano sostituiti dall'indirizzo specificato nell'impostazione Da indirizzo email, inseriscili in questo campo.

en: Comma separated emails list. (Example value: email1@domain.com, email2@domain.com)
it: Elenco di email separate da una virgola. (Esempio di valore: email1@domain.com, email2@domain.com)

en: Don't Replace in From Field
it: Non sostituire nel campo Da

en: (Optional) This email address will be used in the BCC field of all outgoing emails. You can enter multiple email addresses separated by commas. Please use this setting carefully, as the email address(es) entered above will be included on every email your site sends.
it: (Facoltativo) Questo indirizzo email verrà utilizzato nel campo CCN di tutte le email in uscita. Puoi inserire più indirizzi email separati da virgole. Utilizza questa impostazione con attenzione, in quanto l'indirizzo o gli indirizzi email inseriti saranno inclusi in tutte le email inviate dal tuo sito.

en: If no Reply-To Email Address has been set or if the reply-to header of an email is empty, this setting has no effect.
it: Se non è stato impostato un indirizzo email di risposta o se l'header di risposta di un'email è vuoto, questa impostazione non ha alcun effetto.

en: When enabled, this setting will replace the From Email Address with the Reply-To Email Address if the From Email Address is found in the reply-to header. This can prevent conflicts with other plugins that specify their own reply-to email addresses.
it: Se attivata, questa impostazione sostituisce l'indirizzo email del mittente con l'indirizzo email di risposta se l'indirizzo email del mittente è presente nell'header della risposta. In questo modo si possono evitare conflitti con altri plugin che specificano i propri indirizzi email di risposta.

en: (Optional) This email address will be used in the Reply-To field of emails sent from your site. Leave it blank to use the From Email Address as the reply-to value.
it: (Facoltativo) Questo indirizzo email sarà utilizzato nel campo "Rispondi a" delle email inviate dal tuo sito. Lascialo vuoto per utilizzare l'indirizzo email Da come valore di risposta.

en: Hide
it: Nascondi

en: Show
it: Mostra

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: If enabled, your specified From Name will be used for all outgoing emails, regardless of values set by other plugins.
it: Se abilitato, il nome del mittente specificato verrà utilizzato per tutte le email in uscita, indipendentemente dai valori impostati da altri plugin.

en: The name that emails are sent from.
it: Il nome da cui vengono inviate le email.

en: If enabled, your specified From Email Address will be used for all outgoing emails, regardless of values set by other plugins.
it: Se abilitato, l'indirizzo email del mittente specificato verrà utilizzato per tutte le email in uscita, indipendentemente dai valori impostati da altri plugin.

en: Force From Email
it: Forza l'email del mittente

en: Please note that other plugins can change this. Enable the Force From Email setting below to prevent them from doing so.
it: Considera che altri plugin possono modificare questo dato. Attiva l'impostazione di forzatura nell'email qui sotto per evitare che lo facciano.

en: The email address that emails are sent from.
it: L'indirizzo email da cui vengono inviate le email.

en: Dismiss this notice
it: Ignora questo avviso

en: Recommended
it: Raccomandati

en: Choose a mailer or use an SMTP server.
it: Scegli un mailer o utilizza un server SMTP.

en: Mailer Settings
it: Impostazioni del mailer

en: Go to EasyWPSMTP.com documentation page
it: Vai alla pagina della documentazione di EasyWPSMTP.com

en: Go to Easy WP SMTP Settings page
it: Vai alla pagina delle impostazioni SMTP di Easy WP

en: Educational notice for this mailer was successfully dismissed.
it: L'avviso di formazione per questo mailer è stato ignorato con successo.

note: translators: %1$s - WP.org link; %2$s - same WP.org link.
en: Please rate <strong>Easy WP SMTP</strong> <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;</a> on <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.org</a> to help us spread the word.
it: Valuta <strong>Easy WP SMTP</strong> <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;</a> su <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.org</a> per aiutarci a farlo conoscere.

en: Help
it: Aiuto

en: An error occurred!
it: Si è verificato un errore!

