Plugins - AMP - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (208 entries)

en: The operation failed, please reload the page and try again.
it: L'operazione è fallita, ricarica la pagina e riprova.

en: Message
it: Messaggio

en: Too many redirects.
it: Troppi reindirizzamenti.

en: Invalid Markup
it: Markup non valido

en: CSS property
it: Proprietà CSS

en: Unrecognized CSS
it: CSS non riconosciuto

en: Invalid script
it: Script non valido

en: Custom HTML
it: HTML personalizzato

note: translators: %d is the hook priority
en: (priority %d)
it: (priorità %d)

en: Theme
it: Tema

en: Action
it: Azione

en: Location
it: Posizione

en: Block Name
it: Nome del blocco

en: Element name
it: Nome elemento

en: Attribute name
it: Nome attributo

en: Code
it: Codice

note: translators: %s error code
en: Unknown error (%s)
it: Errore sconosciuto (%s)

en: Function
it: Funzione

en: Post ID
it: ID articolo

en: Name
it: Nome

en: HTML element
it: Elemento HTML

en: Invalid CSS
it: CSS non valido

en: With invalid CSS
it: Con CSS non valido

en: Invalid JS
it: JS non valido

en: With invalid JS
it: Con JS non valido

en: With invalid HTML attributes
it: Con attributi HTML non validi

en: Invalid HTML attributes
it: Attributi HTML non validi

en: Invalid HTML elements
it: Elementi HTML non validi

en: With invalid HTML elements
it: Con elementi HTML non validi

en: Excerpt
it: Riassunto

en: Content
it: Contenuto

en: Information
it: Informazione

en: Misc
it: Varie

en: Invalid markup removed
it: Markup non valido rimosso

en: Markup Status
it: Stato del markup

note: translators: %s: "Why should I use HTTPS" support URL
en: Your site is not being fully served over a secure connection (using HTTPS).<br>As some AMP functionality requires a secure connection, you might experience degraded performance or broken components.<br><a href="%s">More details</a>
it: Il tuo sito non risulta completamente pubblicato tramite una connessione protetta (che utilizza HTTPS).<br>Poiché alcune funzionalità AMP richiedono una connessione protetta, il rendimento potrebbe essere compromesso e alcuni elementi potrebbero non funzionare.<br><a href="%s">Altri dettagli</a>

en: Your server currently has the Xdebug PHP extension loaded. This can cause some of the AMP plugin's processes to timeout depending on your system resources and configuration. Please deactivate Xdebug for the best experience.
it: Attualmente, nel tuo server è caricata l'estensione PHP Xdebug. Questo può causare il timeout di alcune procedure del plug-in AMP, a seconda delle risorse e della configurazione di sistema. Disattiva Xdebug per ottenere un'esperienza ottimale.

en: Remove
it: Rimuovi

en: Please contact the developer of this form processor to improve this message.
it: Contatta lo sviluppatore di questo elaboratore moduli per migliorare il messaggio in questione.

en: Even though the server responded OK, it is possible the submission was not processed.
it: Anche se il server ha risposto OK, è possibile che i contenuti inviati non siano stati elaborati.

en: It appears your submission was successful.
it: Sembra che i tuoi contenuti siano stati inviati correttamente.

note: translators: %1$s: HTTP status text, %2$s: HTTP status code
en: The server responded with %1$s (code %2$s).
it: Il server ha risposto con %1$s (codice %2$s).

en: Your submission failed.
it: Invio dei contenuti non riuscito.

en: Submitting…
it: Invio...

note: translators: %s: CSS selector for admin bar element
en: Admin bar (%s) was removed to preserve AMP validity due to excessive CSS.
it: La barra amministratore (%s) è stata rimossa per preservare la validità AMP a fronte di un eccesso di CSS.

en: Redirecting…
it: Reindirizzamento in corso...

en: Non-AMP
it: Non AMP

en: AMP plugin unable to initialize.
it: Inizializzazione del plug-in AMP non riuscita.

note: translators: %s is list of missing extensions
en: The following PHP function is missing: %s. Please contact your host to finish installation. | The following PHP functions are missing: %s. Please contact your host to finish installation.
it[0]: Manca la seguente funzione PHP: %s. Contatta il tuo host per ultimare l'installazione.
it[1]: Manca la seguente funzione PHP: %s. Contatta il tuo host per ultimare l'installazione.

note: translators: %s is list of missing extensions
en: The following PHP class is missing: %s. Please contact your host to finish installation. | The following PHP classes are missing: %s. Please contact your host to finish installation.
it[0]: Manca la seguente classe PHP: %s. Contatta il tuo host per ultimare l'installazione.
it[1]: Manca la seguente classe PHP: %s. Contatta il tuo host per ultimare l'installazione.

note: translators: %s is list of missing extensions
en: The following PHP extension is missing: %s. Please contact your host to finish installation. | The following PHP extensions are missing: %s. Please contact your host to finish installation.
it[0]: Manca la seguente estensione PHP: %s. Contatta il tuo host per ultimare l'installazione.
it[1]: Manca la seguente estensione PHP: %s. Contatta il tuo host per ultimare l'installazione.

note: translators: 1: AMP_Comment_Walker. 2: AMP_Comments_Sanitizer.
en: %1$s functionality has been moved to %2$s.
it: La funzionalità %1$s è stata spostata in %2$s.

note: translators: %s: WP_Service_Worker_Cache_Registry.
en: Please update to PWA v0.2. Expected argument to be %s.
it: Esegui l'aggiornamento a PWA v0.2. È previsto che l'argomento sia %s.

note: translators: %s is error code
en: URL validation failed. Error code: %s.
it: Validazione URL non riuscita. Codice di errore: %s.

note: translators: localized date and time format, see http://php.net/date
en: F j, Y g:i a
it: j F Y, G:i

en: Response did not contain the expected text/css content type.
it: La risposta non conteneva il tipo previsto di testo/contenuti CSS.

note: translators: 1: amp_add_amphtml_link(). 2: amp-helper-functions.php
en: Use %1$s function which is already included from %2$s
it: Utilizza la funzione %1$s che è già inclusa da %2$s

note: translators: %s: the URL to the edit post screen.
en: Currently disabled at the <a href="%s">page level</a>.
it: Attualmente disabilitato a <a href="%s">livello di pagina</a>.

note: translators: 1: embed handler. 2: AMP_Base_Embed_Handler
en: Embed Handler (%1$s) must extend `%2$s`
it: Incorpora gestore (%1$s) deve estendere "%2$s"

note: translators: 1: sanitizer class. 2: AMP_Base_Sanitizer
en: Sanitizer (%1$s) must extend `%2$s`
it: Il sanitizer (%1$s) deve estendere "%2$s"

en: Installing service worker...
it: Installazione del service worker...

en: Service Worker Installation
it: Installazione service worker

en: No service workers registered for the requested scope.
it: Nessun service worker registrato per l'ambito richiesto.

en: Please update to PWA v0.2. Expected argument to be WP_Service_Worker_Scripts.
it: Esegui l'aggiornamento a PWA v0.2. È previsto che l'argomento sia WP_Service_Worker_Scripts.

note: Author of the plugin
en: AMP Project Contributors
it: Collaboratori del progetto AMP

en: PHP-CSS-Parser is not available so CSS processing will not be available.
it: L'analizzatore sintattico PHP-CSS non è disponibile e quindi non lo sarà neanche l'elaborazione CSS.

note: translators: %s: path to the conflicting library
en: A conflicting version of PHP-CSS-Parser appears to be installed by another plugin or theme (located in %s). Because of this, CSS processing will be limited, and tree shaking will not be available.
it: Sembra che una versione in conflitto dell'analizzatore sintattico PHP-CSS sia installata da un altro plug-in o tema (disponibile in %s). Per questa ragione, l'elaborazione CSS sarà limitata e l'eliminazione del codice non necessario non sarà disponibile.

en: AMP CSS processing is limited because a conflicting version of PHP-CSS-Parser has been loaded by another plugin or theme. Tree shaking is not available.
it: Attenzione! L'elaborazione CSS AMP è limitata perché l'analizzatore sintattico PHP-CSS è stato caricato da un altro plug-in o tema. L'eliminazione di codice non necessario non è disponibile.

en: All AMP Validation Errors
it: Tutti gli errori di validazione AMP

note: translators: %s: the human-readable time difference.
en: %s ago
it: %s fa

en: There is no amphtml version available for this URL.
it: Nessuna versione HTML AMP disponibile per questo URL.

note: translators: 1: @import. 2: wp_enqueue_style(). 3: font CDN URL.
en: It is not a best practice to use %1$s to load font CDN stylesheets. Please use %2$s to enqueue %3$s as its own separate script.
it: Utilizzare %1$s per caricare fogli di stile CDN di carattere non è una best practice. Utilizza %2$s per accodare %3$s come suo script separato.

en: collapse child menu
it: comprimi menu secondario

en: expand child menu
it: espandi menu secondario

en: Not Found (404)
it: Non trovato (404)

en: Search
it: Cerca

en: Date
it: Data

en: Author
it: Autore

en: Singular
it: Singolare

note: translators: %s: amp_supportable_templates
en: Did not expect there to be more than one matching template. Did you filter %s to not honor the template hierarchy?
it: Non aspettarti di trovare più di un modello corrispondente. Hai filtrato %s in modo da non rispettare la gerarchia dei modelli?

note: translators: %s: the supportable template ID.
en: Supportable template "%s" does not have a callable callback.
it: Il modello che può essere supportato, "%s", non presenta un callback che può essere chiamato.