en: Icon
it: Icona

en: Warning icon
it: Icona di attenzione

en: Cancel
it: Cancella

en: Save Settings
it: Salva le impostazioni

en: <p>The Default (PHP) mailer is currently selected, but is not recommended because in most cases it does not resolve email delivery issues.</p><p>Please consider selecting and configuring one of the other mailers.</p>
it: <p>Il mailer predefinito (PHP) è attualmente selezionato, ma non lo consigliamo perché nella maggior parte dei casi non corregge i problemi di consegna delle email.</p><p>NON SI TRADUCE selezionare e configurare uno degli altri mailer.</p>

en: Heads up!
it: Occhio!

en: Changes that you made to the settings are not saved!
it: Le modifiche apportate alle impostazioni non vengono salvate!

en: Send a Test
it: Invia un test

note: translators: %s - Mailer anchor link.
en: Thanks for using Easy WP SMTP! To complete the plugin setup and start sending emails, <strong>please select and configure your <a href="%s">Mailer</a></strong>.
it: Grazie per aver utilizzato Easy WP SMTP! Per completare la configurazione del plugin e iniziare a inviare email, <strong>seleziona e configura il tuo <a href="%s">Mailer</a></strong>.

note: Description of the plugin
en: Fix your WordPress email delivery by sending them via a transactional email provider or an SMTP server.
it: Correggi la spedizione delle email di WordPress inviandole tramite un provider di email transazionali o un server SMTP.

en: I already did
it: Già fatto!

en: Nope, maybe later
it: No, forse più tardi

en: OK, you deserve it
it: OK, te lo meriti

en: ~ Easy WP SMTP team
it: ~ Il team di Easy WP SMTP

en: That’s awesome! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
it: È fantastico! Potresti farci un ENORME favore lasciando una recensione a 5 stelle su WordPress, aiutandoci a far conoscere SeedProd a più persone e incoraggiarci?

en: No thanks
it: No grazie

en: Give Feedback
it: Lascia un feedback

en: We're sorry to hear you aren't enjoying Easy WP SMTP. We would love a chance to improve. Could you take a minute and let us know what we can do better?
it: Ci dispiace sapere che non ti stai trovando bene con Easy WP SMTP. Ci piacerebbe avere la possibilità di migliorare. Potresti dedicarci un minuto e farci sapere cosa possiamo migliorare?

en: Not Really
it: Non molto

en: Are you enjoying Easy WP SMTP?
it: Ti piace Easy WP SMTP?

en: Please refresh the page and try again.
it: Aggiorna la pagina e riprova.

en: Can't clear log - file is not writeable.
it: Non è possibile cancellare il registro - il file non è scrivibile.

note: translators: %1$s - plugin name, %2$s - min core plugin version, %3$s - installed core plugin version
en: %1$s requires Easy WP SMTP plugin minimum version to be %2$s (you have version %3$s installed). Please update Easy WP SMTP plugin.
it: %1$s richiede che la versione minima del plugin Easy WP SMTP sia %2$s (hai installato la versione %3$s ). Aggiorna il plugin Easy WP SMTP.

en: rating
it: valutazione

[ctx: %s is replaced by "rating" link]
note: translators: %s is replaced by rating link
en: Like the plugin? Please give us a %s
it: Ti piace il plugin? Dacci un %s

en: Rate Us
it: Valutaci

en: Support Forum
it: Forum di supporto

[ctx: %s is replaced by "Support Forum" link]
note: translators: %s is replaced by support forum URL
en: Having issues or difficulties? You can post your issue on the %s
it: Hai problemi o difficoltà? Puoi pubblicare il tuo problema su %s

en: Support
it: Assistenza

[ctx: %s is replaced by <a target="_blank" href="https://easywpsmtp.com/easy-wp-smtp-plugin-quick-setup-guide/">Easy WP SMTP</a>]
note: translators: %s is replaced by documentation page URL
en: Please visit the %s plugin's documentation page to learn how to use this plugin.
it: Visita la pagina di documentazione del plugin %s per sapere come utilizzare questo plugin.

en: Documentation
it: Documentazione

en: debug log for this test email will be automatically displayed right after you send it. Test email also ignores "Enable Domain Check" option.
it: Il log di debug di questa email di prova verrà visualizzato automaticamente subito dopo l'invio. L'email di prova ignora anche l'opzione "Abilita controllo dominio".

en: You can use this section to send an email from your server using the above configured SMTP details to see if the email gets delivered.
it: Puoi utilizzare questa sezione per inviare un'email dal tuo server utilizzando i dettagli SMTP configurati sopra per vedere se l'email viene consegnata.

en: Hide Debug Log
it: Nascondi il log di debug

en: Show Debug Log
it: Mostra il log di debug

en: Test email was successfully sent. No errors occurred during the process.
it: L'email di prova è stata inviata con successo. Non si sono verificati errori durante il processo.

en: Following error occurred when attempting to send test email:
it: Si è verificato il seguente errore durante il tentativo di inviare un'email di prova:

en: You have unsaved settings. In order to send a test email, you need to go back to previous tab and click "Save Changes" button first.
it: Le impostazioni non sono state salvate. Per inviare una email di prova, devi tornare alla scheda precedente e fare clic sul pulsante "Salva modifiche".

en: Warning! This can't be undone.
it: Attenzione! Questo non può essere annullato.

en: This will remove ALL your settings and deactivate the plugin. Useful when you're uninstalling the plugin and want to completely remove all crucial data stored in the database.
it: Questo rimuoverà TUTTE le impostazioni e disattiverà il plugin. È utile quando stai disinstallando il plugin e vuoi rimuovere completamente tutti i dati cruciali memorizzati nel database.

en: Self-destruct
it: Autodistruzione

en: Delete Settings and Deactivate Plugin
it: Cancella le impostazioni e disattiva il plugin

en: Actions in this section can (and some of them will) erase or mess up your settings. Use it with caution.
it: Le azioni di questa sezione possono (e alcune di esse lo faranno) cancellare o alterare le tue impostazioni. Usale con cautela.

en: Danger Zone
it: Zona pericolosa

en: Clear Log
it: Cancella il registro

en: View Log
it: Visualizza il registro

en: debug log is reset when the plugin is activated, deactivated or updated.
it: Il registro di debug viene resettato quando il plugin viene attivato, disattivato o aggiornato.

en: Check this box to enable mail debug log
it: Seleziona questa casella per abilitare il log di debug della posta

en: Enable Debug Log
it: Abilita il registro di debug

en: Allows insecure and self-signed SSL certificates on SMTP server. It's highly recommended to keep this option disabled.
it: Consente certificati SSL non sicuri e autofirmati sul server SMTP. Si consiglia vivamente di mantenere questa opzione disattivata.

en: Allow Insecure SSL Certificates
it: Consenti certificati SSL non sicuri

en: When enabled, your SMTP password is stored in the database using AES-256 encryption.
it: Se abilitata, la password SMTP viene memorizzata nel database con la crittografia AES-256.

en: Encrypt Password
it: Cripta la password

en: When enabled, plugin attempts to block ALL emails from being sent out if domain mismatch.
it: Se abilitato, il plugin tenta di bloccare l'invio di TUTTE le email in caso di mancata corrispondenza del dominio.

en: Block all emails
it: Blocca tutte le email

en: Coma-separated domains list. Example: domain1.com, domain2.com
it: Elenco di domini separati da una virgola. Esempio: dominio1.com, dominio2.com

en: This option is usually used by developers only. SMTP settings will be used only if the site is running on following domain(s):
it: Questa opzione è solitamente utilizzata solo da chi sviluppa. Le impostazioni SMTP saranno utilizzate solo se il sito è in esecuzione sui seguenti domini:

en: Enable Domain Check
it: Abilita il controllo del dominio

en: This option is useful when you are using several email aliases on your SMTP server. If you don't want your aliases to be replaced by the address specified in "From" field, enter them in this field.
it: Questa opzione è utile quando utilizzi diversi alias di posta elettronica sul tuo server SMTP. Se non vuoi che i tuoi alias vengano sostituiti dall'indirizzo specificato nel campo "Da", inseriscili in questo campo.