en: No WP_Query available.
it: Nessun WP_Query disponibile.

en: An internal server error occurred when fetching the URL for validation.
it: Si è verificato un errore interno del server durante il recupero dell'URL per la validazione.

en: The fetched URL was not found. It may have been deleted. If so, you can trash this.
it: Impossibile trovare l'URL recuperato. È possibile che sia stato eliminato. In questo caso, puoi spostare questo nel cestino.

en: View AMP version
it: Visualizza la versione AMP

en: View non-AMP version
it: Visualizza la versione non AMP

en: Excessive CSS
it: CSS in eccesso

en: Invalid attribute
it: Attributo non valido

en: Invalid element
it: Elemento non valido

en: You do not have authorization.
it: Non disponi dell'autorizzazione.

en: The link you followed has expired.
it: Il link che hai seguito è scaduto.

en: HTML Attribute
it: Attributo HTML

en: HTML Element
it: Elemento HTML

en: n/a
it: n/d

en: Toggle error details
it: Attiva/disattiva dettagli errore

en: Clear Empty
it: Rimuovi vuoto

en: Filter by error type
it: Filtra per tipo di errore

en: View Validated URLs
it: Visualizza URL convalidati

en: Apply Filter
it: Applica filtro

en: Last Seen
it: Ultimo accesso

en: Method must be passed a term slug (string) or error attributes (array).
it: Il metodo deve essere trasmesso in uno slug di termini (stringa) o attributi di errore (array).

note: translators: Tab heading when selecting from the most used terms
en: Most Used Validation Errors
it: Errori di validazione più utilizzati

en: Validation errors list
it: Elenco di errori di validazione

en: Validation errors navigation
it: Navigazione errori di validazione

en: New Validation Error Hash
it: Hash di nuovo errore di validazione

en: Add New Validation Error
it: Aggiungi nuovo errore di validazione

en: View Validation Error
it: Visualizza errore di validazione

en: Frequent Validation Errors
it: Errori di validazione frequenti

en: Back to AMP Validation Errors
it: Torna agli errori di validazione AMP

en: Error Index
it: Indice di errori

en: Search AMP Validation Errors
it: Cerca errori di validazione AMP

[ctx: taxonomy singular name]
en: AMP Validation Error
it: Errori di validazione AMP

[ctx: taxonomy general name]
en: AMP Validation Error Index
it: Indice di errori di validazione AMP

note: translators: %s is the number of posts restored from trash.
en: %s validated URL unforgotten. | %s validated URLs unforgotten.
it[0]: %s URL convalidato non eliminato.
it[1]: %s URL convalidato non eliminato.

note: translators: %s is the number of posts forgotten
en: %s validated URL forgotten. | %s validated URLs forgotten.
it[0]: %s URL convalidato eliminato.
it[1]: %s URL convalidato eliminato.

en: Forgotten
it: Eliminato

note: translators: %s: post title
en: Forget &#8220;%s&#8221;
it: Elimina &#8220;%s&#8221;

en: View
it: Visualizza

en: Search Errors
it: Cerca errori

en: Invalid taxonomy.
it: Tassonomia non valida.

en: Update
it: Aggiorna

en: View User
it: Visualizza utente

en: Edit User
it: Modifica utente

en: View URL
it: Visualizza URL

en: Please recheck.
it: Ricontrolla.

en: Preview Changes
it: Anteprima delle modifiche

note: translators: %s: The date this was published
en: Last checked: <b>%s</b>
it: Ultima verifica: <b>%s</b>

en: Show all
it: Mostra tutte

en: You do not have permissions to validate an AMP URL. Did you get logged out?
it: Non disponi dell'autorizzazione per convalidare un URL AMP. Sei stato disconnesso?

note: translators: %s is count of validation errors updated
en: Updated %s validation error. | Updated %s validation errors.
it[0]: %s errore di validazione aggiornato.
it[1]: %s errore di validazione aggiornato.

en: Forget
it: Elimina

en: Other
it: Altro

en: Must-Use Plugins
it: Plug-in da utilizzare

en: Stale results
it: Risultati obsoleti

en: Type
it: Tipo

en: The parent element of where the error occurred.
it: L'elemento principale del punto in cui si è verificato l'errore.