en: Comma separated emails list. Example value: email1@domain.com, email2@domain.com
it: Elenco di email separate da una virgola. Esempio di valore: email1@domain.com, email2@domain.com

en: Don't Replace "From" Field
it: Non sostituire il campo "Da"

en: Additional Settings (Optional)
it: Impostazioni aggiuntive (opzionali)

en: when you click "Save Changes", your actual password is stored in the database and then used to send emails. This field is replaced with a gag (#easywpsmtpgagpass#). This is done to prevent someone with the access to Settings page from seeing your password (using password fields unmasking programs, for example).
it: quando fai clic su "Salva modifiche", la tua password reale viene memorizzata nel database e quindi utilizzata per inviare le email. Questo campo viene sostituito da uno gemeroco (#easywpsmtpgagpass#). Questo per evitare che qualcuno che ha accesso alla pagina delle impostazioni possa vedere la tua password (ad esempio utilizzando programmi di smascheramento dei campi password).

[ctx: "Note" as in "Note: keep this in mind"]
en: Note:
it: Nota:

en: Optional. This email address will be used in the 'BCC' field of the outgoing emails. Use this option carefully since all your outgoing emails from this site will add this address to the BCC field. You can also enter multiple email addresses (comma separated).
it: Opzionale. Questo indirizzo email verrà utilizzato nel campo 'CCN' delle email in uscita. Usa questa opzione con attenzione perché tutte le email in uscita da questo sito aggiungeranno questo indirizzo al campo CCN. Puoi anche inserire più indirizzi email (separati da una virgola).

en: BCC Email Address
it: Indirizzo email CCN

en: When enabled, the plugin will substitute occurances of the above From Email with the Reply-To Email address. The Reply-To Email will still be used if no other Reply-To Email is present. This option can prevent conflicts with other plugins that specify reply-to email addresses but still replaces the From Email with the Reply-To Email.
it: Se abilitato, il plugin sostituisce le occorrenze dell'email del mittente precedente con l'indirizzo email di risposta. L'email di risposta verrà comunque utilizzata se non esiste un'altra email di risposta. Questa opzione può evitare conflitti con altri plugin che specificano gli indirizzi email di risposta, ma sostituisce comunque l'email del mittente con l'email di risposta.

en: Substitute Mode
it: Modalità sostitutiva

en: Optional. This email address will be used in the 'Reply-To' field of the email. Leave it blank to use 'From' email as the reply-to value.
it: Opzionale. Questo indirizzo email sarà utilizzato nel campo "Rispondi a" dell'e-mail. Lascialo vuoto per utilizzare l'email "Da" come valore di risposta.

en: Reply-To Email Address
it: Indirizzo email di risposta

en: If email's From Name is empty, the plugin will set the above value regardless.
it: Se il nome del destinatario dell'email è vuoto, il plugin imposterà comunque il valore sopra indicato.

en: When enabled, the plugin will set the above From Name for each email. Disable it if you're using contact form plugins, it will prevent the plugin from replacing form submitter's name when contact email is sent.
it: Se abilitato, il plugin imposterà il nome del mittente per ogni email. Se utilizzi un plugin per i moduli di contatto, disabilitalo: impedirà al plugin di sostituire il nome dell'autore del modulo quando viene inviata l'email di contatto.

en: Force From Name Replacement
it: Forza la sostituzione del nome del mittente

en: You can request your hosting provider for the SMTP details of your site. Use the SMTP details provided by your hosting provider to configure the following settings.
it: Puoi richiedere al tuo provider di hosting i dettagli SMTP del tuo sito. Utilizza i dati SMTP forniti dal tuo provider di hosting per configurare le seguenti impostazioni.

en: Test Email
it: Email di prova

en: Additional Settings
it: Impostazioni aggiuntive

en: SMTP Settings
it: Impostazioni SMTP

en: Nonce check failed.
it: Nonce non riuscito.

note: translators: %s is PHP version
en: Your PHP version is %s, encryption function requires PHP version 5.3.0 or higher.
it: La tua versione di PHP è %s, la funzione di crittografia richiede la versione PHP 5.3.0 o superiore.

en: PHP OpenSSL extension is not installed on the server. It is required for encryption to work properly. Please contact your server administrator or hosting provider and ask them to install it.
it: L'estensione PHP OpenSSL non è installata sul server. È necessaria per il corretto funzionamento della crittografia. Contatta l'amministratore del server o il provider di hosting e chiedigli di installarla.

en: PHP OpenSSL extension is not installed on the server. It's required by Easy WP SMTP plugin to operate properly. Please contact your server administrator or hosting provider and ask them to install it.
it: L'estensione PHP OpenSSL non è installata sul server. È necessaria al plugin Easy WP SMTP per funzionare correttamente. Contatta l'amministratore del server o il provider di hosting e chiedigli di installarla.

en: All settings have been deleted and plugin is deactivated.
it: Tutte le impostazioni sono state cancellate e il plugin è stato disattivato.

en: Are you sure you want to delete ALL your settings and deactive plugin?
it: Confermi di voler cancellare TUTTE le impostazioni e disattivare il plugin?

en: Sending...
it: Invio in corso...

en: Error occurred:
it: Si è verificato un errore:

en: Log cleared.
it: Registro cancellato.

en: Are you sure want to clear log?
it: Confermi di voler cancellare il registro?

en: Write your email message
it: Scrivi il tuo messaggio email

en: Enter the recipient's email address
it: Inserisci l'indirizzo email del destinatario

en: SMTP Configuration Settings
it: Impostazioni di configurazione SMTP

en: Please enter a valid email address in the recipient email field.
it: Inserisci un indirizzo email valido nel campo dell'email del destinatario.

note: translators: %s URL to the plugin's settings page.
en: Please configure your SMTP credentials in the <a href="%s">settings menu</a> in order to send email using Easy WP SMTP plugin.
it: Si prega di configurare le credenziali SMTP nel <a href="%s"> menu Impostazione </a> al fine di inviare e-mail utilizzando Easy WP SMTP.

en: Send Test Email
it: Invia una mail di Test

en: Message
it: Messaggio

en: Enter a subject for your message
it: Inserisci l'oggetto del tuo messaggio

en: Subject
it: Oggetto

en: To
it: A

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: The password to login to your mail server
it: La password per il login al server di posta

en: SMTP Password
it: Password SMTP

en: The username to login to your mail server
it: Il nome utente per il login al server di posta

en: SMTP Username
it: Nome Utente SMTP

en: This options should always be checked 'Yes'
it: Questa opzione deve essere sempre impostata su ' Sì'

en: Yes
it: Sì

en: SMTP Authentication
it: Autenticazione SMTP

en: The port to your mail server
it: La porta al server di posta

en: SMTP Port
it: Porta SMTP

en: For most servers SSL/TLS is the recommended option
it: Per la maggior parte dei server SSL/TLS è l'opzione consigliata

en: None
it: Nessuno

en: Type of Encryption
it: Tipo di Crittografia

en: Your mail server
it: Il tuo server di posta

en: SMTP Host
it: Host SMTP

en: This text will be used in the 'FROM' field
it: Questo testo verrà utilizzato nel campo ' DA'

en: From Name
it: Nome mittente

en: This email address will be used in the 'From' field.
it: Questo indirizzo email verrà utilizzato nel campo 'Da'.

en: From Email Address
it: Indirizzo email mittente

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Easy WP SMTP Settings
it: Impostazioni Easy WP SMTP

en: Settings are not saved.
it: Impostazioni non salvate

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate.

en: Please enter a valid port in the 'SMTP Port' field.
it: Si prega di inserire una porta valida nel campo ' Porta SMTP ' .

en: Please enter a valid email address in the 'FROM' field.
it: Si prega di inserire un indirizzo email valido nel campo ' DA' .

en: Settings
it: Impostazioni