en: Error
it: Errore

en: Last Checked
it: Ultima verifica

en: Sources
it: Fonti

en: View Error Index
it: Visualizza l'indice di errori

en: Search validated URLs
it: Cerca URL convalidati

en: No validated URLs found
it: Nessun URL convalidato trovato

en: Validated URL
it: URL convalidato

en: Validated URLs
it: URL convalidati

[ctx: post type general name]
en: AMP Validated URLs
it: URL convalidati AMP

en: Learn More
it: Ulteriori informazioni

en: Welcome to AMP for WordPress
it: Ti diamo il benvenuto su AMP per WordPress

en: Settings
it: Impostazioni

note: translators: %1$s is the current directory name, and %2$s is the required directory name
en: You appear to have installed the AMP plugin incorrectly. It is currently installed in the <code>%1$s</code> directory, but it needs to be placed in a directory named <code>%2$s</code>. Please rename the directory. This is important for WordPress plugin auto-updates.
it: Sembra che tu abbia installato il plug-in AMP in modo errato. Attualmente è installato nella directory <code>%1$s</code>, ma deve essere collocato in una denominata <code>%2$s</code>. Rinomina la directory. Questo è importante per gli aggiornamenti automatici dei plug-in di WordPress.

en: Update AMP Validation Error
it: Aggiorna errore di validazione AMP

en: HTML attribute
it: Attributo HTML

en: Invalid markup
it: Markup non valido

en: All statuses
it: Tutti gli stati

en: Embed
it: Incorpora

en: Plugins
it: Plugin

en: You can now reuse your theme's templates and styles in AMP responses, in both &#8220;Transitional&#8221; and &#8220;Standard&#8221; modes.
it: Ora puoi utilizzare nuovamente i template e gli stili del tuo tema nelle risposte AMP, sia nella modalità &#8220;Transitional&#8221; che in quella &#8220;Standard&#8221;.

en: Select Category
it: Seleziona categoria

en: Categories
it: Categorie

en: Select Post
it: Seleziona articolo

en: Select Week
it: Seleziona settimana

en: Select Day
it: Seleziona giorno

en: Select Month
it: Seleziona mese

en: Select Year
it: Seleziona anno

en: Archives
it: Archivi

en: URLs
it: URL

en: Status
it: Stato

en: Recheck
it: Ricontrolla

en: Details
it: Dettagli

en: Click here to cancel reply.
it: Fai clic qui per annullare la risposta.

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

en: Your comment has been posted.
it: Il tuo commento è stato pubblicato.

en: Validation Error
it: Errore di validazione

en: No validation errors found.
it: Nessun errore di validazione trovato.

note: translators: Meta box date format
en: M j, Y @ H:i
it: j M Y @ H:i

en: Edit AMP Validation Error
it: Modifica errore di validazione AMP

note: translators: %s: $post
en: The %s argument is deprecated when theme supports AMP.
it: L'argomento %s è obsoleto quando il tema supporta AMP.

note: translators: %s: required PHP version
en: The AMP plugin requires PHP %s. Please contact your host to update your PHP version.
it: Il plug-in AMP richiede PHP %s. Contatta il tuo host per aggiornare la versione di PHP.

en: Removed
it: Rimosso

en: View Poll
it: Visualizza sondaggio

en: View Survey
it: Visualizza sondaggio

en: Cancel
it: Annulla

en: Edit Status
it: Modifica stato

en: Edit
it: Modifica

en: AMP Settings
it: Impostazioni AMP

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Enabled
it: Abilitato

en: AMP status.
it: Stato AMP.

en: AMP preview enabled
it: Anteprima AMP abilitata

en: Unavailable for an unknown reason.
it: Non disponibile per un motivo sconosciuto.

en: A plugin or theme has disabled AMP support.
it: Un plug-in o tema ha disabilitato il supporto AMP.

en: Preview changes in AMP (opens in new window)
it: Visualizza l'anteprima delle modifiche in AMP (apertura in una nuova finestra)

en: Navigate to an AMP compatible page
it: Vai a una pagina compatibile con AMP

en: AMP is not available for the page currently being previewed.
it: AMP non disponibile per la pagina in anteprima.

en: Delete
it: Elimina

en: Dismiss this notice.
it: Ignora questa notifica.

note: translators: %s is sanitizer class
en: Sanitizer (%s) class does not exist
it: Classe (%s) del sanitizer non esiste

note: translators: %s: list of tags.
en: Tags: %s
it: Tag: %s

note: translators: %s: list of categories.
en: Categories: %s
it: Categorie: %s

en: Back to top
it: Torna in alto

en: Dark
it: Scuro

en: Light
it: Chiaro

en: Color Scheme
it: Combinazione di colori

en: View Comments
it: Vedi i commenti

en: Leave a Comment
it: Lascia un commento

en: Header Background & Link Color
it: Sfondo dell'header e colore del link

en: Header Text Color
it: Colore del testo dell'header

note: translators: 1: the template file, 2: WP_CONTENT_DIR.
en: Path validation for template (%1$s) failed. Path cannot traverse and must be located in `%2$s`.
it: La validazione del percorso per il modello (%1$s) è fallita. Il percorso non può essere spostato e deve trovarsi in `%2$s`.

note: translators: %s is key name
en: Called for non-existent key ("%s").
it: Chiamata una chiave inesistente ("%s").
